Oh come the F*** on!


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Προχτές στο μεγάλο πάρκο της Άρτας ήμουνα με έναν φίλο και είχαμε βγάλει βόλτα τα (δεμένα-τσιπαρισμένα-εμβολιασμένα-αποπαρασιτωμένα) σκυλιά μας όταν τρία πιτσιρίκια ηλικίας 2-5 χρονών έκαναν ντου μες στη χαρά. Η μαμά καμιά 10αριά μέτρα πιο πίσω να μας φωνάζει "το καλό που σας θέλω προσέξτε γιατί εγώ φοβάμαι τα σκυλιά και δεν πλησιάζω". Εμείς τα σκυλιά από δίπλα, να λέμε στα παιδάκια να μην πλησιάσουν, τίποτα αυτά και η μαμά τον χαβά της, χώρια που δεν είπε καν στα παιδάκια να μην έρθουν σε μας. Κάναμε να απομακρυνθούμε, από κοντά τα μικρά και η μαμά σταθερά σε 10 μέτρα απόσταση. Μόνο στα δέντρα δεν ανεβήκαμε, όχι θα γινόταν κάτι αλλά η μαμά κόντευε να πάθει εγκεφαλικό κι εμείς δεν είχαμε όρεξη για φασαρίες. Βρε της λέγαμε να πάρει τα παιδιά μια και η ίδια φοβόταν να πλησιάσει, τίποτα η τύπισσα. Ευτυχώς τα μικρά βαρέθηκαν σχετικά γρήγορα και τελείωσε το πατιρντί αλλά πραγματικά ήθελα να τη βαρέσω λέμε... Δεν ξέρω τί άλλο θα μπορούσα να είχα κάνει, τί κάνει κανείς σε τέτοια περίπτωση; Σκέφτηκα να πω στα μικρά ότι τα σκυλιά δαγκώνουν (που ούτε καν) αλλά δεδομένης της κατάστασης της μαμάς δεν διακινδύνευσα. Ήθελα κολασμένα να την βρίσω αλλά δεν το έκανα, κιουρία σκέτη!
Εγω αν δεν φοβόμουν την αντίδραση του σκυλου μου θα εκανα μαθημα στα παιδιά...πως προσεγγιζουμε πως χαϊδεύουμε κλπ.....κ ας παθαινε εγκεφαλικά η αλλη απο αποσταση....αφου δεν μπορει εκεινη να τα εκπαιδευσει για να διαφυλαξει οπωε οφειλει ως μανα,ας ξερουν τουλάχιστον απο μονα τους να διαφυλάξουν τον εαυτο τους....εγω θα τα λεγα κ οτι κρατουσαν....
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Warning : the following statement may offend you

Παρατηρω (με μεγαλη στεναχωρια κ απογοητευση) οτι πολλοι σημερινοι γονεις βολευονται να "παρκαρουν" τα παιδια τους ( κ τις υποχρεώσεις που γεννηθηκαν μαζι μαυτα) στον διπλανο θαμωνα της καφετέριας ή της ταβερνας ενω το καμαρι τους σαν σιφουνας ελευθερα πηδαει απο τραπεζι σε τραπέζι τσιριζωντας διαφορα ακατανόητα (ααχχχ τι χαριτωμενο?ΝΟΤ),στον συνεπιβατη συνοδοιπορο που ξαφνικα πρεπει να το παιξει τζαμπα νταντά (γιατι αυτο προσταζουν οι καλοι τροποι,κ να το κανει κ με χαμόγελο) , στον καθε ενα τεσπα που κανει το ανθρώπινο το λογικο...(δλδ δεν αφηνει το παιδι να βγαλει το ματι του στην γωνια του τραπεζιου ή να σπασει κανα ακρο),στο λαπτοπ στο ταμπλετ στο κινητο...γενικα ρε παιδι μου...δε θελω να μου ζοριζεστε (δεν αναφερομαι σε κανεναν συγκεκριμενο) χχχαααλλλαααρρρραααααααα...
Κ αν πεις κ κουβεντα σε αποκαλουν μισάνθρωπο (καλα εγω δεν μας εχω κ σε ιδιαιτερη εκτιμηση,πα στο καλο) ή σε κοιτανε με οικτο κ απεχθεια γιατι προφανως αδυνατεις να συνειδητοποιησεις το μεγεθος του θαυματος που εχουν δημιουργήσει οι "ιερες αγελαδες" (αλλιως γνωστες κ ως "μανα,μαμα,μητερα,μαμι") ειδάλλως θα ξερες οτι το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να προσκυνησεις τις ιδιες (τις ιερες αγελαδες) κ φιλησεις τα χερια (κ τα ποδια) του (επισης ιερου) μοσχαριου τους!
....


