Samoyed απο Μεσάζοντα. Βοηθεια!!


aris83

Well-Known Member
17 Απριλίου 2010
202
0
Γέρακας
Ναι οκ το ακύρωσες και βρήκες φίλο που έτυχε να ζευγαρώσει σκύλο που ήθελες και λες εδώ είμαστε γουστάρω γλίτωσα και βρήκα ταυτόχρονα
έλα πες την αλήθεια δεν ακύρωσες κάτι έτσι;έλα ευθεία απάντηση όχι γύρω γύρω όλοι και στην μέση ο Μανώλης ξεκάθαρες κουβέντες
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
ΟΚ, ήθελες σκύλο από μικρός και οι δικοί σου δε θέλανε. Το ίδιο έπαθα κι εγώ ως μικρή. Καημό τον είχα το σκύλο. Τελικά πήρα σκύλο από καταφύγιο. Έχεις σκεφτεί το καταφύγιο?
 


Sandos

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2010
128
0
Πατρα
Το φιλαρακι μου ειπε οτι η σκυλιτσα ηταν γυρω στα 3 και για τον δικο του ξερω οτι ειναι 2χρονων και 3 μηνων ,απο οσο ξερω και απο οσα μ ειπε και αυτος και το αρσενικο και το θυληκο ηταν κομπλε δεν ειχαν καποιο προβλημα υγειας. Ακομα μου ειπε οτι τα κουταβια τα ελεγξε κτηνιατρος ο οποιος δεν διεγνωσε καποιο προβλημα. το ξερω επειδη το εψαχνα για παρα πολυ καιρο οτι τα σαμογιεντ παρουσιαζουν προβλημα με την οραση λογω του πολυ ηλιου εδω στην ελλαδα και οτι εχουν προβλημα με την δυσπλασια ισχυων... Απο εκει και περα δεν υπαρχει κατι που να μην μου εχει πει, ελπιζω. Οσο για πεντιγκρι οχι δεν εχει τον σκυλο του τον ειχε αγορασει απο πετσοπ και του τον ειχαν φερει απο ουγγαρια μονο αυτο ξερει....
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ara ποτε δεν ξερεις τι μπορει να προκυψει οταν τα σκυλια θα ειναι 4-5 ετων... ούτε κι εσυ για το κουταβι.....
σκυλί του πετσοπ ειναι παλι αλλα 2ης γενιας......
 


aris83

Well-Known Member
17 Απριλίου 2010
202
0
Γέρακας
. Οσο για πεντιγκρι οχι δεν εχει τον σκυλο του τον ειχε αγορασει απο πετσοπ και του τον ειχαν φερει απο ουγγαρια μονο αυτο ξερει....
Α μιλάμε είναι επιβήτορας μεγάλος οκ πάρε με κλειστά μάτια
πες στο φιλαράκι σου ότι δεν πρέπει να είχε σκύλο όχι να το ζευγαρώνει.....
 


Sandos

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2010
128
0
Πατρα
Οχι αρη δεν εχω λογο να πω ψεματα στην τελικη απλα δεν θα απανταγα και δεν θα ενημερωνα οτι ετυχε κατι.. και ισως να ηταν καλυτερα να μην απανταγα ... το παλικαρι εψαχνε να ζευγαρωσει τον σκυλο του πανω απο 6 μηνες , μου ειχε πει τοτε οτι στην πατρα υπαρχουν μονο 3 αρσενικα σαμογιεντ και κανενα θυληκο και για αυτο ειχε απελπιστει....



Οχι σαρα δεν σκεφτηκα να παρω σκυλο απο καταφυγιο και να σου πω και την αληθεια δεν θελω . πες με κακο πεσ με χαζο πεσ με ηλιθιο αποψη σου... συγγνωμη που η μανα μου και η αδερφη μ και εγω θελουμε ενα κουταβακι αν το χαρουμε μικρουλικο και να βιωσουμε το μεγαλωμα του.. γιατι ο πατερας μου αν και το δεχτηκε δεν του αρεσει τοσο πολυ η ιδεα του κουταβιου.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
To pet shop δεν ξέρει και η δυσπλασία διαπιστώνεται μόνο με ακτινογραφία. Έχεις δει ακτινογραφίες των γεννητόρων? Επίσης το πρόβλημα όρασης ποτέ δεν οφείλεται στον ήλιο. Είναι ειδικό γονίδιο και για να δει κανείς αν το έχει ο σκύλος πρέπει να κάνει τεστ DNA που το κάνουν μόνο στην Αγγλία που έχουν την πατέντα. Ακόμα και οι Αμερικάνοι μαζεύουν τις παραγγελίες των εκτροφέων για τεστ και τις στέλνουν επίσημα όλες μαζί για πιο φτηνά. Πρόσεξε πολύ διότι δεν έχεις τις απαραίτητες πληροφορίες. Πραγματικά θα σου στοιχίσει πολύ περισσότερα από 1000 ευρώ ο κτηνίατρος. Σε συμβουλεύω έντονα να αποταθείς σε καταφύγιο αφού δεν έχεις λεφτά για εκτροφέα. Τα καταφύγια έχουν και κουτάβια, δεν είναι απαραίτητο να πάρεις ενήλικο ζώο.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Απο εκει και περα δεν υπαρχει κατι που να μην μου εχει πει, ελπιζω
λυπάμαι αλλά εγώ δεν θα αγόραζα ποτέ σκύλο βασιζόμενη σε υποθέσεις .....
Οσο για πεντιγκρι οχι δεν εχει τον σκυλο του τον ειχε αγορασει απο πετσοπ και του τον ειχαν φερει απο ουγγαρια μονο αυτο ξερει....
δηλ.γουρούνι σε σακί........
 


