Heartworms


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.712
3.888
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Φάρμακα! Αν δεις στο κουτάκι της Bayer γράφει POISON! :eek:

Γι'αυτό βάζω Advantix που δήθεν προστατεύει από τα κουνούπια, και το βράδυ μέσα, και κάνω και το σταυρό μου!
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Εγώ δίνω Interceptor κάθε πρώτη του μηνός. Είναι το καλύτερο. Το άλλο που κυκλοφορεί εδώ για την πρόληψη της διροφιλαρίωσης είναι το Heartgard αλλά δεν το παίρνω με τίποτα διότι πολλοί Αυστραλέζοι παθαίνουν αλλεργικό σοκ απ' αυτό και πάπαλα. Απ' ό,τι είδα, δίνανε Heartgard στο Μουφ στο καταφύγιο που το πρωτοπήγανε, αλλά όταν το παρέλαβε ο Αυστραλέζικος σωστικός όμιλος το άλλαξε σε Interceptor. Εδώ πρέπει να το δίνουμε πάντα διότι η διροφιλαρίωση θερίζει τρομακτικά. Επίσης δεν ξέρω για το Ιλλινόι αλλά στο Μίσιγκαν έτσι και δε δώσεις χαπάκι για διροφιλαρίωση και σε βουτήξουν σου παίρνουν το σκύλο και πληρώνεις και πρόστιμο.
 
Last edited:


ΜMaritina

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
954
3
Νέα Σμύρνη
Να σας πω τον "πόνο" μου...
Δε λέγαμε τίποτα άλλο, με το σεμινάριο πρώτων βοηθειών... Πιο επίκαιρο δε γίνεται!

Ο Ορφέας είναι στη Βέροια με τον πατέρα μου και την αδερφή μου και διακοπάρει... κάνοντας πέρα δώθε στα λιβάδια και στο ποτάμι.
Κι εκεί που είναι στο λιβάδι, κάτι του συμβαίνει, παθαίνει αλλεργικό σοκ... με παίρνουν τηλέφωνο... (ανίκανη να γνωρίζω εγώ το οτιδήποτε και μη έχοντας προλάβει να τους ετοιμάσω και να τους στείλω το κουτάκι πρώτων βοηθειών) τρέχουν κι ευτυχώς προλαβαίνουν και πάνε στον κτηνίατρο...

Και με παίρνει τηλέφωνο ο κτηνίατρος για να μου τα ψάλλει... που του δίνω drontal κι όχι milbemax τόσο καιρό και που ποτέ δεν του έχω κάνει εξέταση για διροφιλαρίωση. Με λίγα λόγια... με έβγαλε ανεύθυνη! Εμένα και την κτηνίατρό μας.
Και μου επισήμανε ότι υπάρχουν αρκετά δείγματα σκύλων με αυτή την πάθηση και στην Αθήνα.

Όπως καταλαβαίνετε, "μου έχουν κοπεί τα πόδια"...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.712
3.888
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Του έχουν βρει σκουλήκια; :( Περαστικά :(
Πόσο καιρό είναι στη Βέροια; Δε νομίζω να τον τσίμπησε εκεί κουνούπι και να πρόλαβε να εξεληχθεί τόσο; Το αλλεργικό σοκ οφείλεται στο σκουλήκι;
 


ΜMaritina

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
954
3
Νέα Σμύρνη
Όχι όχι! (Δεν τα πάω καλά με το γραπτό λόγο... λάθος τα έδωσα να τα καταλάβετε...)

Πήγανε για το αλλεργικό σοκ και με πήρε τηλ. και με έβρισε επί τούτου για τα σκουλήκια. Πρέπει, λέει, ανεξαρτήτως του πού μένεις να του δίνεις χάπι για τα σκουλήκια της καρδιάς.

Άσχετο το αλλεργικό σοκ με τα σκουλήκια...
Θα του πάρει αίμα σε λίγες μέρες, για να βεβαιωθεί αν μπορεί ο σκύλος να πάρει milbemax...

Τα περαστικά θα τα δεχτούμε για το αλλεργικό σοκ! :cry: Ευχαριστούμε!
 




Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Πρέπει, λέει, ανεξαρτήτως του πού μένεις να του δίνεις χάπι για τα σκουλήκια της καρδιάς.
Δηλαδή για να καταλάβω πρέπει να τους δίνουμε χαπάκια για τα σκουλήκια αλλά και χαπάκια για τα σκουλίκια της καρδίας :? :? Έχω μπερδευτεί λίγο με όοοολα αυτα τα προιόντα και δεν ξέρω τι να κάνω!!

