MASTINO


GRECO

Well-Known Member
3 Απριλίου 2008
103
1
WWW.MASTINO.GR
ολα εξαρτονται απο την γνωση και την ικανοτητα του εκτροφεα ,αν δεν ξερει η εχει λαθος κινητρα γινεται ζημια ....

δεν υπαρχουν ευκολες απαντησεις η πανακιες,ας κανουμε ολοι οτι καλητερο μπορουμε ,αυτο το φορουμ ειναι ενα καλο βημα
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ΜΑΚΗΣ said:
και στις φυλές εργασίας με το μάτι βλέπεις τον χαρακτήρα.

ΤΟΥ ΚΡΙΤΗ

στις άλλες τι γίνετε???????

????
στις αλλες,γινεται αυτο που πρεπει,για ολες τις φυλες...να τον βλεπει ο εκτροφεας,για χρονια και οχι για λιγα λεπτα 8)
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
galazio said:
ΜΑΚΗΣ said:
και στις φυλές εργασίας με το μάτι βλέπεις τον χαρακτήρα.

ΤΟΥ ΚΡΙΤΗ

στις άλλες τι γίνετε???????

????
στις αλλες,γινεται αυτο που πρεπει,για ολες τις φυλες...να τον βλεπει ο εκτροφεας,για χρονια και οχι για λιγα λεπτα 8)
συγνώμη??????????????//
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
τι δεν καταλαβες? :roll:
τι πρεπει να γινεται,να ζευγαρωνουν βαση του χαρακτηρα που θα γραψει ο κριτης,η βαση του χαρακτηρα που εχει ζησει ο εκτροφεας?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ναι, αλλά το ένα δεν αναιρεί το άλλο ...
Το ένα ειναι επίσημο (όχι παντού) αλλά κάτι είναι και αυτό ...

το άλλο στην κρίση του εκτροφέα ...

θεωρητικά μιλώντας - καλύτερο είναι το τέλειο ... :wink:
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
δεν ξέρω εσύ να μου πείς.

εχω κλείσει κουτάβι απο USA

από τον εκτροφέα με την φοβική σκύλα.

καλά έκανα?????????????/
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ΜΑΚΗΣ said:
δεν ξέρω εσύ να μου πείς.

εχω κλείσει κουτάβι απο USA

από τον εκτροφέα με την φοβική σκύλα.

καλά έκανα?????????????/
εγω οταν μιλαω για εκτροφεις,εχω κατι πολυ συγκεκριμενο στο μυαλο μου και νομιζω κι εσυ,οποτε θα επρεπε να καταλαβαινομαστε...

ντενις,το ενα ειναι επισημο και χρησιμευει σε κατι,και πρεπει να υπαρχει,ο κριτης ομως σε λιγα λεπτα,δεν μπορει να γνωριζει ολοκληρωμενα τον χαρακτηρα του σκυλου...αυτο το γνωριζεις μονο εσυ.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
το πρόβλημα ομως δεν είναι αυτοί που ξέρουν

είναι αυτοί που δεν ξερουν και πως θα προστατευτούν
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ναι,αλλα ειπαμε,τα μαστινο δεν περνουν απο εξετασεις εργασιας...
τι προτεινεις?
 


Fileiro

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2006
452
1
Athens
Εξέταση χαρακτήρα..με σκύλους προεκπαιδευμένους. Θέατρο κανονικό.
Ήμαρτον.....
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Fileiro ...

με την ΙΔΙΑ προεκπαίδευση - περνάνε το τέστ .... άλλοι με την τάδε βαθμολογία και άλλοι ποτέ ... πώς αλλιώς δηλαδή ??

η βαθμολογία είναι σε συγκεκριμένα πράγματα .... πώς θα τους ζητούσαμε να κάνουν κάτι χωρίς να τους το μάθουμε ??

Αυτά είναι πολύ βασικά που συζητάμε ...
 


Fileiro

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2006
452
1
Athens
Αρα ζητάς από το σκύλο να κάνει κάτι.Επομένως τον εκπαιδεύεις να συμπεριφέρεται όπως θέλεις εσύ σε συγκεκριμένες καταστάσεις.Σωστά;
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Φυσικά ....

Και σε άλλες μπορει να μην ανταπεξέλθει κλπ κλπ .... είναι όμως καλύτερα από το να μην εξετάζεις ... και ΔΕΝ είναι καλύτερα από το να παίρνεις το χαρτί στο σπίτι .. φυσικά πάλι ...

ΑΛΛΑ

Για να γίνει μία εξέταση όμως τί θα έπρεπε να έχει ?? παρακολούθηση του σκύλου επί μία εβδομάδα πχ ?? Τί προτείνεις ??

Δεν λέω ότι ειναι τέλεια διαδικασία ... αλλά αν ένας σκύλος έχει ...

BH - VPGIII - ZTP ΚΛΠ τί άλλο να κάνουμε ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΟΥΜΕ ??

Δεν είναι κυνολογική συζήτηση - είναι στατιστική θα έλεγα ...
 


Fileiro

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2006
452
1
Athens
Σίγουρα.
Απλά εμένα δεν μου λένε τίποτα αυτά.Σε κάποιο βαθμό είναι εξετάσεις ηθοποιίας.Ο σκύλος ξέρει απ΄την αρχή τι θα γίνει.Νομίζω, χωρίς να έχω βαθιές γνώσεις συμπεριφοράς, οτι ΑΛΛΑ είναι τα αξιόπιστα και σοβαρά τεστ για να δεις πως συμπεριφέρεται ο σκύλος..
Και φυσικά οι εξετάσεις αυτές ΔΕΝ είναι για όλες τις φυλές.
 




Fileiro

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2006
452
1
Athens
Διάφορα.Τα ξέρουν καλύτερα οι ειδικοι στη συμπεριφορά. Να πάρουν π.χ. εναν ανεκπαίδευτο σκύλο, να του κάνουν το ενα και το άλλο, να δούν πως αντιδρά.Κάποιες εξετάσες (πχ TOC) αυτό το σκοπό έχουν. Όμως για να περάσει TOC ένας σκύλος, τον εκπαιδεύουν κανονικά. Ο σκύλος το χει ξαναδεί το σενάριο. Έτσι κρυβουν αυτό που είναι γραμμενο στα γονίδια του σκύλου.
Έχεις ακούσει για το CAFIB;
 






denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δεν καταλαβαίνω fileiro όλα τα test πρέπει να υπόκεινται σε κάποιους κανόνες αλλιώς δεν είναι test ...

από την στιγμή που οι κανόνες είναι γνωστοί πώς μιλάς για ανεκπαίδευτο σκύλο πάλι δεν καταλαβαίνω ...
 


Fileiro

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2006
452
1
Athens
CAFIB = Clube do Aprimoramento do Fila Brasileiro.
όμιλος που ασχολείται και προωθεί το παλιό αυθεντικό Fila. Έχουν τα περίφημα temperament tests. Ερεθισμός, και αξιολόγιση του σκύλου (μόνο Filas). Υπέροχα. Ο σκύλος ξέρει από την αρχή τι θα γίνει..επιτίθεται εντυπωσιακά..και εκεινοι καυχιώνται οτι τα σκυλιά τους έχουν super χαρακτήρες..και τα διαφημίζουν δεόντως...Αξία test?Zero...