Sandos

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2010
128
0
Πατρα
Ρε αδερφε(αρη) σορρυ κιολας ρε φιλε αλλα μην γινεσαι τοσο εριστικος , και αν θελω να σε ακουσω και να συμμεριστω αυτα που λες μονο και μονο που τα λες με αυτον τον τροπο δεν μ κανει ουτε κεφι να τα διαβασω... Εχω ενημερωθει παρα πολυ και με εχετε βοηθησει ολοι αρκετα αλλα δεν γινετε αυτο το πραγμα . Δεν καταλαβαινω γιατι μου την μπενεις τοσο πολυ... θες να ακουσεις οτι λεω ψεματα?? ακουσετο λοιπον για να ευχαριστηθεις , λεω ψεματα ... ευχαρηστηθηκες??? πλεον μπορεις να σταματησεις να μου την μπενεις και να ασχοληθεις με κατι αλλο και να αφησεις εμενα να βρω μια ακρη ...
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
το ξερω επειδη το εψαχνα για παρα πολυ καιρο οτι τα σαμογιεντ παρουσιαζουν προβλημα με την οραση λογω του πολυ ηλιου εδω στην ελλαδα
Αυτό πρώτη φορά τ' ακούω (και δεν το πιστεύω γιατί κατάγονται από χώρα με ΠΟΛΥ παραπάνω ήλιο). Μπορείς να θυμηθείς που το διάβασες;

Πάντως είναι απολύτως σίγουρο πως κληρονομούν παθήσεις των ματιών (που ουδεμά σχέση έχουν με τον ήλιο).

Μακάρι να βγει καλό το "ποιότητας πετ-σοπ" κουτάβι σου (τέτοιο είναι γιατί από εκει κατάγονται οι γονείς του). Κι ελπίζω να αξίζει τα 200 ευρώ που θα πληρώσεις, ειληκρινά.

Ένα τελευταίο θα σου πω. Πως διάλεξεις την φυλή που μαδάει περισσότερο από ΟΛΕΣ τις άλλες. Ελπίζω να σου αρέσει ΠΟΛΥ το συχνό κι έντονο βούρτσιμα.

Επίσης να ξέρεις πως αυτός ο σκύλος αν μένει έξω στην Πάτρα καλοκαιριάτικα την ημέρα, μπορεί και να πεθάνει (υπερθερμία). ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θα τον έχεις μέσα (τουλάχιστον μέχρι να βραδιάζει) παρά το σχεδόν ανυπόφορο μάδημά του.

Αν έχεις σκοπό να το ξυρίζεις, καλύτερα να πάρεις άλλη φυλή, καθώς τα Σάμογιεντ συχνά παθαίνουν μελάνωμα αν ξυριστούν. Καρκίνο του δέρματος δηλαδή, που κάνει μεταστάσεις και σε άλλα όργανα και σκοτώνει τον σκύλο.

Είναι ΠΟΛΥ δύσκολη φυλή για την Πάτρα. Ελπίζω να το σκέφτηκες καλά (και να έχεις και κληματιστικά στο σπίτι).

Αναγκαστικά θα συμφωνήσω με την Σάρα. Καλύτερα σκύλο από καταφύγιο (και μην ανησυχείς, θα έχεις εκεί ΠΟΛΛΕΣ επιλογές σε τύπους και ηλικίες κλπ).
 
