Kαλώς σας βρήκαμε! (ΓΠ, Labrador, Cane Corso)


wastor

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2013
56
0
@wastor
Δεν εχει εκτροφεια απο οσο ξερω στην ελλαδα , και οσο για το 11 ειχα πει οτι αναγνωριστηκε πληρως η φυλη απο την fci , δεν ειχα πει τιποτα για εκτροφεια στην ελλαδα ή κατι παρομοιο
Ναι σωστα,ανεφερες την ιστορια σε καποιον και ανεφερες το ονομα αυτου που ειχε αναγνωριστει.Τελος παντων,ηθελα να μαθω πληροφοριες για τα ελβετικα για να δω τις διαφορες και τα κοινα στοιχεια με τα γερμανικα,επειδη σε εβλεπα τα ανεφερες συχνα-πυκνα και που περιμενεις απο γεννα κτλ.Τωρα στο λινκ που βρηκα προβαλλει πολυ την εργατικοτητα τους και οτι χρησιμοποιουνται απο πολλους αγροτες ανα τον κοσμο.Και οτι ειναι καλος φυλακας.
 


3 Μαϊου 2013
129
0
Tελικά αποφασίσαμε απο κοινού να αποκτήσουμε ενα Κάνε Κόρσο. Θα το πάρουμε απο εκτροφείο του εξωτερικού. Σε μια βδομάδα θα γεννηθούν τα κουταβάκια!
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
καλως ηρθες
Απο ιπο και μοντιο πηγες στον καναπε να βλεπεις μπαλα :cool:

Βαλε μας το site του εκτροφειου
 




Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
...

Γερμανικό ή Λαμπραντόρ και τελικά Cane Corso, και μάλιστα αυτό αποτελεί επιλογή μετά απο ένα "δείγμα".

Μετά πήγαμε σε "μορφολογικό" ή "εργασιακό", σε "υπαστυνόμο Γ.Π. βλέπε Ρέξ της γερμανικής σειράς, μορφολογικό και καθήκοντα εργασίας - προστασίας, ταπεραμέντο, εκπαιδευτικότητα, επικοινωνία με εκπαιδευτές & εκτροφείς, φορουμ ερωτήσεις-απαντήσεις, κλπ...

Έχετε επικοινωνήσει με εκπαιδευτές για αυτη την επιλογή σας;
Γνωρίζετε τι ζητάτε εσείς απο ενα Cane Corso;

Αν είχατε δει "δείγμα" απο Ροττυ ή Ντοπερμαν ή Βέλγικο Ποιμενικό ;h Bull Mastif, τι θα επιλέγατε;

ΥΓ
Απο το 2008 που διαβάζεις για εκπαιδευτικότητα, ανάγκες κουταβιού, φυλές και χαρακτηριστικά, κλπ... , και είμαστε στο 2013 χωρίς να έχεις καταλήξει κάπου υπευθυνα και επιλέγοντας ενα Cane Corso (που είναι μια χαρα τα σκυλιά-για να μην παρεξηγηθώ) μετά απο μια επίσκεψη για εξέταση "δείγματος", δυστυχώς για 3η φορά λέω πως δεν είσαστε έτοιμοι για απόκτηση κουταβιού.
 
Last edited:


3 Μαϊου 2013
129
0
...

Γερμανικό ή Λαμπραντόρ και τελικά Cane Corso, και μάλιστα αυτό αποτελεί επιλογή μετά απο ένα "δείγμα".

Μετά πήγαμε σε "μορφολογικό" ή "εργασιακό", σε "υπαστυνόμο Γ.Π. βλέπε Ρέξ της γερμανικής σειράς, μορφολογικό και καθήκοντα εργασίας - προστασίας, ταπεραμέντο, εκπαιδευτικότητα, επικοινωνία με εκπαιδευτές & εκτροφείς, φορουμ ερωτήσεις-απαντήσεις, κλπ...

