"Pet Shop" ταινία μικρού μήκους - Ένα πολυδιάστατο βίντεο!




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Gizmo, συμφωνώ, περισσότερο σαν διαφήμηση για πετ-σοπ έμοιαζε παρά ότιδήποτε άλλο.

Και με την Κατερίνα συμφωνώ απόλυτα:


Παιδιά, συγνώμη, αλλά κατα τη γνώμη μου, μπορούν να γυρίσουν ΑΠΕΙΡΑ video, για να ευαισθητοποιήσουν τον κόσμο για τα ΑΜΕΑ...χωρίς να χρησιμοποιήσουν το κομμάτι pet shop...
Εμένα, δεν μου έβγαλε "συναίσθημα" για το παιδάκι...αλλά θυμό για το pet shop...
Έχω δει άλλα video με ΑΜΕΑ...και έχω κλάψει..αλλά αυτό το συγκεκριμενο με θύμωσε πολύ..
Κρίμα που μπαίνουν στον κόπο να κάνουν μιά ταινία μικρού μίκους χωρίς ΚΑΘΟΛΟΥ έρευνα.

Υπάρχουν πολύ καλοί σκύλοι για ΑΜΕΑ που αλλάζουν την ζωή τους παντελώς. Θα μπορούσαν να κάνουν μία πολύ πιο συγκινητική ταινία που να είχε και κάποια ουσία...
... χωρίς να προωθεί τους σκυλέμπορους.

Εκτός αν αυτό ήταν ο πραγματικός σκοπός της ταινίας.

Κι εμένα σαν απλή διαφήμηση μου φάνηκε, αλλά ίσως να μην το έκαναν επίτηδες... ίσως να ήταν απλά ΒΛΑΚΕΣ αυτοί που έκαναν την ταινία. Δεν θα ήταν κι οι πρώτη φορά που κάποιος νομίζει πως είναι καλυτέχνης ενώ είναι καραγκιόζης.
Έχω γνωρίσει πολλούς τέτοιους ατάλαντους...

Κρίμα τα λεφτά.
(και κρίμα στο λαιμό όσων πάρουν σκύλο από μαγαζί εξ' αιτίας μιάς ηλίθιας ταινίας!)
 


Ferb

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
417
2
ΡΙΟ
www.rottweilers.gr
διαφημιση για τη κροκετα που φενεται ειναι!!Σαν ιστορια ειναι πολυ συγκινιτικη την εχω δει κι εγω καπου γραμμενη.τι το πολυψαχνετε?απ τη μυγα ξυγκι πατε να βγαλετε??
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Ναι, αυτή την ιστορία του ΚΑΖ σας έλεγα. Τώρα που την φρέσκαρα στην μνήμη μου, καμμία σχέση με το βίντεο.
 


puppies

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2009
51
0
απίστευτο βίντεο.
όλοι θέλουμε τον τέλειο σκύλο. τον αρτιμελή και τον όμορφο. αν ο κολλητός σου είχε πρόβλημα θα τον πετούσες? το σκυλί γιατί δεν το θέλουμε. ποιος θα αγόραζε ένα σκυλί με πρόβλημα? και δεν μιλάω μόνο για πετ σοπ..... μόνο ο άνθρωπος που είχε και εκείνος παρομοιο πρόβλημα
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Δεν είναι αλήθεια. Πολλοί αγοράζουν σκύλο με πρόβλημα (εις γνώσην τους). Απλά οι έξυπνοι που θέλουν να βοηθήσουν έναν σκύλο πάνε στα φιλοζωικά σωματεία και όχι στα μαγαζιά.
 


puppies

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2009
51
0
σε αυτό συμφωνώ και δεν μιλάω για τα σωματεία γιατί όσοι πάνε εκεί είναι συνιδειτοποιημένοι.
μιλάω για εκείνους που αγοράζουν ζώα.....
πόσες συζητήσεις δεν έχουν γίνει για το αν είναι 100% σωστό το σκυλί??? δηλαδή αν πριν 5 γεννιες είχε διασταυρώσει με κάποια άλλη ράτσα θα το αγαπήσουν λιγότερο????????
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Είναι λογικό κάποιος να μην θέλει να πιαστεί κορόιδο.


Αργά ή γρήγορα όλοι μαθαίνουν πως είσαι κορόιδο αν πάρεις σκύλο από μαγαζί, είτε είναι ΤΖΑΜΠΑ, είτε είναι ακριβό, είτε είναι 100% "σωστό" είτε είναι "ελλατωματικό".

Το ίδιο κορόιδο είσαι.

Πάντως δεν είναι λίγοι που παίρνουν το κουτάβι από τη βιτρίνα που μοιάζει να έχει πρόβλημα. Ρώτα έναν σκυλέμπορο να σου πει. Όσοι το θέλουν τέλειο, άλλοι τόσοι το παίρνουν ΕΠΕΙΔΗ έχει πρόβλημα (ή το αγοράζουν από λύπηση γιατί "φαίνεται στεναχωρημένο", που είναι το ίδιο πράγμα).

Ο μόνος λόγος που αποφεύγει τα "φανερά προβληματικά" ο σκυλέμπορας είναι γιατί δεν ζουν πολύ (είναι μεγαλύτερο ρίσκο, έχεις λίγο καιρό να το "σπρώξεις"). Οι καραγκιόζηδες οι πελάτες, μια χαρά τα αγοράζουν κι αυτά...

.... που με φέρνει στην δυσάρεστη θέση να σας πω πως το βίντεο ουδεμία σχέση έχει με την πραγματικότητα -ο πετ-σοπάς δεν στέλνει εύκολα πίσω το κακό εμπόρευμα -το ΠΟΥΛΑΕΙ. Οσο πιο ακριβά μπορεί.

Τα μικρά + λευκά ακόμη περισσότερο. Φεύγουν σαν πατάτες τιγανητές.
 
Last edited:




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Μπααα. Μην χαίρεσαι.

Όλα τα κορόιδα που παίρνουν σκύλο από μαγαζί συνησφέρουν οικονομικά στον βασανισμό δεκάδων σκύλων.

Ακόμη κι εκείνοι που σου αρέσουν γιατί είναι "πονόψυχοι" κάνουν μεγάλο κακό.

Κάνουν το μεγαλύτερο κακό από ΟΛΟΥΣ!

Οι άλλοι που έχουν "απαιτήσεις" για να δώσουν χρήματα, είναι ΠΙΟ φιλόζωοι στην ουσία, και κάνουν λιγότερο κακό (αναγκάζουν τους σκυλέμπορους να προσέξουν έστω Λ Ι Γ Α Κ Ι τι κάνουν στα κουτάβια). Λιγάκι ΠΙΟ αυστηροί να ήταν και θα έφευγαν ΤΕΛΕΙΩΣ από το μαγαζί.

Αυτό επιδιώκω συχνά εδώ μέσα. Να τους κάνω όλους πιο αυστηρούς όταν πρόκειται να πληρώσουν για σκύλο.
Για το καλό των σκύλων.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
.... που με φέρνει στην δυσάρεστη θέση να σας πω πως το βίντεο ουδεμία σχέση έχει με την πραγματικότητα -ο πετ-σοπάς δεν στέλνει εύκολα πίσω το κακό εμπόρευμα -το ΠΟΥΛΑΕΙ. Οσο πιο ακριβά μπορεί.

Τα μικρά + λευκά ακόμη περισσότερο. Φεύγουν σαν πατάτες τιγανητές.
Ακόμα μία καλή διαφήμηση για τον "σωστό" πετσοπά, που σκέφτεται το συμφέρον των πελατών του..., ε μη τους πουλήσει και σκάρτο εμπόρευμα...σωστά???:(:mad:
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Όλη η ουσία δεν είναι ούτε το παιδάκι ούτε το πρόβλημά του!!! είναι το σκάρτο εμπόρευμα!!! σα να βλέπω τον δικό μου όταν έφερε τη Μαίρα... και είπε το θεικό... είναι το μακρύτριχο να τη στείλω πίσω??? και αυτό έλιωνε στην αγκαλιά μου....
 




Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
ε ναι δεν είναι το λείο jack είναι το parson λες και με έσκαγε εμένα!!!! την αντιμετώπιση πως να βλέπουν λέω!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εγώ πάλι γιατί δεν το είδα ως διαφήμιση για πετ σοπ;
Νομίζω ότι στόχευαν πώς όπως το σκυλάκι που το ονόμασε ο πετσοπάς "σκάρτο εμπόρευμα", έτσι και το παιδάκι που έχει πρόβλημα είναι επίσης "σκάρτο εμπόρευμα". Το ύφος του πετσοπά στο τέλος δείχνει πως το μετανιώνει που είπε ένα πλάσμα "σκάρτο εμπόρευμα" γιατί το ίδιο θα έπρεπε να ύσχιε και για το παιδάκι.

Κανένα πλάσμα δεν μπορεί να είναι σκάρτο εμπόρευμα, είτε αυτό είναι άνθρωπος, είτε αυτό είναι σκύλος, έτσι το κατάλαβα εγώ.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Εγώ πάλι γιατί δεν το είδα ως διαφήμιση για πετ σοπ;
Νομίζω ότι στόχευαν πώς όπως το σκυλάκι που το ονόμασε ο πετσοπάς "σκάρτο εμπόρευμα", έτσι και το παιδάκι που έχει πρόβλημα είναι επίσης "σκάρτο εμπόρευμα". Το ύφος του πετσοπά στο τέλος δείχνει πως το μετανιώνει που είπε ένα πλάσμα "σκάρτο εμπόρευμα" γιατί το ίδιο θα έπρεπε να ύσχιε και για το παιδάκι.

Κανένα πλάσμα δεν μπορεί να είναι σκάρτο εμπόρευμα, είτε αυτό είναι άνθρωπος, είτε αυτό είναι σκύλος, έτσι το κατάλαβα εγώ.
+1000
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Είπαμε, δεν ήταν ΕΠΙΤΗΔΕΣ διαφήμιση για το πετ-σοπ. Κατά λάθος όμως θα στείλει αρκετούς για ψώνια...

Όσο για το "δίδαγμα" ναι, αυτό που είπες είναι ("κανείς δεν είναι σκάρτο εμπόρευμα") αλλά ήταν πολύ ανώριμο και χαζό το βίντεο (και το δίδαγμα) και χωρίς φαντασία και έρευνα.

Θα μπορούσε να λέει πολλά παραπάνω, πολύ καλύτερα και πολύ εύκολα.

Γι' αυτό και είπα "κρίμα τα λεφτά".
 


Gizmo

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2009
563
1
Ηρακλειο Κρητης
Το "επιτηδες" ειναι αλληλενδετο με το που προβληθηκε ! Τι target group ειχε οπως ειπα και πριν , εαν ειναι μικρου μηκους πριν απο μια ελληνικη ταινια , ειναι μια ωραια διαφημηση.
 


kounelaki

Well-Known Member
10 Δεκεμβρίου 2009
111
0
34
Rethymnon
Pet Shop-Βραβευμένη ταινία μικρού μήκους

Απ'τη μια πλευρά ένα αγοράκι που μάζεψε λεφτά για να αγοράσει απλά ένα κατοικίδιο κι απ'την άλλη το βάρος που δίνει η κοινωνία στην εμφάνιση σε σχέση με την ουσία και την αντίστοιχη "τιμολόγησή" τους...

Βραβεία:
Καλύτερη ταινία μικρού μήκους στο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους,
Καλύτερη ταινία μικρού μήκους στο φεστιβάλ ταινιών μικρού μήκους Πάτρα και ειδικό βραβείο,
Ειδική Μνεία στο Πεσκάρα Ευρωπαϊκό Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους,
Ειδική Μνεία στην Νάουσα Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους,
Silber Metal στο Φεστιβάλ der Nationen,
Silber Metal στο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Des Nightkommerziellen Films
δειτε το εδω [ame="http://www.youtube.com/watch?v=bEIx-ioVN90&feature=player_embedded"]http://www.youtube.com/watch?v=bEIx-...layer_embedded[/ame]
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.868
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki