rottweiler - εκπαιδευση


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
και εγω διαφωνω στο οτι ο σκυλος μενει εξω!επειδη απο την φυση του ειναι κοινωνικο ζωο εχει αναγκη να βρισκεται με την αγελη του δηλαδη εσενα!παιζει μεγαλο ρολο να ειστε μαζι γιατι απλα ειστε πιο δεμενοι!!
τωρα θα μου πεις εχω 2 στρεματα και θα τον κλεισω σε 50-60-100 τ.μ.??εγω παντως αυτο θα εκανα!και επειδη απο οτι καταλαβα σε ενδιαφερει να κανει ο σκυλος σου την στοιχειωδη φυλαξη να ξερεις οτι μεσα στο σπιτι φυλαει καλυτερα απο οτι εξω!!
 


panosbourg

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2010
103
1
zakynthos,greece
κατα αρχην να πω οτι κακως ο σκυλος μενει μονος του ,θα σου το πουν και οι αλλοι
να πω οτι θελουμε τα σκυλια να ειναι αριστα κοινωνικοποιημενα και φιλικα
εμενα συγνωμη αλλα δεν μου λεει τιποτα αυτη η περιγραφη γινε πιο συγκεκριμενος
σε τι ακριβως?εγω δεν ειμουν μπροστα γι ανα σου ω με ακριβεια!.ο σκυλος μενει εκτος σπιτιουυ γιατι δεν εινα δυνατον να μενει εντος σπιτιου...ωστοσο ασκειται καθημερινα τον βγαζω στο οικοπεδο που εχουμε και εκτονωνεται τρεχει κι ολα αυτα ειναι μεγαλη περιφραγμενη εκταση οποτε το ευχαριστιεται..γενικα περναμε αρκετη ωρα μαζι.δεν ειναι οτι δεν εχει επαφη κι οτι τον βλεπω μονο για να του βαζω φαγητο.
 


panosbourg

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2010
103
1
zakynthos,greece
και εγω διαφωνω στο οτι ο σκυλος μενει εξω!επειδη απο την φυση του ειναι κοινωνικο ζωο εχει αναγκη να βρισκεται με την αγελη του δηλαδη εσενα!παιζει μεγαλο ρολο να ειστε μαζι γιατι απλα ειστε πιο δεμενοι!!
τωρα θα μου πεις εχω 2 στρεματα και θα τον κλεισω σε 50-60-100 τ.μ.??εγω παντως αυτο θα εκανα!και επειδη απο οτι καταλαβα σε ενδιαφερει να κανει ο σκυλος σου την στοιχειωδη φυλαξη να ξερεις οτι μεσα στο σπιτι φυλαει καλυτερα απο οτι εξω!!
κοιταξε να δεις εκτος οτι υπαρχει ενας σημαντικος λογος που δεν γινεται αν χω τον σκυλο μεσα στο σπιτι πιστευω οτι ο σκυλο ςμεσα στο σπιτι ειναι πολυ περιοριστικο για το ζωο δηλαδη πιστευω καλυτερα ειναι να τρεχει στη φυση το ενα τ αλλο παρα να τον περιοριζω...ωστοσο που το ηξερες εσυ για τα 2στρεματα γιατι πραγματι 2 στρεματα ειναι ο χωρος ο περιφραγμενοσ...χεχ
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
δηλαδη αυτος που πηγε στο σκυλο ηταν αγνωστος για το σκυλο σου και μετα ηρθε και σου ειπε ..........σιγα το φυλακα........
συγνωμη φιλε αλλα δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα
κατι τετοιοι υπαρχουν και βρισκονται στα χερια τους σκυλια και γινονται μετα τα ευτραπελα που ακουμε
 