Έχετε επικοινωνήσει με εκπαιδευτές για αυτη την επιλογή σας;
Γνωρίζετε τι ζητάτε εσείς απο ενα Cane Corso;

Αν είχατε δει "δείγμα" απο Ροττυ ή Ντοπερμαν ή Βέλγικο Ποιμενικό ;h Bull Mastif, τι θα επιλέγατε;

ΥΓ
Απο το 2008 που διαβάζεις για εκπαιδευτικότητα, ανάγκες κουταβιού, φυλές και χαρακτηριστικά, κλπ... , και είμαστε στο 2013 χωρίς να έχεις καταλήξει κάπου υπευθυνα και επιλέγοντας ενα Cane Corso (που είναι μια χαρα τα σκυλιά-για να μην παρεξηγηθώ) μετά απο μια επίσκεψη για εξέταση "δείγματος", δυστυχώς για 3η φορά λέω πως δεν είσαστε έτοιμοι για απόκτηση κουταβιού.
Μαλιστα... Καλα!
 


Vasilis75

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2012
417
0
Athens
Χωρις να θελω να το παιξω ειδικος,
απ' οτι ειδα στο site του, και δεν μου αρεσε καθολου, ειναι οτι.... εχει βαλει καποιες φωτογραφιες απο εκθεσεις-διαγωνισμους, στις οποιες και καλα εχει συμετασχει και εχει παρει και κυπελα....αλλα τα σκυλια του εχουν κομμενα αυτια :eek:
Επισης αλλο ενα που δεν μου αρεσε ειναι οτι σε μερικες φωτογραφιες απο τα κουταβια του, τους κραταει τα αυτια σηκωμενα και ενωμενα , για να δειξει πως θα ειναι τα κουταβια με κομμενα αυτια :eek:
Δεν ξερω αν ειναι οντως ετσι , αλλα δεν μου αρεσε καθολου αυτη η νοοτροπια του.
Αν κανω λαθος , ας με διορθωσει καποιος πιο ειδικος απο εμενα.
 
Last edited:


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Βασιλη και εγω αυτο με τα αυτια προσεξα!Κατι με ενοχλει στο σαιτ αν και μορφολογικα απο τις εικονες μου φανηκαν οκ τα σκυλια..Ασχετη ειμαι ομως μ κανε οποτε και αυτη η αποψη δεν λεει τιποτα.
Μαρια το εχετε αποφασισει οριστικα οτι θελετε κανε κορσο??Γιατι πριν απο λιγες μερες ψαχνοσουν ακομα για το τι θα σας ταιριαζε.Παντως συμβουλη μου ειναι,μην παρεις σκυλο χωρις να εχεις δει γονεις,εγκαταστασεις και τον την συμπεριφορα στα κουταβια.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Τα σκυλιά με τα κομμένα αφτιά στις φωτό, ενδεχομένως είναι πριν τον νέο νόμο.
Αν είναι Ελληνικό εκτροφείο βέβαια.

Τα αφτιά στα κουτάβια, τα σηκώνουν, για να δείξουν καλύτερα την ανατομία του κεφαλιού.
 


3 Μαϊου 2013
129
0
Χωρις να θελω να το παιξω ειδικος,
απ' οτι ειδα στο site του, και δεν μου αρεσε καθολου, ειναι οτι.... εχει βαλει καποιες φωτογραφιες απο εκθεσεις-διαγωνισμους, στις οποιες και καλα εχει συμετασχει και εχει παρει και κυπελα....αλλα τα σκυλια του εχουν κομμενα αυτια :eek:
Επισης αλλο ενα που δεν μου αρεσε ειναι οτι σε μερικες φωτογραφιες απο τα κουταβια του, τους κραταει τα αυτια σηκωμενα και ενωμενα , για να δειξει πως θα ειναι τα κουταβια με κομμενα αυτια :eek:
Δεν ξερω αν ειναι οντως ετσι , αλλα δεν μου αρεσε καθολου αυτη η νοοτροπια του.
Αν κανω λαθος , ας με διορθωσει καποιος πιο ειδικος απο εμενα.
Mα δεν τους κόβει τα αυτιά...
 


