Panda-Panda








Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Έχω μια ανηψούλα δύο χρονών που μένει στην Αγγλία και της αρέσουν πολύ τα σκυλιά μου. Επειδή λοιπόν τώρα μάθαινε να μιλάει, με έβγαλε Τα-τα Γουφ-Γουφ. Όλες της τις θείες τις λέει Τα-τα, αλλά την αδερφή της μάνας της την λέει Τα-τα σκέτη και για να μας ξεχωρίζει, με έβγαλε Τα-τα Γουφ Γουφ. Έχει και μια θεία που την λέει Τα-τα Μπουμ Μπουμ διότι χορεύει. Κάθε φορά που την παίρνω γελάει και μου λέει Τα-τααααα και μετά dog. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να παρουσιάσω το Πάντα, το οποίο κάθεται υπομονετικά δίπλα μου και τον κοιτάζει. Τον λέει μάλιστα Πάντα Dog. Δυστυχώς όμως το Μουφ δεν ενδιαφέρεται ποσώς για τη μικρή, οπότε δεν τον βλέπει σχεδόν ποτέ. Μια φορά που τον έκανα χρυσό να έρθει, η ανηψιά μου έδειξε την οθόνη που είχα και τους δυο τους και είπε Dog, more Dog. Έτσι το Μουφ το έβγαλε More Dog και όταν τον έβλεπε μέχρι προ τινος το φώναζε έτσι. Από προχτές της εξήγησαν ότι το λένε Μουφ. Στην αρχή δεν το κατάλαβε και τον είπε Πουφ που θα πει σκατό (έτσι τους λέει ότι πρέπει να την αλλάξουνε για προφανείς λόγους). Την διόρθωσαν όμως και τώρα λέει το Μουφ κανονικά Μουφ! Μέχρι να πει Άτταλος θα περάσει λίγος καιρός φαντάζομαι, αλλά τουλάχιστον έμαθε να λέει Μουφ!
 
Last edited:




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Ίδια μέρα έχουν γενέθλια άτταλος και panda;;;
Nα είσαι καλά να τα χαίρεσαι για πολλά πολλά χρόνια ακόμη!
 
  • Like
Reactions: Lavernne and Sara


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ναι. Το Μουφ βρέθηκε 24 Απριλίου 2008 και επομένως ο κτηνίατρος και ο σερίφης του υπολογίσανε γενέθλια στις 24 Απριλίου 2006. Το Πάντα το βάλανε αγγελία να του δώσουνε δρόμο στις 24 Απριλίου 2016 και το πήρε ο δικός του σερίφης στις 27 Απριλίου 2016. Αποφάσισα να βάλω τα γενέθλιά τους την ίδια μέρα διότι είναι επίσης τότε και η δική μου γιορτή (Αγίας Ελισάβετ).
 














Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
To Panda-Panda τα πάει καλύτερα στο σκυλόπαρκο και δεν φοβάται τόσο πολύ πλέον. Του αρέσει δε να πλησιάζει κι άλλα σκυλιά, αν και έχουμε ακόμα καιρό να παίζει ιδιαίτερα μαζί τους. Η αλήθεια είναι ότι και το Μουφ έχει χάσει τα τελευταία χρόνια την όρεξή του να παίζει με άλλα σκυλιά περισσότερο από μερικά λεπτά. Προτιμάει να μουφιάζει γύρω-γύρω και να κατουράει γενικώς παντού.

Σήμερα πήρα τις παρακάτω φωτογραφίες από το σκυλόπαρκο. Ήταν μικρότερο, αλλά πρόσφατα πέθανε ένας από τους θαμώνες που ήταν πλούσιος και άφησε λεφτά να το μεγαλώσουν και εξωραΐσουν περισσότερο.













