Kαταλληλο κρεβατι για λαμπραντορ??




epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Μπα! Κυρίως σέβεται τους κανονισμούς του σπιτιού!
Οπως τους σεβάστηκαν και οι γυιοί μου, όταν τους έπιασα να χοροπηδάνε στο κρεβάτι και τους είπα «μην πηδάτε στο κρεβάτι, σε αυτό πηδάει μόνο ο μπαμπάς»!
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί τα σκυλιά χρειάζονται κρεβάτια ή μαξιλάρες (ή με) γιά να κοιμώνται...
Όπως είπε και ο @st3li0s πιο πριν... όσοι δεν έχουν (κυρίως μολοσσοειδή) βαριά σκυλιά, δεν το κατανοούν απόλυτα αυτό...
Ολα τα μαστίφ κάνουν κάλους... και οι κάλοι (εκτός από αντιαισθητικοί) στα μαστίφ πονάνε στην εξέλιξή τους... παραπέρα, μπορεί να γεμίσουν υγρό... και (θου Κύριε) ακόμα παραπέρα, εξελίσσονται κάποιες φορές σε κακοήθεις όγκους...

Εμένα δεν ανεβαίνει στο κρεβάτι γιατί φοβάται το στρατοδικείο!
Κι εμένα για τον ίδιο λόγο...
Μόνο όταν λείπουμε, διαπιστώνουμε καμιά φορά ότι ο μικρός είχε ανέβει στον καναπέ... και μόλις μας άκουσε βιάστηκε να κατέβει!
 
  • Like
Reactions: epial


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Κι εμένα για τον ίδιο λόγο...
Μόνο όταν λείπουμε, διαπιστώνουμε καμιά φορά ότι ο μικρός είχε ανέβει στον καναπέ... και μόλις μας άκουσε βιάστηκε να κατέβει!
Μου τόκανε κι ο Κάστορας αυτό παλαιότερα μεχρι 2 1/2 χρονών περίπου.
Μάλιστα μια νυχτα κατα τις τέσσερις άκουσα να λειτουργεί η τηλεόραση, νομιζα ότι στο σαλόνι ήταν τα παιδιά και βρηκα το Καστορα στον καναπε της συζύγου και την τηλεόραση να δειχνει ρόζ τηλεφωνα (προφανως πατηθηκε το τηλεχειριστήριο όπως ξάπλωσε)
Παντως μολις μας ακουγε, κατεβαινε και το παιζε κοιμισμένος στο πάτωμα, πριν «βεβαιωθει» το παραπτωμα.
Τωρα έχει σοβαρέψει και έκοψε τις..τσοντες!
 
Last edited:


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Σε αρκετά παλαιότερο post (νομίζω από τον @johnk), είχαν αναφερθεί κάποιες ιστορίες με σκυλιά που "δοκιμάσανε" τους ιδιοκτήτες τους ανεβαίνοντας στο κρεβάτι και οι αντίστοιχες αντιδράσεις αφεντικών & σκύλων που ακολούθησαν.
Αν το θυμάται κάποιος ή το έχει πρόχειρο ....
 
  • Like
Reactions: johnk


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Εγώ πάντως όταν έκανε αυτες τις απόπειρες, αμέσως μολις επεφταν στην αντίληψή μου, ζυγωνα ήρεμα και χωρις να μιλησω τον έπιανα απ το κολάρο και τον «βοηθουσα» να κατεβει.
«Μη» του ελεγα μόνο όταν ενώ ήμουν παρών σκεπτόταν να ανέβει, «ΜΗ γιατί την έβαψες» όταν προσπαθούσε και @@#%@# τις ελάχιστες φορές που παρ όλα αυτά με έγραψε!
Εκπαίδευση των κανόνων του σπιτιού με ενσυναίσθηση...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Ναι, εγώ το είχα γράψει (ίσως και άλλοι)... αλλά δεν το έχω πρόχειρο (ένα μυαλό, παιδάκι μου!:D)...
Θα το βρω, όμως... που θα πάει?

Και τα δύο (νόμιζω δύο) περιστατικά που είχα περιγράψει, αφορούσαν σκυλιά παλαιών (και, κυρίως, έμπειρων!) μελών μας...
1. Ενα "θερίο" Ορεινό Ποιμενικό - θηλυκό... που ανέβηκε στο κρεβάτι και όταν πήρε την εντολή να κατέβει, ούρησε στο κρεβάτι... εδώ η αντίδραση του ιδιοκτήτη ήταν πλήρης αδιαφορία για μερικές μέρες... και το περιστατικό δεν επαναλήφθηκε ποτέ...
2. Ενα "θερίο" Rottweiler - αρσενικό... που ανέβηκε στο κρεβάτι και όταν πήρε την αντίστοιχη εντολή, γρύλισε... εδώ η αντίδραση του ιδιοκτήτη ήταν να πάρει ένα μπαλάκι και να το πετάξει έξω από το δωμάτιο... ο σκύλος το κυνήγησε τρέχοντας... και η πόρτα έκλεισε πίσω του...

Δύο διαφορετικές αντιμετωπίσεις (από 2 πολύ έμπειρους "σκυλάδες"), με το ίδιο αποτέλεσμα...
 
