Orijen


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Μπορεις να βαλεις το λινκ που το βρηκες;

Μα καλα,πως βγηκε και για το 2011;Ειναι μπροστα απο την εποχη τους!:p
 




georgep

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2010
85
0
παιδια ο μοργκαν ειναι 15 μηνων του εδινα ακανα και ημουν ετχαριστημενος αλλα εκανε μαλακα κοπρανα,τωρα 2 μηνες του δινω οριτζεν ...πραγματικα ειναι η καλητερη τροφη ,ολα τελεια και ενω ειναι ακριβη εχει μικροτερη ποσοτητα γευματων οποτε το ιδιο κανει.
 




georgep

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2010
85
0
παλι εδω...μετα απο 3 μηνες που δινω την οριτζεν παρατηρω οτι μολις παω να αυξησω λιγο την ποσοτητα της τροφης κανει μαλακα κοπρανα ακομα και διαροια.Η πρωτη τροφη που του πηρα οταν μου τον φερανε ηταν φλαταζορ παπυ και παρολο που ειναι μια απλα καλη τροφη τα κοπρανα ηταν παντα σφικτα φειγμα του οτι την αφομειωνε πληρως.Υπαρχει κανεις με παρομοια εμπειρια με την οριτζεν και ποια τροφη θεωρητε καλητερη για λαμπραντορ ?(να δω κι εγω αν καταλληξω καπου επιτελους!!!)υ.γ. Ο μοργκαν ειναι 16 μηνων.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Αν εισαι ευχαριστημενος με την orijen και του παει μην του την αλλαξεις. Αν παλι η ποσοτητα που του δινεις ειναι η σωστη οσον αφορα την ηλικια και τα κιλα του γιατι να του την αυξησεις. Ισως του πεφτει βαρια. Αν παλι θελεις περιπου στην ιδια ποιοτητα (λιγο κατωτερη) μπορεις να δοκιμασεις και Acana!!
 


Γιαννης 1

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2010
128
0
παλι εδω...μετα απο 3 μηνες που δινω την οριτζεν παρατηρω οτι μολις παω να αυξησω λιγο την ποσοτητα της τροφης κανει μαλακα κοπρανα ακομα και διαροια.Η πρωτη τροφη που του πηρα οταν μου τον φερανε ηταν φλαταζορ παπυ και παρολο που ειναι μια απλα καλη τροφη τα κοπρανα ηταν παντα σφικτα φειγμα του οτι την αφομειωνε πληρως.Υπαρχει κανεις με παρομοια εμπειρια με την οριτζεν και ποια τροφη θεωρητε καλητερη για λαμπραντορ ?(να δω κι εγω αν καταλληξω καπου επιτελους!!!)υ.γ. Ο μοργκαν ειναι 16 μηνων.[/QUO

Η καλύτερη τροφή είναι το κρέας.Ωμό ακόμα καλύτερα.
Δεν υπάρχει τροφή ειδική για ράτσα σκύλων.Αυτό είναι μάρκετινγκ.Επιστημονικά δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο.
 
Last edited:


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
το να εισαι απολυτος δεν βοηθαει κανεναν .ουτε εσενα.δεν υπαρχει καλυτερη η χειροτερη τροφη.υπαρχει το τι καθεται στο ζωο μας πιο καλα.
 






BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Σε κάποια σκυλιά η πολύ πρωτείνη ενοχλεί, σε άλλα τροφές χωρίς δημητριακά τους πέφτουν βαριά, σε άλλα μπορεί κάτι που περιέχει μέσα να προκαλεί αλλεργεία. ΔΕΝ υπάρχει η καλύτερη τροφή αλλά αυτή που ταιριάζει και "πάει" στο σκύλο μας!
Όταν ξεκίνησα Orijen δεν είχα πρόβλημα, μετά απο την πρώτη εβδομάδα έβλεπα βλέννα στο σημείο που βγαίνανε τα κόπρανα σαν τυλιγμένα λουκάνικα. Η ποσότητα ήταν υπερβολική, 280γρ έδινα 280γρ σκ#@α βγαίνανε :D Ξαφνικά μου ξεκίνησε την φαγούρα και το δάγκωμα το οποίο αποδείχτηκε αλλεργεία γιατί τώρα που σταμάτησα ησύχασε το σκυλάκι. Επίσης απο τότε που σταμάτησε την τροφή σταμάτησα να της καθαρίζω τα ματάκια 2-3φορές την ημέρα (λόγου της αλλεργίας).
Με Royal και Techni-Cal δεν είχα κανένα τέτοιο πρόβλημα... Οπότε η "καλύτερη" τροφή δεν στέκει.
 


Γιαννης 1

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2010
128
0
το να εισαι απολυτος δεν βοηθαει κανεναν .ουτε εσενα.δεν υπαρχει καλυτερη η χειροτερη τροφη.υπαρχει το τι καθεται στο ζωο μας πιο καλα.
Έχεις την καλοσύνη να μου εξηγήσεις πιό είναι το απόλυτο σε αυτά που γράφω?
 




Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Τοτε να του δινεις λιγοτερη ποσοτητα σε Orijen εφοσον αυτη του ταιριαξε καλυτερα! Απλα εχω ακουσει απο αρκετους που ταιζουν την συγκεκριμενη τροφη πως οταν βαζουν περισσοτερη ποσοτητα απο αυτη που πρεπει να λαμβανει ο σκυλος δεν μπορει να την αφομοιωσει και ετσι κανει διαρροιες.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
παλι εδω...μετα απο 3 μηνες που δινω την οριτζεν παρατηρω οτι μολις παω να αυξησω λιγο την ποσοτητα της τροφης κανει μαλακα κοπρανα ακομα και διαροια.Η πρωτη τροφη που του πηρα οταν μου τον φερανε ηταν φλαταζορ παπυ και παρολο που ειναι μια απλα καλη τροφη τα κοπρανα ηταν παντα σφικτα φειγμα του οτι την αφομειωνε πληρως.Υπαρχει κανεις με παρομοια εμπειρια με την οριτζεν και ποια τροφη θεωρητε καλητερη για λαμπραντορ ?(να δω κι εγω αν καταλληξω καπου επιτελους!!!)υ.γ. Ο μοργκαν ειναι 16 μηνων.[/QUO

Η καλύτερη τροφή είναι το κρέας.Ωμό ακόμα καλύτερα.
Δεν υπάρχει τροφή ειδική για ράτσα σκύλων.Αυτό είναι μάρκετινγκ.Επιστημονικά δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο.
καταρχην εχεις κανει εντιτ....αλλα κ παλι,λες οτι η καλυτερη τροφη ειναι το κρεας κ ακομη καλυτερα ωμο...τι να σου εξηγησω δλδ?το που εισαι απολυτος?νταξι δεν λες οτι κοβεις κ κεφαλια για να το υποστηριξεις αλλα νομιζω μεγαλα παιδια ειμαστε...να καταλαβαινομαστε...το οτι επιστημονικα δεν αναφερεται ηταν το προσθετο σου ετσι?για να φαινεσαι λιγοτερο απολυτος...
 


Γιαννης 1

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2010
128
0
καταρχην εχεις κανει εντιτ....αλλα κ παλι,λες οτι η καλυτερη τροφη ειναι το κρεας κ ακομη καλυτερα ωμο...τι να σου εξηγησω δλδ?το που εισαι απολυτος?νταξι δεν λες οτι κοβεις κ κεφαλια για να το υποστηριξεις αλλα νομιζω μεγαλα παιδια ειμαστε...να καταλαβαινομαστε...το οτι επιστημονικα δεν αναφερεται ηταν το προσθετο σου ετσι?για να φαινεσαι λιγοτερο απολυτος...
Συγνώμη, αλλά αυτή είναι η εξηγησή σου που αποδεικνύει ότι είμαι απόλυτος?
 
Last edited:


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
ε σιγουρα δουλευομαστε φιλαρακο...αντε να στο εξηγησω...εχουμε κουβεντα για ξηρα τροφη κ ξαφνικα πετιεσαι κ λες οτι η καλυτερη τροφη ειναι κρεας κ μαλιστα ωμο...αν δεν ειναι αυτο απολυτο τοτε ποιο ειναι?δεν αφησες κανενα περιθωριο σε κατι αλλο.για αυτο κ ειπα,οτι δεν ειναι καλο να εισαι απολυτος ουτε για σενα ουτε για το ζωο.
 


Γιαννης 1

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2010
128
0
ε σιγουρα δουλευομαστε φιλαρακο...αντε να στο εξηγησω...εχουμε κουβεντα για ξηρα τροφη κ ξαφνικα πετιεσαι κ λες οτι η καλυτερη τροφη ειναι κρεας κ μαλιστα ωμο...αν δεν ειναι αυτο απολυτο τοτε ποιο ειναι?δεν αφησες κανενα περιθωριο σε κατι αλλο.για αυτο κ ειπα,οτι δεν ειναι καλο να εισαι απολυτος ουτε για σενα ουτε για το ζωο.
Κατ'αρχήν δεν πετάχτηκα.Απάντησα στην ερώτηση " ποια τροφη θεωρητε καλητερη για λαμπραντορ ?

Κατά εσένα δηλαδή,τα σαρκοβόρα ζώα είναι απόλυτα που τρώνε μόνο κρέας.Μάλιστα.Ενδιαφέρον.Θα τα ενημερώσω μήπως και κάποιο πιστεί και βάλει και λίγο μακαρονάκι,λίγο ρυζάκι,λίγο πατατούλα,κάποιο καροτάκι.

Πέρα από τα αστεία θα σου πρότεινα να διαβάσεις λίγο την φυσιολογία,και ανατομία του σκύλου.
Φιλικά πάντα (κλασικό σωστά?) Γιάννης.

Υγ.Αυτά που γράφω είναι η αποψή μου.Αν δεν συμφωνείς ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ.Το διευκρινίζω μην γράψεις πάλι ότι είμαι απόλυτος.
 
Last edited:


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
χαχα,ναι οντως κλασικο.....

για ποιο ακριβως σαρκοβορο ζωο λεγαμε?για καναν πανθηρα η για καμια τιγρη ,για να καταλαβω.επισης το πετιεμαι δεν σημαινει παντα μπλεκομαι καπου με κακη προθεση..επειδη το κοβω να παιζουμε με τις λεξεις,λεω να το αφησουμε.περα απο την πλακα παντως,δεν εχω καμια αμφιβολια οτι η ωμη τροφη για τον σκυλο του 10000 πΧ ειναι η καλυτερη επιλογη,για τον σκυλο του 2010 ομως φιλε μου δεν ειναι.για πολλους λογους.εξελιξη ,κακη ποιοτητα κρεατων,δυσκολια στην εφαρμογη τετοιας διατροφης κτλ κτλ.ναι την κανουν αρκετοι με καλα αποτελεσματα αλλα πιστεψε με δινουν κ καροτακια κ μυλαρακια κ διαφορα αλλα στο σκυλι τους,το ιδιο καλα αποτελεσματα ομως ισχυουν κ για την ξηρα.απο εκει κ υστερα αν διαβαζες το θεμα καλυτερα,θα εβλεπες οτι δεν μιλαμε για διατροφη αλλα για τροφη.κ pls μην εισαι ειρωνικος απεναντι μου.η ειρωνια δεν οδηγει ποτε σε ομορφο διαλογο κ συμπερασμα.
 


georgep

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2010
85
0
αυτο το γνωριζω και δινω ακριβως την ποσοτητα που εχει η συσκευασια αλλα αν την μειωσω θα αδυνατισει ,τωρα ειναι 16 μηνων και ειναι 33 κιλα ,και λεω λοιπον μηπως δεν του ταιριαζει η τροφη?να παω στην royal?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.327
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc