Dog forum Παρελθόν, Παρόν, Μέλλον


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Δεν θεωρώ πως χρειάζεται να πάρετε "σήμα" ή "γαλόνια"...
Μιας και είμαι από αυτούς που πρότειναν την χρησιμότητα των mods, οφείλω να πω ότι η συγκεκριμένη φράση με στεναχωρεί και την θεωρώ προσβλητική.

Είμαι σίγουρος ότι πιθανότατα σου ξέφυγε και μπορώ να καταλάβω ότι είναι αδύνατον να ελέγχεις με κάθε λεπτομέρεια αυτά που γράφεις που πραγματικά είναι πολλά
 
  • Like
Reactions: manolo


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
Δε ξέρω πως την κατάλαβες...

Θεωρώ πως δεν χρειάζεται ο τίτλος, το διακριτικό στο avatar, ότι δεν είναι θέμα ονομασίας.

Είναι θέμα διάθεσης για δουλειά και προσβασιμότητα σε κάποιες λειτουργίες. Για το πρώτο δεν μπορώ εγώ να κάνω κάτι και για το δεύτερο έδωσα τις κατευθύνσεις και τον τρόπο που θέλω να λειτουργήσει και με την δική μου βοήθεια.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Τελευταίο σχόλιο μου επί του θέματος

Το "να πάρετε" είναι που δημιουργεί την αίσθηση της προσβολής.

Θα μπορούσε να διατυπωθεί με άλλο τρόπο όπως έκανες πριν από λίγο.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Μιας και είμαι από αυτούς που πρότειναν την χρησιμότητα των mods, οφείλω να πω ότι η συγκεκριμένη φράση με στεναχωρεί και την θεωρώ προσβλητική.

Είμαι σίγουρος ότι πιθανότατα σου ξέφυγε και μπορώ να καταλάβω ότι είναι αδύνατον να ελέγχεις με κάθε λεπτομέρεια αυτά που γράφεις που πραγματικά είναι πολλά
Εγώ την συγκεκριμένη φράση την θεωρώ κάτι χειρότερο αλλά δεν βρίσκω κατάλληλη λέξη ώστε να μην αντιβαίνει τους κανονισμούς.
Επειδή και εγώ πρότεινα να μπουν συντονιστές, μήπως έχεις την εντύπωση πως θα πρότεινα τον εαυτό μου η λιγουρευομουν την θέση αυτή;
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
Διορθώθηκε και ζητώ συγνώμη και από τους δύο σας και όποιον άλλο παρεξήγησε αυτό που έγραψα αρχικά.

Να μείνουμε στην ουσία.
 
  • Like
Reactions: manolo and takisft


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Διορθώθηκε και ζητώ συγνώμη και από τους δύο σας και όποιον άλλο παρεξήγησε αυτό που έγραψα αρχικά.

Να μείνουμε στην ουσία.
Ευχαριστώ πολύ, το εκτιμώ απεριόριστα
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Στους δύσκολους καιρούς ήταν απλά τα πράγματα.
Γιατί στους εύκολους καιρούς να γίνουν δύσκολα?

Επειδή και εγώ πρότεινα να μπουν συντονιστές, μήπως έχεις την εντύπωση πως θα πρότεινα τον εαυτό μου η λιγουρευομουν την θέση αυτή;
Γιατί είναι κακό να αυτοπροταθείς?Το «λιγουρεύομαι» έστω και απρόσεκτα είναι χειρότερο από τα γαλόνια και το σήμα που είπε ο admin.
Και επειδή λόγω της ελευθερίας με κόσμιο τρόπο θα σας πω με πολλή αγάπη ότι ο ένας μέλος από το 2013 και ο άλλος από το 2011 να καταγίνεστε με τις λέξεις σήμα και γαλόνια, λες και δεν ξέρετε πως το είπε ο άλλος, λες και είστε νέο μέλος?
Αντίθετα λοιπόν η φράση σου «λιγουρεύομαι» τώρα προσβάλλει εμένα που έτρωγα σφαλιάρες πριν 5-6-7 χρόνια όντας mod μαζί με άλλα 10 άτομα, με 10 απαντήσεις στο δευτερόλεπτο σε νέα μέλη, διώξιμο άλλα τόσα γιατί ήταν ντιπ, trolls, επικές συγκρούσεις, απαντήσεις στα κατουροχεσίματα του καθενός, στα δαγκώματα των κουταβιών, στις διατροφές, στην υγεία, στους Γερμανικούς Ποιμενικούς και άλλα και στις προσωπικές επιθέσεις ότι είμαι υπερβολικός, διώχνω κόσμο, στο ότι είμαι βαλτός επειδή είχα εκτροφικό σκύλο, στις εκπαιδεύσεις και με παλιά μέλη να κριτικάρουν αβέρτα. Συν τοις άλλοις και την παράλληλη επικοινωνία των mods μεταξύ τους.
Μήπως εγώ λιγουρευόμουν την θέση αυτή?
@manolo αν νομίζεις ότι θα προσφέρεις είναι ευχής έργο, έχεις μία ψήφο από μένα.
Αυτό σου είπε και ο admin, ότι δεν χρειάζονται γαλόνια. Καμιά ιδέα να πέσει στο τραπέζι χρειάζεται και όχι τα κατεβατά με προτάσεις πάνω σε κανονισμούς, likes κτλ. Αυτά είναι να χαμε να λέγαμε. Έχω να κάνω like πολλά χρόνια. Ούτε σου μεγαλώνει το πουλί αν ξέρεις τι πρέπει να συζητήσεις εδώ μέσα με τον άλλο.
Πχ. το αν θα πάρω like ή όχι σε συζήτηση περί κουταβιού στο τάισμα και στην χιλιειπωμένη φράση μου «άσκηση-φαγητό-ξεκούραση» μου είναι παντελώς αδιάφορο και ανούσιο.
Νέο μέλος που να ακούει μπορείς να μου βρεις να επενδύσω πάνω του?

Εγώ ας πούμε τότε που είχαμε συζητήσει σαν διαχειριστική ομάδα για σύνταξη άρθρων δεν ήμουν καλός σε αυτό. Προτιμούσα να δίνω συμβουλές to the point.
Είχα ασχοληθεί πολύ με τα νέα μέλη, την διατροφή, την φυλή μου και είχα πάρει και ένα κομμάτι της υγείας.

Το πρόβλημα είναι αυτό:
πολλοί δεν έφυγαν, απλά αραίωσαν τις επισκεψεις λόγω χρόνου... και όταν εισέρχονται αυτά που θα μπορούσαν να προσφέρουν έχουν ειπωθεί ήδη....
συμβαίνει και είναι φυσιολογικό.

Υ.Γ.: Τα είπα με κόσμιο τρόπο όσο μπορούσα, ελπίζω να μην παρεξηγηθήκατε και φύγετε σαν τα νέα μέλη. Αν μου γίνατε ευαισθητούληδες να πάτε στο ourdogs που έχει να ανέβει post από το 2018.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Καλημέρα

@st3li0s
Εγώ είχα προτείνει 1ος και τις περισσότερες φορές να μπουν συντονιστές. Έτσι όπως το έγραψε ο @admin έδωσε την εντύπωση πως πιστεύει πως θέλω "γαλόνια" στο μπράτσο μου. Απάντησα λοιπόν ίσως με λάθος όπως σωστά τονίσες λέξη (λιγουρευομαι) σε αυτό. Το ότι απάντησα με λάθος λέξη, το ότι δεν έχω έφεση στο γράψιμο συν ότι δεν είμαι καθόλου διπλωμάτης και τα λέω ωμά, με καθιστά ακατάλληλο για μια τέτοια θέση. Ευχαριστώ λοιπόν για την ψήφο σου αλλά δεν.
Αντίθετα για κάτι τέτοιο κατάλληλος είσαι εσύ. Είτε το πιστεύεις είτε όχι επειδή ήμουν πολύ κοντά να προτείνω άτομα (το είχε ζητήσει ο @admin) το νούμερο 1 άτομο που είχα σκοπό να προτείνω ήσουν εσύ.

