H μοναδικότητα των dachshunds


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Έχω κάποιες απορίες για τα dachshunds, τα οποία δεν έχουν συζητηθεί σχεδόν καθόλου στο φόρουμ, κι επειδή πρόσφατα είχα την κουβέντα τους...
Ξέρει κανείς για ποιο λόγο είναι μόνα τους στην ομάδα 4? Για παράδειγμα στο AKC συγκαταλέγονται στην ομάδα των hounds.

Σύμφωνα με το πρότυπο της FCI εκτρέφονται σε τρία διαφορετικά μεγέθη:
- Teckel
- Miniature Teckel
- Rabbit Teckel

και με τρεις ποικιλίες τριχωμάτων:
- Smooth
- Wire
- Long

Να υποθέσω ότι αυτό το εύρος χαρακτηριστικών (που συναντάμε, ωστόσο, και σε άλλες φυλές) είναι ο λόγος που τους αφιερώθηκε ολόκληρη ομάδα? Ή υπάρχει κάτι άλλο που κάνει αυτά τα συγκεκριμένα λαγωνικά τόσο ξεχωριστά?
 


manos glf

Well-Known Member
9 Απριλίου 2011
165
0
Aθήνα
Την είχα και γω αυτή την απορία!

Γιατί αποτελούν από μόνα τους μια κατηγορία (ομάδα) κατά την FCI:confused::confused:

Κανείς;;
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Εγώ τη μοναδικότητα τους θα την αντιμετωπίσω επί τέσσερα από αύριο και για τις επόμενες δυο βδομάδες μάλλον :D:D:D:D:D
 




















Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Τι λέτε ρε παιδιά σοβαρά? :D
Και είδα 2 ολόκληρες σελίδες και φαντάστηκα ότι κάποιος/οι έδωσαν επιτέλους ενδιαφέρουσες πληροφορίες γι' αυτή τη χαριτωμένη φυλή. :rolleyes:

Λοιπόν Γρίφε με την ευκαιρία, μετά το πέρας των 2 εβδομάδων περιμένουμε να μάθουμε χρήσιμα πράγματα. Ευχαριστούμε :cool:
 








Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Έχουν αρχίσει να με ξετρελαίνουν (εμφανισιακά μόνο) ιδίως αυτού του τύπου τα μακρύτριχα. Αν έχω καταλάβει καλά έχουν τις ιδιαιτερότητες των terriers?



 






George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
άμα δω τα κοντά να κυνηγάνε το ροτ θα γελάσει κάθε πικραμένου η καρδιά :D:D:D:D:D
Δεν έχεις δει κοκόνι να κυνηγάει σαρπέι, καυκάσου, ελληνικό ή γερμανικό ποιμενικό, για αυτό τα λες :eek::D:D:D:D