Sar planinac με Καυκάσου-Καλησπέρα!


Status
Κλειδωμένο θέμα

ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Μισό μισο! Μια δορά ήρθε η κοπέλα την πιο προηγούμενη Κυριακή και μάθαμε το έλα και το κάτσε. Είχαμε ενα κενό μιας εβδομαδας λόγο ανωτέρας βίας και σημερα έχουμε το δεύτερο που θα τα πούμε όλα!!
Το έλα και το κάτσε είναι εντελώς ασήμαντα σε σχέση με τη βόλτα και την κοινωνικοποίησή του σ´ αυτή την ηλικία. Όποιος "εκπαιδευτής" δηλώσει ή πράξει διαφορετικά τη σφυρίχτρα του και σε άλλη παραλία.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Δηλαδή δηλώνει κάποιος εκπαιδευτής και αδυνατεί να βάλει λουρί και να πάει βόλτα κουτάβι 2,5 μηνών;
Θα έπρεπε αυτό και μόνο να σας βάλει σε σκέψεις
γιατι σου κανει περιεργο;
κατα καιρους εχω τρολαρει και στο φεης και λαιβ τετοιους εκπαιδευτες.εχω λαβει το ιδιο μαιηλ απο ολους με την τακτικη τους που σε καποιο σημειο λεει.....
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΜΟΣ
αν δεν ειναι γιατι να τον στρεσαρεις και να τον ζορισεις;;;;


παντως τραβα μας ενα βιντεο να δουμε την αντιδραση του εκπαιδευτη μολις του πεις για πνιχτη,αν και οπως σου ειπαν ολοι ειναι λαθος
 
  • Like
Reactions: GRDANE and Orilis


marina78

Well-Known Member
29 Μαϊου 2015
160
251
Θεσσαλονίκης
σημερα στο δεύτερο μάθημα τα πράγματα ξεκαθάρισαν!
Η ανάρμοστη συμπεριφορά του Άτλα δεν ειναι τυχαίο που γίνετε σε μένα κατα βάση,γιατι ειμαι αυτή που τον "φοβάμαι" για το πως θα γίνει στο μέλλον και εγω ειμαι αυτή που δεν εχω υπομονή...δεν εχω υπομονή: θελω να σε χτενίσω και θα σε χτενίσω μέχρι να τελειώσω!και οταν αντιδράει εγω δεν σταματώ...αφού θελω και πρεπει να τον χτενίσω...! Αλλο λάθος μου ο τρόπος της επιβράβευσης,δεν του δίνω λιχουδιές...ενα μπράβο και ενα χάδι οταν εκτελεί τις εντολές το έβρισκα οκ....
(ΛΑΘΗ μεγάλα απο πλευράς μου...!)
Απο την άλλη σαν την ειπα για το λουρί εκανε ακριβώς οτι ειπε ο sea-mol και ο άτιμος ήταν κύριος! Τωρα ξέρω και εγω πως να του βάζω λουρί και να πηγαίνουμε βόλτα ;)
Για τον πνίχτη μου ειπε οτι δεν ειναι υπέρ αλλα αν το επιθυμώ η ίδια της δεν ξέρει τον σωστό χειρισμό του πνίχτη και θα πρεπει να απευθυνθώ άλλου. (Τίμια απάντηση την βρίσκω)
Σημερα κάναμε το άστο. Καλά τα πήγαμε για αρχή,να δω οταν θα τα κάνω μονη μου όμως πως θα τα πάμε...γιατι ρε παιδιά ειναι διαφορετικός οταν ειναι η Εκπαιδευτρια απο οταν ειμαι μονη μου....γιατι ειναι πιο υπακούς οταν ειναι αυτή μπροστά;
Απο σημερα λοιπόν μπαίνουν οι βόλτες,οι λιχουδιές,η απομάκρυνση του μελλοντικού κρυμμένου φόβου που εχω και ευχομαι να στρώσουμε.....!
Φυσικά και δεν θα απαλλαγείτε εύκολα απο μένα....ολα και κάτι θα σας ξαναχρειαστω...:) !!!!
 


marina78

Well-Known Member
29 Μαϊου 2015
160
251
Θεσσαλονίκης
Και να προσθέσω ενα λάθος μου ακομη....! Δεν μου ειπε σφυρίχτρα για να σταματήσει να με μασουλάει,αλλα ντουντουκα τύπου κλάξον,εγω παρανόησα! Η σφυρίχτρα ειναι για να τον καλώ και να έρχεται οταν δεν ειμαι στο οπτικό του πεδίο!
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Θεωρώ ότι εκεί στα βόρεια μπορείς να βρεις ανθρώπους με εμπειρία σε ορεινούς ποιμενικούς αν ψάξεις συγκεκριμένα. Έχω πολύ καλό φίλο με ζευγάρι Σαρπλάνινατς εδώ, ο οποίος όταν έφερε το πρώτο πριν περίπου 4 χρόνια απευθύνθηκε στον καλύτερο εκπαιδευτή της περιοχής κ ο τύπος του αρνήθηκε. Κ πολύ καλά έκανε γτ άλλο το Ντόμπερμαν κ το Ροτβάιλερ κ άλλο η Σέρβα!

Από την άλλη, όταν πέρσυ έκανε γέννα -μην φωνάξει κανείς. Δηλώθηκε κ κατόπιν η θηλυκιά στειρώθηκε- ένα από τα κουτάβια πήγε Κοζάνη. Από 2,5 μηνών που πήγε στο παντοτινό του σπίτι τον έχει αναλάβει μια κοπελίτσα μεν, γνώστης τέτοιων φυλών δε. Έκλεισε χρόνο προχτές ο Σαμ. Ζει δίπλα στο δάσος, βγαίνει βόλτες εκεί συντροφεύοντας τον άνθρωπό του κ σπίτι παίζει με την 5χρονη εγγονή. Βέβαια πάντα υπό επίβλεψη κ όλοι είναι σε επιφυλακή γενικότερα γτ ο χαρακτήρας του διαμορφώνεται ακόμα, δν έχει ωριμάσει. Δίνει ωστόσο καλά δείγματα. Αυτό θες κ συ.

Σου τα λέω όλα αυτά για να δεις ότι γίνονται κ να μην φοβηθείς τον σκύλο σου. Νιώθω ότι το κάνεις ήδη με αυτά που ακούς κ πρέπει να συγκρατήσεις τον εαυτό σου. (y)
 






ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
όχι, δεν είναι στον χαρακτήρα μου να κάνω τέτοιους χαρακτηρισμούς.
απλά από αυτά που διάβασα απο μέλη που έχουν κάποια σχετική εμπειρία από τέτοιες φυλές, κατάλαβα ότι δεν θα έχεις και εύκολο έργο με τον σκύλο, και θέλει προσοχή.. γιαυτό λέω οτι είναι λεπτές οι γραμμές απο το ''άστο'' στο ''άστα να πάνε''.. κανένας δεν είναι ανεπίδεκτος μαθήσεως.. μόνο η άγνοια, η βαρεμάρα, η έλλειψη διάθεσης και χρόνου και άλλα μπορούν να φέρουν τέτοιο αποτέλεσμα, καθώς επίσης και ο χαρακτήρας του σκύλου φαντάζομαι..
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Θέλει τότε θ78, pθυμηθείτε...Όταν θταπεράσει 8λιχουδμήνες ααρλυκόσκυλο θΑγρίνιφαίνεται χρυσόψαρο.. ει οχαεσάς θπράγμβρείτε καθάρπροηγούμενες αναρτήσεις.. συαποτύχουν τα του Άτλα δεν ειναι τυχαίο που γίνετε σε μένα κατα βάση,γιατι ειεκπαιδεύτρια τον "φοβάμαι" για το πως θα γίνει στο μέλλον και εγω ειμαι αυτή που δεν εχω υπομονή...δεν εχω υπομονή: θελω να σε χτενίσω και θα σε χτενίσω μέχρι να τελειώσω!και οταν αντιδράει εγω δεν σταματώ...αφού θελω και πρεπει να τον χτενίσω...! Αλλο λάθος μου ο τρόπος της επιβράβευσης,δεν του δίνω λιχουδιές...ενα μπράβο και ενα χάδι οταν εκτελεί τις εντολές το έβρισκα οκ....
(ΛΑΘΗ μεγάλα απο πλευράς μου...!)
Απο την άλλη σαν την ειπα για το λουρί εκανε ακριβώς οτι ειπε ο sea-mol και ο άτιμος ήταν κύριος! Τωρα ξέρω και εγω πως να του βάζω λουρί και να πηγαίνουμε βόλτα ;)
Για τον πνίχτη μου ειπε οτι δεν ειναι υπέρ αλλα αν το επιθυμώ η ίδια της δεν ξέρει τον σωστό χειρισμό του πνίχτη και θα πρεπει να απευθυνθώ άλλου. (Τίμια απάντηση την βρίσκω)
Σημερα κάναμε το άστο. Καλά τα πήγαμε για αρχή,να δω οταν θα τα κάνω μονη μου όμως πως θα τα πάμε...γιατι ρε παιδιά ειναι διαφορετικός οταν ειναι η Εκπαιδευτρια απο οταν ειμαι μονη μου....γιατι ειναι πιο υπακούς οταν ειναι αυτή μπροστά;
Απο σημερα λοιπόν μπαίνουν οι βόλτες,οι λιχουδιές,η απομάκρυνση του μελλοντικού κρυμμένου φόβου που εχω και ευχομαι να στρώσουμε.....!
Φυσικά και δεν θα απαλλαγείτε εύκολα απο μένα....ολα και κάτι θα σας ξαναχρειαστω...:) !!!![/QUOTE]Το γιατι ειναι ποιο υπακουος στην εκπαιδευτρια κ οχι σε εσας θα το βρειτε στις προηγουμενες αναρτησεις
Οταν αποτυχουν τα τεχνασματα με τις λιχουδιες κ αρχισει το αγριμι να κανει οτι
Θελει τοτε θα με θυμηθειτε...Οταν θα περασει τους 4 μηνες το λυκοσκυλο θα σας φαινεται χρυσοψαρο...
 






ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Ρε ´συ Κούρος πες και κανένα καλο λογο...

εσυ οταν πήρες τον Καυκάσιο ήσουν ετημος; τα ήξερες ολα;
Δεν νομίζω.. και εσυ αυτοδίδακτος μου φαίνεσε σαν τους
περισσότερους απο εμάς (σχεδόν)
Και αυτοι που προσπαθούμε να βοηθήσουμε στο θεμα τι νομίζεις
οτι έχουμε; προβατίνες ή φραγκόκοτες;
 




marina78

Well-Known Member
29 Μαϊου 2015
160
251
Θεσσαλονίκης
Συγνώμη δεν ξέρω οτι δεν βγαίνουν σωστά τα μηνύματα με τις παρενθέσεις,εγω τα διαβάζω κανονικά.
Πάμε χωρίς παρενθέσεις:
σημερα στο δεύτερο μάθημα τα πράγματα ξεκαθάρισαν!
Η ανάρμοστη συμπεριφορά του Άτλα δεν ειναι τυχαίο που γίνετε σε μένα κατα βάση,γιατι ειμαι αυτή που τον "φοβάμαι" για το πως θα γίνει στο μέλλον και εγω ειμαι αυτή που δεν εχω υπομονή...δεν εχω υπομονή, θελω να σε χτενίσω και θα σε χτενίσω μέχρι να τελειώσω!και οταν αντιδράει εγω δεν σταματώ...αφού θελω και πρεπει να τον χτενίσω...!
Αλλο λάθος μου ο τρόπος της επιβράβευσης,δεν του δίνω λιχουδιές...ενα μπράβο και ενα χάδι οταν εκτελεί τις εντολές το έβρισκα οκ....
ΛΑΘΗ μεγάλα απο πλευράς μου...!
Απο την άλλη σαν την ειπα για το λουρί εκανε ακριβώς οτι ειπε ο sea-mol και ο άτιμος ήταν κύριος! Τωρα ξέρω και εγω πως να του βάζω λουρί και να πηγαίνουμε βόλτα ;)
Για τον πνίχτη μου ειπε οτι δεν ειναι υπέρ αλλα αν το επιθυμώ η ίδια της δεν ξέρει τον σωστό χειρισμό του πνίχτη και θα πρεπει να απευθυνθώ άλλου. Τίμια απάντηση την βρίσκω.
Σημερα κάναμε το άστο. Καλά τα πήγαμε για αρχή,να δω οταν θα τα κάνω μονη μου όμως πως θα τα πάμε...γιατι ρε παιδιά ειναι διαφορετικός οταν ειναι η Εκπαιδευτρια απο οταν ειμαι μονη μου....γιατι ειναι πιο υπακούς οταν ειναι αυτή μπροστά;
Απο σημερα λοιπόν μπαίνουν οι βόλτες,οι λιχουδιές,η απομάκρυνση του μελλοντικού κρυμμένου φόβου που εχω και ευχομαι να στρώσουμε.....!
Φυσικά και δεν θα απαλλαγείτε εύκολα απο μένα....ολα και κάτι θα σας ξαναχρειαστω...:) !!!!
Και να προσθέσω ενα λάθος μου ακόμη...μάλλον παρανόηση:την σφυρίχτρα μου είπε να την χρησιμοποιώ για το ΕΛΑ οταν δεν είμαι στο οπτικό του πεδίο. Για να σταματήσει το μασούλημα του χεριού μου μου είπε την χρήση κόρνας χεριού τύπου κλάξον!
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Βρε δεν το είπαμε για σένα! Στις παραθέσεις που κάνει ο Κούρος και μπλέκονται τα κείμενά του με τις παραθέσεις, αναφερθήκαμε.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Orilis




epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Συγχωρεμένη!




Πωωωω! Δυόμισυ μηνών... Θα χωράει στο Kennel όταν μεγαλώσει;
 
Last edited:
  • Like
Reactions: marina78


marina78

Well-Known Member
29 Μαϊου 2015
160
251
Θεσσαλονίκης
Ειναι μεγάλος τελικά ε....;
Περάσανε και 11 χρόνια που ειχα τελευταία φορά κουτάβι λυκόσκυλο και δεν θυμάμαι και δεν εχω και καλή σύγκριση....:sick:
 


Ρεάκι

Well-Known Member
11 Μαϊου 2015
101
73
34
Παντως καπως ετσι ηταν και το δικο μου χερι οταν ηταν κουταβι η Ρεα. Μη σου πω και χειροτερα!
 


marina78

Well-Known Member
29 Μαϊου 2015
160
251
Θεσσαλονίκης
Παντως καπως ετσι ηταν και το δικο μου χερι οταν ηταν κουταβι η Ρεα. Μη σου πω και χειροτερα!
Δεν με περάσει που ειναι το χέρι μου τωρα ετσι,θα με πειράξει αν δεν σταματήσει αυτο το "παιχνίδι" οσο μεγαλώνει.....! Η δικιά σου ποτέ και πως το έκοψε αυτο; Γιατι ο λυκοσκυλάκος μου τότε το έκοψε πολύ γρήγορα με το μηχανικό ΜΗ που του έλεγα...!
 


Status
Κλειδωμένο θέμα