rottweiler - εκπαιδευση


vasiliki68

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
526
2
Αμαλιάδα
Το βάπτισμα του πυρός ήταν για το καλωσόρισμα:)
Αφού άντεξες τώρα καλή συνέχεια:p

Αυτό που έχω μάθει εγώ μέχρι τώρα από το φόρουμ είναι να ακούω και σιγά σιγά να ξεχωρίζω τους πιο έμπειρους κι ας έχουν πολλές φορές έντονο ύφος. Δε σου έχει τύχει να πας σε γιατρό και να σε μαλώσει πριν σου πει τί να κάνεις? Την ίδια λογική έχει κι εδώ πάνω κάτω.
Ρούφα λοιπόν σαν τη μέλισσα, ότι μπορεί να σε βοηθήσει:)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Έχε στο μυαλό σου ότι ακόμη κι από τα καλύτερα εκτροφεία βγαίνουν σκυλιά που δεν πληρούν το πρότυπο είτε μορφολογικά είτε στο χαρακτήρα!Στην δική σου περιπτωση ομολογώ ότι δεν μπορώ να ξέρω αν έγινε σωστή επιλογή γεννητόρων, οπότε είναι ακόμη πιο φλου τα πράγματα....

Επίσης, έχε στο μυαλό σου ότι η εκπαίδευση φύλαξης ή σωματοφυλακής απαιτεί ο σκύλος να έχει το ένστικτα και τον χαρακτήρα κι απλά του μαθαίνει πως να τα αξιοποιεί!
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
λυπαμαι για το προσωπικο σου προβλημα ,χρειαζεσε ενα συμμαχο ενα στηριγμα ,κανε το σκυλο σου να ειναι αυτο
παρε την αγαπη και τη δυναμη που χρειαζεσε απο το ροττ σου και δωστου και εσυ αγαπη ,σεβασμο και κατανοηση
μην ασχολησε με το ενστικτο της φυλαξης,δουλεψε ξανα τη βασικη υπακοη,δεν μπορεις να προχωρησεις αν ο σκυλος σου δεν εκτελει αψογα απασχολησε το μυαλο σου βρισκοντας τροπους επικοινωνιας με το σκυλο σου,παιχνιδι ,βολτες,κολυμπι,και βαλε μεσα σε αυτες τις δραστηριοτητες την καθημερινη εκπαιδευση του,κανε τη σχεση σας ουσιαστικη
σταματα να ακους ,θα το ξανα πω, το καθε γνωστο αγνωστο,γινε και εσυ επιφυλακτικος για τη σοβαροτητα αποψεων των αλλων και ενημερωσου απο σωστο και υπευθυνο εκπαιδευτη

πριν ομως κανεις ολα αυτα ,πρεπει ,να διαμορφωσης καταλληλα το χωρο που βρισκετε ο σκυλος, ετσι ωστε ποτε ξανα και σε καμια περιπτωση να μην εχει κανεις προσβαση,παρα μονο αν εισαι και εσυ μαζι,αυτο το λεω και για την ασφαλεια του σκυλου αλλα και για την ασφαλεια των αλλων
 


panosbourg

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2010
103
1
zakynthos,greece
προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ο σκυλος τα εχει τα ενστικτα απλως δεν ειναι καλιερεγημενα...απλως επειδη μαλλον συμπεριφερομαι υπερπροστατευτηκα απεναντι του γι αυτο ισως να επαναπαυεται...τελος παντων και ο εκπαιδευτης μου χει πει να περιμενω γιατι μαλλονε ιεναι νωρις για το συκεκριμενο κουταβι....μου πε οτι θα γινει καλος φυλακας γιατι εχει <<τσαγανο>>και μαλιστα μου πε οτι σε σχεση μ αλλους σκυλους δεν φοβαται κροτους δυνατους θορυβους δηλαδη σπρει κα ιδιαφορα τετοια/..εσεις τι λετε??υπαρχει περιπτωση να γινει φυλακας απο μονος του?,,,..τελος παντων η πορεια θα δειξει...
 


panosbourg

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2010
103
1
zakynthos,greece
θα μας τρελανει ο σκυλος μου...σημερα τ απογευμα τον ειχα αφησει λυτο εντοσ της περιφραξης-μαντρας τουθ σπιτιου μας και ηρ8ε ενας φιλος μας και του γαυγιζε και τον ειχε καρφωσει στα ματια με το βλεμα του.... πως το εξηγητε αυτο?? το περιστατικο που σας ειχα αναφερει σε προηγουμενα ποστ ειχε γινει κοντα στον περιφραγμενο χωρο για το σκυλο ενω αυτο εγινε στη μαντρα του σπιτιου...
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
άρα στο προηγούμενο περιστατικό ο γνωστός σου ήταν ήδη στον χώρο του σπιτιού-άρα φιλοξενούμενος-φίλος της οικογένειας, ενώ σε αυτό ο άλλος ήταν έξω απο το σπίτι -ξένος.
Γιατί δεν βρίσκεις αυτή την συμπεριφορά φυσιολογική;
 


panosbourg

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2010
103
1
zakynthos,greece
ναι πραγματι ωστοσο ο σκυλος δεν ειχε δει ποτε ουτε τον εναν ουτε τον αλλον.τον εναν τον ειδε κοντα στο χωρο του( σκυλου ) και τον αλλον στη περιφραξη-μαντρα του σπιτιου γενικα
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.608
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3