Last edited:


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Κάτι παρόμοιο με την αντίδραση του @epial εφάρμοζα κι εγώ στην εφηβεία του Κάσπερ...
Με τη διαφορά ότι είχαμε δουλέψει πολύ στην υπακοή της εντολής... μιάς και τον Κάσπερ δεν μπορείς να τον "βοηθήσεις" να κατέβει... με τον Κάσπερ, συναγωνίζεσαι ΜΟΝΟ σε άλλο πεδίο: "τόνος φωνής" και "γλώσσα σώματος"...
 
  • Like
Reactions: epial




epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Α! Να διευκρινίσω! Εγω με το «βοηθούσα» εννοούσα ότι απλώς έκανα σταθερά αλλά απαλά την αρχή να ξεκινήσει την κίνηση να κατεβει, μετα το συνεχιζε μόνος του! Επ ουδενι δεν εννοούσα ότι τον κατεβαζα με το ζόρι!
 
  • Like
Reactions: johnk


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
@kasi γιατί στην δεύτερη φώτο στο αθάνατο κρεβάτι έχουν ύφος "δεν είναι αυτό που νομίζεις"??

Εμείς μπορεί να είμαστε νίντζα αλλά μην παγώσουμε και στο πάτωμα αφού μας επιτρέπονται εναλλακτικές
 

Attachments

  • Like
Reactions: sea-mol and johnk


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Α! Να διευκρινίσω! Εγω με το «βοηθούσα» εννοούσα ότι απλώς έκανα σταθερά αλλά απαλά την αρχή να ξεκινήσει την κίνηση να κατεβει, μετα το συνεχιζε μόνος του! Επ ουδενι δεν εννοούσα ότι τον κατεβαζα με το ζόρι!
Άσχετο αλλά μου ξύπνησες μνήμες, θα το πω. Θυημήθηκα πώς με αυτή την κίνηση πηδούσαν αυτόματα κάτω όλα τα σκυλιά μας σχεδόν ίσα που ακουμπούσες το κολάρο ή τα ίδια για να τους δώσεις ένα φιλικό σπρωξιματάκι στον πωπό ας πούμε. Και μετά θυμήθηκα το αποτέλεσμα της ίδιας κίνησης και σε γάτες...


(τυχαία εικόνα από το ιντερνέτι)
 




Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Άσχετο αλλά μου ξύπνησες μνήμες, θα το πω. Θυημήθηκα πώς με αυτή την κίνηση πηδούσαν αυτόματα κάτω όλα τα σκυλιά μας σχεδόν ίσα που ακουμπούσες το κολάρο ή τα ίδια για να τους δώσεις ένα φιλικό σπρωξιματάκι στον πωπό ας πούμε. Και μετά θυμήθηκα το αποτέλεσμα της ίδιας κίνησης και σε γάτες...


(τυχαία εικόνα από το ιντερνέτι)
:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Αυτο συμβαινει οταν δεν εχουν παρει και αυτες την αντιστοιχη εκπαιδευση!!:whistle::giggle:
Πρεπει να αντιμετωπίζονται οπως οι δυναμικες φυλες σκυλων και ισως οπως τα ποιμενικα που ειναι ανεξαρτητα σαν και αυτες!:LOL:
Στην δικη μου εχω μαθει το "κατσε" και επισης να πηγαινει εκει που της δειχνω με το χερι, τελος δεν τρωει τιποτα απο το πιατο μου αν το αφησω μαζι της(γενικα παντως δεν εχει φαει ποτε τιποτα εκτος της τροφης της και ισως αυτο εχει καθορισει την συγκεκριμενη συμπεριφορα). Καμια φορα μου κλεβει τα λαστιχακια μαλλιων ή το καλαμακι απ' τον καφε για να παιξει αλλα της το συγχωρω!:X3:
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Αυτο συμβαινει οταν δεν εχουν παρει και αυτες την αντιστοιχη εκπαιδευση!!:whistle::giggle:
Πρεπει να αντιμετωπίζονται οπως οι δυναμικες φυλες σκυλων και ισως οπως τα ποιμενικα που ειναι ανεξαρτητα σαν και αυτες!:LOL:
Θα σου φερω καποιον να του τα πεις. Ο γατος της καρδιας μου καταλαβαινε κ υπακουγε σε περισσοτερα πραματα απ ολα τα σκυλια μαζεμενα ♥
Οχι σ αυτους που το ειχαν "εεελα μωρε τον καημενοοο" :whistle:
 
  • Like
Reactions: Aslan






LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
@ghelly ας τον να λέει!
Και η κακή διαφήμιση είναι διαφήμιση!
Εγώ με την τόση δα φωτογραφία προσπέρασα γρήγορα και δεν την είδα πριν το σχόλιο.

Και δε θα ήταν ωραίο να περνάει στα ψιλά το κουβαράκι σου εεεεε..... το κοριτσάκι σου ήθελα να πω! :p

Εννοείται ότι αυτά τα λέμε από τη ζήλια μας εμείς με τα κοντότριχα! :)
 
  • Like
Reactions: ghelly and epial




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
"Ρε" @kasi , ξέρεις τι θυμήθηκα τώρα?
Το υπέροχο κρεβάτι του καημένου του Περσέα...:cry:
remember?
 
  • Like
Reactions: kasi


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22