Υ.Γ Το Interceptor είναι χαπάκια για σκύλους για την πρόληψη της καρδιακής φιλαρίωσης , κοινώς το σκουλήκι της καρδιάς καθώς και για την θεραπεία από ενδοπαρασιτικές μολύνσεις .Την επόμενη δλδ φορά να προτιμήσω αυτό;
 
Last edited:


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
To Interceptor θεωρείται το καλύτερο στην Αμερική. Εδώ δίνουν επίσης το Heartgard που διαφημίζεται μεν πολύ, αλλά δυστυχώς αρκετά σκυλιά (όπως π.χ. οι Αυστραλέζοι Ποιμενικοί) είναι αλλεργικά σε αυτό.

Περαστικά στο σκυλάκι σου, Siouxsie. Η θεραπεία είναι λίγο δύσκολη, αλλά είναι επιτυχής. Απλώς πρέπει να μην πολυκινείται το σκυλάκι για κανα μήνα μέχρι να περάσει ο κίνδυνος των σκουληκιών που διασπώνται από το φάρμακο. Επίσης πονάει λίγο η ένεση, αλλα όπως είπα, η θεραπεία είναι επιτυχής. :)
 


ΜMaritina

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
954
3
Νέα Σμύρνη
Ευχαριστούμε πολύ για τα περαστικά (για το αλλεργικό σοκ)!

Angelos, κι εγώ έχω μπερδευτεί. Ο κάθε κτηνίατρος μου λέει τα δικά του για το ποια μέθοδο πρόληψης να ακολουθήσω (κι αν θα ακολουθήσω).
Για να δούμε τις εξετάσεις...
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Μπορειτε να μου λυσετε 1 απορια?Το Heartworm εντοπιζεται απο τις γενικες αιματος,η πρεπει να γινει ειδικη εξεταση η οποια γινεται εξισου απο το αιμα?Ο 1 κτηνιατρος μου ειπε το 1ο και ο αλλος κτηνιατρος το 2ο,που σημαινει οτι την χρεωνει εξτρα οπως μου ειπε...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.657
19.890
Χωρίς να το ξέρω με σιγουριά, πιστεύω ότι πρέπει να χρειάζεται ειδική εξέταση, όπως η ερλείχια και το καλαζάρ.
Οπότε λογικά, θα χρεώνεται και έξτρα.
 


XPHSTOS

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
241
0
ΠΛΑΓΙΑΡΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
Εμάς μας πίρε αίμα εκείνη την ώρα το εξέτασε εκεί και μετά μας έδωσε Interceptor.
Κάθε μήνα αυτό και μου είπε ανά 6 μήνες να δίνω και ένα Drontal.
 




XPHSTOS

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
241
0
ΠΛΑΓΙΑΡΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
Όχι ρε συ :) . Πριν απο το πρώτο χάπι.
Μου είπε ότι πρέπει να μην νοσή για να μπόρεση να το πάρει. Αν έχει το σκουλήκι πρέπει πρώτα να θεραπευτή και μετά να πάει σε Interceptor.
(αν θυμάμαι καλά το πρόβλημα είναι ότι αν έχει σκουλήκια τις καρδιάς το interceptor θα τα σκοτώσει με τρόπο επιβλαβές για τον οργανισμό του)
 






Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Το Interceptor πρέπει να δίνεται κάθε μήνα την ίδια μέρα απαρέγκλιτα, να θυμάσαι. Βάλε το υπενθύμιση στο κινητό και στο ημερολόγιό σου.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Σημερα εδωσα στον σκυλο Drontal plus.Πρεπει και αυτο να δινεται την ιδια μερα μετα απο 3 μηνες?Εχω διαβασει καπου στο φορουμ για το Milbemax οτι πρεπει να δινεται την ιδια μερα...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.712
3.888
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Σημερα εδωσα στον σκυλο Drontal plus.Πρεπει και αυτο να δινεται την ιδια μερα μετα απο 3 μηνες?Εχω διαβασει καπου στο φορουμ για το Milbemax οτι πρεπει να δινεται την ιδια μερα...
Δεν χρειάζεται να είναι την ίδια μέρα. Το Drontal δεν καλύπτει το σκουλήκι της καρδιάς
 


Anesidora

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2012
504
5
Τον επόμενο μήνα θα πάμε στον κτηνίατρο για να κάνουμε το εμβόλιο για το σκουλίκι της καρδιάς. Η εξέταση που γίνεται πριν, είναι σναπ τεστ ή κανονική αιματολογική?

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω πόσο περίπου κοστίζουν οι εξετάσεις για σκουλίκι της καρδιάς, ερλιχίωση και λεισμανίωση. Τα αποτελέσματα βγαίνουν άμεσα ή σε λίγες μέρες?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.932
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95