3 Μαϊου 2013
129
0
Βασιλη και εγω αυτο με τα αυτια προσεξα!Κατι με ενοχλει στο σαιτ αν και μορφολογικα απο τις εικονες μου φανηκαν οκ τα σκυλια..Ασχετη ειμαι ομως μ κανε οποτε και αυτη η αποψη δεν λεει τιποτα.
Μαρια το εχετε αποφασισει οριστικα οτι θελετε κανε κορσο??Γιατι πριν απο λιγες μερες ψαχνοσουν ακομα για το τι θα σας ταιριαζε.Παντως συμβουλη μου ειναι,μην παρεις σκυλο χωρις να εχεις δει γονεις,εγκαταστασεις και τον την συμπεριφορα στα κουταβια.
Ναι εενοείτε είπε ο ίδιος να πάμε εκεί, να δούμε τα σκυλιά του και τους γονείς, τις εγκαταστάσεις και αν μας φαίνονται οκ να πάρουμε!
 


Vasilis75

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2012
417
0
Athens
Εκτροφειο του εξωτερικου ειναι (Σκοπια). Εκει δεν ισχυε ο νομος για τα κομμενα αυτια πριν απο εμας εδω στην Ελλαδα 'η δεν τον εχουν καν αυτον το νομο?
Δεν ξερω.... κατι δεν μου καθεται καλα....
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Εκτροφειο του εξωτερικου ειναι (Σκοπια). Εκει δεν ισχυε ο νομος για τα κομμενα αυτια πριν απο εμας εδω στην Ελλαδα 'η δεν τον εχουν καν αυτον το νομο?
Δεν ξερω.... κατι δεν μου καθεται καλα....
Μπορεί να μην ισχύει ή ξαναλέω, μπορεί οι φωτό να είναι ΠΡΙΝ τον σχετικό Νόμο.
Αλλωστε, αν είναι φωτό εκθέσεων, δεν θα επιτρεπόταν να πάρουν μέρος, αν είχε απαγορευτεί το κόψιμο.
 






stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Στην 10η σελίδα καταλήξατε σε corso..μετά από μια συζήτηση όπου προφανώς το λαμπ δεν είχε μεγάλες πιθανότητες και ο ΓΠ θα ήταν εργασιακός ή μορφολογικός ...
νομίζω ότι δεν πρέπει να ξαναπάτε διακοπές και ειδικά σε φίλους, συγγενείς κλπ που μπορεί να έχουν άλλη φυλή που θα σας καταπλήξουν επίσης όχι τόσο η ομορφάδα τους αλλά ο χαρακτήρας των σκύλων.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ξαναρωταω: ειστε σιγουροι οτι θελετε κανε κορσο?
Επίμονη ερώτηση θα έλεγα.
Αποφάσισαν ότι θέλουν ένα cane corso. Τι να κάνουν τώρα; Να μας υπογράψουν υπεύθυνη δήλωση, με γνήσιο υπογραφής;
Τα υπόλοιπα, ελπίζω να τα συζητήσουν σωστά, με τον εκτροφέα τους.
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Εννοειται πως θα επιμενω στην ερωτηση μου.Οχι για να γινω ενοχλητικη η επιμονη,αλλα για να καταληξουν αν οντως οτι αυτο ειναι το ονειρικο σκυλι τους..Γιατι εχουμε κανει κουβεντες απο λαμπ,μεχρι γ.π. μεχρι ντομπερμαν κλπ.Και εν τελει δεν ζηταω εγω την απαντηση για μενα,δεν χρειαζεται καν να μου απαντησει εμενα η κοπελα!Για τους ιδιους το κανω γιατι λιγες μερες πριν δεν ειχαν ερθει σε επαφη με αυτη τη φυλη ποτε
 


3 Μαϊου 2013
129
0
Εννοειται πως θα επιμενω στην ερωτηση μου.Οχι για να γινω ενοχλητικη η επιμονη,αλλα για να καταληξουν αν οντως οτι αυτο ειναι το ονειρικο σκυλι τους..Γιατι εχουμε κανει κουβεντες απο λαμπ,μεχρι γ.π. μεχρι ντομπερμαν κλπ.Και εν τελει δεν ζηταω εγω την απαντηση για μενα,δεν χρειαζεται καν να μου απαντησει εμενα η κοπελα!Για τους ιδιους το κανω γιατι λιγες μερες πριν δεν ειχαν ερθει σε επαφη με αυτη τη φυλη ποτε
Φυσικά και είμαστε σίγουροι! Αλλιώς δεν θα κλείναμε κουτάβι. Θα είμασταν ακόμα στην συζήτηση..