Το μοντεριλικι δεν το είχα στο μυαλό μου σαν ένα τρόπο αστυνόμευσης. Τουλάχιστον όχι μόνο αυτό. Είχα γραψει σε προηγούμενο μήνυμά μου μεταξύ άλλων τα εξής:

3.Όταν πρότεινα να μπουνε συντονιστές, στο μυαλό μου το είχα δύο τρία άτομα χωρίς συγκεκριμένο κομμάτι οι οποίοι όταν κάπου ξεφεύγει μια κατάσταση να βάζουν φρένο. Όποιος είναι μέσα. Εξάλλου δεν νομίζω πως στην παρούσα φάση είναι τόσες πολλές υποκατηγορίες ώστε να αναλάβει από μια κάθε συντονιστής. Αν ένας συντονιστής έχει στην ευθύνη του μια κατηγορία, θα τον κουράσει όλο αυτό. Δυο τρεις συντονιστές χρειάζονται να καλύπτει ο ένας τον άλλο και εσένα ώστε να μοιραστεί η δουλειά και να μην έρθει κοπωση.

4. Οι συντονιστές δεν θα είναι μπαμπούλες και δεν θα το παιζουνε γαμαουες. Για να μην γίνει αυτό προτείνω τα εξής 2.
Α. Να τρέχει συνέχεια ένα θέμα σε αυτή την κατηγορία (που θα είναι ορατό μόνο στα μέλη) για προτασεις, παράπονα κτλ
Β. Ο κάθε συντονιστής εννοείται πως είναι στην ουσία απλό μέλος (συμμετέχει κανονικά στις συζητήσεις, κάνει και χαβαλέ γιατί και αυτός χρειάζεται) και όταν χρειαστει να παρέμβει σαν συντονιστής, το δηλώνει στην αρχή του συγκεκριμένου μηνύματος. Πχ σε αυτό το μήνυμα γράφω σαν συντονιστής. Αυτό το έχω δει σε άλλο φόρουμ, λειτουργεί μια χαρά και μου άρεσε σαν ιδέα.


(Είδες @admin ; γίνανε προτάσεις χαχα)

Όσο για τα λαικς, αν λειτουργούν ως εργαλείο για να αποφεύγονται περιττά μηνύματα, βοηθάει.
Αν λειτουργούν ως "τρόπαιο" και από αυτά να είναι αιτία για διαμάχες και παρεξηγήσεις, καλύτερα να αφαιρεθούν.
Το αφεντικό θα τα ζυγισει και θα αποφασίσει.
Εγώ προτείνω να μείνουν αλλά να μην φαίνεται ο αριθμός των λάικ που έχει κάθε μέλος. ( @admin κι άλλη πρόταση)

Τέλος, δεν παρεξηγήθηκα και δεν έχω σκοπό να φύγω και ούτε να πάω στο ourdogs. (Αν και τότε που είχε κλείσει το φόρουμ γράφτηκα λόγο στέρησης, έγραφα για κάνα μήνα, τσακώθηκα και έφυγα).
Έχω σκοπο να μείνω, θέλω το φόρουμ να πάει μπροστά και για αυτό άνοιξα αυτό το θέμα και έχω γράψει τόσα μηνύματα και όχι για να γκρινιάζω όπως κάποιοι ισχυρίστηκαν.
Ήθελα να ενεργοποιηθούν και μέλη που έχουν σταματήσει να γράφουν, σε ένα μικρό βαθμό γίνεται (ελπίζω και στην δική σου συμμετοχή), ήθελα γενικά να βγει κάτι καλό από αυτό το θέμα και ως ένα βαθμό νομίζω πως τα κατάφερα και χαίρομαι για αυτό.