Last edited:


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
σαντος.. από πάτρα ε?
η εφημεριδα γνωμη σήμερα στην σελίδα 26 έχει αγγελια και λέει...:
STΑΘΜΟΣ ΜΕΡΙΜΝΑΣ ΖΩΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΠΑΤΡΩΝ
όμορφα σκυλιά ( χάσκυ λαμπραντορ, γκριφον κ.α.) προσφερονται για δωρεάν υιοθεσία σε ζωόφιλους
τηλ. 2610 996200 ( 09.00- 15.00 εργασιμες ημέρες, υπόλοιπες ώρες τηλεφωνητης)

(ελπίζω να μην θεωρηθει διαφημιση... )

γιατί δεν κανεις μία προσπαθεια ? έχεις να χασεις τιποτα?
μπορει να βρεις κατι ενδιαφερον.... κι εκει δεν θα έχεις εγγυήσεις αλλα θα έχειςπροσφερει τουλαχιστον μια βοηθεια...
στην αντιθετη περιπτωση θα συνεισφερεις ώστε να διαιωνιζεται το προβλημα των αδεσποτων...
αν δεν καταλαβαινεις την συνδεση μεταξύ τους... διαβασε περι ανευθυνων ζευγαρωματων και αδεσποτων ζωων... έχει πολλα το φορουμ.....
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Διαφωνώ ότι δε θα έχει εγγυήσεις. Αν τα έχει ήδη το σωματείο τα σκυλιά, πρώτον έχουν κάνει καλές εξετάσεις υγείας και δεύτερον έχουν παρατηρήσει το χαρακτήρα τους άτομα σχετικά που το παπυμιλλάδικο/ΒΥΒ κουτάβι στο άσχετο δε θα μπορεί να ξέρει τι και πώς θα είναι. Οπότε θα έλεγα ότι ναι μεν δεν υπάρχουν οι εγγυήσεις του εκτροφέα, αλλά υπάρχουν καλές εγγυήσεις από το σωματείο στο βαθμό που είναι δυνατόν και επιπλέον τα σκυλιά είναι τσάμπα. Άλλωστε καλό είναι να δει και μερικά σκυλιά πριν επιλέξει. Πάντως εγώ από καταφύγιο πήρα και τι πήρα! ΘΕΟ πήρα! Κανένα σκυλί στον πλανήτη δεν είναι δυνατό να παραβγεί με το Μουφ! :)
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.874
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Σε περίπτωση που σου διέφυγε...

Εμπειρίες από pet shops / bybs

Μην το σκέφτεσαι "θα δώσω 200 ευρώ τώρα", γιατί, πρώτα ο θεός, τα σάμογιεντ ζουν 13 χρόνια, αν παρουσιάσει κληρονομικά προβλήματα, χρειαστεί φάρμακα, εγχειρήσεις, κλπ. θα δώσεις πολύ πάνω από χιλιάρικο.

Μερικές κληρονομικές ασθένειες της φυλής

1. Επιληψία
2. Δυσπλασία ισχίων
3. Συστροφή στομάχου
4. Hemangiosarcoma
5. Lymphoma
6. Osteosarcoma
7. Αλλεργίες
8. Hypothyroidism
9. Patellar Luxation
10. Cataracts

.... και δεν είναι μόνο το χρήμα που θα δώσεις... είναι και το άγχος και η στεναχώρια για το σκύλο με τον οποίο θα έχεις δεθεί... αξίζει να παίξεις κορόνα-γράμματα για 200 ευρώ;
 


Sandos

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2010
128
0
Πατρα
dr συγκεκριμενα ειχα δει οτι ναι εχουν κληρονομικα ορασης αλλα επισης με τον ηλιο της ελλαδασ γινονται χειροτερα τα πραγματα.
Μου αρεσει πολυ η φυλη και δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα και ναι μου αρεσει να φροντινζω τα πραγματα μου... οχι οτι ο σκυλος ειναι πραγμα απλα πανω στην ροη του λογου... ο σκυλος οταν με το καλο τον παρω θα ειναι μεσα και θα τον βγαζω βολτα νωρις το πρωι και μετα τισ 9 το βραδυ . το μονο που θελω ειναι να ειναι ενταξει το κουταβι μου το μονο που θελω.
 


