DNA test






Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
περα απο τις υπονοιες εδω εχουμε το φαινομενο... να γινεται επιλεκτικη εκτροφη με σκοπο το υπερτυπικο του προτυπου ειτε αυτο ειναι υψος ειτε κραμασματα ειτε συνολικο μεγεθος...
γενικα παρατηρειται κι εω δτο φαινομενο το υ μεγαλυτερου ισον καλυτερο...

για αρχη λοιπον..
θα μπορουσε αν υπηρχε σωστος ομιλος, που ενδιαφερεται για την φυλη, να ιεραρχησει το βαθμο σφαλματων ειτε ελαττωματων...
μεταξυ μας επειδη οι κριτες ειναι ελαχιστοι οπως και τα δειγματα που συμετεχουν στις εκθεσςεις ολοι γνωριζουν ολους και τ απαντα...
παντως να κανω και το συνηγορο του διαβολου απο την αλλη...
τα 5 εκατοστα σε τετοιες φυλες κι αναλογως μεγεθους συναθλητων... ευκολα ξεπερνιουνται με το ματι....
να υπαρχει ενα κυνομετρο, στις εκθεσεις..,
το μαυρο της χρωστικης παραδειγμα αν ειναι το μναδικο ελαττωμα και δεν ανηκει στο μονιμο φαινομενο ελλειψης χρωστικης αλλα στο παρωδικο αποχρωματισμο λογω εποχης ισως να μην ειναι ελαττωμα αποκλεισμου και ισως να μην κοψει την πρωτια απο ενα σκυλο μια δεδομενη στιγμη..
το ιδιο θα μπορουσε να ισχυει για το υψος..... μεμονωμενα
η ελλειψη αναπτυξης στηθους...
το λαθος χρωμα.....
καθε ενα απο αυτα σε μια φυλη που προσπαθουμε να ανοιξουμε το γενεαλογιο και να βρουμε σωστους αναπαραγωγους για την διαιωνιση της φυλης μεμονωμενα ισως ξεπερνιοταν...
αλλα οταν ολα αυτα συναντουνται ταυτοχρονα... τοτε ισως προκαλει σκανδαλο... η πρωτια....
Αν και ξεφεύγει από το αρχικό θέμα, αναρωτιέμαι αν οι όμιλοι των ελληνικών φυλών, έχουν σαν πρότυπο την οργάνωση και τις δράσεις ομίλων αντίστοιχων φυλών του εξωτερικού, όπως πχ της Ισπανίας.
Υπάρχει δηλαδή το know how.
Το έχουν εκμεταλλευτεί;
Το έχουν σκεφτεί;

Και τελικά, έτσι από περιέργεια, γνωρίζει κανείς τον λόγο που δεν είναι επιθυμητό το λευκό ενώ ταυτόχρονα είναι επιθυμητοι άλλοι ανοικτοί χρωματισμοί;
 
  • Like
Reactions: GRDANE


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Ο ΟΦΕΠ μάλλον έχει σε εκτίμηση τον A.E.P.M.E., (τόσο στο παλιό όσο και στο νέο του site έχει link) και είχε προσκαλέσει τον Salas στην εκδήλωση που είχε κάνει κάποια χρόνια νωρίτερα (στο Κόκκινο Νερό αν θυμάμαι καλά).
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Τώρα για την πορεία των Ισπανικών φυλών, και κυρίως του Μαστιφ των Πυρηναίων, επιτρέψτε μου να έχω αντιρήσεις. Προτιμούσα τα σκυλιά που βρήκαν από αυτά που έφτιαξαν. Ελπίζω να μη πάθουμε το ίδιο, αν και πολύ το φοβάμαι.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Θυμάμαι μας έλεγε για μια τέτοια φυλή (ορεινή δική τους) που είχε θέμα με το μπροστινό της. Το ποια ηταν δεν θυμάμαι γμτ:(

Η ουσία είναι πως όλοι μαζί αξιολόγησαν το πρόβλημα και συναποφασισαν να το διορθώσουν. Επιλεκτικά. Δίναν περισσότερη βαρύτητα σε αυτό το χαρακτηριστικό, χωρίς βέβαια να αγνοήσουν τα υπόλοιπα. Και σιγά σιγά από ότι μας είπε, κάτι κατάφεραν.
Αυτό που μου άρεσε και το βρήκα πολύ θετικό ήταν το ότι όλοι μαζί σαν μια γροθιά πορεύονταν για έναν κοινό στόχο. Τους ένωνε το ίδιο πάθος.
Κάτι το οποίο δεν ξέρω αν υπάρχει με εμάς. Το εύχομαι, το ελπίζω:)

Ειναι ενθαρρυντικό πάντως, πως υπήρξε επαφή.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
symfvna με τα λεγομενα σου γιρκαντικτ ουτε το χαου νοου... ουτε εχουν σε τπτ άλλο σχεση με τον ισπανικο ομιλο...
εδώ οσοι ασχολούνται με τι ςελληνικες φυλες ποιμενικες ως επι το πλειστον βρίσκονται στο 1960 των αλλων φυλων... κι αν συγκρινεις επιλεκτικα με μερικες βρίσκονται στο 1821
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict






Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Η φυλή στην οποία αναφέρθηκε ο Σάλας ήταν τα Ισπανικά Μαστιφ, και το πρόβλημα που είχαν ήταν στις πίσω γωνιωσεις. Όχι στο μπροστινό που έγραψα πριν.

Υπήρχε μάλιστα πρόγραμμα - σχέδιο εκτροφής που συνέταξαν συλλογικά, που πέρα από αυτές τις κατευθυντήριες γραμμές σχετικά με το πίσω σύστημα, συμπεριλάμβανε και άλλες οδηγίες για τον έλεγχο των γεννων, τη δυσπλασία, για την αξιολόγηση των γεννητορων, για τους σπεσιαλιστες κριτές κλπ.
Όλα αυτά το 1998 - 1999.

Και εύλογα θα αναρωτηθεί κανείς...
Εμείς, ΓΙΑΤΙ;;;

Τι παραπάνω έχουν οι Ισπανοί;
 
  • Like
Reactions: Aslan and GRDANE






ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Τι μας κάμει να πιστεύουμε πως μόνο εδώ "τρωγόμαστε"; Και στα Ισπανικά δεν είναι όλα ρόδινα.
Και γιατί θα πρέπει να θεωρήσω εξέλιξη αυτό που βλέπω στα Μαστιφ των Πυρηναίων και όχι κατάντια; Επειδή ο Μάλο είναι γνωστός πάει να πει πως έχει δουλέψει σωστά και για το καλό της φυλής;
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Τα σκυλιά που παίζουν στη Monographic είναι άραγε ικανά να δουλέψουν σε κοπάδι;
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Στο τέλος θα ξεμείνουμε από κατσίκες... και θα είναι όλοι ήσυχοι!
Από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί.
Εδώ στην Κρήτη οι κατσίκες έχουνε φάει τα πάντα. Τίποτα δεν φυτρώνει πλέον στα βουνά μας.

Υ. Γ: Άσχετο και άκυρο εντελώς το μήνυμα μου, αλλά δεν κρατήθηκα. Είπα να γράψω και εγώ την λαλακια μου και παράλληλα να δώσω και μια οικολογική πινελιά στην συζήτηση. :D:D:D:D:D:D:D
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Τι μας κάμει να πιστεύουμε πως μόνο εδώ "τρωγόμαστε"; Και στα Ισπανικά δεν είναι όλα ρόδινα.
Και γιατί θα πρέπει να θεωρήσω εξέλιξη αυτό που βλέπω στα Μαστιφ των Πυρηναίων και όχι κατάντια; Επειδή ο Μάλο είναι γνωστός πάει να πει πως έχει δουλέψει σωστά και για το καλό της φυλής;
Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες για τις συγκεκριμένες φυλές.

Αυτό που κρατάω είναι η συλλογικότητα.
Δεν ήταν ένας που αποφάσισε, αλλά όλοι μαζί.
Για έναν κοινό στόχο που αφορούσε το κοινό τους πάθος.

Αν τους βγήκε ή όχι είναι άλλο θέμα.

Αλλά δεν μπορώ να φανταστώ πως όλοι αυτοί που συναποφασισαν, θέλαν κάτι άλλο από το καλύτερο για την φυλή τους.

Και φαντάζομαι και εκεί θα τρώγονται...
Ίσως όμως εκεί τελικά υπερίσχυσε η λογική.... Ίσως... Δεν ξέρω.
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Όταν θα προβληθεί ντοκυμαντέρ ρώσικου καναλιού με ελληνικές φυλές, μπορεί να πει ο ρώσος που θα το δει "κοίτα ρε πούστη μου τι καλά που δουλεύουν εκεί στην ελλάδα".
Μη γελιόμαστε, μιά παρουσίαση σε ξένη χώρα, χωρίς αντίλογο, χωρίς "δύσκολες" ερωτήσεις, κάνει τα πάντα να φαντάζουν ιδεατά.
 






sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Η μόνη ελπίδα για τις ελληνικές φυλές είναι να μαζευτούν καμιά δεκαριά σοβαροί άνθρωποι που δεν είναι κυνολογικά αναλφάβητοι, να σταματήσουν να ασχολούνται με τον Κινέζικο Λοφιοφόρο και την Ισπανική Λαχειοφόρο, και να κάνουν σοβαρή εκτροφή ελληνικών φυλών.
Αυτή την στιγμή το 99,9% των σκυλιών είναι στα χέρια ελληνόφωνων Μογγόλων και οι όμιλοι είναι αρκετά ανήμποροι να επηρεάσουν καταστάσεις.
 
  • Like
Reactions: GRDANE and ISKENDER


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3