Labrador - αφτάκια


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.866
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Επειδή είναι σύνηθες φαινόμενο τα λαμπ να παρουσιάζουν προβλήματα με τα αφτιά τους, ήθελα να ρωτήσω τι κάνετε ως πρόληψη, βάζετε εκείνα τα υγρά στα αφτιά τους (Otifree, κλπ);

Αν ναι, πόσο συχνά πρέπει να καθαρίζονται τα αφτάκια τους;
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Και τα Golden έχουν το ίδιο πρόβλημα...
Στους δικούς μου...τα καθαρίζω με το υγρό 2 φορές την εβδομάδα...με λαβίδα και μπαμπάκι.
Αν δω υποψία ωτίτιδας...ξεκινάω φάρμακο ...και απλά προσέχω όταν βρέχονται να τα σκουπίζω μέσα καλά για να μη μενει υγρασία...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.866
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
2 φορες την εβδομαδα! :eek:
Α ρε τον κακομοιρο τον Κουκη, το ψιλοφοβαται οταν ειναι να του βαλω υγρο στ'αφτακια και μετα κατεβαζει τα μουτρα :D

Ευχαριστω Κατερινα :)
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Στην αρχη τους το έβαζα σκέτο...κράταγα το αυτι και τους έκανα και λίγο μαζάζ για να παει το υγρο καλά μέσα.
Μετά πήρα λαβίδα και τα καθαρίζω με το μπαμπακι βουτηγμενο μέσα στο υγρο...
:)
 




angel.p

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2010
81
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Η κτηνίατρος μας έχει πεί μία φορά την εβδομάδα καθαρισμό στα αυτιά.
Βάζω το υγρό, κάνω λίγο μασάζ, τον αφήνω τινάζεται και μετά καθαρίζω τα αυτιά με βαμβάκι.
Δεν είναι και το καλύτερό του αλλά το υπομένει.
 


ninoula

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2010
149
1
Κομοτηνή
να ρωτήσω εγώ...
αυτό το υγρό που λέτε από πού το αγοράζουμε και πως το ζητάμε? τι υγρό είναι?
εμάς που είναι πιτσιρίκι κάνει να το χρησιμοποιούμε?
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.866
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Υπαρχουν διάφορα...εγω χρησιμοποιώ το Epiotic...
Κι εγώ αυτό χρησιμοποιώ.
Πριν χρησιμοποιούσα το Otifree αλλά νομίζω δεν υπάρχει πλέον στην αγορά.

ninoula,
δεν θα πάθει τίποτα από το υγρό, καλύτερα μάθε τού το τώρα που είναι μικρό, πριν πάθει ωτίτιδα!
 


ninoula

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2010
149
1
Κομοτηνή
γενικά προσπαθώ απο τώρα να του μάθω να ανέχεται και τον καθαρισμό των αυτιών και των δοντιών...απλά στα αυτάκια δεν βάζω υγρό και τα κάνω μόνο με λίγο βαμβάκι...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Θα παθει φυσικα!

Οσο πιο πολυ το καθαριζετε τοσο τα μικροβια που μαζευονται στην γυρω περιοχη παθαινουν ανοσια με αποτελεσμα να εχει ο σκυλος πιο συχνες ωτιτιδες!

Θα πρεπει να το προσεξετε εσεις που εχετε σκυλια με διπλωμενα αυτια που δεν "αεριζονται"!

Εγω αναλογα οποτε δω "βρωμιτσα" τοτε πιανω το Epi-Otic και καθαριζω και τα 2 αυτια!και αυτο αναλογα μια φορα στις 15 μερες η και παραπανω!
 


labrador27

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2009
209
0
thessaloniki
της σκουπιζω τα αυτια οποτε βρεχονται και που και που της τα καθαριζω με ηπιο υγρο μανταλακι.ποτε δεν ειχαμε προβλημα και ειναι παντα καθαρα.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Και τα δικα μου που εχουν κουκουλωτα αφτια, μια φορα την εβδομαδα τους τα καθαριζω με μωρομαντηλο η παιρνω μια μπατονετα την βρεχω με οινοπνευμα και τους τα καθαριζω!:)
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Εχει και η Jackie ευαισθησια στα αυτια!Της βάζω κάθε 15 μέρες epi otic αλλα δεν το θέλει με τίποτα! Το κρύβω πίσω απο το χέρι μου και το μυριζεται! Πως θα καταλάβω αν πάθει ωτιτιδα;
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Αν κάτι δεν πάει καλά με τα αυτιά του, μυρίζει πολύ έντονα και μπορεί να είναι πιο κόκκινα. Θα καταλάβεις από το χρώμα και την οσμή.