aris83

Well-Known Member
17 Απριλίου 2010
202
0
Γέρακας
Να στο πω λίγο ξεκάθαρα και χωρίς ίχνος ειρωνείας
Είτε αγοράσεις από το "παλικάρι" είτε από τον φίλο σου κάνεις το ίδιο λάθος με διαφορετικό πρόσωπο
Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να στο πω
Δεν ζευγαρώνουμε ΠΟΤΕ δυο σκυλιά χωρίς να έχουμε προηγούμενος την γνώση και τα μέσα να το κάνουμε
Ο πατέρας του μελλοντικού σου συντρόφου έρχεται από μια πολύ δυσάρεστη "εκτροφή" για τον ίδιο θα στο πω με απλά λόγια
Σκέψου να είχαν τους γονείς σου κλεισμένους σε ένα κλουβί μέσα στις ακαθαρσίες σας και σε συνθήκες ανθυγιεινές ακόμα και για ποντίκια να τους έχουν βάλει μέσα με μοναδικό σκοπό να ζευγαρώνουν και όταν θα ήρθε η ώρα να γεννήσει η μάνα σου γεννήσε μόνη της μέσα σε ακαθαρσίες και με το πρώτο κλάμα σου να μπει κάποιος σε άρπαξε από τα χέρια της και ξανά μα ίδια κατάσταση για τους γονείς σου
όσο για εσένα σε πετάνε ανάμεσα σε χιλιάδες αλλά μωρά μέσα σε κουτές ταξιδεύεις χιλιόμετρα μέσα σε κουτές κλουβιά σχεδόν χωρίς τροφή και νέρο και αν είσαι τυχερός και επιζείς και δεν σκας αρρωσταίνεις αφυδατώνεσαι κτλ κτλ τότε η τύχη σου είναι να είσαι σε ένα γυάλινο κλουβί πάνω σε χαρτιά από εφημερίδες (μην ξεχνάς είσαι μώρο) και γίνεσαι αντικείμενο όπως μια μπλούζα ένα φούτερ κτλ κτλ
Τι αισθήματα σου δημιουργεί όλα αυτά έμενα έπιασε το στομάχι μου μόνο που το έγραψα
Είναι επιλογή δικιά σου φίλε σόβαρα σκέψου καλά ξέρω είναι μεγάλη λαχτάρα να πάρεις σκύλο και έγω αυτό το νοιώθω αλλά κάνε ότι κάνεις σωστά μην συμβάλεις σε ηλιθιότητες των άλλων γιατί παίρνεις μέρος σε ένα έγκλημα
δεν έχει σχέση που δεν είναι άνθρωποι έχουν και αυτά ψυχές και κανείς δεν μπορεί να παίζει με τις ζωές τους
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
αφού λοιπόν το θέλεις τόσο καιρό και το μόνο που σε νοιάζει είναι να είναι καλά το κουτάβι σου, ΓΙΑΤΙ το παίρνεις με ΤΟΣΟ ανεύθυνο τρόπο;
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ωραία λοιπόν. Πάρε ένα εγγυημένα υγιές κουτάβι και τσάμπα αφού δεν έχεις για εκτροφέα. Κάνε μια βόλτα από το πανεπιστήμιο, δες τα ζώα, μίλα με τους εκεί διότι δεν ξέρεις ακόμα πολλά (τα ίδια ήμουν κι εγώ) και αποφάσισε. Δυστυχώς άμα θες συγκεκριμένη φυλή θες και συγκεκριμένα χρήματα για εκτροφέα. Και υπάρχουν πολλά σκυλιά, το ζήτημα δεν είναι η φυλή αλλά το σκυλί που σου ταιριάζει. Όπως έγραψα και πριν: εγώ σε καταφύγιο πήγα και πήρα ΤΟ ΘΕΟ των σκύλων! Απορώ που δεν έχεις θαμπωθεί ακόμα από την ομορφιά του και δεν έχεις πέσει ξερός... τσκ....τσκ....
 


Sandos

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2010
128
0
Πατρα
Σαρα αυτο θα το κανω , θα πεταχτω μια απο τις επομενες μερεσ να δω και να μιλησω με τους υπευθυνους , αλλα πραγματικα μην με βριζετε αν δεν εχει κουταβι δεν θα παρω . πειτε οτι θελετε και ξερω εχετε δικιο και εγω ισως καποια στιγμη ερθω στην θεση που ησαστε τωρα ....
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
δεν λεμε να παρεις ντε και καλα...
αλλα να μην παρεις σιγουρα κατι στο οποίο δεν είσα σιγουρος μελλοντικα τι θα προκυψει.... και καλό είναι να πείσεις τον φίλο σου να στειρώσει τα σκυλιά του......
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Μπρε τζάνουμ, δε σε βρίζουμε! πήγαινε να δεις τα σκυλάκια. Κοίταξε κι εδώ στις αγγελίες που χαρίζονται ένα σωρό κουτάβια, τα κατατάσσουν ανάλογα με την ηλικία. Και πήγαινε στο άλμπουμ μου να δεις ΤΟ ΘΕΟ να πέσεις ξερός! Από καταφύγιο ήτανε και δυο χρονών όταν τον πήρα. Και όχι τίποτ' άλλο: και εκπαιδευμένος να κάνει την ανάγκη του έξω ήτανε και να μαγειρεύει ξέρει, μέχρι και σκούπα βάζει (το ρομπότ δηλαδή)! Και ΔΕΝ σου κάνω πλάκα, τα κάνει όντως όλα αυτά. Ούτε για αστείο δε θα έπαιρνα άλλο σκύλο από το μέγα Μουφ!!