Δλδ μονο που σκέφτομαι πως θαναι οι νεοτερες γενιες μου ρχεται να ξεριζωσω τα ματια μου οικειοθελώς!


Χωρις να ξερω ακριβως τι κ πως παιχτηκε στην προκειμενη (κ δεν ξερω κ αν θα μαθω)...αλλα δε μπορεις ρε αδελφέ να βγαζεις κ εντελως λαδι την αλλη πλευρα...it takes two to tango!

Εφταιγε η ιδιοκτητρια γιατι δεν φοραγε φιμωτρο (ενω αυτο δηλωνει ο νομος) κ γιατι επετρεψε να πλησιασουν τοσο το σκυλι της!

Δεν εφταιγε το σκυλι,δεν εφταιγε το παιδι!

Εφταιγαν ομως εξισου και οι γονεις γιατι δεν επεβλεπαν το παιδι τους κ εξαιτιας αυτου τραυματίστηκε!
Κ έπρεπε το ιδιο να συλληφθούν!

ΥΓ:αμα πεις τακουσες για το παιδακι που δαγκωθηκε καθοδον για Ζακυνθο ολοι ρε το ξερουν κ εχουν άποψη!
Αμα πεις τακουσες για τα σκυλια που βρισκονται συνεχώς δεμενα δηλητηριασμενα καμμένα στα Κτελ Ζακύνθου...ΚΑΝΕΙΣ!
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Να γιάσει το στόμα σου. Αν έχεις fb πόσταρε το και στον τοίχο σου να το δουν και οι οξω απο δω γιατί πραγματικά είναι ρεαλιστικότατο και αντικατοπτρίζει την θλιβερή πραγματικότητα των γονιών.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
@Μαρια&Ηρα Ενα like δεν ειναι αρκετο. Επειδη εχω τετοιους φιλους και εχω πολλες φορες αισθανθει ασχημα και αμηχανα εξαιτιας τους διαβαζοντας το ποστ σου εκανα ενα εικονικο high five.

Μια φιλη ειχε ενα σκυλο ο οποιος δεν αστειευοταν, αρπαζε χωρις δευτερη σκεψη. Ειμασταν παρεα σε ταβερνα σε ενα χωριο, ο Ερμαν ειχε καθισει κατω απ τν καρεκλα μου και εχω κοντο το λουρι του γιατι ακουω και πιτσιρικια απο πισω μου να του μιλανε, φωναζουν, κανουν δυνατους θορυβους επιτηδες για να προκαλεσουν το σκυλο. Οι γονεις διπλα στον κοσμο τους. Μεχρι που ενα μικρό πηρε ενα ποτηρι νερο για να το ρηξει στο σκυλο, πετυχε εμενα τελικα. Τους ειπα να φυγουν. Οι γονεις, καμια αντιδραση. Εκει, ενα διαολακι μου ελεγε να το αφησω το λουρι...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ωραία θα περάσετε όσοι πάρετε καράβια φέτος. :p
Θα παραμείνω σ'αυτό το σχόλιο, γιατί είμαι πάρα πολύ κουρασμένη, για να επεκταθώ γενικώς.