Εγώ μόνο αν δω βρωμιά στο βάθος ρίχνω epiotic. Κάθε βράδυ όμως που την σκουπίζω με την βρεγμένη πετσετούλα της καθαρίζω και τα αυτάκια.

Εσείς όμως είστε σκεπαστοί. Θα πρέπει να σκουπίζεις με στεγνή πετσέτα μετά από κάθε καθαρισμό.
 
Last edited:


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Εδω και 3 μέρες την έχω τσεκάρει να ξυνεται! Τώρα προσπάθησα με τον μπαμπα μου και της έβαλα με το ζόρι και κυλιοταν κάτω για να το βγάλει! Της πέταξα μετα τ μπαλάκι και το ξέχασε!
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Και εμείς όταν την πρωτοπήραμε είχε θέμα με τα αυτιά της,καθαρίζαμε καλά το πτερίγιο και βάζαμε και μέσα σαν σταγόνες το epiotic(οδηγία γιατρού) 1 φορά την εβδομάδα και αυτή τιναζόταν και όποια βρωμιά είχε μέσα εβγαινε σιγα-σιγά!
Από τότε απλά της καθαρίζω τα αυτία και πλέον δε βάζω epiotic!
Προσπάθησε να δει με καλό μάτι όλη την διαδικασία...το ξέρω είναι δύσκολο και εμείς στην αρχή 2 άτομα και προσπαθούσαμε!Δε το έχει δεχτεί ποτέ απλά κλαθεται ησυχη την καθαρίζω και τέλος!
 


AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
εγω δεν καθαριζω ποτε τα αυτια της λαμπραντορινας μου...προτιμω να αναλαβει δουλεια η φυσιολογικη χλωριδα του σκυλου...αν δω βρωμια παιρνω μια γαζα και το καθαριζω με λιγο φυσιολογικο ορο αλλα και αυτο σπανια...και δεν εχει παθει ποτε τιποτα...αν βαζεις συνεχεια τετοια σκευασματα τα οποια σκοτωνουν τα μικροβια τοτε σκοτωνεις και τα μικροβια που πρεπει να υπαρχουν στην περιοχη τα οποια δεν ειναι παθογονα και ανταγωνιζονται τυχον παθογονα μικροβια που μπορει να εμφανιστουν...ειναι κατι αντιστοιχο με αυτο που συμβαινει στις γυναικες οταν παιρνουν αντιβιωση...σκοτωνουν και τη φυσιολογικη χλωριδα του κολπου και κανουν κολπιτιδες...
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Υπάρχουν σκυλιά τα οποία δεν καθαρίζεις ποτέ τα αυτιά τους αλλά ειναι πεντακάθαρα. Πρόσφατα πήγα στον κτηνίατρο και βλέποντας τα αυτιά υπέθεσε ότι τα καθαρίζω καθημερινά. Του έκανε εντύπωση που ποτέ μου δεν χρειάστηκε να καθαρίσω. Αυτό ειναι θέμα γονιδίων ή εξαρτάται απο άλλους παράγοντες (πχ. φαγητό, υγρασια κτλ)?
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Για τα γονιδια δεν εχω ιδεα αν παιζουν ρολο,αλλα κρινοντας απο τον σκυλο μου που δεν περνουσε μηνας που να μην πηγαιναμε στον γιατρο με ωτιτιδα,εδω και ενα 3μηνο που αλλαξαμε εντελως διατροφη,οχι απλως δεν ειχαμε ωτιτιδα,αλλα μολις και μετα βιας μαζευει λιγη βρωμιτσα στα αυτια...