Heartworms


Eleni p27

New Member
21 Ιουλίου 2010
3
0
Το σκυλάκι είναι όντως άρρωστο και δυστυχώς μέρα με τη μέρα ο βήχας του γίνεται πιο συχνός και πιο έντονος. Ολοκληρώσαμε την κορτιζόνη και συνεχίζει με την αντιβίωση. Το ότι σας ακούγεται παράδοξο ("σιρόπι και κορτιζόνη για την ερλιχίωση") με βάζει σε σκέψεις αλλά πρέπει να εμπιστευθώ και τον κτηνίατρο μου από την άλλη...

Ίσως του κάνουμε και ακτινογραφία θώρακας για να δούμε τι θα δείξει για πνέυμονες και καρδιά...

Όσο για το κυνοκομείο, είναι όντως στενόχωρο και μάλιστα πολύ το γεγονός ότι έχουν σκύλους με τόσο σοβαρές ασθένειες χωρίς να κάνουν τίποτα. Αν το συγκεκριμένο δε το υιοθετούσα σίγουρα θα πέθαινε σε λίγους μήνες. Μακάρι να μην έχουν κι άλλα σκυλάκια ασθένειες εκεί και να έτυχε (!!).

Το μόνο καλό είναι ότι θα μου στείλουν (είπαν) τις ενέσεις για τη διροφιλάρια, όμως τα λοιπά έξοδα (εξετάσεις και λοιπά φάρμακα) μας βαραίνουν!

Βέβαια το βασικό είναι να γίνει καλά...
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
ο βήχας οφείλεται στην διλοφιλαρίωση και είναι φυσιλογικό.το περίεργο θα ήταν να μη είχε.

καλό θα ήταν να πας και σε δεύτερο γιατρό να ακούσεις μια γνώμη.

υπάρχει και στην ελλάδα προληπτική θεραπεία για την διλοφιλαρίωση σε χάπια τα οποία δίνονται από Απρίλιο εώς Νοέμβριο μια φορά τον μήνα.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Πήγα σήμερα στην κτηνίατρο του Μουφ για ν' αγοράσω τα σαμπουάνια του, τα αφρόλουτρά του και τις κρέμες μαλλιών του, όλα φαρμακευτικά και αντιαλλεργικά που μυρίζουν και ωραία. Η κατασκευαστική εταιρεία του Heartgard, που παράγει ένα από τα χαπάκια για την πρόληψη της διροφιλαρίωσης, κάνει καμπάνια για να πείσει τους ιδιοκτήτες σκύλων να δίνουν κάθε μήνα το προληπτικό χαπάκι και η αφίσα της έχει συγκριτικό πίνακα των εξόδων που θα πληρώσει ο μέσος προνοητικός και ο μέσος μη προνοητικός ιδιοκτήτης (Προμηθεύς vs. Επιμηθεύς για να το πούμε στο πιο αρχαίο του) για τα περί τη διροφιλαρίωση. Η κατάσταση λοιπόν έχει ως εξής:

1) Επιμηθεύς (που ΔΕΝ δίνει χαπάκι και τσιμπάει ο σκύλος του διροφιλαρίωση)

Επιμηθέως Κερατιάτικα (δηλ. έξοδα θεραπείας του σκύλου)

α) Διάφορα διαγνωστικά: δολλάρια 400
β) Φάρμακα/νοσοκομείο (όπου αρχικά πρέπει να μείνει ο σκύλος για κανα-δυο μέρες: 219
γ) Θεραπεία (με ενέσεις): 515

Σύνολο κερατιάτικων Επιμηθέως: 1134 δολλάρια!


2) Προμηθεύς (δηλ. ιδιοκτήτης που δίνει στο σκύλο του το χαπάκι κάθε μήνα και κατά τους Αμερικάνους για ΟΛΟ το χρόνο, δηλαδή 12 συνολικά δόσεις)

Προμηθέως Κόστος:

Μηνιαίο: 6-9,50 δολλάρια η δόση (εξαρτάται φυσικά από το βάρος του σκύλου)

