Malinois . & -


PeRiF@No$

Member
15 Ιουνίου 2016
17
3
38
Ηράκλειο Κρήτης
Γεια σας από Κρήτη..Με λένε Γιάννη.. Πριν κάνω εγγραφή στη σελίδα, σας διαβάζω πολύ καιρό.. Μου αρέσουν πολύ οι τοποθετήσεις και οι αναλύσεις αρκετών από εσάς για τα σκυλιά.. Μένω σε εξοχικό ιδιόκτητο χώρο 4 στρεμμάτων και έχω μια κόρη 3 ετών..

Έχω αποφασίσει να πάρω ένα Malinois για να μεγαλώσει μαζί με την κόρη μου και να γίνει μέλος της οικογένειας μου.. Πιστεύω ότι το μέρος που μένω (ανάγκες φύλαξης) μαζί με την διάθεση μου να ασχοληθώ με το "νέο μέλος της οικογένειας" καθιστούν ιδανική την επιλογή ενός Malinois!

Έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα άρθρα εδώ για Μαλινουά και θέλω να πω μόνο ένα μικρό παράπονο: όλοι όσοι ρωτάνε για τα σκυλιά αυτά οι ήδη κάτοχοι Μαλινουά ή απλοί γνώστες της φυλής τους αποτρέπουν λες και προκειτε να αγοράσουν C4 και πυροκροτητές για να φτιάξουν βαρελότα το Πάσχα!!! :)

Μην σας κουράσω άλλο για αρχή αυτά πιο πολύ για να συστηθώ ...

Καλώς σας βρήκα..
 


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Καλώς μας ήρθες! Μια και είσαι από την Κρήτη κι εγώ άσχετος με τη φυλή, θα αρκεστώ να σου πω, ότι βρίσκω πολύ ταιριαστό όνομα για το Μαλινουά σου το Μανολιό.. Σαν αναγραμματισμός μου ακούγεται.
:D
 
Last edited:




Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
καλη αρχη στο φορουμ Γιαννη.
Ουτε εγω μπορω να σε βοηθησω στο θεμα σου καθως δεν ειχα ποτε Μαλι, απλα να διατυπωσω μια απορια μου, γιατι ειλικρινα δεν καταλαβα τι θελεις να πεις. Λες:
Έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα άρθρα εδώ για Μαλινουά και θέλω να πω μόνο ένα μικρό παράπονο: όλοι όσοι ρωτάνε για τα σκυλιά αυτά οι ήδη κάτοχοι Μαλινουά ή απλοί γνώστες της φυλής τους αποτρέπουν λες και προκειτε να αγοράσουν C4 και πυροκροτητές για να φτιάξουν βαρελότα το Πάσχα!!!
Το παραπονο σου ποιο ειναι ακριβως; που αποτρεπουν; που εχουν αυτη την αποψη για την φυλη;
Αφου ειναι εμπειροι και ολοι λενε οτι προκειται για μια φυλη-δυναμιτη (συμφωνουμε ως εδω; ), λογικο δεν ειναι να αποτρεπουν καθε απειρο νεο ιδιοκτητη που δεν εχει το καταλληλο υποβαθρο να υποστηριξει ενα τετοιο σκυλι;
Αν εχεις διαβασει πολυ καιρο οπως λες, αυτες οι θεσεις εχουν αναλυθει πολλες φορες...Αν θες αναλυεις το παραπονο σου, τι διαφορετικο θα ηθελες να γραφεται;
φιλικα...
υγ. δοξα το θεο, στο forum υπαρχουν μελη που ασχολουνται φανατικα με την φυλη που σε ενδιαφερει, οποτε θα βρεις ανταποκριση
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Καλώς ήρθες Γιαννη,δυσκολη φυλη,εξαιρετικα ανθρωποκεντρικη!!!ΙΠολυ καλη επιλογη φυσικα αν συνδυαστει με εκπαιδευση :D
Προσεχε μονο απο που θα το πάρεις!
 


