Panda-Panda






Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Αρχίσανε τα όργανα: ο Πάντα δεν γαυγίζει κανονικά σαν το Μουφ, αλλά βγάζει κάτι τσιριγματάκια. Το Μουφ αποφάσισε ότι αυτός ο ήχος, που δεν τον είχε βγάλει ποτέ του, είναι αποτελεσματικότατος όταν γκρινιάζει για να με κάνει να κάνω κάτι που θέλει, κυρίως να σηκωθώ να τον ταΐσω, οπότε με εκνευρίζουνε στέρεο.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Το All Herding Breed Dog Rescue έκανε την ακόλουθη ανακοίνωση για τον Πάντα: :)

Panda landed in rescue when he was spotted as “free” on a Craigslist-type posting for wearing away a path in the grass of his family's yard. A week later he's frolicking in the garden with his new Aussie pal, Attalos, and his new best friend says they can wear away the grass in her yard any time! It's a true second beginning for Panda and he’s surrounded by a wonderful forever family. Thank you for adopting him from our rescue, and for opening your heart, and yard, to him!!!

Ξέχασα να γράψω ότι έπεσε σοβαρή επιδημία γρίππης σκύλων στο Ιλλινόι και μας είπαν να μην βγαίνουν οι σκύλοι από την πολιτεία και να μην τους πηγαίνουμε σε σκυλόπαρκα ή εκπαίδευση με γκρουπάκια για λίγο. Έσπευσα μάλιστα να τους κάνω και το εμβόλιο της γρίππης σε δυο δόσεις και ευτυχώς την έχουν σκαπουλάρει. Μόνον που το εμβόλιο αυτό, όπως γίνεται και με τους ανθρώπους, πρέπει να γίνεται κάθε χρόνο και να περιμένουμε να δούμε ποιους καινούριους ιούς θα καλύπτει.
 






Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Λοιπόν, ανακαλύπτω σιγά-σιγά τα ταλέντα του Πάντα. Το μεν Μουφ μαγειρεύει, το Πάντα όμως είναι ντεκορατερ! Αφου έδειξε πολλάκις τη μεγάλη του απέχθεια για το πως έχω φτιάξει την είσοδο του σπιτιού, αποφάσισε χτες να μεταφέρει το χαλί που ηταν μπροστά στην εξώπορτα στο διπλανό δωμάτιο! Το έσπρωξε λοιπόν και το έβαλε ακριβώς στη μέση του άλλου δωματίου!
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Καλέ, γίναμε και φωτομοντέλο!! Το All Herding Breed Dog Rescue αποφάσισε να βάλει τη φωτογραφία του Panda-Panda για το επίσημο πόστερ τους για την προώθηση χριστουγεννιάτικων υιοθεσιών. Δεν είμαι σίγουρη ότι είναι καλή ιδέα να συνδέουν την υιοθεσία σκυλιών με τα Χριστούγεννα διότι παραπέμπει σε δώρο-έκπληξη, αλλά εμένα δεν με ρώτησαν, έχουν πνευματικά δικαιώματα στη φωτογραφία του και το ανακάλυψα μόλις.

Το περίεργο είναι ότι όταν πρωτοπήγα το Panda-Panda στον καινούριο του κτηνίατρο, παρατήρησε ότι το βλέμμα του δείχνει ότι το μόνο που ήθελε στη ζωή του ήταν ένα καλό σπίτι και είναι πολύ ευχαριστημένος που το απέκτησε.

 




Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Πάντα πίστευα πως ο Άτταλος θα είναι ιδανικός για μαξιλάρι, νομίζω ο Panda-Panda έχει την ίδια άποψη :love:

Να σου ζήσει το νέο μέλος Σάρα, αν και λίγο αργοπορημένη!
 
  • Like
Reactions: Sara








Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Κουκλος sara να σου ζησει. Να χετε μια καλη συμβιωση! Αρχικα νομιζα οτι εκλεψες καποια απο τα φυντανια του mareco αλλα διαβαζωντας το κειμενο καταλαβα οτι επροκειτο για "αλλο φρουτο"! Να χετε παντα χαρες. keep us informed!
 
  • Like
Reactions: Sara


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Καλέ δεν είναι καρύδα αυτό. Είναι ένα κουκλάκι στρογγυλό που έχει τη μορφή στόματος που ανοιγοκλείνει. Στη φωτογραφία είναι ανοιχτό και βλέπετε από τη μια τα λεφτά και από την άλλη το κάτω μέρος του στόματος. Έχει ταλαιπωρηθεί διότι το Μουφ τα ξεσκίζει όλα και αφού ασχοληθεί μαζί τους τα δίνει και στο Πάντα-Πάντα.

Τώρα αν γίνανε φιλαράκια δεν ξέρω. Αγκαλίτσες δεν βλέπω. Σε αυτή τη φάση απλώς είπα του Μουφ να ανεβεί στο κρεβάτι μου και φυσικά ζήλεψε το Πάντα-Πάντα που έρχεται να κλέψει χαδάκια και του είπα να κάτσει εκεί που είναι, οπότε ξάπλωσε με αυτό τον τρόπο. Πάντως συνεργάζονται για να με πρήξουν παρέα. Π.χ. αν τελειώσει το νερό τους στην κουζίνα, πρώτα το Μουφ κοπανάει το μετάλλινο μπωλ να τσακιστώ να έρθω κάτω. Αν δεν είμαι κάτω στο επόμενο δευτερόλεπτο, στέλνει τον μπράβο, δηλαδή το Πάντα-Πάντα να εκτελέσει μερικές αυστραλέζικες κινήσεις να με μαζέψει σαν να είμαι πρόβατο. Αν δεν τσακιστώ, τότε το Πάντα-Πάντα κατεβαίνει κάτω και ανακοινώνει του Μουφ ότι είμαι απαράδεκτη, οπότε το Μουφ ανεβαίνει το ίδιο με ύφος που δεν σηκώνει πολλά και μπήγει το γαύγισμα να σηκωθώ και να τσακιστώ να κατεβώ.

Από καυγάδες δεν έχω δει, αν και καμιά φορά το Μουφ προσπαθεί να προκαλέσει σηκώνοντας την ουρά. Τη μια φορά ψιλογρύλισε ο άλλος, τους είπα να σκάσουν και οι δυο και το κόψανε αμέσως. Την επόμενη φορά που το έκανε το Μουφ, ο άλλος τον αγνόησε και το Μουφ το έκοψε διότι του έμπηξα εκείνου τη φωνή. Όμως το Πάντα-Πάντα έχει λίγο στεναχωρηθεί που δεν διαφεντεύει κανέναν, οπότε προσπάθησε μια μέρα στη βόλτα να καβαλήσει έναν άλλο σκύλο που δεν το συνηθίζει.

Καμιά φορά πάει και γλύφει και τη μούρη του Μουφ που όμως ανταποδίδει λιγότερο συχνά. Δεν τους πολυκαταλαβαίνω.

Α, το Μουφ επίσης μας υποχρεώνει και παίζουμε το κάτωθι παιχνίδι. Μου φέρνει κάποιο κουκλάκι/αρκουδάκι και με υποχρεώνει να παίξουμε διελκυστίνδα αλλιώς γκρινιάζει. Τραβάω εγώ, τραβάει αυτός, πρέπει να παίξω τίμια, τελικά του το δίνω και αυτός πάει και κάνει ότι το ξεσκίζει. Μόλις τελειώσει, το δίνει στο Πάντα-Πάντα που συνεχίζει το ξέσκισμα. Το λες και ανωριμότητα αυτό.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Ρε συ.. ποσο θα θελα να ξαπλωσω εκει αναμεσα τους! Σαν κουβερτες ειναι :love::love:

Ολα οσα περιγραφεις δειχνουν οτι ειστε σε μια υγιη πορεια για την απολυτη κυριαρχια του Μουφ.
 
  • Like
Reactions: Sara and l.Kyveli


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
(Ο νέος είναι ωραίος, αλλά ο παλιός είναι αλλιώς! )

Πανέμορφο το Πάντα σου. Να σου ζήσει η συμμορία!

Απορία που την εκφράζω σε όσους έχουν πάνω από ένα σκύλο: τα βγάζεις βόλτα ανσαμπλ ή ένα ένα?
 
  • Like
Reactions: Sara


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Δυο δεν εχεις κι εσυ? Πως τα βγαζεις?
(Κι αλήθεια, πότε θα ανανεώσεις με νέα και φώτο των Ρούνη και Άρη?)
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Μαζί τα βγάζω διότι δεν θέλω φασαρίες και επιπλέον δεν έχω ποτέ αφήσει το Πάντα-Πάντα μόνο του στο σπίτι χωρίς το Μουφ διότι δεν θέλω καν να σκέφτομαι τι θα κάνει. Μου έχει φάει ήδη έναν καναπέ από αγχος αποχωρισμού διότι κάθε φορά που πάω στο πανεπιστήμιο για μάθημα και κάνω ώρες να γυρίσω, νομίζει ότι ποιος ξέρει τι θα γίνει. Αφού βάζω από βραδύς τα βιβλία στο αυτοκίνητο κρυφά για να μην με δει, αλλά και πάλι το καταλαβαίνει. Επίσης έχω μάθει να αφήνω τις κουρτίνες ανοιχτές στο δωμάτιο μουσικής διότι μου έσκισε τη μια από αγωνία στην αρχή διότι δεν έβλεπε μπροστά και δεν ήξερε να τις τραβήξει όπως κάνει το Μουφ όταν εμφανίζεται ο εχθρός τους, δηλαδή η ταχυδρόμα.

Έχει βελτιωθεί τελευταία πάντως. Ευτυχώς είναι παλιές οι κουρτίνες και έχω κι άλλες ίδιες στο σεντούκι, συν της μάνας μου, αλλά τις τελευταίες θα τις βάλω μόνον αφού περάσουν μερικά χρόνια και το Πάντα-Πάντα έχει ηρεμήσει.

Τα βγάζω βόλτα με ένα διπλό λουρί.
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Orilis, εγώ τα βγαζω ένα ένα γιατί αλλιώς θα είχα μετρήσει ότι μαντρα υπάρχει στο νησί. Απλώς πάντα έχω απορία πως τα καταφέρνουν όσοι έχουν δύο, τρία σκυλιά. Μακάρι να μην είχα απογοητευτεί τις πρώτες φορές που δοκίμασα να τα βολταρω μαζι και να επεμενα. :)
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli and Sara


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3