Ετησίως: 68-105 δολλάρια (φυσικά και πάλι εξαρτάται από το βάρος του σκύλου)
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Αυτην την διροφιλαρίωση δεν την ειχα ακουσει ποτε πριν και αγχωθηκα.Δινω καθε 3 μηνες Drontal plus για αποπαρασιτωση, μηπως να το αλλαξω σε Μilbemax ανα μηνα που ειναι και για τα σκουληκια της καρδιας, και ας μενω στην Αθηνα!Θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας.
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.712
3.887
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Η δική μου άποψη είναι, η πρόληψη είναι το καλύτερο! Επειδή την μεταδίδουν κουνούπια, πρέπει να κάνουμε το παν να προστατέψουμε το σκύλο ώστε να μην τσιμπηθεί από κουνούπι! Δηλαδή, αν μένουμε σε περιοχές με πολλά κουνούπια, παράδειγμα, να προσέχουμε ειδικά τα βράδια που τα κουνούπια είναι περισσότερα και να βάζουμε στο σκύλο κάποιο αντιπαρασιτικό που προστατεύει και από τα κουνούπια!

Οσον αφορά τα χάπια που είναι ως πρόληψη (δεν θυμάμαι πόσους μήνες κρατάνε, αλλά τα είχε αναφέρει κάπου η Sara) εχω ακούσει πως μπορούν να δημιουργήσουν πολλά προβλήματα σε μερικά σκυλιά αλλά και πως μερικά σκυλιά έχουν μολυνθεί παρά το χάπι.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.657
19.890
Εγώ αρνούμαι να τρελλαθώ περισσότερο.
Τόση πρόληψη ούτε για τον εαυτό μου πια.
 








aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Εγώ αρνούμαι να τρελλαθώ περισσότερο.
Τόση πρόληψη ούτε για τον εαυτό μου πια.

Δε δινεις drontal ή Milbemax;
Μεχρι προσφατα εγώ δεν έδινα αλλα τους τελευταίους δύο μήνες τους έδωσα drontal.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.657
19.890
Δε δινεις drontal ή Milbemax;
Μεχρι προσφατα εγώ δεν έδινα αλλα τους τελευταίους δύο μήνες τους έδωσα drontal.
Θα σου ομολογήσω ότι είναι το μόνο που ξεχνάω πάντα να δώσω.
Μία στα δύο χρόνια κι αν το θυμηθώ...
 


XPHSTOS

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
241
0
ΠΛΑΓΙΑΡΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
Και το Interceptor είναι για το σκουλήκι της καρδιάς.
Απλός από ότι μου είπε ο γιατρός μας, αλλά το έχει αναφερθεί και εδώ μέσα, πριν το δώσουμε πρέπει πρώτα να γίνουν εξετάσεις ότι δεν έχει σκουλήκι και μετά να το δώσουμε αλλιώς υπάρχει πρόβλημα.
 




Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Για την ψωρα ξερω οτι κανει. Πως συνδεεται η αμπουλα με τα σκουληκια της καρδιας?

Εγω που ειχα ρωτησει τον κτηνιατρο μου μου ειπε οτι ειναι υπερβολικο να δινω καθε μηνα Milbemax εδω στην Αθηνα. Δεν εχει πολλα κρουσματα λεει. Τωρα τι να σας πω! Δινω καθε τετραμηνο συνηθως!
 


ΜMaritina

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
954
3
Νέα Σμύρνη
Heartworm (cats and dogs)
For the prevention of heartworm disease in dogs and cats, Stronghold may be administered year round or at least within one month of the animal’s first exposure to mosquitoes and monthly thereafter until the end of the mosquito season. The last dose should be given within one month of the last exposure to mosquitoes.
Η πετ-σοπού μου το είπε και το τσεκάραμε και στις οδηγίες...

Ναι, για Αθήνα... είναι περιττό...
(αλλά εμείς θα πάμε βόρεια την άλλη βδομάδα... οπότε επιβάλλεται!)
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
h strongk hold δρα ως προληψη... απομακρυνει τα κουνουπια.. αρα δεν την τσιμπανε να κολλησει...
το ιντερσεπτορ δρα ως φαρμακο και να το τσιμπησουν παθαινει ανοσια....
το ιντερσεπτορ το θεωρω μακραν καλυτερο αν και δεν προτιμω να γεμιζω φαρμακα τον οργανισμο του ζωου..
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.712
3.887
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Τοσα πολλα, τοσο διαφορετικα και ολα φαρμακα. Σιγουρα επιβαρυνουμε τον σκυλο με ολα αυτα. Αυριο θα παω στον κτηνιατρο μου και θα τον ρωτησω τι να κανω γιατι εχω μπερδευτει.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.932
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95