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
κοιταξε να δεις εκτος οτι υπαρχει ενας σημαντικος λογος που δεν γινεται αν χω τον σκυλο μεσα στο σπιτι πιστευω οτι ο σκυλο ςμεσα στο σπιτι ειναι πολυ περιοριστικο για το ζωο δηλαδη πιστευω καλυτερα ειναι να τρεχει στη φυση το ενα τ αλλο παρα να τον περιοριζω...ωστοσο που το ηξερες εσυ για τα 2στρεματα γιατι πραγματι 2 στρεματα ειναι ο χωρος ο περιφραγμενοσ...χεχ
μην μου πεις οτι επεσα και μεσα στα τ.μ. φευγω για τζοκερ:D
 


panosbourg

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2010
103
1
zakynthos,greece
δηλαδη αυτος που πηγε στο σκυλο ηταν αγνωστος για το σκυλο σου και μετα ηρθε και σου ειπε ..........σιγα το φυλακα........
συγνωμη φιλε αλλα δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα
κατι τετοιοι υπαρχουν και βρισκονται στα χερια τους σκυλια και γινονται μετα τα ευτραπελα που ακουμε

οχι εξαλλου εγω δεν πηρα τον σκυλο για ΦΥΛΑΚΑ!! στο ΣΠΙΤΙ εχω ΚΑΙ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ ΚΑΙ ΑΠ ΟΛΑ!!!αλλα περιμενω απο την φυλη να βγαλει καποια συγκεκριμενα χαρακτηριστικα...και ετσι αμα δεν τα βγαζει μηπως τελικα γινεται κατι με την ψυχολογια του συγκεκριμενου σκυλου...αυτη ειναι η απορια μου.ο τυπος ετυχε και τον ειδε και μου ειπε χαρουμενος ειναι για το σκυλακι μου επειδη ειναι κοινωνικο κι ολα αυτα σε αντιθεση με αλλα ζωα που λογω των ιδιοκτητων τους εχουν γινει επιθετικα ανεξελεκτα...εγω πιστευα οτι σε αγνωστους δεν κανουν και πολλες χαρες και γενιακ ειναι λιγο πιο επιφυλακτικα..γι αυτο ψαχνω την αιτια..,.οταν λες τετοιοι τυποι εννοεις τυπους σαν εμενα?

οχι στα τ.μ. του σπιτιου επεσες εξω...χεχεαλλα παιξε ενα για καλο και γι ακακο κα ιμοιραζομαστε τα κερδη.. χαχα
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Σκεφτηκες οτι ισως ειναι νωρις ?15 μηνων ειναι ? Επιφυλακτικος δεν ειναι καθολου?
 




panosbourg

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2010
103
1
zakynthos,greece
εχω σκεφτει οτι ειναι νωρις ωστοσο επειδη ισως εν συγκρισει με αλλα σκυλια της ιδιας ρατσας και ηλικιας ειναι πολυ κουταβι γι αυτο ρωταω/...επιφυλακτικος δεν ειναι σχεδον καθολου μπορω να πω,.
 


panosbourg

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2010
103
1
zakynthos,greece
ο ειδικος που τον διαλεξε τι λέει επι τουτου ???
καλη ερωτηση! λεει οτι ειναι ακομα νωρις και να περιμενω μεχρι να παει 1μιση περιπου με 2 χρονων που τοτε διαμορφωνουν τον χαρακτηρα τους κυριως.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Μπορείς λίγο να μας εξηγήσεις τα κριτήρια με τα οποία ο κουμπάρος σου επέλεξε το συγκεκριμένο κουτάβι, από την συγκεκριμένη γέννα;
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
καλη ερωτηση! λεει οτι ειναι ακομα νωρις και να περιμενω μεχρι να παει 1μιση περιπου με 2 χρονων που τοτε διαμορφωνουν τον χαρακτηρα τους κυριως.
αρα περιμενουμε λιγο ακομη:)

μην περιμενεις να δεις καμια τρομακτικη διαφορα στον χαρακτηρα του αλλα λιγο θα αλλαξει
 


panosbourg

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2010
103
1
zakynthos,greece
Μπορείς λίγο να μας εξηγήσεις τα κριτήρια με τα οποία ο κουμπάρος σου επέλεξε το συγκεκριμένο κουτάβι, από την συγκεκριμένη γέννα;
κοιταξε να δεις δεν ξερω ακριβως.ωστοσο σιγουρα κοιταξε την οικογενεια απο την οποια προερχεται το κουταβι,δηλαδη σε θεματα υγειας να μην εχει δυσπλασιες ισχυων και γενικα μορφολογικα προβληματα και να μην εχουν προβληματα συμπεριφορας οπως φοβισμενα ξερω εγω και τετοαι...αλλα κα ιπαλι δεν μπορω να σ απατησω με 100% ακριβεια.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Εγω μπερδευτηκα. Τελικα το συγκεκριμενο ροττ συμπεριφερεται φυσιολογικα ή οχι στο σπιτι? Θα επρεπε να ειναι επιφυλακτικο, να εμφανισει σημαδια φυλαξης ή οχι? Προσωπικα βεβαια πιστευω πως θα επρεπε και μαλιστα εδω και αρκετο καιρο.
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
οχι εξαλλου εγω δεν πηρα τον σκυλο για ΦΥΛΑΚΑ!! στο ΣΠΙΤΙ εχω ΚΑΙ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ ΚΑΙ ΑΠ ΟΛΑ!!!αλλα περιμενω απο την φυλη να βγαλει καποια συγκεκριμενα χαρακτηριστικα...και ετσι αμα δεν τα βγαζει μηπως τελικα γινεται κατι με την ψυχολογια του συγκεκριμενου σκυλου...αυτη ειναι η απορια μου.ο τυπος ετυχε και τον ειδε και μου ειπε χαρουμενος ειναι για το σκυλακι μου επειδη ειναι κοινωνικο κι ολα αυτα σε αντιθεση με αλλα ζωα που λογω των ιδιοκτητων τους εχουν γινει επιθετικα ανεξελεκτα...εγω πιστευα οτι σε αγνωστους δεν κανουν και πολλες χαρες και γενιακ ειναι λιγο πιο επιφυλακτικα..γι αυτο ψαχνω την αιτια..,.οταν λες τετοιοι τυποι εννοεις τυπους σαν εμενα?
εσυ το ροττ γιατι το πηρες ? και αντε και του εφτιαξες βιλλαbox και αντε και δεν το θελεις για συναγερμο και αντε του εκανες αριστη βασικη και αντε και μπραβο σου του εκανες και αριστη κοινωνικοποιηση και σου λεω εγω τωρα :πως ο αγνωστος γνωστος πηγε κοντα στο σκυλο ? εχεις σκεφτει οτι ετσι μπορει να παει ο καθε κακοπροαιρετος ?ο ειδικος που τον διαλεξε δεν σου ειπε οτι ετσι κανεις ενα σκυλο δυστυχησμενο ?δεν σου ειπε οτι αργοτερα θα αντιμετωπισεις διαφορα προβληματα ? γιατι αναρωτιεσε οτι δεν εχεις τον ελεγχο του σκυλου σου ? γιατι αναρωτιεσε οταν το βλεμμα του ειναι αλλου ?να εισαι σιγουρος οτι τον χανεις
 