Μπήκαμε, ως γνωστόν, αυτές τις μέρες. Και μάλιστα για πρώτη μας φορά. Φιμωτράκι στο πάνω-κάτω, ακόμη και στο ενδιάμεσο κάποιες φορές που χρειάστηκε. Το "davelis system" συνεχώς σε λειτουργία και οχυρωματικά έργα, με καρέκλες και φίλους. Δεν τριγυρίσαμε αμέριμνα για βόλτα, δεν χαζέψαμε από δω κι από κει, είμασταν συνεχώς allert, δεν κοιμηθήκαμε, δεν ξεχαστήκαμε. Δεν άνοιξε ρουθούνι, δεν μπόρεσε κανείς, να πει το παραμικρό όσο κι αν το ήθελε. Γιατί υπήρξαν φωνούλες που στην θέα και μόνο του μαύρου, φρίκαραν.

Δύσκολο να ταξιδεύεις έτσι. Απαραίτητο όμως. Δεν χρειάζεται ο σκύλος να είναι άγριος, ανεξέλεγκτος ή επιθετικός, για να δαγκώσει έστω και κατά λάθος ή σε άμυνα. Υπάρχουν κι άλλοι λόγοι. Οφείλουμε να είμαστε προσεκτικοί. Δεν με ενδιαφέρει τι κάνει ο γύρω μου. Με ενδιαφέρει τι κάνω εγώ, για να προστατεύσω τον σκύλο μου, από τους γύρω του.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Μια φιλη ειχε ενα σκυλο ο οποιος δεν αστειευοταν, αρπαζε χωρις δευτερη σκεψη. Ειμασταν παρεα σε ταβερνα σε ενα χωριο, ο Ερμαν ειχε καθισει κατω απ τν καρεκλα μου και εχω κοντο το λουρι του γιατι ακουω και πιτσιρικια απο πισω μου να του μιλανε, φωναζουν, κανουν δυνατους θορυβους επιτηδες για να προκαλεσουν το σκυλο. Οι γονεις διπλα στον κοσμο τους. Μεχρι που ενα μικρό πηρε ενα ποτηρι νερο για να το ρηξει στο σκυλο, πετυχε εμενα τελικα. Τους ειπα να φυγουν. Οι γονεις, καμια αντιδραση. Εκει, ενα διαολακι μου ελεγε να το αφησω το λουρι...
Αν οι γονεις δεν ειχαν καμμια αντιδραση στο οτι σου εριξαν ποτηρι με νερο, ξεφτίλισε τους γονεις.
"Ρε αγενεστατοι βλάχοι, μαζεψτε τα παιδια σας γιατι την επομενη φορα θα τα πνιξω εγω στο νερο που μου εριξαν!" Χωρις ευγενειες και λοιπες πιπες. Μερικες φορες η ευγενεια ειναι μειονεκτημα.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Απορω πως σαν γονιος δεν εχεις το αισθημα της ευθυνης, του φοβου, της προστασιας, της διδαχης....θεωρουσα οτι πανε πακετο με τη γονεικη ιδιοτητα....

Απο οταν ξεκίνησα να δουλεύω (το αντικείμενο μου αφορά γονεις κ παιδια) απορησα με, ορισμένους γονεις...σαστησα πραγματικα....δεν συντονιζονται με τα παιδια τους.... δεν υπάρχει παντα κατι βαθυτερο...δεν υπάρχει παντα ανυπέρβλητη αγαπη...εχω δει ωχαδερφισμό, εχω δει αδιαφορια εχω δει παραμεληση , εχω δει ανικανοτητα, εχω δει ειρωνια και bullying...απο το γονιο προς το παιδι ολα αυτα....
Κατεληξα στο εξης ωμο συμπερασμα....το σκυλι κ, το παιδι αν δεν το ζησεις δεν το αγαπας πραγματικα...δεν το γνωριζεις...πως λεμε εδω το σκυλι μεσα στο σπιτι για να αγαπήσετε κ να γνωριστειτε...ενα τέτοιο πράγμα....το παιδι πρεπει να το ζησεις για να το πονεσεις...να το ζησεις πραγματικά....με ποιοτικο χρονο με προσοχη με αφοσιωση με παιχνιδι με κλαμα με γελιο με με με με.....

Και αυτά για καποιο περιεργο λογο που με ξεπερνα δεν ειναι αυτονόητα για όλους....
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Και να προσθεσω, οχι πως ειναι απαραιτητο, αλλα νομιζω οτι πρεπει να ειπωθει, οτι αυτο το νοιαξιμο για το παιδι δεν εχει να κανει με κοινωνικη θεση, εκπαιδευση, οικονομικη κατασταση, γνωση ή ο,τι αλλο. Εχω δει ανθρωπους να μην εχουν μια, να μη μιλουν καν τη γλωσσα καλα και σκιζονται για τα παιδια τους και το τι ανθρωποι θα γινουν αυτα.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Εχω ακουσει/μαθει καινουρια ορολογια αυτο το διαστημα :
Μιλενιαλς/millennials

Προφανως κ οσοι ημαστε μετα το 80 εκει ανηκουμε...
Αν κ στ'αλήθεια δεν βρισκω καμια ομοιότητα μεταξυ εμου (κ αρκετων συμμαθητων μου πχ) και κατι "παιδιων" του 90 φευγα...
αναμεσα μας το χαος...
κ στην πορεία πολλες χαμενες εννοιες...
οπως φιλότιμό,ντομπροσυνη,ειλικρίνεια,σεβασμος...
δε ξερω πια...

Αμα κοινοποιησω το παραπανω μνμ στο φβ μεχρι κ οι δικοι μου άνθρωποι θα με κραξουν
...ειμαι κ λιγο "χτυπημενη με την πετρια" της φιλοζωίας...
δεν ειμαι κ μωρο μανα...
που να ξερω εγω?
Λες κ πρεπει να χω μωρο για να ξέρω οτι δεν θελω να μεγαλωσω ενα κακομαθημενο ασεβες κωλοπαιδο!
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Εχω ακουσει/μαθει καινουρια ορολογια αυτο το διαστημα :
Μιλενιαλς/millennials

Προφανως κ οσοι ημαστε μετα το 80 εκει ανηκουμε...
Αν κ στ'αλήθεια δεν βρισκω καμια ομοιότητα μεταξυ εμου (κ αρκετων συμμαθητων μου πχ) και κατι "παιδιων" του 90 φευγα...
αναμεσα μας το χαος...
κ στην πορεία πολλες χαμενες εννοιες...
οπως φιλότιμό,ντομπροσυνη,ειλικρίνεια,σεβασμος...
δε ξερω πια...

Αμα κοινοποιησω το παραπανω μνμ στο φβ μεχρι κ οι δικοι μου άνθρωποι θα με κραξουν
...ειμαι κ λιγο "χτυπημενη με την πετρια" της φιλοζωίας...
δεν ειμαι κ μωρο μανα...
που να ξερω εγω?
Λες κ πρεπει να χω μωρο για να ξέρω οτι δεν θελω να μεγαλωσω ενα κακομαθημενο ασεβες κωλοπαιδο!
Αν είχες παιδι θα σε είχαν σε χειρότερη μπουκα...που τα ισοπεδωνεις κ βαζεις το σκυλι ισα με το παιδι....κ αυτός που στο λεει πασαρει στο παιδι κινητό να κοιτάει βιντεακια για να μπορεί ανενόχλητος να πει το μανιφέστο του....
Απο την περασμενη εβδομάδα δεν μιλαω πλέον με στενο συγγενικο προσωπο το οποιο υπονοησε οτι για το 40 ακατεβατο πυρετο που είχε η κορη μου απο αδενοιο μαλλον φταινε οι τριχες που καταπίνει επειδή η σιλβα λογω αλλεργιας εχει σκιστει στο μαδημα....κ εγώ σαφεστατα την εδιωξα απο το σπιτι μη κινδυνευσει κ αυτη...γιατι ως μανα και των δυο τροπον τινα οφειλω να τις προστατευω απο καθετι....κ η ηλιθιοτητα ειναι κατι που απαιτει γνωσεις αυτοαμυνας...
Τα ασεβη αγενεστατα πλασματα που υπαρχουν παντου γυρω μας ειναι δικα μας παιδια ανηψια κοκ....κατι κανουμε λαθος καπου φταιμε κ μεις...που δεν κανουμε αγωνα να γινει ο μικροκοσμος που μας περιβάλλει λιγο καλύτερος.....ετσι έρχεται η αλλαγη μονο...ο καθενας το μικροκοσμο του κ εξαπλωνεται....αλλα ζουμε σε ενα αυτιστικο κοσμο οπου ο καθεις μας ειναι στο καβουκι του κ δεν βλεπει πια τον διπλανο....δεν μοιραζεται σκεψεις....ετσι ανοιγουν τα μυαλα με μοίρασμα....αλλα έτσι που ειναι η ζωη πια ουτε προλαβαινεις ουτε σου περισσευουν για να μοιραστεις....
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Οι γονείς με τα λυτά παιδάκια στις ταβέρνες που σε τσιμπάνε με το πηρούνι για να δουν αν πονάει είναι ίδια φάση με τους σκυλογονείς στα σκυλοπάρκα που πίνουν το φρέντο τους και έχουν πιάσει το πίτσι πίτσι, ενώ τα ανέμελα σκυλιά τους πιο κάτω "κοινωνικοποιούνται".
Να τους βάλουμε να κάνουν παρέα αυτές οι δύο "φυλές".
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Οι γονείς με τα λυτά παιδάκια στις ταβέρνες που σε τσιμπάνε με το πηρούνι για να δουν αν πονάει είναι ίδια φάση με τους σκυλογονείς στα σκυλοπάρκα που πίνουν το φρέντο τους και έχουν πιάσει το πίτσι πίτσι, ενώ τα ανέμελα σκυλιά τους πιο κάτω "κοινωνικοποιούνται".
Να τους βάλουμε να κάνουν παρέα αυτές οι δύο "φυλές".
Κ αν αναπαραχθούν;;;;;:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:
 




Allendog

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2017
156
703
33
Συγνώμη, για το μικρό off - topic, επειδή σε λίγες μέρες πρόκειται να ταξιδέψω, για πρώτη φορά με το σκύλο σε πλοίο (Πειραιάς - Χίος), έχω ενημερωθεί σχετικά με τις υποχρεώσεις μου, και στον γυρισμό έχω κλείσει και σκυλοκαμπίνα για να κοιμηθούμε κιόλας...
Η ερώτηση είναι επειδή κοιτάω να πάρω φίμωτρο, το οποίο θα φορεθεί πιθανότατα μόνο για την περίσταση, βλέπω μεγάλες αποκλίσεις στην τιμή και θέλω να δώσω όσο λιγότερα χρήματα γίνονται.
Πόσο περίπου στοιχίζει ένα για να είμαστε νομότυποι...?
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Συγνώμη, για το μικρό off - topic, επειδή σε λίγες μέρες πρόκειται να ταξιδέψω, για πρώτη φορά με το σκύλο σε πλοίο (Πειραιάς - Χίος), έχω ενημερωθεί σχετικά με τις υποχρεώσεις μου, και στον γυρισμό έχω κλείσει και σκυλοκαμπίνα για να κοιμηθούμε κιόλας...
Η ερώτηση είναι επειδή κοιτάω να πάρω φίμωτρο, το οποίο θα φορεθεί πιθανότατα μόνο για την περίσταση, βλέπω μεγάλες αποκλίσεις στην τιμή και θέλω να δώσω όσο λιγότερα χρήματα γίνονται.
Πόσο περίπου στοιχίζει ένα για να είμαστε νομότυποι...?
Υπερβολη μου φαινεται να υπαρχει περιορισμος στο ειδος, δεν αναγραφεται κατι πουθενα, αλλα ας μας πουν για σιγουρια και πιο εμπειροι.

Προσωπικα επειδή θα το χρησιμοποιησουμε οπως και εσυ σε ελαχιστες περιπτωσεις, πηρα ενα υφασμάτινο πολυ φτηνο γιατι του καθόταν καλυτερα απο οσα δοκιμασαμε. Επισης το πηρα με το σκεπτικό οτι βολευει λογω μεγέθους να τοποθετηθει μονιμα στο τσαντακι φαρμακείο (το οποιο κουβαλαμε παντα μαζι), αν ποτε χρειαστει .
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Allendog


swiftkid

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2009
550
97
Για το περιστατικό της Ζακύνθου έμαθα 2-3 πράγματα παραπάνω καθότι την υπόθεση την ανέλαβε γνωστό μου άτομο. Από αυτά που έμαθα, η κυρία που είχε τον σκύλο σίγουρα δεν θα έπρεπε να καν να τον έχει στην κατοχή της, καθότι η συμπεριφορά της μετά το περιστατικό δεν ήταν άρτια. Και είναι τυχερή που απέσυραν την μήνυση οι γονείς του παιδιού και δεν συνεχίστηκε η υπόθεση. Γιατί , όπως είπε και η Μαρία ( Μαρία & Ήρα) πιο πάνω, μάλλον πρέπει να συνειδητοποίησαν και οι ίδιοι ότι είχαν κάνει την βλακεία ( για να μην πω τίποτα χειρότερο) τους. Απλά το σκυλί και το παιδί λυπάμαι. :( Δυστυχώς από κάτι τέτοια γεγονότα παίρνουν αφορμή πολλοί καλοθελητές και στοχοποιούν σκυλιά και ιδιοκτήτες.:(
 
  • Like
Reactions: ioanna a




swiftkid

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2009
550
97
Ράμματα στο μάγουλο έκανε. Και έψαχναν πόση ώρα να επιβεβαιώσουν αν έχει κάνει ο σκύλος αντιλυσσικό εμβόλιο ( το οποίο είχε κάνει εν τέλει ).
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Οι γονείς με τα λυτά παιδάκια στις ταβέρνες που σε τσιμπάνε με το πηρούνι για να δουν αν πονάει είναι ίδια φάση
αχαχαχαααα γελάω και κλαίω μαζί γιατί όταν έχεις παιδί που θέλει να πει γειά σε όλους τους θαμώνες και πάει και κατσικώνεται σε άσχετες παρέες και τους καρφώνει μέχρι να την κοιτάξουν και η μαμά από πίσω δεν μπορεί εύκολα να εξηγήσει σε ένα παιδί 19 μηνών ότι δεν είμαστε όλοι μια παρέα και ότι δεν έχουν όλοι την όρεξη σου είναι λίγο θέμα. Εγώ πλέον σε μέρη όπως καφετέριες και ταβέρνες με παιδί σε νηπιακή ηλικία που δεν κάθεται με τίποτα σε μια καρέκλα (το δικό μου άλλα μπορεί να είναι ήσυχα) δεν πηγαίνω και έχω βρει ωραιότατες καφετέριες που το παιδί απασχολείται με παιχνίδια ή παίρνω ένα καφεδάκι και πάω στις κλασσικές κούνιες...
Αυτό που λείπει απ΄τους γονείς είναι ενσυναίσθηση προς τους υπόλοιπους. Επειδή εσύ καμαρώνεις και λιώνεις με τα καμώματα της αγάπης σου δεν σημαίνει ότι ο άλλος που ενδεχομένως ονειρευότανε αυτή την έξοδο για φαγητό και παρείτσα έχει όρεξη να ακούει ουρλιαχτά ή να κανακεύει το παιδάκι σου.
Και όπως πολύ σωστά λες Βάσω αυτοί οι γονείς είναι ασορτί με τους σκυλοιδιοκτήτες που δεν τους καίγεται καρφάκι.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Υπερβολη μου φαινεται να υπαρχει περιορισμος στο ειδος, δεν αναγραφεται κατι πουθενα, αλλα ας μας πουν για σιγουρια και πιο εμπειροι.
Αν εννοείς, περιορισμός ως προς το είδος του φίμωτρου, δεν υπάρχει.
 
  • Like
Reactions: Allendog and medusa