Samoyed απο Μεσάζοντα. Βοηθεια!!


Sandos

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2010
128
0
Πατρα
Νεο μελος και εγω και σε λιγο καιρο θα εχω το δικο μου κουταβακι samoyed... Ελπιζω να βοηθησω και να βοηθηθω.. :D

Λοιπον παραγγελια το κουταβακι μου απο το aggeliopolis.gr ελεγε καθαροαιμο με τσιπακι και εμβολια και μου εδειχνε την μητερα και τα κουταβακια σε photo. το παλικαρι ειναι πολυ γνωστο στο site μιας και εχει καθημερινα πολλες αγγελιες και μιλησα και μου φανηκε σωστος και αξιοπιστος(ελπιζω) εδωσα προκαταβολη 50 ευρω και τα υπολοιπα θα τα δωσω οταν ανεβω αθηνα για να μ παραδωσει τον κουταβο μου..Το ξερω οτι θα επρεπε να ανεβω να δω γονεις να δω τον εκτροφεα και ολα αυτα αλλα δεν ηταν ευκολο λογω υποχρεωσεων...

Ποια ειναι η αποψη σας?? Βοηθηστε αν μπορειτε παιδια.. Ευχαριστω εκ των προτερων (αλεξανδρος)
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Καλως ηρθες! Να ακυρωσεις την παραγγελια ειναι η αποψη μου (ακομα και αν χασεις τα 50 ευρω)
Το παληκαρι που ειναι πολυ γνωστο στο site και εχει καθημερινα αγγελιες πιθανοτατα (για να μην πω σιγουρα) εχει puppy mill ή συνεργαζεται με καποιο τετοιο "κολαστηριο"...
Κανε λοιπον μια αναζητηση για puppy mills και δες απο που θα προερχεται το κουταβι σου.... αν υστερα απο οσα δεις και διαβασεις αποφασισεις να το παρεις...:-|
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Ακύρωσε τη παραγγελία...
Δεν ξέρεις αν οι φωτογραφίες είναι αληθινές η μούφα...δεν ξέρεις από που έρχεται το κουτάβι σου..ποιοί είναι οι γονείς του..
Και επειδή στο λέει το "παλληκάρι" ότι είναι καθαρόαιμο..εσύ τον πιστεύεις?
Αυτά τα σκυλιά από τα sites έρχονται από φάρμες κουταβιών Ανατολικών Χωρών...με ασθένειες...προβλήματα άλλα κλπ.
Το να παίρνεις σκυλιά από τέτοιου ε'ίδους Site είναι σαν να παίρνεις από Pet shop στην Ελλάδα...θα το έκανες αυτό?
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Πως ξέρεις ότι είναι εκτροφέας? Έψαξα της αγγελείες στο site και δεν είδα πουθενά κάποιος να λέει εκτροφέας, να έχει site δικό του και γενικές περιγραφές. Σε ποιο site λες ότι είναι γνωστός? Στο aggeliopolis.gr? Είδα απλά πολλά και διάφορα άτομα που πουλάνε Samoyed, όπου αν ψάξεις καλύτερα θα δείς ότι σε άλλα site λένε ότι πουλάνε όλες τις ράτσες σκυλιών, δηλαδή τα εισάγουν απο κάπου, πιθανότατα Puppy Mills, γιατί 300-500 ευρώ για Samoyed μου ακούγετε πολύ χαμηλή τιμή.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Καλώς ήρθες καταρχείν :)
Τι εννοείς έχει πολλές αγγελίες, με σκυλιά? Αν ναι, οι υπόλλειπες αγγελίες είναι για Samoyed ή γενικά με διάφορες φυλές?
Όσο να'ναι Sandos καλό θα ήταν να έβλεπες το κουταβάκι απο κοντά, να δεις τους γονείς και σε τι περιβάλλον μεγαλώνουν.
Δεν θέλω να φανώ 'κακός' ή ότι το παίζω 'ο έξυπνος' αλλά σκέψου ότι φέρνεις μια ψυχούλα στο σπίτι σου για τα επόμενα 10-14χρόνια. Το ότι δεν ήταν εύκολο λόγω υποχρεώσεων δεν είναι δικαιολογία για τόση μεγάλη απόφαση.
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Kαταρχήν δεν είναι εκτροφέας.
Kανένας σοβαρός εκτροφέας δεν θα έδινε με αυτόν τον τρόπο έναν σκύλο του.
Αυτό που σου προτείνουμε είναι να ακυρώσεις την παραγγελια και ας χάσεις πενήντα ευρώ.., δεν πειράζει..είναι λίγα σε σύγκριση με αυτά που θα "χάσεις" αν πάρεις από εκεί σκύλο.
Επίσης η εύρεση του αυριανού μας συντρόφου δεν γίνεται αν έχουμε "υποχρεώσεις".
Δεν παραγγέλνεις "ποπουτσια" από το internet..που και αυτά πιστεύω θα ήθελες να τα φορέσεις πριν τα παραγγείλεις.
Αν έχεις υποχρεώσεις κανε τες πρώτα όλες..και μετά ασχολήσου σωστά από που θα το επιλέξεις και πως, γιατί και η σωστή επιλογή ..στις υποχρεώσεις σου υπάγεται.

Kάλως ήρθες!
 


Sandos

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2010
128
0
Πατρα
Το πλαικαρι που μιλησα λεγεται Στελιος και συνεργαζεται με εκτροφεα και ειναι απο τον βολο. μου ειπε οτι 9 του μηνος θα κατεβει αθηνα και για αλλες παραγγελιες οποτε θα βρεθουμε για να το παραλαβω... τοτε θα κανω το εξης θα ανεβω αθηνα γιατι ουτως η αλλως θα πηγαινα σε γνωστους μου να τους δω θα κοιταξω τον κουταβο και τι να πω θα δω εκεινη την στιγμη .... δλδ υπαρχει προβλημα να μου ειναι αρρωστο συνεχεια και τετοια??
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Το παλικαρι ΔΕΝ συνεργαζεται με εκτροφεια!
Μπορεις να του κανεις 2-3 ερωτησεις για να πειστεις... Pedigree θα εχει? Απο ποιο εκτροφειο θα ειναι?
Δεν καταλαβαινω γιατι απο τη μια ρωτας τη γνωμη μας και απο την αλλη κανεις σα να μη διαβασες καν οσα γραφτηκαν!
Κανενας σοβαρος εκτροφεας δεν δινει τα σκυλια του σε μεσαζοντες!
Το κουταβι σου πιθανονατα να εχει προβληματα υγειας που θα το ταλαιπωρουν μια ζωή και ακομα πιο πιθανο να εχει και προβληματα συμπεριφορας!
 
Last edited:




Sandos

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2010
128
0
Πατρα
Δουλευω αυτην την στιγμη και δεν μπορω να διαβασω ολοκληρα αν και κοιταξα καποια πραγματα.... το παιδι αυτο μ ειπε οτι πρεπει να τα κρατησει να απογαλακτηστουν και να τους κανει 1ο και 2ο εμβολιο να μπει το τσιπακι και μετα μπορω να το παρω.. το εκλεισα πριν καμια βδομαδα και μιλαω συχνα πυκνα με το παιδι... ηταν 1 μηνα οταν το εκλεισα και θα το παρω στις 9 ιουλιου σχεδον 1,5 μηνων ... θα μπω το μεσημερι απο το σπιτι οταν τελειωσω την δουλεια να τα διαβασω και να δω τι μου γραψατε ... ευχαριστω για την βοηθεια.
 


alexkouts

Well-Known Member
1 Σεπτεμβρίου 2009
416
0
Βόλος
κανενας σωστος εκτροφεας δεν θα εδινε τα σκυλια του σε καποιον ενδιαμεσο ωστε να μεσολαβησει για να αγοραστουν τα κουταβια.αν ψαξεις λιγο και δεις τις απαντησεις εκτροφεων εδω θα το καταλαβεις. το κακο δεν ειναι μονο οτι το κουταβι μπορει να εχει προβληματα (ισως να εισαι και να ειναι τυχερο και να ειναι υγιεστατο θεμα τυχης καθαρα ειναι)αλλα και πως εζησε και πως ζουν οι γονεις του!
τωρα σιγουρα αν πεις ολους αυτους τους προβληματισμους σου στο καλοπαιδο αυτο θα βρει δικαιολογιες χιλιαδες για να σου απαντησει και καλα αυτα τα λενε οι εκτροφεις για να σου παρουν τα λεφτα και,και,και....αλλα σκεψου οτι κανενας απο εδω δεν εχει να κερδισει κατι με το αν παρεις η οχι κουταβι απο αυτον ενω αυτος αντιθετα εχει κερδος τα χρηματα σου.δικια σου ειναι η αποφαση στην τελικη.
ακομα πριν παρεις την αποφαση σου ψαξε λιγο στο φορουμ για παρανομα εκτροφεια και puppy mills πιστευω οτι οι εικονες και μονο αρκουν για να αποφασισεις.

α!επισης ενα τελευταιο να πεις στο καλο αυτο αυτο παλικαρι να βρει καμμια δουλεια της προκοπης να βγαζει χρηματα και να μην εκμεταλλευεται ζωα!
 
Last edited:


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
1,5 μηνων θα το παρεις απο την τοκετομαδα ?
ΣΙΓΟΥΡΑ θα εχει προβληματα συμπεριφορας! Ακυρωνω το πιθανοτατα!
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
1,5 μηνών? Καλά, όχι απλά δεν είναι εκτροφέας αυτός που το δίνει το σκυλί αλλά δεν έχει ιδέα απο σκυλιά. Φιλε, πισετύω ότι θα τα κλαίς τα λευτά σου.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Δουλευω αυτην την στιγμη και δεν μπορω να διαβασω ολοκληρα αν και κοιταξα καποια πραγματα.... το παιδι αυτο μ ειπε οτι πρεπει να τα κρατησει να απογαλακτηστουν και να τους κανει 1ο και 2ο εμβολιο να μπει το τσιπακι και μετα μπορω να το παρω.. το εκλεισα πριν καμια βδομαδα και μιλαω συχνα πυκνα με το παιδι... ηταν 1 μηνα οταν το εκλεισα και θα το παρω στις 9 ιουλιου σχεδον 1,5 μηνων ... θα μπω το μεσημερι απο το σπιτι οταν τελειωσω την δουλεια να τα διαβασω και να δω τι μου γραψατε ... ευχαριστω για την βοηθεια.
Φίλε μου κανένας σοβαρός εκτροφέας δεν θα έδινε σε διαμεσολαβητή.., κανένας σοβαρός εκτροφέας δεν θα έδινε ένα σκυλί στον ενάμισι μήνα.., κανένας σοβαρός εκτροφέας δεν θα έδινε σε κάποιον που έχει υποχρεώσεις και δουλειές τόσο ώστε να παίρνει από διαμεσολαβητή και να μην ασχοληθεί πάρα πάνω..

Μετά την δουλειά σου το βραδυ θα έχεις χρόνο να βρείς πληροφορίες..
Αυτό το παιδί ..προμηθεύει pet shop και εσύ αυτό που θα καταφέρεις θα είναι να πάρεις έναν σκύλο puppy mils.


Οι πληροφορίες εδώ είναι άπλετες και είναι εδώ όλο το 24 ωρο..;)

Εγώ δεν έχω να σου πω κάτι παρα πάνω από καλή τύχη..
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.874
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Φίλε/η Sandos, ξέρουμε όλοι πολύ καλά αυτήν την ιστορία. Πολλοί έτσι την πάτησαν. Οταν θα έχεις χρόνο να διαβάσεις τα λινκ που σου παρέθεσα, και ξανασκέψου το καλά. Αν με ρωτάς πάλι αν θα το έπαιρνα αυτό το κουτάβι αν ήμουν στη θέση σου, ΟΧΙ, ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΠΑΙΡΝΑ.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Μακριά!!!!

Να φοβάσαι... να φοβάσαι ΠΟΛΥ να πάρεις σκύλο από τον "Στέλιο".

Συνεργάζεται με σκυλέμπορους που δεν προσέχουν ΚΑΘΟΛΟΥ τα κουτάβια και τα έχουν στις χειρότερες συνθήκες. Τους συμφέρει οικονομικά αυτό (όπως και να τα ξεφορτώνονται πριν χρειαστεί να τα ταίσουν).