PeRiF@No$

Member
15 Ιουνίου 2016
17
3
38
Ηράκλειο Κρήτης
Καλώς ήρθες Γιαννη,δυσκολη φυλη,εξαιρετικα ανθρωποκεντρικη!!!ΙΠολυ καλη επιλογη φυσικα αν συνδυαστει με εκπαιδευση :D
Προσεχε μονο απο που θα το πάρεις!
Να σαι καλά... Το σκυλί θα το πάρω από γέννα σκυλου αστυνομίας (δεν είναι συστηματικός εκτροφέας) απλά ζευγαρώσει το σκυλί του.. Ξέρω ότι όλοι είσαστε φανατικοί υπέρ εκτροφειων και μόνο..
 




PeRiF@No$

Member
15 Ιουνίου 2016
17
3
38
Ηράκλειο Κρήτης
Καλοπροαίρετο ήταν κι εμένα το σχόλιο...
Πριν κανένα χρόνο σκεφτόμουν αμερικανικό ακιτα και είχα μπει και πάλι εδώ διαβάζοντας ίδιες αποτροπες όπως κ στο Μαλινουα...

Όκ ίσως κάποια σκυλία είναι πιο δύσκολα από κάποια άλλα αλλά δεν είναι και κάτι τοοοοοοσο τρομακτικό όσο περιγράφεται νομίζω.. όπως κ οι ίδιοι οι κάτοχοι των σκύλων αυτών λένε ανάμεσα στα σχόλια τους ότι κ οι ίδιοι δυσκολεύτηκαν και τους έτυχε το ένα και το άλλο απρόοπτο που δεν πίστευαν όταν έπαιρναν το σκύλο...

Νομίζω πως ή αγάπη είναι το βασικότερο συστατικό και ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις επιλογές του...

Αν κάποιος αγαπάει το σκύλο του όσο απαιτητικός κι αν είναι ο σκύλος θα θελήσει να τον κάνει χαρούμενο..

Από την άλλη βέβαια όλα τα σχόλια όσων είχαν τα σκυλιά αυτά ήταν τεκμηριωμένα και σοβαρα...

Καταλαβες νομίζω τι θέλω να πω.. Πάντα με καλή διάθεση...
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Για να πω την αλήθεια, δεν κατάλαβα και πάλι ποιο είναι το παράπονο...:confused:
Ότι παρουσιάζουν την κατάσταση πιο δύσκολη από ότι είναι πραγματικά;
Μήπως αντί για "παράπονο" εννοείς διαφωνία;
Έχω 2-3 βασικές αντιρρήσεις σε ότι εξηγείς, αλλά οκ... δεν άνοιξες το θέμα θέτοντας κάποια ερώτηση, οπότε δε μου πέφτει λόγος :)
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Δύσκολη επιλογή...
(και με παιδί σε ηλικία που χρειάζεται φουλ φροντίδα),
όσον αφορά την φύλαξη -δύσκολα θα βρείς μαλινουά με ικανότητα καταστολής

όσον αφορά την αγάπη και την διάθεση για ασχολία, είναι μια σημαντική προϋπόθεση αλλά απο μόνη της δεν φτάνει...
 




ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Φιλε μου , σαν κάτοχος εργασιακού Γερμανικού Ποιμενικου , 5,5 μηνών τωρα , θα ηθελα να σου πω κ εγω την γνώμη μου . Ημουν ανάμεσα στις 2 φυλές κ επέλεξα Γερμανικό , κυρίως λόγω πιο γερων νεύρων , εμφάνισης και πιο εύκολο χειρισμό , βεβαια ολα αυτά ειναι σχετικα , όπως σου είπε ο Μητσος πιο πάνω , το θέμα ειναι απο ποια γεννα θα παρεις κουταβι . Εγω επέλεξα ενα κουταβι για σπορ κ ευτυχώς για εμενα , η εκτροφέας μου έδωσε , αυτο που ζήτησα . Το κουταβι εχει ολα τα drives που περίμενα , ίσως κ περισσότερο απο αυτά που περίμενα !! Κάθε φορα που βγαίνει απο το crate , ειναι σαν να πέρνει μπροστά ενα 2 χρονο gilera 180 , αστείρευτη ενέργεια , σε σημείο να ζαλίζεσαι !! Αν ολα αυτά όμως τα εκμεταλλευτείς , θα μπορεις να δουλεύεις με το χαμογελο στα χείλη ! Εχε υπόψιν σου , πως χρειάζεται πολυ περισσότερος χρόνος αςχολιας απο τον μέσο όρο η απο αυτο που φαντάζεσαι ! Δεν γνωριζω τις γραμμές θα εχει η γεννα του φίλου σου , επισης οταν ακούς σκυλί της αστυνομίας , μην πάει ο νους σου οπωσδήποτε σε ποιότητα !! Ψάξτο όσο μπορεις , πηγαινε σε ενα εκτροφειο , παρε πληροφορίες κ θα καταλαβεις αν εισαι κατάλληλος για τέτοια φυλή !!
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
το θεμα τους είναι ότι θελουν οπωσδήποτε καλη και συνεχη εκπαιδευση , καλη και συνεχη κοινωνικοποιηση από μικρα , συγκεκριμενο στοχο....δηλαδή δεν μπορεις να παρεις ένα μαλινουα να το εχεις στην αυλη ετσι ελευθερο και μετα να ζητας να το παρεις μαζι σου για καφε ή να μεινει μεσα στο σπιτι και να είναι αγκαλίτσας ...
θελει αρκετη ασκηση
βασικα εν ολιγοις θελει αρκετη και σωστη ενασχοληση μαζι του σε διαφορους τομεις.αλλιως μπορει να γινει από αστερι μεχρι και το χειροτερο σκυλι.
εγω μια διαφωνια εχω στο ολο θεμα.
θεωρω ότι η κορη σου που είναι 3 είναι λιγο μικρη για να συνυπαρξει τωρα με ένα σκυλι. και για σενα θα είναι μεγαλυτερη κουραση και αν το επαιρνες όταν η μικρη σου γινοταν 5-6 ισως να ειχες καλυτερα αποτελέσματα σε αυτό το συνδυασμο παιδι-σκυλος.
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
εαν δεν ειναι τελειωμενη υποθεση το μαλινουα,παρε καλυτερα κανα μαστιφι καθαρα και μονο λογω ενεργητικοτητας...

τουλαχιστον θα γλιτωσεις το να το κυνηγας ολη την ωρα απο πισω και να του κανεις εκτονωση δεκαθλητη...

για να μην πλατυασω γραφοντας τα χιλιοειπωμενα θα σου πω μονο το εξης απλο,αναφορικα με τις κυριαρχικες φυλες...

ειτε αγαπας λιγο το σκυλι ,ειτε του κανεις εικονισμα στην τηνο με τον ιδιο ακριβως τροπο θα σε αρπαξει εαν εισαι "λιγος"...
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
@PeRiF@No$ καλημέρα και απο εμένα Γιάννη.
Εγώ δεν θα σου πω τι σκύλο να πάρεις και πως θα τον πάρεις και γιατί να τον πάρεις ή μη...
Σαν "παλιός" γονιός θα σου πω ότι το τρέξιμο με το παιδί αρχίζει μετά τα 6-7. (σχολεία, διαβάσματα, διραστηριότητες κλπ) και σαν ζευγάρι θα τρέχετε και θα αφιερώνετε τον περισσότερο χρόνο σας στο παιδί. Οπότε λογικά και στο 99% των περιπτώσεων το κατοικίδιο μπαίνει σε 2η μοίρα. (αυτό δεν σημαίνει φυσικά εγκατάλειψη, απλά δεν θα έχεις το χρόνο που θα ήθελες και που θα έχει ανάγκη το συγκεκριμένο σκυλί να αφιερώσεις)..

Ελπίζω να μην παρακαλάς μετά απο 4 χρόνια να είχες ένα σκύλο περισσότερο "οικογενειακό"...

Κατά τα άλλα, σου έυχομαι τα καλύτερα με το νέο σου κουτάβι..
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
το θεμα τους είναι ότι θελουν οπωσδήποτε καλη και συνεχη εκπαιδευση , καλη και συνεχη κοινωνικοποιηση από μικρα , συγκεκριμενο στοχο....δηλαδή δεν μπορεις να παρεις ένα [...fill the blank ...] να το εχεις στην αυλη ετσι ελευθερο και μετα να ζητας να το παρεις μαζι σου για καφε ή να μεινει μεσα στο σπιτι και να είναι αγκαλίτσας ...
θελει αρκετη ασκηση
βασικα εν ολιγοις θελει αρκετη και σωστη ενασχοληση μαζι του σε διαφορους τομεις.αλλιως μπορει να γινει από αστερι μεχρι και το χειροτερο σκυλι.
Πείραξα λίγο το ποστ σου, για να δηλώσω την άποψή μου. Ελπίζω να είναι κατανοητή :)
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Σαν γονιός και σκυλο-ιδιοκτήτης να σου πω να ξεκαθαρίσεις μέσα σου 1000% ότι το σκυλί ποτε μα ποτέ μα ΠΟΤΕ δεν το παίρνεις για το παιδί. Σίγουρα όχι για ένα παιδί 3 χρονών και ούτε για ένα παιδί 13 θα έλεγα. Το σκυλί το παίρνεις γιατί και οι δύο γονείς (ή όσοι άλλοι ενήλικοι ζουν στο σπίτι) θέλουν ένα σκυλί, ή δεν τους πειράζει τουλάχιστον, και είναι εντάξει με σκυλί συγκεριμένης φυλής, ή έστω μεγέθους, χαρακτήρα κλπ. Μπορεί το παιδί και το σκυλί ποτέ να μην γουτάρουν ο ένας τον άλλον για παρέα, και λόγω της ηλικίας του παιδιού σου, δεν μπορείς να το γνωρίζεις αυτό.
Δεν υπάρχει το "σκυλί θα μεγαλώσει μαζί με το παιδί". Το σκυλί θα μεγαλώσει παράλληλα με το παιδί, και αν το σκυλί είναι σχετικά μεγαλόσωμο, το σκυλί ιδανικά θα μεγαλώσει ψιλο-χώρια από το παιδί όταν δεν υπάρχει επιτήρηση, ειδικά από τόσο μικρό παιδί, για λόγους στοιχειώδους ασφαλείας.
Αν θες το σκυλί στον κήπο (προσωπικά είμαι υπέρ του σκύλου αρκετές ώρες στον κήπο, μην το πάρεις σαν κριτικη) και ξέρεις ότι μπορείς να ασχολείσαι μαζί του, μια χαρά. Απλά επειδή εχεις νήπιο και δεν μιλάς για κανίς, πρέπει να έχει χώρο το σκυλί δικό του έξω (όχι να τρέχει το παιδάκι γύρω του) και να είσαι σίγουρος ότι μπορείς να περνάς χρόνο με το σκυλί και δεν θα ξεχαστέι σιγά σιγά στον κήπο μόνο του. Και πρέπει να ξέρεις ότι θα μπροείς να το κάνεις αυτό και όταν αρχίσει το παιδί σχολείο, διάβασμα, αγγλικά, μπαλέτο, μπάσκετ και βιολί, έχει φίλους το απόγευμα στο σπίτι και πάρτυ και αγώνες τα Σαββατοκύριακα. Αν είστε και οπι δύο γονείς έτοιμοι, προφανως γίνεται και μπορείτε να περάσετε μια χαρά με το σκυλί σας.
 




genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
μαλινουά μόνο του σε αυλή/κήπο κλπ.....
το πιο σύντομο ''ανέκδοτο''..:(
Eχει κάτι η ράτσα που την εμποδίζει να είναι έξω; Για το μόνο του, αν πρόκειται να μην έχει καθημερινή επαφή με την οικογένεια (όχι δυο πεντάλεπτα) ισχύει για όλους τους σκύλους το ίδιο, όχι;
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
το έξω δεν είναι το πρόβλημα..
το ''μόνο του'' -απεναντίας είναι πολύ μεγάλο..
και το ''καθημερινή επαφή'' με την οικογένεια στην περίπτωση ενός μαλινουά δεν έχει καμία σχέση με ότι ισχύει για άλλους σκύλους