Orijen




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Πρόσεξε πολύ με το ζήτημα αυτό διότι εδώ στην Αμερική όλες οι καλές τροφές χωρίζονται σε διατροφή ενεργητικού σκυλιού και μη. Αυτό δε σημαίνει ότι δε γυμνάζεται το δεύτερο, σημαίνει όμως ότι το πρώτο είναι εργασιακό σκυλί, δηλαδή κάνει σοβαρή εργασία συνήθως σε βοσκές, κυνήγι και χωράφια. Σ' αυτήν την περίπτωση χρειάζεται ενισχυμένη τροφή. Αν ο σκύλος σου είναι κανονικό κατοικίδιο που απλώς βγαίνει βόλτα σαν όλους τους σκύλους, τότε θέλεις την κανονική τροφή, όχι την ενισχυμένη.
 


georgep

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2010
85
0
δινω την ποσοτητα για αθλητικο σκυλι και ειναι κανονικος στα κιλα ,αν του την μειωσω θα ειναι αδυνατος
 




BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Οταν έδινα Orijen έβαζα 210gr την ημέρα. Κάνει περίπου 2ώρες την ημέρα περπάτημα και είναι 21.5kg.
Θα συμφωνήσω με την Sara πως αν δεν εργάζεται ο σκύλος δεν νομίζω να χρειάζεται τόση τροφή...
Το καλύτερο όμως είναι ότι λέει ο Δημήτρης απο πάνω!
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
παντως ρε παιδια,βλεπω οτι υπαρχει πολυ μαια με τα κιλα στα σκυλια...με ρωτανε συχνα ποσα κιλα ειναι ο δικος μου ,τους λεω 55 κ με περιφανεια μου λενε σσσ εγω ειχα ενα που ηταν 70 κιλα....κ οταν τους ρωταω τι ρατσα ειναι κ μου λενε κατι συκοσκυλα κ κατι ροττυ,πεφτω απο τα συννεφα....υπαρχει η νοοτροπια ,οτι οσο πιο βαρυ ειναι το ζωο,τοσο πιο καλο,αλλα δεν ειναι ετσι.μην πεφτετε στην λουμπα με τις τροφες κ μπουκωνεται τα ζωα με κροκετα....
 


georgep

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2010
85
0
εχεις απολυτο δικιο σε αυτο αλλα λαμπραντορ αρσενικο 33 κιλα πιστευω οτι δεν ειναι υπερβολη.
 




Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
εχεις απολυτο δικιο σε αυτο αλλα λαμπραντορ αρσενικο 33 κιλα πιστευω οτι δεν ειναι υπερβολη.
αν το ανωτατο επιτρεπτο σε ενα ενηλικο αρσενικο Lab ειναι περιπου τα 34 κιλα, το 16 μηνων κουταβι σου (γιατι γυρω στους 18 ενηλικιωνονται) ειναι αρκετα βαρυ νομιζω...
Στο λεω γιατι τα labs εχουν τη ταση να παχαινουν πολυ....και ειναι το πλεον συνηθες να βλεπουμε παχια Labs στην Ελλαδα:(
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
παντως ρε παιδια,βλεπω οτι υπαρχει πολυ μαια με τα κιλα στα σκυλια...με ρωτανε συχνα ποσα κιλα ειναι ο δικος μου ,τους λεω 55 κ με περιφανεια μου λενε σσσ εγω ειχα ενα που ηταν 70 κιλα....κ οταν τους ρωταω τι ρατσα ειναι κ μου λενε κατι συκοσκυλα κ κατι ροττυ,πεφτω απο τα συννεφα....υπαρχει η νοοτροπια ,οτι οσο πιο βαρυ ειναι το ζωο,τοσο πιο καλο,αλλα δεν ειναι ετσι.μην πεφτετε στην λουμπα με τις τροφες κ μπουκωνεται τα ζωα με κροκετα....
απολυτα σωστο!!
Συνδιαζουν το μεγαλο βαρος με το "κυρος" του ζωου...
 






ruby

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
95
1
εχω ακουσει για την orijen οτι λογω μεγαλης περιεκτικοτητας σε πρωτεινη, οτι βλαπτει το συκωτι. Μου το ειπε για την ακριβεια ενας προμηθευτης τροφων. Αληθευει κατι τετοιο?. Την δινω τωρα 15 μερες χωρις προβληματα, και μαλιστα σε σχεση με αλλες που ειχα δοκιμασει, της Ρουμπις της αρεσει πολυ
 




ruby

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
95
1
δεν ξερω αμφιβαλλω για αυτο γιατι αν οντως δημιουργει προβλημα, λογικα θα φανει μακροπροθεσμα.
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Υποτίθεται είναι πρωτεϊνη υψηλής βιολογικής αξίας, που όση ποσότητα δεν μπορεί να αποροφήσει ο οργανισμός την αποβάλλει, για αυτό και θεωρείται και μία από τις καλύτερες τροφές. Αν κόπρανα, τρίχωμα, διάθεση, αέρια είναι ok. Τότε συνέχισε..
Εμένα η Orijen παρόλο που το πάλευα 2 μήνες δεν μου έκατσε ποτέ, και είχαμε μαλακά κακά....

Προσοχή: Το υπογράμμισα το Υποτιθεται...!!!
 
Last edited:








ruby

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
95
1
''Παντως στις τροφες πρεπει να κοιταζουμε οχι μονο και τα συστατικα και τη τιμη αλλα και τη δοσολογια
Πχ εγω δινω orijen στη δικια μου με 300γρμ ημερησιως μου διαρκει 13500γρμ/300= 45 ημερες με κοστος 70 ευρω αρα 1,55 ευρω τη μερα

Αν εδινα ακανα η προτεινομενη δοσολογια για τα κιλα της ειναι 450 gr αρα διαρκει 13500/450=30 μερες με κοστος πχ 50 ευρω / 30 μερες ερχεται 1,67 ευρω την ημερα αρα ακριβοτερη απο την οριτζεν ενω φαινομενικα φαινεται φθηνοτερη''

αυτοι ει οι υπογισμοι του Smike σε αλλο Thread!!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.325
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc