Samoyed απο Μεσάζοντα. Βοηθεια!!


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Αρχικό μήνυμα απο Sara
Από την άλλη θα υποστήριζα νομοθεσία που θα απαγόρευε σε όλους να ζευγαρώνουν σκυλιά χωρίς άδεια και με πολύ σοβαρές κυρώσεις. Ούτε κατά λάθος.
Ok!Συμφωνω!! Δε διαφωνω καθόλου!! Θα δεχομουν να υποστω κυρώσεις γιατι η σκύλα μου ζευγάρωσε "κατα λάθος" (Το καταλαθος σε εισαγωγικά, γιατι οταν επίκυνται κυρώσεις δεν ειναι κατα λάθος, αλλα κατα βλακεία), αλλά και πάλι ανάπηρο δε θα ειχα το σθένος και τη διάθεση να υιοθετήσω.
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Κι αν η Ηρα σου γεννουσε ένα αναπηρο σκυλακι;
Ευθανασια. Θα υποστήριζα νομοθεσία για ευθανασία, αλλά οσο θα ήταν μικρο. Δε ξέρω αν μπορει να διαγνωσθει δυσπλασια σε ηλικία ημερών, γιατι οσο μεγαλώνει ειναι χειρότερα. Μπαινει σε άλλη σφαιρα...(μη το συγκρίνει κανεις με ανθρώπους παρακαλώ πολυ!! Αν είχα παιδι με συνδρομο Dawn στην κοιλια μου, θα το εριχνα, το εχω πει πολλές φορες εδω.)
Παιδιά μιλάμε για ζώα, αν πρεπει να γεννηθούν απο το Θεο 1,000,000 γιατι σονι και καλά τα 800,000 να ειναι αναπηρικά; Τι χρωστάνε να ζούνε έτσι;; Δε ξέρω πέσαμε σε ηθικολογική συζητηση παλι, ας κλείσει εδω γιατι το π....με το θέμα παλι!

Και για να επιστρέψω, δεν υποστηρίζω Samoyed απο μεσάζοντα, και θα διευκόλυνε πολυ αν υπήρχε και σχετική νομοθεσία για απαγόρευση της, αλλά αφού ακόμα το φαινόμενο περπατάει δε μπορούμε να ζητήσουμε απο έναν να το εξαλήψει, μπορούμε να του πουμε την γνώμη μας αλλά όχι με το ύφος του "ΜΗ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ!!ΜΗ!!! ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ!! Δεν απαγορεύεται (!), τουλάχιστον όχι ακόμα, και κοιτάω καθαρά το συναισθηματικό κομμάτι της υποθεσης, "Θελω ενα Σαμουγιεντ και δε το θέλω ουτε παραπληγικο ουτε φιλάσθενο! Και το θέλω απο μικρο και για πάντα! Άλλα θέλω σαμογιεντ, ουτε περίπου σαμογιεντ, ουτε κάποιο άλλο ημίαιμο"

Βεβαια, τώρα θα μου πείτε, τι σόι φιλόζωος είσαι όταν διακρίνεις τα ζώα τοσο ρατσιστικά. Απλα εκφράζω την επιθυμια κάποιου να υιοθετήσει το ζωάκι που επιθυμει και ειναι αναφαίρετο δικαίωμα του. Κανεις δε μπορει να του κάνει υποδείξεις τι να επιλέξει. Κι εδω που τα λέμε, ακόμα και να ιδρώσει λίγο το αυτί του, στο "ΜΗ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΟ ΜΕΣΑΖΟΝΤΑ", πάλι το δικό του θα κάνει. Λέω για να μη δημιουργούνται αυταπάτες. Οσο δεν υπάρχει νομοθεσία, ο καθένας κάνει ότι επιθυμει η καρδιά του!


Με αφορμή, ένα βιντεάκι που αναρτήθηκε και εδω στο φόρουμ με τιτλο PET SHOP, το αγοράκι της υποθεσης, παίρνει ενα σκύλο και απο πετσοπ (που απαγορεύεται!!) και ανάπηρο (το αναπηρο δεν απαγορεύεται; ) ενω του ειπε ο εμπορας μη το πάρεις, το αγόρι ήθελε αυτο!Σονι και καλά, ποιος μπορει να του το απαγορεύσει;

Υ.Γ. Και στην τελικη, γιατι να μη ζητήσει να γινουν εξετασεις απο κτηνιατρο απο το εν λόγω "παλικάρι" για να σιγουρευτεί οτι δε θα εχει κάτι;; Απλό; :shock:
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Τι ακριβώς εξετάσεις θα κάνει ο κτηνίατρος στο samoyed του "παλικαριού"? Έχεις υπόψη σου για τι εξετάσεις μιλάμε, ποιες μπορούν να γίνουν και ποιες δεν μπορούν? Τα DNA τεστ που είναι μόνον μια δυνατή περίπτωση το ξέρεις ότι δεν μπορεί να τα κάνει ο καθένας αλλά μιλάμε για εκατοντάδες ευρώ που πρέπει να πληρώσει κανείς ΜΟΝΟΝ στο εργαστήριο που έχει την πατέντα και που μπορεί να είναι π.χ. στην Αμερική? Ποιος θα τα πληρώσει όλα αυτά? Το "παλικάρι" ή ο παπυμιλλάς? Και από πότε η ελαφρά δυσπλασία συγκρίνεται με το σύνδρομο Down που έχει να κάνει με ευφυΐα?

Η ταινία δεν έχω καταλάβει τι σχέση έχει με όλα αυτά.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
@ Lindaki

Από καταβολής του φόρουμ ο σκοπός αυτού και οι προσπάθειες των μελών του, θέλω να πιστεύω με μεγάλη επιτυχία, είναι να ενημερώνει για τον σωστό τρόπο απόκτησης σκύλου και να αποθαρύνει τον κόσμο που δεν ξέρει, από τις δύο ελεεινές επιλογές. Μπορεί να το βροντοφωνάξει το "μη" αλλά δεν μπορεί δυστυχώς να απαγορεύσει. Ενημερώνει και ελπίζει.
Ο δικός σου σκοπός λέγοντας όλα αυτά, ποιός είναι;
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Δεν ειπα να κάνει DNA test!Εγω αυτό ειπα;;; Δε μιλάω για τεστ καθαροαιμίας! Για τεστ αναπηρίας και άλλων κληρονομικων ασθενιών μιλάω, αφου ντε και καλα ειναι σκαρτο το κουτάβιου του "παλικαριου"! Τι δουλεια εχει με τεστ DNA?? Αυτο κιολας απο σενα το ακουσα πρώτη φορά...αλλιώς ουτε που θα το μάθαινα!

Η δυσπλασία δε εχει καμία σχέση με το Νταουν! Οπως και ο ανθρωπος με ζώα για αυτο τα παράθεσα, ειναι δυσαναλόγως συγκρινόμενα.

Η ταινια εχει σχέση με το ότι επιλέγω το κουτάβι της καρδιάς μου, ότι να ειναι αυτό, αναπηρο, κουτσο , στραβο, καθαρόαιμο, ακριβό, με πεντιγκρι, χωρις, ότι ειναι αλλα ειναι αυτό που θέλω, που με εχει κερδίσει, αυτό που αγάπησα απο τη πρώτη ματιά, ή αυτό που έχω χρόνια στο μυαλό μου ότι θέλω να αποκτήσω!! Αυτο υποστηρίζω τόση ώρα. Κι αφου δεν υπάρχει και νομοθεσία, που με συγκαλύπτει, δε θα αλλάξω το κόσμο, εγώ ο ένας. Και πετάγομαι σε ενα ποστο του Dr. Zivago που εξεγήροντο ότι το φαινόμενο αυτό πρέπει να σταματήσει πια. Δε θα ηταν αάσχημο απο αυτόυς που υποστηρίζουν φανατικά να σταματήσει το φαινόμενο, να δημιουργησουν εθελοντικά ένα πρόγραμμα που να ενημερώνει τον κόσμο, τωρα θα τα βρούν λίγο σκούρα με τους πετσοπαδες και τους εμπόρους, αλλά ο σκοπος αγιάζει τα μέσα και εξαλύφει τα εμπόδια! Ένας-ενας, λιγο-λίγο απο ενα φόρουμ, αντε και απο τρια, δε βλέπω να κάνει σημαντική αλλαγή.
Κι έτσι η επιλογή του καθενός παραμένει επιλογή, χωρίς κυρώσεις!
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Δεν ειπα να κάνει DNA test!Εγω αυτό ειπα;;; Δε μιλάω για τεστ καθαροαιμίας! Για τεστ αναπηρίας και άλλων κληρονομικων ασθενιών μιλάω, αφου ντε και καλα ειναι σκαρτο το κουτάβιου του "παλικαριου"! Τι δουλεια εχει με τεστ DNA?? Αυτο κιολας απο σενα το ακουσα πρώτη φορά...αλλιώς ουτε που θα το μάθαινα!
Μα τις περισσότερες κληρονομικές ασθένειες τις διαπιστώνουμε με τεστ DNA!! Το Μουφ έχει κάνει ήδη δυο και ετοιμάζεται για τρίτο:

1) το πρώτο ήταν για την καθαροαιμία ή μη
2) το δεύτερο για το γονίδιο MDR1, το οποίο ευτυχώς δεν είχε διότι αν το είχε, αλί και τρισαλί μας!
3) το τρίτο για το γονίδιο της τύφλωσης!!

Υπάρχουν κι άλλα. Υπάρχουν επίσης τεστ DNA για κληρονομικές ασθένειες ανθρώπινες και προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου να το υποστώ (κάνει 400 δολλάρια για άνθρωπο) αλλά μου έρχεται κάπως.

Όσο για την ταινία, ήταν μια ταινία. Tearjerker μάλιστα, όπως θα λέγανε και οι ντόπιοι ιθαγενείς. Ναι, συγκινητική αλλά έθιγε πάρα πολλά κακώς κείμενα... :(
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δεν ειπα να κάνει DNA test!Εγω αυτό ειπα;;; Δε μιλάω για τεστ καθαροαιμίας! Για τεστ αναπηρίας και άλλων κληρονομικων ασθενιών μιλάω, αφου ντε και καλα ειναι σκαρτο το κουτάβιου του "παλικαριου"! Τι δουλεια εχει με τεστ DNA?? Αυτο κιολας απο σενα το ακουσα πρώτη φορά...αλλιώς ουτε που θα το μάθαινα!

Για εκκολαπτόμενη εκτροφέας έχεις πολλά επιστημονικά κενά.

Η δυσπλασία δε εχει καμία σχέση με το Νταουν! Οπως και ο ανθρωπος με ζώα για αυτο τα παράθεσα, ειναι δυσαναλόγως συγκρινόμενα.

Η ταινια εχει σχέση με το ότι επιλέγω το κουτάβι της καρδιάς μου, ότι να ειναι αυτό, αναπηρο, κουτσο , στραβο, καθαρόαιμο, ακριβό, με πεντιγκρι, χωρις, ότι ειναι αλλα ειναι αυτό που θέλω, που με εχει κερδίσει, αυτό που αγάπησα απο τη πρώτη ματιά, ή αυτό που έχω χρόνια στο μυαλό μου ότι θέλω να αποκτήσω!! Αυτο υποστηρίζω τόση ώρα. Κι αφου δεν υπάρχει και νομοθεσία, που με συγκαλύπτει, δε θα αλλάξω το κόσμο, εγώ ο ένας.

Ευτυχώς αυτή η άποψη πιστεύω ότι έχει αρχίσει να αναθεωρείται. Δεν χαρακτηρίζω αυτούς που σκέφτονται ακόμη έτσι. Από κάτι τέτοιους προκαλούνται οι μεγαλύτερες "καταστροφές". Από την απάθειά τους και τον εγωκεντρισμό τους. Ελα ρε... εγώ να περνάω καλά και να κάνω αυτό που γουστάρω, και χέστηκα για τους άλλους...

Και πετάγομαι σε ενα ποστο του Dr. Zivago που εξεγήροντο ότι το φαινόμενο αυτό πρέπει να σταματήσει πια. Δε θα ηταν αάσχημο απο αυτόυς που υποστηρίζουν φανατικά να σταματήσει το φαινόμενο, να δημιουργησουν εθελοντικά ένα πρόγραμμα που να ενημερώνει τον κόσμο, τωρα θα τα βρούν λίγο σκούρα με τους πετσοπαδες και τους εμπόρους, αλλά ο σκοπος αγιάζει τα μέσα και εξαλύφει τα εμπόδια! Ένας-ενας, λιγο-λίγο απο ενα φόρουμ, αντε και απο τρια, δε βλέπω να κάνει σημαντική αλλαγή.
Κι έτσι η επιλογή του καθενός παραμένει επιλογή, χωρίς κυρώσεις!
Κακώς δεν το βλέπεις. Και ένας την ημέρα ή την εβδομάδα να "δει" και να αλλάξει γνώμη και να μεταδώσει αυτό που έμαθε, είναι τεράστια επιτυχία. Ολοι οι υπόλοιποι εδώ, τουλάχιστον προσπαθούμε πολύ για ένα τέτοιο αποτέλεσμα. Και αυτό είναι που έχει σημασία. Η προσπάθεια. Και άσε αυτούς που υποστηρίζουν φανατικά, να εξακολουθούν να το κάνουν. Τουλάχιστον προσφέρουν κάτι.

 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Συμφωνώ με τη Μαρία. Η δύναμη του ίντερνετ είναι μεγίστη. Άλλωστε είναι και ο λόγος που το χρίσμα των Δημοκρατικών το πήρε ο Ομπάμα και όχι η Κλίντον. Διότι ο Ομπάμα χρησιμοποίησε το ίντερνετ κατά κόρον. Η νέα γενιά χρησιμοποιεί πολύ το ίντερνετ και τα διάφορα φόρα όπως αυτό, ενημερώνεται, διευρύνει τους ορίζοντές της και επομένως μαθαίνει πολύ περισσότερα. Αλλιώς τι καμπάνια να κάνει κανείς? Να βγει με τις παλιές διαδηλώσεις? Θα τον πουν γραφικό και δε θα του δώσουν σημασία. Ενώ το ίντερνετ είναι πολύ πιο αποτελεσματικό.
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
@ Lindaki

Από καταβολής του φόρουμ ο σκοπός αυτού και οι προσπάθειες των μελών του, θέλω να πιστεύω με μεγάλη επιτυχία, είναι να ενημερώνει για τον σωστό τρόπο απόκτησης σκύλου και να αποθαρύνει τον κόσμο που δεν ξέρει, από τις δύο ελεεινές επιλογές. Μπορεί να το βροντοφωνάξει το "μη" αλλά δεν μπορεί δυστυχώς να απαγορεύσει. Ενημερώνει και ελπίζει.
Ο δικός σου σκοπός λέγοντας όλα αυτά, ποιός είναι;
Να απαντησω μονο σ αυτο κι οχι στα υπολποιπα γιατι αποστομωθηκα; Δεν εχω κανενα σκοπο λεω όμως τις δευτερες σκέψεις που κάνει ένας υποψηφιος ιδιοκτητης ακουγοντας το "ΜΗ" και τις λέω φωναχτα, για αυτούς που φοβούνται να τις εκφράσουν! Πρεπει να με πεισετε guys για να ακολουθήσω το δρόμο του Θεου...και δεν ειναι ευκολο για σας!Μη τα θέλετε όλα ευκολα. Α!Τωρα που του το ειπα τον τρομαξα και θα το κάνει! Σκασιλα του!!Και δε θέλω να σε τρομάξω αλλα ο περισσοτερος κόσμος πρωτα την παρταρα του σκέφτεται και δεν ειναι ευκολο να τον αντιμετωπίσεις όλον αυτο τον οχετο!
 


Darkness

Well-Known Member
8 Απριλίου 2010
792
4
Μα δεν μπορούμε να εξαναγκάσουμε κάποιον με το ζόρι βρε Λιντάκι.
Δε βλέπεις, σελίδες επί σελίδων, συζητήσεις επί συζητήσεων και όλο τα ίδια και τα ίδια συζητάμε.
Ο καθένας έχει κρίση και λογική και παίρνει τις αποφάσεις του.
Δεν επιβάλλουμε τίποτα, απλώς συμβουλεύουμε (καμιά φορά ίσως ο τρόπος να είναι υπερβολικός, οκ) κι ευελπιστούμε για το καλύτερο.
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Για εκκολαπτόμενη εκτροφέας έχεις πολλά επιστημονικά κενά.

Τα οποια πρασπαθω, πολλές φορες και επιτυχως να καλυψω!Μηδενα προ του τέλους....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Να απαντησω μονο σ αυτο κι οχι στα υπολποιπα γιατι αποστομωθηκα; Δεν εχω κανενα σκοπο λεω όμως τις δευτερες σκέψεις που κάνει ένας υποψηφιος ιδιοκτητης ακουγοντας το "ΜΗ" και τις λέω φωναχτα, για αυτούς που φοβούνται να τις εκφράσουν! Πρεπει να με πεισετε guys για να ακολουθήσω το δρόμο του Θεου...και δεν ειναι ευκολο για σας!Μη τα θέλετε όλα ευκολα. Α!Τωρα που του το ειπα τον τρομαξα και θα το κάνει! Σκασιλα του!!Και δε θέλω να σε τρομάξω αλλα ο περισσοτερος κόσμος πρωτα την παρταρα του σκέφτεται και δεν ειναι ευκολο να τον αντιμετωπίσεις όλον αυτο τον οχετο!
Βεβαίως και δεν είναι εύκολο. Και θέλει κότσια για να προσπαθήσεις έστω. Δεν έχω δει κανέναν εδώ μέσα να φοβάται να εκφράσει τις σκέψεις του, για να βλέπει εσένα ως Μεσσία. Ισα-ίσα, που πολλές αντιγνωμίες καταλήγουν συχνά σε καυγάδες τρικούβερτους. Εγώ δεν σκέφτομαι μόνο την παρτάρα μου. Και ευτυχώς ξέρω και πολλούς σαν και μένα. Και παλεύω για να αντιμετωπίσω τους "άπιστους". Και είμαι περήφανη. Και για μένα και για όσους, κυρίως εδώ μέσα, παλεύουν μαζί μου. Και χαίρομαι πολύ για την κάθε μας επιτυχία. Και ευτυχώς είναι αρκετές. Ακόμη και αυτοί που δεν πείθονται -στα μούτρα μας τουλάχιστον- μπορεί πίσω από την πλάτη μας, κάπου να τους έχει ριζωθεί μια αμφιβολία. Ακόμη κι αυτό, επιτυχία είναι.
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Μα δεν μπορούμε να εξαναγκάσουμε κάποιον με το ζόρι βρε Λιντάκι.
Δε βλέπεις, σελίδες επί σελίδων, συζητήσεις επί συζητήσεων και όλο τα ίδια και τα ίδια συζητάμε.
Ο καθένας έχει κρίση και λογική και παίρνει τις αποφάσεις του.
Δεν επιβάλλουμε τίποτα, απλώς συμβουλεύουμε (καμιά φορά ίσως ο τρόπος να είναι υπερβολικός, οκ) κι ευελπιστούμε για το καλύτερο.
Καταλαβαινω την αγωνία σας, μη σε νοιαζει, το δικηγορο του διαβολου κάνω...σορυ,....η φυση μου βλέπεις...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Καταλαβαινω την αγωνία σας, μη σε νοιαζει, το δικηγορο του διαβολου κάνω...σορυ,....η φυση μου βλέπεις...
Sorry κι από μένα, αλλά μάλλον τον δικηγόρο του ευατού σου κάνεις.
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Βεβαίως και δεν είναι εύκολο. Και θέλει κότσια για να προσπαθήσεις έστω. Δεν έχω δει κανέναν εδώ μέσα να φοβάται να εκφράσει τις σκέψεις του, για να βλέπει εσένα ως Μεσσία. Ισα-ίσα, που πολλές αντιγνωμίες καταλήγουν συχνά σε καυγάδες τρικούβερτους. Εγώ δεν σκέφτομαι μόνο την παρτάρα μου. Και ευτυχώς ξέρω και πολλούς σαν και μένα. Και παλεύω για να αντιμετωπίσω τους "άπιστους". Και είμαι περήφανη. Και για μένα και για όσους, κυρίως εδώ μέσα, παλεύουν μαζί μου. Και χαίρομαι πολύ για την κάθε μας επιτυχία. Και ευτυχώς είναι αρκετές. Ακόμη και αυτοί που δεν πείθονται -στα μούτρα μας τουλάχιστον- μπορεί πίσω από την πλάτη μας, κάπου να τους έχει ριζωθεί μια αμφιβολία. Ακόμη κι αυτό, επιτυχία είναι.
Σωστα.
 




antonis1980

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2010
61
0
ελεος τον ζαλισατε τον χριστιαννο ενα σκυλακι ηθελε για παρεα και το κανατε ολοκληρο ανατολικο ζητημα για ονομα του θεου εσεις ολοι που μιλατε εδω τα ξερετε ολα και δεν εχετε πεσει θυματα και σεις . και συγνωμη διαβασα ολα τα μηνυματα σας που του λετε να παρει αδεσποτο αυτο δε θα εχει καμια ασθενεια ναι σιγουρα.......... τι να σας πω!!!!!! καποιος θειος μου καποτε ειχε ενα ντοπερμαν και το ειχε παρει απο πολυ καλο εκτροφειο το χρυσο πληρωσε και εβγαλε χιλια προβληματα ειχε πληρωσει τα μαλλιοκεφαλα του στους γιατρους ειχαμε βαρεθει να τον ακουμε ενω μια φιλη μου το πηρε απο pet shop και το σκυλι υπεροχο και χωρις κανενα προβλημα του θειου μου μας πεθανε και της φιλης μου ζει και βασιλευει.... αφηστε τα λογια λοιπον δωστε συμβουλες για τα σκυλακια και αφηστε ολα τα αλλα
 


alexkouts

Well-Known Member
1 Σεπτεμβρίου 2009
416
0
Βόλος
ελεος τον ζαλισατε τον χριστιαννο ενα σκυλακι ηθελε για παρεα και το κανατε ολοκληρο ανατολικο ζητημα για ονομα του θεου εσεις ολοι που μιλατε εδω τα ξερετε ολα και δεν εχετε πεσει θυματα και σεις . και συγνωμη διαβασα ολα τα μηνυματα σας που του λετε να παρει αδεσποτο αυτο δε θα εχει καμια ασθενεια ναι σιγουρα.......... τι να σας πω!!!!!! καποιος θειος μου καποτε ειχε ενα ντοπερμαν και το ειχε παρει απο πολυ καλο εκτροφειο το χρυσο πληρωσε και εβγαλε χιλια προβληματα ειχε πληρωσει τα μαλλιοκεφαλα του στους γιατρους ειχαμε βαρεθει να τον ακουμε ενω μια φιλη μου το πηρε απο pet shop και το σκυλι υπεροχο και χωρις κανενα προβλημα του θειου μου μας πεθανε και της φιλης μου ζει και βασιλευει.... αφηστε τα λογια λοιπον δωστε συμβουλες για τα σκυλακια και αφηστε ολα τα αλλα
και εγω ειχα ενα θειο που καπνιζε 3 πακετα την ημερα και επινε 2 μπουκαλακια βοτκα καθε μερα και εζησε μεχρι τα 90. τι σημαινει αυτο? οτι θα αρχισω να πινω και να καπνιζω και εγω?
αν δεν σ αρεσουν αυτα που διαβαζεις πολυ απλα κλεινεις το φορουμ και πας καπου αλλου να στα πουν καλυτερα!
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
ελεος τον ζαλισατε τον χριστιαννο ενα σκυλακι ηθελε για παρεα και το κανατε ολοκληρο ανατολικο ζητημα για ονομα του θεου εσεις ολοι που μιλατε εδω τα ξερετε ολα και δεν εχετε πεσει θυματα και σεις . και συγνωμη διαβασα ολα τα μηνυματα σας που του λετε να παρει αδεσποτο αυτο δε θα εχει καμια ασθενεια ναι σιγουρα.......... τι να σας πω!!!!!! καποιος θειος μου καποτε ειχε ενα ντοπερμαν και το ειχε παρει απο πολυ καλο εκτροφειο το χρυσο πληρωσε και εβγαλε χιλια προβληματα ειχε πληρωσει τα μαλλιοκεφαλα του στους γιατρους ειχαμε βαρεθει να τον ακουμε ενω μια φιλη μου το πηρε απο pet shop και το σκυλι υπεροχο και χωρις κανενα προβλημα του θειου μου μας πεθανε και της φιλης μου ζει και βασιλευει.... αφηστε τα λογια λοιπον δωστε συμβουλες για τα σκυλακια και αφηστε ολα τα αλλα
1) Γράφεις σε ένα θέμα που δεν έχουν απαντήσει από τον Ιούλιο.
2)Το τι θα κάνουμε, και τι συμβουλές θα δώσουμε, θα το αποφασίσει ο καθένας για τον εαυτό του.
3)Γράψε στο google puppy mills να δεις από που ήρθε το σκυλάκι της φίλης σου, και αν όντως έγινε έτσι να της πεις ότι είναι πολύ τυχερή.
4)Από ποιο εκτροφείο πήρε ο θείος σου το ντοπ;;
5)Δεν στηρίζουμε του πετσοπάδες τα παυμιλάδικα και τους μεσάζοντες γιατί αγαπάμε τα σκυλιά και ραγίζει η καρδιά μας όταν βλέπουμε σε τι συνθήκες ζουν. Εσένα ποια είναι η δικαιολογία σου για τις τόσο εγκληματικές απόψεις σου;
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Αντώνη το θέμα αδέσποτο το προτείνουν γιατί είναι καλύτερο να πάρεις ένα σκύλο που έχει ανάγκη απο σπίτι, που πεινάει και το οποίο το έχουν παρατήσει γιατί έχει προέλθει απο "κακή" γέννα.
Ή μήπως είναι καλύτερο να πάρουμε απο αυτούς που εκμεταλεύουν τα ζώα αναπαράγωντας τα χωρίς αγάπη και γνώση, οι οποίοι τα κλείνουν μέσα σε κλουβιά 0,5χ0,5 και πάμε σαν τους βλάκες και πληρώνουμε απο πάνω? Όσο συνεχίζουμε να αποκτούμε σκυλιά απο "αυτούς" τόσο περισσότερα προβλήματα θα έχουμε στο μέλλον.