Πάμε παρακατω
 


zoup

Active Member
25 Μαϊου 2020
27
16
46
Το φόρουμ το διαβάζω ατελείωτα χρόνια, άσχετα που αποφάσισα να γίνω μέλος πρόσφατα. Όλα αυτά τα χρόνια λοιπόν έχω ανακαλύψει πραγματικούς θησαυρούς πληροφοριών. Με τη σειρά μου έχω ενημερώσει - συμβουλέψει αρκετούς όλα αυτά τα χρόνια στο θέμα σκύλος (όχι μέσα στο φόρουμ αλλά σε συζητήσεις).
Όταν το πρωτοανακάλυψα και βρήκα μαζεμένες τόσες πληροφορίες για το 'ψώνιο' μου, προσπάθησα να μη δίνω σημασία στον τρόπο που κάποια μέλη προσπαθούν να επιβάλλουν την άποψή τους. Δυστυχώς, όπως και στον πραγματικό κόσμο, έτσι και στο dogforum οι περισσότεροι πιστεύουν ότι επειδή γνωρίζουν ή έτσι νομίζουν, μπορούν να χαρακτηρίζουν, υποτιμούν, επικρίνουν κοκ. Αν πιστεύουν ότι αυτός είναι ο σωστός τρόπος για να καλλιεργήσουν παιδεία σε κάποιον, πραγματικά δεν πρέπει να τους δίνεται βήμα..
Ο άνθρωπος που θα μπει στο συγκεκριμένο φόρουμ και μάλιστα θα εγγραφεί κιόλας, είναι το λιγότερο κάποιος που την αγάπη του για το σκύλο, θέλει να τη συνδυάσει με γνώσεις και εμπειρίες για να κάνει ακόμα καλύτερη τη συμβίωσή του με τους τετράποδους φίλους.
Η διαχείριση τώρα ενός φόρουμ, μέσα στο οποίο μπορεί να μπει ο οποιοσδήποτε (μορφωτικό επίπεδο, ηλικία, τόπος κατοικίας, χαρακτήρας κλπ) είναι τρομακτικά μεγάλη ευθύνη. Όταν κάποιος πάρει την απόφαση να το αναλάβει, πρέπει να είναι πλήρως συνειδητοποιημένος για το που 'μπλέκει', καθώς και για το πόση υπομονή και χρόνο πρέπει να διαθέσει. Είναι παρόμοιο με μια μικρή επιχείρηση, που στη πραγματικότητα οι εργατώρες που αφιερώνει ο ιδιοκτήτης για να μπορέσει να λειτουργήσει, δεν αμείβονται ποτέ. Αν με τη πάροδο του χρόνου, η φθορά (προσωπική, οικονομική, ψυχολογική, κοκ), φτάσει σε μη αναστρέψιμες καταστάσεις, τότε το μαγαζάκι κλείνει...
Δεν έχω ακούσει πουθενά στη ζωή μου, να βγαίνει ο 'επιχειρηματίας' και να μοιράζει αρμοδιότητες ή να λέει όποιος θέλει ας πάρει ότι θέλει... Αν φτάσει στο σημείο να πρέπει να γίνει κάτι τέτοιο, τότε πολύ απλά, απευθύνεσαι σε κάποιον ή κάποιους συνεργάτες με τους οποίους συνεργάζεσαι ένα σεβαστό χρονικό διάστημα, γνωρίζεις πως συμπλέετε και πολύ περισσότερο, διαθέτουν την υπομονή, τον χρόνο και την ίδια ΘΕΛΗΣΗ με εσένα. Οτιδήποτε άλλο απλά τινάζει τη μπάνκα στον αέρα...
Υ.Γ.
Ανεξάρτητα με το πόσο παλιό είναι ένα μέλος, δεν πρέπει να του επιτρέπεται να κάνει επιθέσεις σε ΚΑΝΕΝΑΝ.
 
  • Like
Reactions: AGRIAN


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Με κάλυψαν απόλυτα ο Yorkaddict, o Stelios και o Grande. Σε άλλα ποστ επισης υπάρχουν σκέψεις και ιδέες με τις οποίες συμφωνώ.
Το μόνο που θα ήθελα να προσθέσω στο ποστ του Μιχάλη είναι δεν λέγονται όλα φάτσα κάρτα όχι γιατί έχουμε πιει μια η δέκα μπύρες μαζί η γιατί κάπου κάποτε θα ανταμώσουμε, αλλά κυριώτερο γιατί 1/ ποτέ δεν μπορούμε να έχουμε την πλήρη και ολοκληρωμένη εικόνα των θεμάτων και των γεγονότων, 2/ μέσα σε κάθε αρνητικό υπάρχει και το θετικό άρα ας το σκεφτούμε πριν πάρουμε τα κουμπουρια 3/ δεν είναι όλοι ικανοί/έτοιμοι να λάβουν και να αξιολογήσουν σωστά όλες τις πληροφορίες.
Η δημόσια κριτική είναι καλό πράγμα και πρέπει να γίνεται, όμως έχει σημασία το ποιος την κάνει και για ποιον λόγο.
Και κάτι τελευταίο, όπως και στα άλλα φόρα η στο fb υπάρχουν άνθρωποι που έχουν ταλέντο στον γραπτό λόγο η προτιμούν ένα λόγο που δημιουργεί στυλ/τύπο. Προσωπικά έχω μάθει να ψάχνω την ουσία των γραφομενων και να μην δίνω σημασία στις φιοριτουρες. Το λέω γιατί συνήθως τέτοιου είδους ποστ γράφονται για να καλύψουν άλλες ανάγκες.
Δεν είναι κάτι που μου αρέσει όμως έχω δεχτεί ότι όπως και αλλού και εδώ ισχύει το όλοι καλοί (ελπίζω) χωρούν...
 
Last edited:


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
@zoup

Το dogforum δεν δημιουργήθηκε για να καλλιεργήσει παιδεία, όπως και κανένα φόρουμ νομίζω. Τώρα αν κάποιοι που συμμετέχουν σε ένα φόρουμ έχουν αυτή την δυνατότητα, αυτό είναι καλό. Ακόμα και αυτό όμως έχει να κάνει τόσο με τον "πομπό" όσο και με τον "δέκτη".

Επίσης, τι παιδεία θα καλλιεργούσε ένα φόρουμ που δίνει βήμα επιλεκτικά και με δυσδιάκριτα και υποκειμενικά κριτήρια, όπως το ύφος, η αυστηρότητα, η ευαισθησία, η ευθιξία, κ.ο.κ.;

Έτσι, καλό είναι, να μένουμε πιστοί σε απλούς, βασικούς και κατανοητούς κανόνες ευπρέπειας και ανοχής.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερο λάθος να θεωρείς πως κάποιος "αγαπά" ή σέβεται το σκύλο, μόνο και μόνο επειδή γράφεται σε ένα φόρουμ. Νομίζω δεν χρειάζεται καν να το αναλύσω...

Η διαχείριση ενός φόρουμ δεν απαιτεί μεγάλη ευθύνη, ούτε γνώση, ούτε ταλέντο, ούτε τίποτα... Όλα αυτά κρίνονται καθημερινά, σε βάθος χρόνου και ως συνήθως ποικιλοτρόπως, υποκειμενικά και "εποχιακά".

Η παρομοίωση με επιχείρηση θα ταίριαζε αν υπήρχαν πολλά κοινά βασικά σημεία. Για παράδειγμα:

1. Βασικός σκοπός μιας επιχείρησης, αν δεν κάνω λάθος, είναι το μέγιστο δυνατό κέρδος. Εδώ ούτε καν...

