greenisland


Status
Κλειδωμένο θέμα




katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Και γω έχω παράπονα από τον ΚΟΕ, και σε πολλά πράγματα είμαι εναντίον τους, αλλά στα θέματα pedigree, έχω την εντύπωση ότι και στο εξωτερικό, υπεύθυνοι για το αν ένας σκύλος είναι η όχι κατάλληλος για αναπαραγωγή, είναι ο όμιλος της εκάστοτε φυλής και όχι ο αντίστοιχος ΚΟΕ.
Επίσης, έτσι όπως τα λέμε εδω, ο ΚΟΕ, θα έπρεπε να κάνει εξετάσεις dna σε κάθε γέννα που του δηλώνουν. Γίνεται αυτό? Η να ζητάει dna Από τους εκτροφείς...(και αυτό θεωρώ ότι είναι υπερβολή).
Από την άλλη όμως πιστεύω ότι μέχρι κάποιο σημείο ο ΚΟΕ πρέπει να είναι υπευθυνος για το τι σκυλιά δηλώνει ο καθένας.
'Οταν ο ΚΟΕ δεχτεί κάποιες επαναλαμβανόμενες καταγγελίες για κάποιον εκτροφέα από αγοραστές, θα έπρεπε να είναι σε θέση να διενεργεί κάποιες έρευνες για να δει αν ευσταθούν οι καταγγελίες, να συστήνεται κάποια πειθαρχική επιτροπή και να μπορει έτσι ο ΚΟΕ αν έχει τις απαραίτητες αποδείξεις να διαγράφει εκτροφείς η να τους απαγορεύει να γράφουν γέννες.
Αυτό φαντάζομαι ότι δεν είναι και τόσο ακατόρθωτο.
Εξάλλου η Ελλαδα δεν είναι και η χώρα των εκατομμυρίων εκτροφέων...μία χούφτα άνθρωποι είμαστε και όπως λέει και ο σοφός λαός..."Η Ελλάδα είναι ένα τεράστιο κρεβάτι ".
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
το dna είναι ,κυρίως, για την επιβεβαίωση/εξασφάλιση
η εκτροφή θα συνεχίσει να γίνεται όπως γινόταν

απλά με το dna δεν θα μπορείς να λές "έκανε η σκύλα μου 8 κουτάβια" ενώ έχει κάνει 4 και τα άλλα 4 τα έφερες απο αλλού για να τα πουλάς ακριβότερα--------και χιλιάδες άλλα κόλπα που μπορεί ο "κερδοσκόπος" εκτροφέας να κάνει με την άνεσή του αφού δεν υπάρχουν στο σύστημα ασφαλιστικές δικλείδες ------------όπως το dna
 








Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
katerina γιατι είναι υπερβολικό;
Στις περισσότερες χώρες χρειάζεσαι, πέρα από το pedigree κάποιο πιστοποιητικό από τον αντίστοιχο ΚΟΕ ότι οι σκύλοι είναι κατάλληλοι για την εκτροφή. Οι όροι που θέτουν οι όμιλοι της φυλής είναι συμπληρωματικοί και πιο αυστηροί.

Σε κάποιες χώρες πρέπει υποχρεωτικά να παρακολουθήσεις σεμινάρια σχετικά με την εκτροφή και να περάσεις τις εξετάσεις. Στο Βέλγιο τα σεμινάρια δεν είναι ακόμα υποχρεωτικά, αλλά σκέφτονται να το κάνουν.

Επίσης έρχονται επόπτες γέννας (εδώ ελέγχουν το νούμερο του microchip και παίρνουν δείγμα για το τεστ dna).
 


kiki.pet

Active Member
5 Μαρτίου 2010
26
0
ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΕΙΧΑΜΕ 2 ΓΕΝΝΕΣ ΟΠΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΛΟΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΣΚΥΛΙΑ ΜΕ ΧΑΡΤΙΑ. ΤΡΙΤΗ ΓΕΝΝΕ ΕΙΤΑΝ ΤΗΣ LUCYS www.greenislandspuppies.com/french-bulldog/luccy/ ΟΤΑΝ ΕΣΤΕΙΛΑ ΤΟ PEDIGREE THΣ ΣΤΟ KOE, MOY PEIRANE THLEFVNO KAI MOY EIPANE OTH TO PEDIGREE ΤΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ EXPORT ΚΑΙ ΟΤΙ Η ΓΕΝΝΕΣ ΤΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΕΙΛΟΣΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ )-: ΚΑΙ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ? ΤΗΝ ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΤΗΝ ΠΛΕΙΡΟΣΑ 900 ΕΥΡΩ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΟΠΙΑ ΜΟΥ ΙΠΟΣΧΕΘΕΙΚΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΒΡΕΙ ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΚΟΡΙΦΕΑ. ΙΣΤΕΡΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΤΟ ΔΙΑΛΕΚΣΕ ΕΝΑΣ ΚΡΙΤΙΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΠΟΛΙ ΚΑΛΕΣ ΓΡΑΜΕΣ.
ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΟΝΔMily_16..jpgΟΣ ΚΑΛΟ, ΓΕΝΝΕΣ ΟΜΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΕΙΛΟΝΩ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.
ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΗ ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΟΤΑΝ ΕΙΡΘΕ Ο ΚΤΙΝΙΑΤΡΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ (ΟMily_15..jpg ΚΥΡΙΑΚΟΣ) http://agathaggelidis.interpet.gr ΕΒΛΕΠΕ ΤΑ ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΜΑΣ, ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΕΧΕΙ ΕΠΙΓΟΝΑΤΙΔΑ Mily_9..JPG Mily_10..JPG Mily_14..jpg ΤΗΝ ΠΕΙΓΑΜΕ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΓΙΑ ΕΝΓΧΙΡΕΙΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΟΣΑΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΙΚΟΓΕΝΝΙΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ. ΕΙΤΑΝ ΑΚΟΜΗ ΜΙΚΡΗ ΣΤΗΝ ΙΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΑ ΘΑ ΜΑΘΕΝΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥΣ ΑΝΤΡΟΠΟΥΣ.

ΚΡΑΤΙΣΑΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΧΩΡΙΣ ΧΑΡΤΙΑ, ΟΠΙΑ ΑΠΟΚΤΙΣΑΜΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΙ, ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΔΟΣΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΔΟΣΩ ΣΕ ΤΕΤΙΑ ΙΛΙΚΙΑ (3 ΧΡΩΝΝΟΝ). ΜΑΣ ΞΕΡΟΥΝ, ΚΑΙ ΔΙΣΚΟΛΑ ΜΑΘΕΝΟΥΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΑΤΟΜΑ. ΕΓΩ ΟΜΟΣ ΞΕΡΩ ΠΟΛΛΑ ΕΚΤΡΟΦΙΑ ΟΠΙΑ ΕΙΧΑΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΙ 2 η 3 ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΧΟΡΙΣ ΧΑΡΤΙΑ. ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΕΚΑΝΑΝ ΕΚΤΡΟΦΙΟ ΜΕ ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΜΕ XARTIA, ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΓΚΑΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΤΟ ΠΡΟΤΟ Η ΤΑ ΠΡΟΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΟΠΙΑ ΑΠΟΚΤΙΣΑΝ ΧΟΡΙΣ ΧΑΡΤΙΑ. Η ΠΡΕΠΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΦΕΡΕΣΩ ΤΗΝ ΖΩΗ??? ΜΑΣ ΕΚΑΝΑΝ ΛΙΓΑ ΚΟΥΤΑΒΑΚΙΑ, ΠΑΝΔΑ ΒΑΖΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΝΑΝΤΟΤΙΤΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΜΕ 600 η 1000 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΠΑΝΟ.
ΕΓΩ ΠΑΝΔΑ ΟΤΑΝ ΔΕΙΝΩ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΒΑΚΙ, ΠΕΡΝΩ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΙΣΤΕΡΑ, ΡΟΤΑΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ, ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΙΜΑ. ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΤΟΜΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ, ΜΟΥ ΠΕΙΡΑΝ ΤΗΛΕΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕ ΣΙΣΤΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥΣ. ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΗ ΟΤΑΝ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΛΑ ΥΓΕΣΤΑΤΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΧΟΡΙΣ ΠΡΟΒΛΙΜΑΤΑ. ΑΝ ΔΩ ΟΤΗ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΒΑΚΙ ΟΠΙΟ ΕΧΟΥΜΕ ΔΟΣΕΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΙΜΑ, ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΝΑ ΒΑΛΩ ΝΑ ΓΕΝΝΙΣΕΙ ΤΗΝ ΜΑΝΑ Η ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ. ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΟΡΙΦΕΑ ΕΚΤΡΟΦΙΑ ΑΠΟ ΓΟΝΕΙΣ ΥΓΕΣΤΑΤΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΚΟΥΤΑΒΙ ΠΡΟΒΛΙΜΑΤΙΚΟ. ΤΟ ΣΟΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΕΚΤΡΟΦΕΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΙ ΞΑΝΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΓΕΝΝΑ!!!
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Alexia, δυστυχώς και το έχουμε ξανασυζητήσει , δεν μπορούμε να συγκρινουμε την Ελλάδα με τις άλλες, πιό προηγμένες σε κυνολογικά ζητήματα, χώρες.
Εδω είμαστε αιώνες πίσω σε άλλα και άλλα.
Ο ΚΟΕ υφίσταται από το 1984!!!!!!...για δες από πότε υπαρχουν των άλλων χωρών οι αντίστοιχοι ΚΟΕ?...τι λέμε τώρα.
Πρέπει να ξεκινήσουμε να ζητάμε πράγματα που μπορούν να γίνουν.
Εδω ο ΚΟΕ, δεν στέλνει ελεγκτές...βγάζει τα pedigree 1 χρόνο μετά...και τόσα άλλα που πρέπει να γίνουν. DNA θα κάνει?
Παλι καλά που ξεκίνησαν με τα διαφορετικά χρώματα pedigree...κάτι είναι και αυτό.
Και να σου πω και κάτι, δεν φταίει μόνο ο ΚΟΕ, φταίμε και εμεις και η Ελληνικη νοοτροπία του "λαμόγιου"...
Ακόμα και οι 30 σοβαροί εκτροφεις που υπαρχουν σε αυτη τη χώρα...οι μισοί σφάζονται με τους άλλους μισους.
Σε όλες τις άλλες χώρες τα εκτροφεία μίας φυλής συνεργαζονται μεταξύ τους και υποστηρίζονται...εδω είναι ποιός θα φάει τον άλλον πρώτος...
Εδω στο forum, μπαίνουν κάθε τρεις και λίγο άνθρωποι "αμόρφωτοι" κυνολογικά και όχι μονο δεν κάθονται να ακούσουν...βρίζουν και από πάνω...
Γιατί ο Έλληνας...όλα τα ξέρει...για όλα έχει άποψη...και "ελα μωρε...σιγά μη κοπιάσω, θα τη βρω την άκρη αλλιώς"...
Θα μου πεις....ωράια, και τι θα κάνουμε ? Θα σηκώσουμε τα χέρια ψηλά ?
όχι, αλλά ας ξεκινήσουμε να καταφερουμε και τα πιό βασικά...και θα φτάσουμε και στο dna...
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
συγνωμη sara σε αγαπω σε εκτιμω αλλα..... αυτη η Αμερικη σε ολα τελεια?
Ποτέ δεν είπα ότι στην Αμερική είναι όλα τέλεια, ούτε ευχήθηκα να γίνει η Ελλάδα Αμερική. Αν ήθελα να πω κάτι τέτοιο θα άνοιγα το στόμα μου και θα το έλεγα. Η ιδέα της βάσης δεδομένων με το DNA είναι όμως πολύ καλή και ταιριάζει στην Ελλάδα αφού υπάρχουν προβλήματα με ψεύτικα πεντιγκρί κλπ. Στην Αμερική η βάση δεδομένων έγινε για διάφορους λόγους εκτός του ελέγχου του πεντιγκρί. Επίσης δεν είπα ποτέ ότι πρέπει να εκτρέφουμε με βάση το DNA. Μερικά σκυλιά δεν είναι κατάλληλα για εκτροφή. Το δικό μου π.χ. δεν είναι κατάλληλο ακόμα κι αν δεν ήταν στειρωμένο, αφού έχει κληρονομική δυσπλασία του ισχύου και δεν είναι ακριβώς στο πρότυπο των Αυστραλέζων (του λείπουν και δυο δόντια που δε φύτρωσαν ποτέ διότι είναι στραβοβαλμένα στο σαγώνι του). Αυστραλέζος όμως είναι βιολογικά. Αν τον είχε βγάλει κανονικός εκτροφέας δε θα μπορούσε να τον πουλήσει για εκθεσιακό σκύλο, αλλά θα τον δήλωνε ως σκύλο συντροφιάς και θα τον πούλαγε και φτηνότερα. Προσωπικά δε νομίζω καν να κάνει για βοσκός αλλά δεν παίρνω και όρκο γι' αυτό αφού δεν έχω γιδοπρόβατα και βουβάλια.
 