panosbourg

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2010
103
1
zakynthos,greece
εγω το πηρα γιατι λατρευω τη ρατσα.εγω δεν ειπα που θενα οτι του εκανα αριστη βασικη κι αριστη κοινωνικοποιηση.εγω δημιουργησα το θεμα γιατι υποτιθεται μεσα στα χαρακτηριστικα της φυλης εινα ικα ιη επιφυλακτικοτητα πραγμα που το συγκεκριμενο σκυλι δεν εχει...(ειναι σαν να παρεις ενα προιον με χ δυνατοτητες και τελικα να μην τις εχει)ουτε θελω ντε και καλα να τον κανω φυλακα αλλα ισως με καποιον τροπο να μπορω με τη βοηθεια εκαπαιδευτη να ενεργοποιησω το ενστικτο αυτο να το φερουμε σε συνεργασια με τον εκπαιδευτη στην επιφανεια.ο αγνωστος-γνωτος οπως ειρωνικα λες βρεθηκε στο χωρο γιατι τον φυλοξενουμε σπιιτι και βγηκε να απρει τον αερα του αλλα πηγε χωρις να ξερει κοντα στον σκυλο.δηλαδη με συγχωρεις εγω πουθενα δεν εχω διαβασει οτι πρεπει να χουμε μεσα στο σπιτι τους σκυλους!!!σορρυ κι ολας οι πιο πολλοι εφαρμοζουν συτην την πρακτικη αλλα επειδη μου μιλας ειρωνικα θα σ απαντησω με αναλογο υφος κι εγω γιατι τοτε δεν πας εσυ η ΦΙΛΟΖΩΗ η φωτεινος παντογνωστης για τα ροτ και τους σκυλος να μεινει ς μαζι με τον σκυλο στο σκυλοσπιτο εξω,στο χωμα στο περιβαλλον του σκυλου???κι αναγκαζεισ το ζωο να προσαρμοζεται στα δικα σου δεδομενα???για να σας πω και τον λογο που δεν εχω τον σκυλο μεσα στ σπιτι ειναι γιατι η μανα μου εχει καρκινο στα πνευμονια και δεν γινεται να ερχεται σε επαφη σχεσον καθολου με τον σκυλο.αναρωτιεμαι αν τελιακ εχω τον ελεγχο του σκυλου μου ή αυτο που γινεται και με υπακουει εινα ιμια φενακη γιατι θελω να ειμαι 100% οτι η σχεση μου με το σκυλι ειναι αριστηκι οτι αν υπαρχουν περιθορια βελτιωσης να τη βελτιωσω.αλλ αβασει συγκεκριμενων κινησεων....και πραξεων δηλδη με συμβουλες...το να κατηγορουμε ειναι το ευκολο μερος το να δινουμε λυσεις ειναι το θεμα....


ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙΤΕ(Σ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΑΠΕΥΘΥΝΟΜΑΙ) ΓΙΑ ΤΟ ΥΦΟΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΣΤ ΑΛΛΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑ,ΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΑΛΛΗΛΟΚΑΤΗΓΟΡΙΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΑΦΟΡΜΕΣ...ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Ο ΕΝΑΣ ΝΑ ΒΟΗΘΑ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΟΧΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙ ΑΣΧΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟς ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ ΜΙΑ ΛΑΘΟΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΦΕΡΝΕΙΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΣΕ ΔΥΣΚΟΛΗ ΘΕΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΝΟΧΟΠΟΙΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΟΥΘ ΔΙΝΕΙΣ ΤΗΝ ΛΥΣΕΙ ΠΟΥ ΑΥΤΟΣ ΖΗΤΑΕΙ! ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΥΓΓΝΩΜΗ
 
  • Like
Reactions: GiorgosKyr


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
ξανα τα ιδια..ακομα ενας τσακωμος..καθε φορα το ιδιο σεναριο..να σας πω την συνεχεια??
 


panosbourg

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2010
103
1
zakynthos,greece
πες την συνεχεια φιλε lastbreath ξερεις τι γινεται,το χω προσεξει και σ αλλα φορουμ υπαρχουν καποια ατομα οποια επιλεγουν ενα <<ενοχλητικο>> τροπο για να σε κανουν να αλλαξεις γνωμη ωστοσο υπαρχουν αλλα μελη τα οποια επειδη προτιμουν τον πιο ηρεμο τροπο για να ανταλαζουν αποψεις φτανουν σε σημει καποιες φορες να φτανει η υπομονη τους στο αμην.προσεξε το σ ολα τα φορουμ αν παρακολουθησεις τον τροπο που μιλανε στα ποστ συγκεκριμενα ατομα μπορεις να διακρινεις το ιδιαιτερο υφος τους...προσθεου εγω δεν αναφεερομαι στην κρινα...εγω μιλαω γενικα γιατι κι εγω θα επρεπε ν απαντησω πιο ηρεμα αλλα καποιες στιγμες φτανουμε στο αμην....τελολς παντων για πες τη συνεχεια...μ αρεσει να μαθαινω απο εμπειρους..χεχ
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
@ panosbourg

Πανο, δεν ειμαι δικηγορος και κολλητός κανενος από εδώ μεσα και δεν γνωριζω προσωπικά σχεδον κανεναν, αλλά πρεπει να ξερεις ότι καποια ατομα εδώ λαμπουν για τις γνωσεις τους, την καλη τους διαθεση να βοηθησουν χωρις κανενα προσωπικο συμφερον και για το ηθος τους. Δεν μπορεις να τα προσβαλλεις ετσι, επειδη νομισες ότι σε ειρωνευτηκαν.

Παρανοησες και εχασες την ευκαιρια να μαθεις ένα σωρο πραγματα από καποιο ατομο που γνωριζει παρα πολλα για τα ροττ αλλά και για τον σκυλο γενικοτερα και αποδεδειγμένα προσπαθει παντα να βοηθησει.

Τελειως φιλικα και ειλικρινα
Αρης
 


panosbourg

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2010
103
1
zakynthos,greece
φυσικα και δεν γινεται κανενας δικηγορος κανενος.ειμαι ακομα καινουργιος κα ιδεν ξερω ποιος τι και ποσα...δεν νομισα οτι με ειρωνευτηκε αλλα ΜΕ ειρωνευτηκε καθαρα αλλα καιρος εινα ινα σταματησουμε να καταναλωνουμε φαια ουσια..δηλαδη ανουσια πραγματα...αυτα τα ατομα που λες ειναι αξιοθαυμαστα ιδιαιτερα οταν παρεχουν πληροφοριες κα λυσεις και οχι οταν κατακρινουν.δεν ξερω ισως παρανοησα αλλα κα ιισως θα μπορουσαμε με πιο ανθρωπινες μεθοδους δηλαδη με συζητηση(εστω μεσω διαδικτυου)να λεμε ευθεως τις αποψεις μας και αυτα που ξερουμε γιατι εγω προσωπικα αν ξερω κατι δεν θα κολησωσ το να σχολιασω τον αλλον και να κατακρινω,...θα του πω το σημειο που κανει λαθος και θα του παρεχω λυσεις...οσο βεβαια μπορω να τον βοηθησω.μποριε να ναι και λαθος η νοοτροπια μου....
εγω προσωπικα σ αυτο το φορουμ παρολο που πρωτη φορα μπαινω και ενημερωνομαι εννιωσα λες και ειμουν μελος για πολυ καιρο...πραγμα το οποιο σ αλλα φορουμ που γραφω εδω και 2χρονια ακομα δεν το χω νιωσει...κι αυτο πραγματικα με οδηγησε στο να σχηματισω μια καλη εικονα για το φορουμ αυτο ωστοσο σ ολα τα φορουμ μερικα μελη δεν μιλαω για την κρινα τωρα γενικα καποια μελη ισως ειναι το στυλ τους ο τροπος σκεψης που εμμεσα σε πληγωνουν και σε κανουν να νιωθεις ασχημα...εγω προσωπιακ και να ανταλλαξω μαι κουβεντα με καποιο μελος πιστευω οτι μετα οτι εγινε εγινε και προχοραμε κανονικα.... εσυ νομιζεις οτι ειμαι ευερεθιστος κι οτι αλλη ορεξη δεν εχω βραδιατικα να <<τσακωνομαι>> με μελη της κοινωνιας στην οποια επικοινων ειτε διαδικτυαλη ειτε κανονικη...

Υ.Γ.το τελειως φιλιΚΑ και ειλικρινα δεν χρειαζεται να το λες πιστευω οτι ολοι πουθ ειμαστε στο φορουμ ο,τι λεμε το λεμε με φιλικη διαθεση με ειλικρινεια και επειδη πιστευουμεοτι με αυτον τροπο θα βοηθησουμε καποιον αλλο που μας εχει αναγκη οπως εμεις θα τν εχουμε σε καποαι αλλη φασ της ζωης μας.
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3