2. Το δε κέρδος, κατά κανόνα, θα πρέπει να υπερβαίνει την αντίστοιχη συνήθη αμοιβή (ως αντιμισθία) της διοικητικής ή εκτελεστικής εργασίας που επιτελείται σ' αυτήν. Τελευταία φορά που τσέκαρα το λογαριασμό μου, δεν είχε καμία κατάθεση από dogforum... και τον κοιτάω (μειούμενο) 15 χρόνια τώρα...

3. Η επιχείρηση έχει πελάτες που πληρώνουν για να αποκτήσουν τα προϊόντα της ή να χαίρουν τις υπηρεσίες της. Επαναλαμβάνω, τελευταία φορά που τσέκαρα το λογαριασμό μου, δεν είχε καμία κατάθεση από dogforum... και τον κοιτάω (μειούμενο) 15 χρόνια τώρα... Μήπως βάζετε λεφτά σε λάθος λογαριασμό;

4. Οι επιχειρήσεις διατηρούν με τους πελάτες τους συμβάσεις νομικά δεσμευτικές.

5. Στις συμβάσεις περιγράφονται οι υποχρεώσεις του πελάτη ώστε η επιχείρηση να μπορεί να προσφέρει τις υπηρεσίες ή τα προϊόντα της σωστά. Δεν θα πρέπει να θεωρηθείτε η επιχείρηση υπεύθυνη για την αδυναμία εκτέλεσης των υπηρεσιών της εάν ο πελάτης δεν συνεργάστηκε βάση της σύμβασης.

Αυτά είναι κάποια από τα βασικά σημεία που καθιστούν την παρομοίωση άτοπη. Μα ταυτόχρονα και μερικά από τα σημεία που σου δίνουν τη δυνατότητα ή προνόμιο, να γράφεις κι εσύ, εδώ, σήμερα...

...και θα κλείσω με κάτι που διάβασα πρόσφατα:

Ο ανώτερος άνθρωπος έχει απαιτήσεις από τον εαυτό του. Ο κατώτερος άνθρωπος από τους άλλους.

Σεφέρης... νομίζω...
 
Last edited:






vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
@admin, ερώτηση σχετικό και με την παρούσα συζήτηση:
To διπλανό διπλανό θέμα με τη γέννα ήταν τρολιά? Δεύτερο account για πείραμα;
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
Απάντησα...

Αν νομίζετε ότι θα μπορούσα να το σκεφτώ εγώ... Έχετε δίκιο.

Αν νομίζετε ότι θα το έκανα... Δεν με γνωρίζετε και θα μπορούσα να το δικαιολογήσω.

Το τσέκαρα πριν καν ασχοληθώ...
 
  • Like
Reactions: mareco


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Απάντησα...

Αν νομίζετε ότι θα μπορούσα να το σκεφτώ εγώ... Έχετε δίκιο.

Αν νομίζετε ότι θα το έκανα... Δεν με γνωρίζετε και θα μπορούσα να το δικαιολογήσω.

Το τσέκαρα πριν καν ασχοληθώ...
Δεν είπα ότι το σκέφτηκες εσύ. Ρώτησα γενικώς.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Επειδή επικρατεί μια γενικότερη παράκρουση προς πάσα κατεύθυνση, η οποία έκανε λίμπα το παραδίπλα θέμα με τη γέννα και ο τύπος εκεί αναρωτιέται δικαίως αν έμπλεξε με τρελούς:

Στο εξής θα παίζουμε τις πιτσικουλιές στα θέματα, δηλαδή θα βγάζουμε γενικώς το άχτι μας ο ένας επάνω στον άλλον άνευ λογικού σκοπού? Αυτό έγινε εκεί. Ή θα απαντάμε ουσιαστικά και με την προσπάθεια της αυτοσυγκράτησης που λέγαμε κλπ-κλπ και μεταξύ άλλων με στόχο την προσέλκυση/εκπαίδευση νέων?

Για να ξέρω δηλαδή αν θα πρέπει να ασχολούμαι.
 
  • Like
Reactions: alexouli and GRDANE


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Πάντως, ειλικρινά, δεν νομίζω πως οι απαντήσεις στο εν λόγο θέμα ήταν "περίεργες" ( αν εξαιρέσεις τους @mareco , @AGRIAN και @tasos malinoua )...

Απάντησαν οι:

@Amaliaz - Μια χαρά
@vrmode - Μια χαρά
@haviharakennel - Μια χαρά
@ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ - Μια χαρά

Όσο με αφορά, η απάντηση μου ήταν αυτή που θα έδινα σε κάθε περίπτωση.

Οπότε, στο θέμα έγραψαν 8 μέλη... Τα 5 με μια χαρά απαντήσεις, το 1 ειρωνικά επειδή το γνωρίζουμε εμείς όμως και τα υπόλοιπα 2 για να απαντήσουν σε κάτι άλλο (off topic ας πούμε).

Νομίζω ότι σε επόμενα θέματα (όπως και προηγούμενα) πάλι θα υπάρξουν και off topic και ίσως ειρωνικά ή απότομα σχόλια. Εννοείται πως καλό είναι να μην υπάρξουν και να είναι όλα to the point και κατάλληλα για το κάθε μέλος που ξεκινά το νήμα.

Συνεχίζουμε κανονικά νομίζω... :)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.879
Να μου κάνεις την χάρη!
Μια φορά απάντησα με καρδούλες σε τέτοιο θέμα και με βγάλατε είρων!
Μη χειρότερα δηλαδή!!!
Ασε που και πάλι, τσαντίστηκε ο θεματοθέτης και όχι εξαιτίας μου.
Εξαιτίας σας δεν θέλει να μας ξαναδεί.
Να τα λέμε κι αυτά.

Κατά τα λοιπά, το θέμα έπρεπε να έχει κλειδωθεί εξ'αρχής από τον admin, βάσει των κανονισμών.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Πάντως, ειλικρινά, δεν νομίζω πως οι απαντήσεις στο εν λόγο θέμα ήταν "περίεργες" ( αν εξαιρέσεις τους @mareco , @AGRIAN και @tasos malinoua )...

Απάντησαν οι:

@Amaliaz - Μια χαρά
@vrmode - Μια χαρά
@haviharakennel - Μια χαρά
@ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ - Μια χαρά

Όσο με αφορά, η απάντηση μου ήταν αυτή που θα έδινα σε κάθε περίπτωση.

Οπότε, στο θέμα έγραψαν 8 μέλη... Τα 5 με μια χαρά απαντήσεις, το 1 ειρωνικά επειδή το γνωρίζουμε εμείς όμως και τα υπόλοιπα 2 για να απαντήσουν σε κάτι άλλο (off topic ας πούμε).

Νομίζω ότι σε επόμενα θέματα (όπως και προηγούμενα) πάλι θα υπάρξουν και off topic και ίσως ειρωνικά ή απότομα σχόλια. Εννοείται πως καλό είναι να μην υπάρξουν και να είναι όλα to the point και κατάλληλα για το κάθε μέλος ου ξεκινά το νήμα.

Συνεχίζουμε κανονικά νομίζω... :)
Μια χαρά δεν το λες.
Τα μηνύματα/reactions με την ειρωνία εκλαμβάνονται από τον ξένο είτε ως ειρωνία (σπανιότερο μιας και δεν γνωρίζει το συγγραφέα) και άρα το πράγμα πάει την πεπατημένη) ή ως επιβράβευση μιας κατάστασης που όλοι σιχαινόμαστε και για την οποία υποτίθεται βγάζουμε τα δάχτηλά μας τόσα χρόνια εδώ μέσα.

Όσον αφορά τα off topic πάλι εκλαμβάνονται αρνητικά, μπερδεύουν το νέο και νομίζει ότι κάτι παίζεται εις βάρος του και εν αγνοία του.

Εάν συνεχίσει σε αυτό το μοτίβο δεν έχουν κανένα νόημα αυτά που συζητιούνται στο παρόν.