Last edited:




Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Sara μου, θα σε στεναχωρήσω, αλλά η καθαροαιμία δεν ορίζεται μέσω DNA, μπορεί να προσεγγιστεί βεβαίως, αλλά όχι να οριστεί...
κι αυτό έχει να κάνει κυρίως με το γεγονός πως η πλειοψηφία των σήμερα καθαρόαιμων σκύλων είναι στην ουσία ημίαιμοι με συγκεκριμένη συνταγή. Αυτή η ίδια συνταγή μπορεί να προκύψει τυχαία σε έναν ημίαιμο σκύλο ο οποίος φαινοτυπικά μπορεί να διαφέρει έστω και στο ελάχιστο.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ω Προμηθεύ! Η καθαροαιμία σύμφωνα με τους βιολόγους ορίζεται μέσω DNA. Συμφωνώ με τον ορισμό σου περί των σήμερα καθαρόαιμων σκύλων που έχουν συγκεκριμένη συνταγή, αλλά φαίνεται ότι έχουν καταφέρει να αναγνωρίσουν πάνω από 80 και περί τις 100, αν θυμάμαι καλά, φυλές. Ορίστε και ολίγα resources από επιστήμονες που προφανώς ξέρουν παραπάνω από μένα:

http://research.nhgri.nih.gov/dog_genome/info_for_dog_owners/index.shtml

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/genome/guide/dog/

Τέλος, το DNA test του Μουφ το έκανα ως εξής: πήρα το κιτ, πήρα τα δείγματα ως όριζε, τους είπα ότι το ζώο που έχω είναι σκύλος και τον λένε Άτταλο, καμιά αναφορά στη φυλή του, και τα έστειλα. Μετά από μερικές βδομάδες έλαβα ένα χαρτί που έλεγε ότι είμαι η περήφανη ιδιοκτήτρια Αυστραλέζου Ποιμενικού σκέτου.
 
  • Like
Reactions: Hiraeth


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Μάλιστα...

τι λέει;
What we do
There are many different types of genetics research. Genetics research can be about finding genes and informative genetic markers (mapping), learning how genes work and may contribute to disease, or about treating or curing genetic conditions. The Canine Genome Project is currently focused on mapping genetic markers and understanding the patterns of genetic information that exists between breeds, within breeds and in disease states.

Να δω αν με βοηθούν τα φτωχά αγγλικά μου...

Τι κάνουμε
Υπάρχουν πολλοί τύποι γενετικής έρευνας. Η γενετική έρευνα μπορεί να αφορά στην ανεύρεση γονιδίων ή πληροφοριακών γενετικών σημάνσεων (χαρτογράφηση), την μελέτη της λειτουργίας των γονιδίων ή στον χειρισμό και την θεραπεία γενετικών καταστάσεων. Η Κυνολογική Γονιδιωματική Μελέτη (σ.σ. ελέυθερη μετάφραση του CanineGenomeProject) εστιάζει στην χαρτογράφηση γενετικών σημάνσεων και στην κατανόηση των πληροφοριών που παρέχονται από τα γενετικά καλούπια που υφίστανται μεταξύ των (διαφόρων) φυλών,μάσα στις (ίδιες τις ) φυλές και σε κατάσταση (καθεστώς) ασθενειών.



Δεν αμβισβητώ επ' ουδενί τα παραπάνω, άλλωστε την συζήτηση την είχαμε και παλαιότερα...


Αλλά θεωρώ προς το παρόν αδύνατη με βάση την φτωχή μου λογική την δυνατότητα ορισμού της ίδιας της καθαροαιμίας μέσω DNA και ειδικότερα ελλείψει γεννετικού υλικού από τους γεννήτορες. Προφανώς και είναι εφικτό να σου πει κάποιος με μια ανάλυση DNA πως ο σκύλος σου είναι Αυστραλός Ποιμενικός...

Πάντα όμως κατά το: Κιμάς, κρεμμύδι, ζυμαρικά, τυρί, αλέυρι, γάλα, αυγό, αλάτι, πιπέρι, μοσχοκάρυδο... άρα παστίτσιο!
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Μπρε, Προμηθέα!:D Αφού οι άνθρωποι μπορούν και αναγνωρίζουν φυλές και το λένε! Και ρώτησα και όποιους ήξερα ειδικούς που το επιβεβαιώνουν. Και το Μουφ μου το έβγαλε η ανάλυση Αυστραλέζο! Μη μου πεις τώρα ότι είχανε κατασκόπους που είχανε μάθει από πριν ότι έχω κύνα τινα που αυστραλοφέρνει!!:p:p:D:D:D Τώρα σε τι δεν είναι καθαρόαιμο το Μουφ και είναι παστίτσιο? Ομολογουμένως αν τους γονείς του τους είχε κανονικός εκτροφέας, δε θα τους ζευγάρωνε. Ούτε το Μουφ θα το ζευγάρωνε. Αλλά Αυστραλέζος είναι ο κακομοίρης!:p:p:D:D Δεν έχει τίποτα άλλο μέσα του ο καψερός. Άλλωστε τα τεστ αυτά αρχικά βγήκανε για να μαθαίνουνε οι ιδιοκτήτες τι έχει μέσα τους ο σκύλος τους και ενδεχομένως ποιες αρρώστειες από ποιες φυλές.
 




Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Μπρε, Προμηθέα!:D Αφού οι άνθρωποι μπορούν και αναγνωρίζουν φυλές και το λένε! Και ρώτησα και όποιους ήξερα ειδικούς που το επιβεβαιώνουν. Και το Μουφ μου το έβγαλε η ανάλυση Αυστραλέζο! Μη μου πεις τώρα ότι είχανε κατασκόπους που είχανε μάθει από πριν ότι έχω κύνα τινα που αυστραλοφέρνει!!:p:p:D:D:D Τώρα σε τι δεν είναι καθαρόαιμο το Μουφ και είναι παστίτσιο? Ομολογουμένως αν τους γονείς του τους είχε κανονικός εκτροφέας, δε θα τους ζευγάρωνε. Ούτε το Μουφ θα το ζευγάρωνε. Αλλά Αυστραλέζος είναι ο κακομοίρης!:p:p:D:D Δεν έχει τίποτα άλλο μέσα του ο καψερός. Άλλωστε τα τεστ αυτά αρχικά βγήκανε για να μαθαίνουνε οι ιδιοκτήτες τι έχει μέσα τους ο σκύλος τους και ενδεχομένως ποιες αρρώστειες από ποιες φυλές.
Sara μου με απογοητύεις, σου είπα πως η εξέταση DNA δείχνει την συνταγή κατά το...
Πάντα όμως κατά το: Κιμάς, κρεμμύδι, ζυμαρικά, τυρί, αλέυρι, γάλα, αυγό, αλάτι, πιπέρι, μοσχοκάρυδο... άρα παστίτσιο!
Αν η συνταγή είναι Κιμάς, κρεμμύδι, ζυμαρικά, τυρί, αλέυρι, γάλα, αυγό, αλάτι, πιπέρι, μοσχοκάρυδο αλλά και πατάτες, τότε συμπεραίνεις πως δεν είναι παστίτσιο!

Δεν είπα πως το Μουφ δεν είναι Αυστραλός... όπου παστίτσιο βάλε δικό μου σκύλο αν αυτό σε κάνει να νιώσεις καλύτερα!

Είπα πως το DNA σου αναλύει τα "συστατικά" (γoνίδια) και την ποσότητα στην οποία αυτά εμπεριέχονται στο τελικό "φαγητό" (σκύλος). Έχοντας κάνει μια μελέτη μπορείς να καταλάβεις (σαν καλός μάγειρας) ποια φαγητά εμπεριέχουν σε αυτές τις αναλογίες τα συγκεκριμένα συστατικά κι έτσι να αποκλείσεις φαγητά. Δεν μπορείς να πεις για παράδειγμα: αρνί, δεντρολίβανο, αλάτι, πιπέρι, πατάταες, ελαιόλαδο... άρα cheesecake!

Τι σου φαίνεται παράξενο και τι δεν κατάλαβες?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
ΤΗΝ ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΤΗΝ ΠΛΕΙΡΟΣΑ 900 ΕΥΡΩ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΟΠΙΑ ΜΟΥ ΙΠΟΣΧΕΘΕΙΚΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΒΡΕΙ ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΚΟΡΙΦΕΑ. ΙΣΤΕΡΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΤΟ ΔΙΑΛΕΚΣΕ ΕΝΑΣ ΚΡΙΤΙΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΠΟΛΙ ΚΑΛΕΣ ΓΡΑΜΕΣ.
ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΟΝΔView attachment 5960ΟΣ ΚΑΛΟ, ΓΕΝΝΕΣ ΟΜΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΕΙΛΟΝΩ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.
ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΗ ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΟΤΑΝ ΕΙΡΘΕ Ο ΚΤΙΝΙΑΤΡΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ (ΟView attachment 5959 ΚΥΡΙΑΚΟΣ) http://agathaggelidis.interpet.gr ΕΒΛΕΠΕ ΤΑ ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΜΑΣ, ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΕΧΕΙ ΕΠΙΓΟΝΑΤΙΔΑ View attachment 5956 View attachment 5957 View attachment 5958 ΤΗΝ ΠΕΙΓΑΜΕ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΓΙΑ ΕΝΓΧΙΡΕΙΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΟΣΑΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΙΚΟΓΕΝΝΙΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ. ΕΙΤΑΝ ΑΚΟΜΗ ΜΙΚΡΗ ΣΤΗΝ ΙΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΑ ΘΑ ΜΑΘΕΝΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥΣ ΑΝΤΡΟΠΟΥΣ.
Με 900 Ευρώ δεν αγοράζεις ούτε την ουρά από "κορυφαίο γαλλικό που προορίζεται" για εκτροφή. Αυτό θα έπρεπε να το ξέρεις ήδη. Αφού ήθελες σκύλους εκτροφής, δεν έψαξες στα κορυφαία εκτροφεία σε χώρες εξωτερικού για να δεις τι τιμές και τι σκυλιά παίζουν? Επίσης η κοπέλα που στο πούλησε από που κι ως που ξέρει πως είναι το "κορυφαίο γαλλικό μπουλντόγκ εκτροφής"?

Όσο για το άλλο που έδωσες με την επιγονατίδα - φρόντισες να στειρωθεί για να αποκλειστεί δια παντός από την αναπαραγωγή?
 


kiki.pet

Active Member
5 Μαρτίου 2010
26
0
ΝΕ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΞΕΡΩ, ΤΑ ΑΛΛΑ ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΧΙΑ ΤΑ ΕΧΩ ΠΛΕΙΡΟΣΗ ΜΕ ΔΙΠΛΑΣΙΕΣ ΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΕΙΤΑΝ ΠΑΛΗ ΚΑΛΙΤΕΡΗ, ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΤΣΕΧΑ.
ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΣΤΕΙΡΟΣΗ, ΣΙΜΕΡΑ ΟΜΟΣ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ!!! ΣΤΗΝ ΓΙΝΕΚΑ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΕΧΕΙ ΕΠΙΓΟΝΑΤΙΔΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΑΝΑΠΑΡΑΓΟΓΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΙ ΜΕΤΑΦΕΡΕΤΕ ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ. ΠΑΘΕΝΕΙΣ - ΜΑΘΕΝΕΙΣ. ΟΛΗ ΚΑΠΟΤΕ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΛΑΘΗ. ΕΓΩ ΑΥΤΟΤ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΡΕΠΟΜΕ ΝΑ ΤΟ ΠΩ.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf