Poodle toy εκτροφεία


Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
Στη σελίδα δεν αναγράφει πουθενά ότι είναι εκτροφείο - αν ήταν λογικά θα το έγραφε.
Εσένα το standard poodle που πήρες από κει είχε pedigree? ποιο είναι το εκτροφικό του όνομα?
Είχε πέντιγκρι αλλά δεν το ήθελα και δεν ρώτησα τα στοιχεία της .. δεν έχω ιδέα λοιπον .. μπορεί και να μήν έχει εκτροφείο απλά να κάνει κάποιες γέννες .. δεν γνωρίζω παραπάνω απλά σκέφτηκα οτι δεν χάνει κάτι να ρωτήσει :D
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
.. μπορεί και να μήν έχει εκτροφείο απλά να κάνει κάποιες γέννες ..
Αν δεν είναι εκτροφέας κανονική και με τα όλα της, καλά θα κάνει, να ΜΗΝ κάνει γέννες. Και φυσικά, δεν θα έπρεπε ούτε εσύ, να έχεις πάρει από εκεί.


.. δεν γνωρίζω παραπάνω απλά σκέφτηκα οτι δεν χάνει κάτι να ρωτήσει :D
Θα πρέπει να σκέφτεσαι λίγο παραπάνω, πριν προτείνεις τον οποιοδήποτε. Δεν πετάς ένα...πήγαινε σ΄αυτόν, γιατί έχει τέτοια....και ξεμπερδεύεις. Αλλιώς, θα είχαμε πεταχτεί πολλοί πριν από σένα, να πετάξουμε τέτοιες ατάκες. Το ότι δεν το κάνει κανείς μας, σε κανένα θέμα, θα έπρεπε να σε προβληματίσει. Φυσικά και θα χάσει, αν ρωτήσει έναν κάποιο τυχαίο, αν έχει πουντλάκια. Γενικώς και αορίστως. Λίγο να σκεφτόμαστε και να ενημερωνόμαστε κυρίως, όταν δεν γνωρίζουμε.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Είχε πέντιγκρι αλλά δεν το ήθελα και δεν ρώτησα τα στοιχεία της .. δεν έχω ιδέα λοιπον .. μπορεί και να μήν έχει εκτροφείο απλά να κάνει κάποιες γέννες .. δεν γνωρίζω παραπάνω απλά σκέφτηκα οτι δεν χάνει κάτι να ρωτήσει :D
Δε υφισταται το " πεντιγκρι ειχε αλλα δε το ηθελα και δε το πηρα". Το πεντιγκρι ειναι ο ιδιος ο σκυλος μας. Δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑΣ απολυτως λογος να παρει καποιος καθαροαιμο σκυλο εαν δε τον ενδιαφερει το πεντιγκρι του σκυλου.
Ο τροπος αποκτησης του δικου σου σκυλου (ή σκυλων , δεν ξερω) είναι προφανως λαθος και αυτο που προτεινεις θα οδηγησει και αλλον ανθρωπο πιθανοτατα σε λαθος επιλογη :)
 


Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
Αν δεν είναι εκτροφέας κανονική και με τα όλα της, καλά θα κάνει, να ΜΗΝ κάνει γέννες. Και φυσικά, δεν θα έπρεπε ούτε εσύ, να έχεις πάρει από εκεί.



Θα πρέπει να σκέφτεσαι λίγο παραπάνω, πριν προτείνεις τον οποιοδήποτε. Δεν πετάς ένα...πήγαινε σ΄αυτόν, γιατί έχει τέτοια....και ξεμπερδεύεις. Αλλιώς, θα είχαμε πεταχτεί πολλοί πριν από σένα, να πετάξουμε τέτοιες ατάκες. Το ότι δεν το κάνει κανείς μας, σε κανένα θέμα, θα έπρεπε να σε προβληματίσει. Φυσικά και θα χάσει, αν ρωτήσει έναν κάποιο τυχαίο, αν έχει πουντλάκια. Γενικώς και αορίστως. Λίγο να σκεφτόμαστε και να ενημερωνόμαστε κυρίως, όταν δεν γνωρίζουμε.
Αν πίστευα οτι τα σκυλιά της δεν είναι καλά δεν θα το πρότεινα. Την ξέρω και προσωπικά. Την εκτροφέα που πήρα την μικρόσωμη μας δεν την πρότεινα γι'αυτό τον λόγο. Ήξερα οτι έχει μανία με τα poodle ασχολείται με εκθεσεις και ψάχνει να έχει τα καλύτερα. Τέλος πάντων δεν υπάρχει λόγος για επιθέσεις, έχει εκτροφείο κανονικά, πήρα τηλέφωνο και ρώτησα. μπορείτε να την βρείτε στο facebook ως Sonia's touch- Silver and White Poodles.
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
Δε υφισταται το " πεντιγκρι ειχε αλλα δε το ηθελα και δε το πηρα". Το πεντιγκρι ειναι ο ιδιος ο σκυλος μας. Δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑΣ απολυτως λογος να παρει καποιος καθαροαιμο σκυλο εαν δε τον ενδιαφερει το πεντιγκρι του σκυλου.
Ο τροπος αποκτησης του δικου σου σκυλου (ή σκυλων , δεν ξερω) είναι προφανως λαθος και αυτο που προτεινεις θα οδηγησει και αλλον ανθρωπο πιθανοτατα σε λαθος επιλογη :)
την σκυλίτσα την πήρε η μητέρα μου γιατί έχει τρέλα με τα μεγαλόσωμα poodle. Είναι γνωστές απο παλια (λόγω του ότι είμαστε χρόγια πελατες στο κωμμοτήριο) και την πήραμε. Δεν ασχολείται ούτε με εκθέσεις, ούτε με τίποτα. Ήθελε απλά τον σκύλο που της αρέσει να τον έχει στο σπίτι και το κρεβάτι της και να τον χαίρεται. Δεν το βρίσκω κακό.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
... έχει εκτροφείο κανονικά, πήρα τηλέφωνο και ρώτησα. μπορείτε να την βρείτε στο facebook ως Sonia's touch- Silver and White Poodles.
Δεν νοείται καθαρόαιμο χωρίς pedigree, για κανέναν λόγο. Ακόμη κι ο ιδιοκτήτης να μην το θέλει, ο εκτροφέας οφείλει να το παρέχει.

Στο δια ταύτα, αυτή είναι η "σωστή" απάντηση.."το εκτροφείο ονομάζεται έτσι, επικοινώνησε και συνεννοήσου". Αν φυσικά, κόβεις τον λαιμό σου για τον εκτροφέα και προτίθεσαι να αντιμετωπίσεις μέχρι τελικής πτώσης, κακές κριτικές και σχόλια, αν τυχόν αυτά προκύψουν.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
την σκυλίτσα την πήρε η μητέρα μου γιατί έχει τρέλα με τα μεγαλόσωμα poodle. Είναι γνωστές απο παλια (λόγω του ότι είμαστε χρόγια πελατες στο κωμμοτήριο) και την πήραμε. Δεν ασχολείται ούτε με εκθέσεις, ούτε με τίποτα. Ήθελε απλά τον σκύλο που της αρέσει να τον έχει στο σπίτι και το κρεβάτι της και να τον χαίρεται. Δεν το βρίσκω κακό.
Καταρχην μπραβο σου που το εψαξες εσυ η ιδια τωρα και εδωσες την πληροφορια για το εκτροφειο (y)

Κακο δεν ειναι τιποτα εφοσον ο σκυλος εχει αποκτηθει με τον σωστο τροπο. Ομως το πεντιγκρι ειναι ο ιδιος ο σκυλος μας, δεν εχει αξια μονο γι αυτους που θελουν να κανουν εκτροφη ή να πηγαινουν σε εκθεσεις. Μας δινει πληροφοριες για την υγεια του, το χαρακτηρα, τη μορφολογια του, το προσδοκιμο ζωης του. Πληροφοριες που ειναι χρησιμες για την συμβιωση μαζι του.
 
  • Like
Reactions: vek


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
την σκυλίτσα την πήρε η μητέρα μου γιατί έχει τρέλα με τα μεγαλόσωμα poodle. Είναι γνωστές απο παλια (λόγω του ότι είμαστε χρόγια πελατες στο κωμμοτήριο) και την πήραμε. Δεν ασχολείται ούτε με εκθέσεις, ούτε με τίποτα. Ήθελε απλά τον σκύλο που της αρέσει να τον έχει στο σπίτι και το κρεβάτι της και να τον χαίρεται. Δεν το βρίσκω κακό.
Ναι κορίτσι μου, δεν λέμε ότι όλοι όσοι έχουν εκτροφικά σκυλιά πρέπει να τα πηγαίνουν σε εκθέσεις. Απλά το pedigree η εκτροφέας έπρεπε να σας το δώσει είτε το θέλεις είτε όχι,. To pedigree είναι απλά η ταυτότητα του σκύλου και πρέπει να το συνοδεύει. Και ασφαλώς δεν πρέπει να χρεώνεται εξτρά.
 


Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
Οι κακές κριτικές υπάρχουν παντού. Δεν κερδίζω εγω κάτι εάν πάρει απο εκεί κουτάβι. Και ούτε είμαστε φίλες με την Σόνια να πεις οτι το κάνω για την δουλειά της. Τι πάει να πει "προτίθεσαι να αντιμετωπίσεις μέχρι τελικής πτώσης¨?? Δεν είπα πήγαινε και πάρε απο εκεί και τέλος! απλά της έδωσα άλλη μια εναλλακτική που γνωρίζω για να Το κοιτάξει. Δεν έχει να χάσει κάτι.
 


Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
Η μητέρα μου είναι μια γυναίκα 50 χρονών όπου είδε ένα μαύρο κουτάβι, το ερωτεύτηκε, το πήρε, και το έφερε σπίτι . Χωρίς χαρτιά, με πολύ λίγα χρήματα λόγω γνωριμίας, και έχοντας της εμπιστοσύνη απλά το πήρε αγκαλιά και έφυγε. Έτσι εγώ γύρισα σπίτι απο το σκολειό και με περίμενε ένα χαρούμενο (και πλέον 6 χρονών χωρίς κανένα μέχρι στιγμής πρόβλημα) υγιέστατο μωρό!!
 
  • Like
Reactions: Hammer


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Λογικά η εκτροφεας απλα δεν εξεδωσε πεντ για αυτη τη γεννα για καποιον λογο.
Αυτο φυσικα δεν ειναι σωστο αλλα η αληθεια ειναι οτι παρα πολλοι εκτροφεις το κανουν για να εχουν εκτος απο τις επισημες γεννες και καποιες ανεπισημες (για φιλους, γνωστους, για να πουλανε σε πιο χαμηλη τιμη κτλ.)

Δεν υπαρχει ομως το "δεν θελω πεντ". Υπαρχει το "δεν μου δινουν το πεντ", το "δεν υπαρχει πεντ" και το "μου ζητανε εξτρα χρηματα για το πεντ". Κανονικα ο εκτροφεας στο δινει ειτε το θες ειτε οχι και αυτο ειναι και το σωστο.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Λογικά η εκτροφεας απλα δεν εξεδωσε πεντ για αυτη τη γεννα για καποιον λογο.
Αυτο φυσικα δεν ειναι σωστο αλλα η αληθεια ειναι οτι παρα πολλοι εκτροφεις το κανουν για να εχουν εκτος απο τις επισημες γεννες και καποιες ανεπισημες (για φιλους, γνωστους, για να πουλανε σε πιο χαμηλη τιμη κτλ.)
Δηλαδή θέλεις να πεις ότι o εκτροφέας ζευγαρώνει τις σκύλες τις κάθε οίστρο για να έχει να δίνει κουτάβια? Γιατί αυτός είναι ο μοναδικός λόγος να μη βγει το pedigree. Αν, όπως λες το κάννουν και πάρα πολλοί εκκτροφείς, ε, τότε είναι απλά απαράδεχτοι και δεν διαφέρουν σε τίποτα από τα puppy mills.
 


Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
Λογικά η εκτροφεας απλα δεν εξεδωσε πεντ για αυτη τη γεννα για καποιον λογο.
Αυτο φυσικα δεν ειναι σωστο αλλα η αληθεια ειναι οτι παρα πολλοι εκτροφεις το κανουν για να εχουν εκτος απο τις επισημες γεννες και καποιες ανεπισημες (για φιλους, γνωστους, για να πουλανε σε πιο χαμηλη τιμη κτλ.)

Δεν υπαρχει ομως το "δεν θελω πεντ". Υπαρχει το "δεν μου δινουν το πεντ", το "δεν υπαρχει πεντ" και το "μου ζητανε εξτρα χρηματα για το πεντ". Κανονικα ο εκτροφεας στο δινει ειτε το θες ειτε οχι και αυτο ειναι και το σωστο.
Δεν είπα ποτέ οτι δεν είχε βγάλει πέντιγκρι για τα κουτάβια
 


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Λογικά η εκτροφεας απλα δεν εξεδωσε πεντ για αυτη τη γεννα για καποιον λογο.
Αυτο φυσικα δεν ειναι σωστο αλλα η αληθεια ειναι οτι παρα πολλοι εκτροφεις το κανουν για να εχουν εκτος απο τις επισημες γεννες και καποιες ανεπισημες (για φιλους, γνωστους, για να πουλανε σε πιο χαμηλη τιμη κτλ.)

Δεν υπαρχει ομως το "δεν θελω πεντ". Υπαρχει το "δεν μου δινουν το πεντ", το "δεν υπαρχει πεντ" και το "μου ζητανε εξτρα χρηματα για το πεντ". Κανονικα ο εκτροφεας στο δινει ειτε το θες ειτε οχι και αυτο ειναι και το σωστο.
Μπορεί κάλιστα να πουληθεί το pet σε κάποιον που το θέλει για το δικό του που δεν έχει pet. Το έχουμε δεί κ αυτό. 100-150 ευρώ.
 
  • Like
Reactions: Eroe


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Μπορεί κάλιστα να πουληθεί το pet σε κάποιον που το θέλει για το δικό του που δεν έχει pet. Το έχουμε δεί κ αυτό. 100-150 ευρώ.
Αυτό δεν γίνεται - όταν γίνεται η δήλωση γέννας πρέπει να αναγράφεται ο αριθμός του microchip, το οποίο μετά αναγράφεται στο pedigree, οπότε δεν μπορεί να συνοδεύει άλλο κουτάβι.
Αυτά που πουλάνε είναι απλώς πλαστά και δεν εκδόθηκαν από τον ΚΟΕ.
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Αυτό δεν γίνεται - όταν γίνεται η δήλωση γέννας πρέπει να αναγράφεται ο αριθμός του microchip, το οποίο μετά αναγράφεται στο pedigree, οπότε δεν μπορεί να συνοδεύει άλλο κουτάβι.
Αυτά που πουλάνε είναι απλώς πλαστά και δεν εκδόθηκαν από τον ΚΟΕ.
Και όμως γίνεται και δεν είναι σωστό να το αναφέρουμε πώς.. .. Το έχω δεί σε κυνηγόσκυλο φίλου.
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Υπάρχει στο Χαλάνδρι μια κοπέλα που έχει ένα πετ σοπ και πολλά κανισακια.. απο εκείνη πήρα την στάνταρ μου και έχει και toy γκρι! κάνει εκτροφή αν δεν κάνω λάθος! την λένε Sonia και το pet shop Sonia's grooming! Δεν χάνεις κάτι να ρωτήσεις :LOL::DView attachment 68483 View attachment 68482 View attachment 68481
Oh boy....ποιο παράνομο πεθαίνεις...
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Στη σελίδα δεν αναγράφει πουθενά ότι είναι εκτροφείο - αν ήταν λογικά θα το έγραφε.
Στην τελευταία πρόταση ,στις πληροφορίες ,αναφέρει ότι έχει ξεκινήσει την εκτροφή, αλλά ως εκεί.
έχει εκτροφείο κανονικά, πήρα τηλέφωνο και ρώτησα. μπορείτε να την βρείτε στο facebook ως Sonia's touch- Silver and White Poodles.
Μία σελίδα στο fb δεν κατοχυρώνει κάποιον ως εκτροφέα. Τέτοιοι "εκτροφείς" υπάρχουν άπειροι...τι εννοείς ότι έχει εκτροφείο κανονικά; που έχει τις εγκαταστάσεις του;
Ναι κορίτσι μου, δεν λέμε ότι όλοι όσοι έχουν εκτροφικά σκυλιά πρέπει να τα πηγαίνουν σε εκθέσεις. Απλά το pedigree η εκτροφέας έπρεπε να σας το δώσει είτε το θέλεις είτε όχι,. To pedigree είναι απλά η ταυτότητα του σκύλου και πρέπει να το συνοδεύει. Και ασφαλώς δεν πρέπει να χρεώνεται εξτρά.
Για να μην ξαναγράφω ακριβώς τα ίδια, @Aizak's mom ο εκτροφέας δεν δίνει κουτάβι χωρίς pedigree , ακόμα και αν το χαρίσει. Μπορεί να θέσει περιορισμούς στο νέο ιδιοκτήτη που θα πάρει ένα κουτάβι για απλό pet, αλλά εκτροφέας που βάζει μία γέννα χωρίς pedigree για φτηνά κουτάβια για γνωστούς και φίλους, δε νομίζω ότι υπάρχει...
Η μητέρα μου είναι μια γυναίκα 50 χρονών όπου είδε ένα μαύρο κουτάβι, το ερωτεύτηκε, το πήρε, και το έφερε σπίτι . Χωρίς χαρτιά, με πολύ λίγα χρήματα λόγω γνωριμίας, και έχοντας της εμπιστοσύνη απλά το πήρε αγκαλιά και έφυγε.
Ακριβώς έτσι λειτουργεί η μπίζνα των back yard breeders (αν ξέρεις τι είναι αυτό). Τέτοιοι "πελάτες" υπάρχουν, είδαν ένα χαριτωμένο κουτάβι, το πήραν σε τιμή ευκαιρίας, χωρίς pedigree, χωρίς κανέναν έλεγχο και μετά ότι κάτσει.
Να βάλω κι εγώ τον δικό μου να ζευγαρώσει, να δεις πόσα ερωτεύσιμα κουταβάκια θα προκύψουν και πόσοι θα αγοράσουν...
Δεν είπα ποτέ οτι δεν είχε βγάλει πέντιγκρι για τα κουτάβια
Δηλαδή η γέννα έχει pedigree? Αλλά το πέταξε στα σκουπίδια η αγαπητή groomer-εκτροφέας, γιατί η μητέρα σου δεν θα ασχοληθεί με εκθέσεις; Ασυνήθιστες καταστάσεις.

Προσωπικά μόνο υποθέσεις κάνω και σχολιάζω ότι (περίεργο) διαβάζω. Το αν είναι πραγματικά εκτροφέας ή οτιδήποτε άλλο η Σόνια, δε μπορώ να το ξέρω γιατί δεν γνωρίζω την περίπτωση. Αν ενδιαφερθεί η @Fleur να ασχοληθεί, θα πρέπει να το ψάξει πολύ καλά...
 
Last edited:
  • Like
Reactions: myEnzo






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU