Panda-Panda


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Α, ξέχασα ότι κάνουνε και συνομωσίες τώρα μαζί. Είχα έρθει από Ελλάδα με τσουρέκι Τερκενλή και όταν τους πήρα από την πανσιόν αναγκάστηκα να τους δώσω λίγο και το υπόλοιπο το έβαλα στο φούρνο. Είχα και jetlag, οπότε μόλις πήρανε τα δυο τους πρέφα ότι ψιλοκοιμόμουνα στις 3 το πρωί, ήρθε ο Πάντα και με ξύπνησε και από κάτω περίμενε ο άλλος. Τρόμαξα ότι θέλανε τουαλέτα και κατέβηκα κάτω, όπου οι δυο τους με πήγαν στο φούρνο και μου εξήγησαν ότι θέλουν κι άλλο τσουρέκι. Η πρωτοβουλία ήταν σίγουρα του Πάντα.

Η τουαλέτα είναι λίγο πρόβλημα. Αν και ο Πάντα είναι εκπαιδευμένος, επειδή δεν είναι τόσο τσαούσης όσο το Μουφ, έχει κάνει κακά του 2-3 φορές σε ένα συγκεκριμένο χαλί κατά τη διάρκεια της νύχτας. Η αλήθεια είναι ότι σε κάποια φάση είχε και διάρροια. Η λύση για αυτό είναι να κλείνω την πόρτα της κρεβατοκάμαράς μου διότι ο Πάντα έχει αποφασίσει ότι αυτό είναι το σπίτι του και δεν το λερώνει, οπότε μόλις ξυπνάω, έρχεται και με σκουντάει να του ανοίξω να κατεβεί κάτω και να τον αφήσω να βγει στον κήπο.

Πάντως δεν κάνει τίποτα όταν τους αφήνω μόνους στο σπίτι καμιά φορά κατά τη διάρκεια της ημέρας.
 
Last edited:




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Αυτή τη στιγμή ρίχνει καρεκλοπόδαρα και το Μουφ είναι έντρομο. Ο άλλος δεν πολυχαμπαριάζει. Πολύ περίεργο να φοβάται τη σκούπα που δεν φοβάται το Μουφ, αλλά όχι τους κεραυνούς που τρομοκρατούν το Μουφ.











 




sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Να σου ζήσει, γερός και χαρούμενος να είναι πάντα - το τυχερός καλύφθηκε :)
 
  • Like
Reactions: Sara








vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Πάντως Sara αγχωνόσουν, φυσούσες και ξεφυσούσες και μια χαρά βλέπω να περνάνε τα δυο τους. Σε λίγο θα σε διώξουν κι απ' το σπίτι για το χουν ολοδικό τους...
 






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Μια απορία έχω έτσι όπως τα βλέπω ταιριασμένα ταμάμ. Είναι η στείρωση που στο Αμέρικα γίνεται οταν ειναι κουτάβια που φέρνει τέτοια αποτελέσματα;
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Δεν έχω ιδέα. Πάντως λένε ότι η στείρωση κάνει τα αρσενικά λιγότερο επιθετικά. Είχανε κάτι ψιλοκαυγάδες στην αρχή, αλλά φαίνεται ότι το έχουν ξεπεράσει. Δεν κάνουν και αγαπούλες, αλλά π.χ. τώρα που ρίχνει πάλι καρεκλοπόδαρα, κάθονται δίπλα-δίπλα. Όταν γύρισα μάλιστα από έξω, με παρακολουθούσαν μαζί από το παράθυρο. Το κακό είναι ότι ο Πάντα έχει μάθει στο Μουφ να σηκώνεται στα δυο πόδια πολύ και να χοροπηδάει, κυρίως για να πιάσει φαΐ.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Α, και ένα ευτράπελο με την αρχική αντίδραση του Μουφ όταν πήραμε τον Πάντα: τσαντίστηκε μεν, επιδόθηκε σε σιωπηλή διαμαρτυρία δε. Κάθε φορά που άνοιγα την μπαλκονόπορτα της κουζίνας για να τους βγάλω στον κήπο, όταν γύριζε το Μουφ, έμπαινε μέσα στην κουζίνα, ξαπλώνονταν μπροστά στην μπαλκονόπορτα και μπλόκαρε τον καημένο τον Πάντα, ο οποίος καθότανε απλώς απέξω και περίμενε να γίνει κάτι, το οποίο συνήθως ήτανε να πω στο Μουφ "μα δεν ντρέπεσαι;; Δεν αισχύνεσαι;;" και να τον σπρώξω πέρα ώστε να μπει ο άλλος. Τώρα σταματήσανε αυτά και τρέχουνε μαζί στον κήπο ακολουθώντας ο ένας τον άλλον αναλόγως με το τι έχουν ανακαλύψει.

Για την ώρα πάντως, ο Πάντα θέλει ιδιαιτέρως χαδάκια και ψιλοζηλεύει το Μουφ, αλλά δεν γίνονται καυγάδες.

Ξέχασα επίσης ότι ένας καταπληκτικός τρόπος να σταματήσω το Μουφ από κακές συμπεριφορές, όπως π.χ. το καβάλημα άλλων σκύλων στο σκυλόπαρκο, ήταν ένα καταπληκτικό σπρέυ ονόματι Pet Corrector. Μου το δείξανε σε ένα καταφύγιο και δουλεύει πολύ καλά. Νομίζω είναι ο θόρυβος που ενοχλεί το Μουφ ακόμα και από μακρυά:

http://www.companyofanimals.us/brands/pet-corrector
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Μια απορία έχω έτσι όπως τα βλέπω ταιριασμένα ταμάμ. Είναι η στείρωση που στο Αμέρικα γίνεται οταν ειναι κουτάβια που φέρνει τέτοια αποτελέσματα;
Ναι και συνήθως τα στειρωμένα επιτήθονται πρώτα τα μη-στειρωμένα.
 
  • Like
Reactions: Mary123






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Σάρα θα σου την πω την αμαρτία μου κοπελιά! Είναι οντως πολύ πιο όμορφος από το Μουφ! Ευτυχώς που το τελευταίο δεν νοιάζεται για τέτοιες ματαιοδοξίες!!!
 
  • Like
Reactions: anastasiak


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ποιος καλέ; Το Μουφ; Το Μουφ είναι ωραιοπαθές. Προσωπικά βρίσκω και τους δυο ωραίους, αλλά το Μουφ έχει αυτό το je ne sais quois που δεν το έχουν οι υπόλοιποι Αυστραλέζοι και σκύλοι γενικότερα. Πάντως το Μουφ ενδιαφέρεται κυρίως για το να μην στερείται το φαΐ, άντε και στην αρχή που πήγαινε και ξάπλωνε στο κρεβάτι που αγόρασα στον καινούριο, ο οποίος όμως δεν ενδιαφερόταν για δαύτο. Βασικά όλοι οι ψιλοκαυγάδες γίνανε για φαΐ, συνήθως περιτύλιγμα. Για χαδάκια δείχνει ζήλεια μόνον ο μικρός, αλλά το Μουφ φαίνεται να μην έχει ανασφάλειες σχετικά με αυτά.
 
  • Like
Reactions: anastasiak


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
θήκες για χαπάκια από βοδινό

Ωπ, ωπ! Για μίλησέ μας λίγο για αυτό -- ακούγεται πολύ ενδιαφέρον και πιθανώς χρήσιμο για τα κακότροπα με τα χάπια. Αμέρικαν πάτεντ;;
 
  • Like
Reactions: d-friend