Και να με ΠΛΗΡΩΝΑΝ δεν θα έπερνα σκύλο από αυτούς τους απατεώνες.

Υπάρχουν πολλοί ηθικοί εκτροφείς για να επιλέξεις. Και κανένας από αυτούς δεν πουλάει κουτάβι 1,5 μηνών (καθώς απαγορεύεται νομικά!!!!!) και ούτε πουλάει σε μεσάζοντες.

Επίσης, ποτέ μην δώσεις προκαταβολή για κουτάβι που δεν έχεις δει και που δεν έχεις δει το πεντιγκρί του. ΟΥΤΕ σε καλό εκτροφέα.

Ο τίτλος ΓΙΑΤΙ γράφει "Samoyed από Ιδιώτη" ;;;;;; Τον ιδιώτη ΠΟΥ τον είδατε;;;;
Το αλλάζω.

Πληροφοριακά σας λέω πως ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ σκυλέμπορος της χώρας μας (προμιθευτής των περισσότερων μαγαζιών σε όλη την επικράτεια) λέγεται "Στέλιος".
 
Last edited:


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Μακριά!!!!

Να φοβάσαι... να φοβάσαι ΠΟΛΥ να πάρεις σκύλο από τον "Στέλιο".

Συνεργάζεται με σκυλέμπορους που δεν προσέχουν ΚΑΘΟΛΟΥ τα κουτάβια και τα έχουν στις χειρότερες συνθήκες. Τους συμφέρει οικονομικά αυτό (όπως και να τα ξεφορτώνονται πριν χρειαστεί να τα ταίσουν).

Και να με ΠΛΗΡΩΝΑΝ δεν θα έπερνα σκύλο από αυτούς τους απατεώνες.

Υπάρχουν πολλοί ηθικοί εκτροφείς για να επιλέξεις. Και κανένας από αυτούς δεν πουλάει κουτάβι 1,5 μηνών (καθώς απαγορεύεται νομικά!!!!!) και ούτε πουλάει σε μεσάζοντες.

Επίσης, ποτέ μην δώσεις προκαταβολή για κουτάβι που δεν έχεις δει και που δεν έχεις δει το πεντιγκρί του. ΟΥΤΕ σε καλό εκτροφέα.

Ο τίτλος ΓΙΑΤΙ γράφει "Samoyed από Ιδιώτη" ;;;;;; Τον ιδιώτη ΠΟΥ τον είδατε;;;;
Το αλλάζω.

Πληροφοριακά σας λέω πως ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ σκυλέμπορος της χώρας μας (προμιθευτής των περισσότερων μαγαζιών σε όλη την επικράτεια) λέγεται "Στέλιος".
ΑΚΡΙΒΩΣ!!!!! ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ....ΜΑΚΡΙΑ.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Κι επειδη κατι μου λεει οτι και το χρημα στη τσεπη σου δε ρεει,να ξερεις οτι αν το παρεις θα τα δωσεις 5πλα τα χρηματα σε γιατρους!.Πιστεψε το!Με επεισε κι εμενα φιλος,δε γινεται λεω να με κοροιδεψει ,κτλ,κτλ.Εχω δωσει τα μαλλιοκεφαλα μου!Αν σε πειθουμε τωρα,κρατησε το και οταν τον παρεις τηλ.Οτι και να σου λεει,λεγε οχι,οχι,οχι.Κλεισε τα αυτια και λεγε ΟΧΙ!Ειναι πολυ πειστικοι γμτ!
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Αν του έχεις ακόμη εμπιστοσύνη μετά από όλα αυτά....
... βάλε μας τα γυαλία!!! Πήγαινε να δεις το "εκτροφείο" και τους γονείς και τα κουτάβια. Βγάλε φωτό και δημοσίευσέ τες εδώ!

Πάω στοίχημα ΟΤΙ θέλεις πως ο "Στέλιος" δεν πρόκεται ΠΟΤΕ να σου επιτρέψει να δεις απολύτως ΤΙΠΟΤΑ.

Εκτός από το κουτάβι σου φυσικά, την ώρα που το αποπληρώνεις (μερικές δεκάδες φορές πάνω από την πραγματική του αξία).