 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Περισσότερες εξελίξεις στο σκυλόπαρκο για το Πάντα-Πάντα. Καταρχήν όλο και περισσότερο κάνει παρέα με άλλα σκυλιά από κει που δεν ήθελε να έρχονται κοντά του. Ωστόσο σήμερα εξελίχθηκε σε μπράβο του Μουφ και στο σκυλόπαρκο αφού ως τώρα ήταν μόνον σπίτι όταν το Μουφ τον διέταζε να με διατάξει εκ μέρους του να τσακιστώ να έρθω να κάνω κάτι και επενέβαινε μόνον αν δεν υπάκουα το Πάντα-Πάντα, οπότε αναγκαζόταν να έρθει αυτός απάνω με ύφος που δεν σήκωνε και να με σηκώσει ο ίδιος.

Το Μουφ λοιπόν σήμερα αποφάσισε ότι έπρεπε να πηδήξει ένα συγκεκριμένο σκυλί. Όταν το σκυλί μεν περπατούσε απλώς μόνο του ή στεκόταν, πήγαινε και το έκανε ο ίδιος. Όταν όμως έτρεχε, έστελνε τον μπράβο να τρέξει από πίσω και να του ανακόψει την ταχύτητα ώστε να αναλάβει ο ίδιος!!

Επιπλέον το Πάντα-Πάντα σήμερα ανέλαβε την αναχαίτιση ενός μπόξερ που αποφάσισε εκείνο οτι έπρεπε να πηδήξει το Μουφ. Το Μουφ δεν ανέχεται τέτοια και φυσικά και μπορεί να αναχαιτίσει κάποιον που του τα πρήζει χωρίς πρόβλημα. Κατόπιν όμως έστελνε το Πάντα-Πάντα να προκαλέσει το μπόξερ με το ύφος "τι θες ρε, νταή;; Για κάνε ότι ξανάρχεσαι και θα γίνει της Φρύνης!"

Δυστυχώς μου τελείωσε το Pet Corrector, οπότε πρέπει να πάρω άλλο διότι συνήθως με ένα φλίτσι-φλίτσι σταματούσαν αυτές οι αηδίες γενικώς σε όλο το σκυλόπαρκο.
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Μεγάλες εξελίξεις σήμερα στο σκυλόπαρκο. Το Panda-Panda, που αρχικά φοβόταν τη σκιά του και τα άλλα σκυλιά, όχι μόνον έγινε κοινωνικότατο, αλλά ανακάλυψε επίσης μια πτυχή του εαυτού του που δεν την ήξερε: είναι ποιμενικός σκύλος!! Ναι, εγώ κομίζω γλαύκα εις Αθήνας, αλλά αυτός τώρα το ανακάλυψε. Μου είχε πει ένας θαμώνας τις προάλλες, που ξέρει από Αυστραλέζους, ότι το Panda-Panda προέρχεται από εργασιακές γραμμές κι ας μην έχει χαρτιά, ενώ το Μουφ ανήκει στον τύπο των Αυστραλέζων που λέγονται εκθεσιακοί. Προφανώς λόγω του ότι δεν έχει χαρτιά, συν έχει ένα σωρό προβλήματα και δεν ανήκει ακριβώς στον τύπο, δεν μπορούσε ποτέ να πάει για εκθέσεις (όχι ότι ήθελα δηλαδή).

Τελοσπάντων, το Panda-Panda σήμερα έδειξε τι θα πει ένστικτο και τι θα πει καλός ποιμήν. Έτρεξε σαν μουρλός και μάζευε όλα τα σκυλιά μέσα στο σκυλόπαρκο (καμιά δεκαριά!) κυκλώνοντάς τα και γαυγίζοντας έχοντας εκείνο το άγριο ποιμενικό ύφος που δεν σηκώνει αστεία. Ουσιαστικά μάζεψε όλα τα σκυλιά στη μέση του πάρκου και έτσι και έφευγε κανένα, το μάζευε κι αυτό τρέχοντας και περικυκλώνοντάς το. Φαινόταν κιόλας ότι αλλιώς τρέχει ο Αυστραλέζος και αλλιώς οι απλές οδοντόκρεμες. Επιπλέον αποφάσισε ότι το κοπάδι ήταν δικό του και υπήρχαν και κανόνες: απαγορεύονταν οι αγριάδες και οι φασαρίες και μπόρεσε να σταματήσει κανα-δυο ψιλοκαυγάδες και μάλιστα μεταξύ ενός ιδιαιτέρως τζαναμπέτικου κανίς και ενός καλοκάγαθου κουταβιού πίτμπουλ, του οποίου το κανίς τα είχε πρήξει. Περιέργως το φασαριόζικο κανίς σταματούσε αμέσως όταν του γαύγιζε και τον χώριζε από το πίτμπουλ το Panda-Panda. Σε κάποια φάση μάλιστα το πίτμπουλ, του οποίου η στείρωση δεν έχει γίνει ακόμα, αποφάσισε να απαυτώσει ένα αρσενικό κουτάβι golden retriever και το απαύτωνε κανονικότατα! Το Panda-Panda δεν τα σήκωνε κάτι τέτοια και τους χώρισε βάζοντας τη μούρη του μεταξύ τους και τραβώντας πίσω το πίτμπουλ που τον κοίταζε αποσβολωμένος. Ο κόσμος εν τω μεταξύ να έχει κατουρηθεί στο γέλιο.

Το Μουφ βαριότανε να ασχοληθεί με το όλον και μούφιαζε απλώς παραπέρα. Το Panda-Panda κάνει εξαίρεση στο Μουφ και το αφήνει να κάνει ό,τι του κατέβει, συμπεριλαμβανομένου και να απαυτώνει ενίοτε το κουτάβι golden. Έτσι δε και προσπαθήσει κανείς να απαυτώσει το Μουφ, όχι μόνον τον τραβάει πίσω το Panda-Panda, αλλά μετά πάει από πίσω από τον ένοχο και του γαυγίζει σαν να τον βρίζει.

Ένα άλλο περίεργο που γίνεται τελευταία είναι το εξής: το Μουφ υποτίθεται ότι είναι ο αρχηγός του σπιτιού και επειδή ήταν και αρρωστούλης, το Panda-Panda πάει συχνά και του γλύφει τη μούρη και πίσω από το αυτί του που του αρέσει. Και το Μουφ τώρα ανταποδίδει το γλύψιμο. Εξαίρεση υπάρχει όταν πάμε στο σκυλόπαρκο με το αυτοκίνητο και το Μουφ αρχίζει να κλαίει και να χτυπιέται όταν αναγνωρίζει το δρόμο. Επειδή γίνεται δε εκτός εαυτού, αρχίζει να τον απαυτώνει ήδη στο αυτοκίνητο ο μικρός. Το Μουφ διαμαρτύρεται, αν και όχι επιθετικά, και το Panda-Panda σταματάει διότι βάζω εγώ μια φωνή. Για κάποιο λόγο όμως ηρεμεί το Μουφ από τις εξάψεις του.

Υποθέτω τα παραπάνω σημαίνουν ότι οι δυο τους τα πηγαίνουν καλά και ότι το Panda-Panda εξελίσσεται ακόμα ως σκύλος. Νοιώθω σαν να μην τον γνωρίζω τελείως κι ας τον έχω τώρα 14 μήνες.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
μαλλον τα κυκλωσε για να του στειλει το γκολντεν για φικι φικι.
αυτο βγαινει σαν συμπερασμα,αρα το μουφ σαν αρχηγος στελνει το παντα παντα για να ξεχωρισει απο τα αλλα σκλια το γκολντεν και να του το στειλει για να ξεσπασει....

α ρε ερμο γκολντεν,τι σου μελε να παθεις
απο την μια το μικρο πιτμπουλακι να σε απαυτωνει και απο την αλλη ο βασιλιας να στελνει τον υπηρετη του για να σε οδηγησει σε αυτον για να ικανοποιησεις τις ορεξεις του.
 
  • Like
Reactions: Orilis and Sara




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Μπορεί, αλλά το Μουφ έχει φτάσει στο πρωτοφανές σημείο να φωνάζει το Panda-Panda να έρθει πίσω στο σπίτι όταν είναι στον κήπο για να φάει, δηλαδή για να μοιραστεί μαζί του φαΐ!!
 
  • Like
Reactions: Estranged


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf