Show Rotts


S13

Well-Known Member
30 Απριλίου 2007
305
0
www.rott-gr.com
Η συζήτηση ξεκίνησε από ΕΔΩ και μεταφέρθηκε.

τρύπιο σύστημα της Σερβίας ας πούμε, με πλαστά πιστοποιητικά δυσπλασίας, όπου δεν ξέρεις τί σου γίνεται ...
Eχεις δικιο σε αυτο που λες .Αλλα ξερεις τωρα τα τελευταια 4-5 χρονια υπαρχει ο κτηνιατρος Denis Novac στην Σερβια ο οποιος εκδιδει επισημα (FCI) ποιστοποιητικα και ο οποιος δεν χαριζει καστανα.
Εχω ακουσει απο ιδιοκτητη Σερβικου σκυλου που ειχε ποιστοποιητικο απο Denis Novac με HD Β και στην χωρα του (Δανια η Γαλλια δεν θυμαμαι καλα) ο ιδιος σκυλος να βγαινει ΗD-Α .
Τοσο σοβαρος και αυστηρος ειναι στην δουλεια του ο συγκεκριμενος κτηνιατρος.
Τωρα εαν μιλαμε γενικα για συστημα εκτροφης δεν τιθεται θεμα η Γερμανια ειναι αιωνες μπροστα απο Σερβια οσον αφορα την εργασιακη ικανανοτητα, αλλα σε θεμα μορφολογιας η Σερβια νομιζω οτι χτηπαει στα ισια την Γερμανια.

Ισως βγηκα εκτος θεματος νομιζω :wink:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Θα το έλεγες αυτό πριν τον Gonzzo? Οσοι σκύλοι στην Σερβία ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΑΙΜΑΤΑ και είναι μορφολογικά αστέρια είναι μετρημένοι στα δάχτυλα των... 2 χεριών. Οι άλλοι, (Dragicevic ας πούμε που σε ενδιαφέρει άμεσα) βλέπεις τί κάνουν... κάθε 2-3 γενιές ξαναγυρνούν στην Μαμά Γερμανία. Ο μοντέρνος σκύλος είναι ο Γερμανικός σκύλος, και ομολογουμένως πολλοί έχουν βγάλει πολύ καλά σκυλιά μπλέκοντας αυτά τα 2 αίματα ... πχ Bronko (σαβούρα κατα τη γνώμη μου, λόγω μάνας κλπ κλπ) με Μambo - δες τί κάνει ο Αυσραλός ... με Arkon κλπ (ονόματα δε λέμε οικογένειες δεν θίγουμε) Ο ίδιος μου έχει πει ότι οι Γιουγκοσλάβοι ειναι κατά το 90% απατεώνες (Γιουγκοσλάβος είναι), άσχετα με το τί έχω δει με τα μάτια μου...
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Τελικά Ben von Langen Ground ποιός το περίμενε? Ο Μuck ούτε που έπαιξε, και όλοι τον πίστευαν, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων ... εγώ πίστευα ότι θα το πάρει πάλι ο Djuke, μέχρι τελευταίας στιγμής ...
 


S13

Well-Known Member
30 Απριλίου 2007
305
0
www.rott-gr.com
O συγκεκριμενος αυστραλος (γιουγκοσλαβος στην καταγωγη) απο οτι γνωριζω εχει αρκετα σκυλια απο Γιουγκοσλαβια και εαν λεει οτι το 90% ειναι απατεωνες τοτε να υποθεσω οτι αυτος αγοραζει απο το 10% που ειναι σωστοι ?
Οσον αφορα τον GONZZO εχει και αυτος γερμανικα αιματα και μαλιστα προερχεται απο γραμμικη 3/3 στην "F" VOM WOLFER TURM γεννα.
Γενικα ειναι πολυ δυσκολο να βρεις σημερα σκυλο στην γιουγκοσλαβια που να μην εχει τον FLASH η τον FURST μεσα στο pedigree.
Για εμενα το επιθημητο θα ειναι ενας σκυλος απο γιουγκοσλαβια να εχει τα μια σλυλια στο pedigree απο γερμανια ωστε να μην χανεται το ταπεραμεντο και η εργασικαη ικανοτητα.

Οσον αφορα τον Ben von Langen Ground απο οτι εμαθα φετος οι κριτες εδωσαν παρα πολυ εμφαση στην κινηση και ο Oliver oπως παντα ξερει να προετοιμαζει τους σκυλους του ωστε να αποδιδουν στο 110% των δυνατοτητων τους.
Στην κατηγορια εργασιας ετρεξαν για 30 γυρους(3 km περιπου) μεσα σε εξαντλιτικη ζεστη και εκει που ολα τα σκυλια ειχαν κρεμασει απο την εξαντληση και ισια ισια που στεκοντουσαν στα ποδια τους , ο Βen ηταν ακομα "φρεσκος" σαν να ειχε μολις ξεκινησει.
Γενικα παντως δεν νομιζω να εχει τυχη οσον αφορα την εκτροφη και απο οτι προβλεπω συντομα θα πουληθει σε καμια Ινδονησια κανα τσουβαλι $.
Βy the way Destiny od Dragicevica V2 CHAMPION CLASS!!!!!!!!
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Γενικα ειναι πολυ δυσκολο να βρεις σημερα σκυλο στην γιουγκοσλαβια που να μην εχει τον FLASH η τον FURST μεσα στο pedigree.
To ίδιο λέμε, αν και δεν νομίζω οι Γιούγκοι να έχουν τόση αυτογνωσία και αυτοκριτική που να γυρίζουν στην Γερμανία για να μην χάσουν τα εργασιακά χαρακτηριστικά ... για εμπορικούς λόγους πάνε και στην πορεία ενός καλού μύρια έπονται ... :D

και ο Oliver oπως παντα ξερει να προετοιμαζει τους σκυλους του ωστε να αποδιδουν στο 110% των δυνατοτητων τους.
Πολλά ξέρει ο Οliver ... :wink:

Oλοι τρέχανε πάρα πολύ, όλες οι κατηγορίες -ναι έδωσαν βάση στην κίνηση-
έκαναν και ''λάθη'', πχ η Jossy von der Hassberhohen δεν πήρε κατάταξη ... !!, ούτε η Κendy Earl Antonius.
O Βen ήταν φωτιά, δέσποζε στην εργασίας, αλλά αυτό που δεν μπορείς να διανοηθείς ήταν η πρωταθλητών ... καταλαβαίνεις αν δεις και μόνο τον κατάλογο, τον έχεις δει? Live δεν νομίζω να ξανατύχει τέτοιο θέαμα ... :shock:

Η πιο ωραία σκύλα που είδα Jossy (την είδα και prive το προηγούμενο βράδυ) - Πρωταθλητής άστα να πάνε (μάλλον Morro) - και έναν σκύλο των Ιταλών - βάλε proggeto rottweiler να τον δεις - γιος του Mambo με μια σκύλα του Brancaleone - Leroy λέγεται ... o σκύλος αν σου αρέσει αυτός ο τύπος είναι ότι καλύτερο έχω δει και μόνο 13 μηνών...! Ο Βen πολύ καλός αλλά σου λέω δεν τον περιμέναμε, πολλοί πρωταθλητές ήταν καλύτεροι.

Γενικα παντως δεν νομιζω να εχει τυχη οσον αφορα την εκτροφη
Μάλλον, γι'αυτό νομίζω ότι δεν το δώσανε και στον Djuke ... δεν τους αρέσει τί δίνει και σου λέει ώωωωπα ...
 


S13

Well-Known Member
30 Απριλίου 2007
305
0
www.rott-gr.com
Μηπως ειδες την κινηση του Gino v.d.Berghalbinsel?
Ακουσα οτι σαν να ειχε προβλημα(σαν να κουτσενε??) μηπως προσεξες κατι τετοιο?
Eπισης πολλα γνωστα σκυλια στην εργασιας πηραν sg .
Ο Cuno vom Rabenschloss π.χ.περσι ηταν V1 στην Offene(με V2 τον Ben von Langen Ground) και φετος μονο ενα ταπεινο sg.
Πραγματικα κουφο.Ειπαμε να ο καθε κριτης εχει τα γουστα του αλλα οχι και ετσι .
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Nαι, κούτσαινε ... δεν ξέρω γιατί φυσικά, δεν ρωτάς τέτοια πράγματα.
Σωστό και αυτό που λές για τον Cuno, ήταν πολύ καλός ΚΑΙ φέτος ...
Νομίζω ότι ο επετειακός χαρακτήρας, η έμφαση στην κίνηση και στην φυσική κατάσταση, και η κάψα των κριτών να δείξουν ότι δεν αστειεύονται γκρέμισαν πολλά αξιόλογα σκυλιά, αλλά έχουν κι άλλα βεβαίως βεβαίως, και κανείς δεν μπορεί να πει ότι βγήκαν σκυλιά που δεν το άξιζαν. Ο Yoy για μένα εξαίρεση, είναι η χρυσή μετριότητα, αλλά ΜΕΤΡΙΟΤΗΤΑ. Δεν μπορεί να κερδίζει έτσι, δεν είμαστε στην έκθεση του ΚΟΕ ... :D
 


S13

Well-Known Member
30 Απριλίου 2007
305
0
www.rott-gr.com
Ωραια συζητηση ανοιξαμε .
Τον Filou(ενα απο τα αγαπημενα μου σκυλια) δεν τον εχω δει απο κοντα ποτε εσυ που τον ειδες τι σου εκανε εντυπωση περισσοτερο ?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
O σκύλος είναι ΤΡΕΝΟ, από μπροστά μέχρι πισω ΕΝΑ πράμα ...!! Αρκετά μακρύς, και βαρύς στην διάθεση, αλλά το κεφάλι και ο μυικός και όχι μόνο όγκος είναι απίστευτο!!! Ηταν το αξιοθέατο του Sieger, τον συζήταγαν όλοι (και όχι μόνο θετικά) εντωμεταξύ ο Andreas είναι μικρόσωμος πολύ και καταλαβαίνεις το αποτέλεσμα ... :lol:
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
O Filou είναι μια κατηγορία μόνος του! Και εξηγώ:

Είναι αισθητά μακρύς, ίσως αν δεν ξεφεύγει από το 15% να είναι ακριβώς αυτό ... :D

Αν αυτός ο σκύλος είχε μια σωματοδομή σαν του Djuke πχ, να μην κέρδιζε ούτε την έκθεση της... Καλαμάτας. Αλλά είναι πολύ δεμένος, πάρα πολύ δεμένος, σε ανησυχητικό σημείο δηλαδή, ίσως να ήταν 60 κιλά full μύες... πώς μπορείς να πεις αυτόν τον σκύλο μη compact? Με την ορθή έννοια του όρου, δεν είναι σε καμία περίπτωση πάντως.

Και κάτι άλλο: Εχει ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΚΕΦΑΛΙ. Πριν τον δώ από κοντά νόμιζα ότι έχει πρόβλημα στην μουσούδα, ότι είναι λίγο πιο λεπτεπίλεπτη από ότι θα έπρεπε, το βλέπω κιόλας κάθε μέρα σπίτι μου, γιατί έχω ένα γιο του ... αλλά μπααα!! Ο σκύλος έχει μια συνηθισμένη μουσούδα κολημμένη σε ένα ΒΑΡΕΛΙ!!! 8)

Και 3 φωτό Filou - Leroy (αυτός που με τρέλανε 13 μηνών!!!) - Djuke 1os champion classe





 


S13

Well-Known Member
30 Απριλίου 2007
305
0
www.rott-gr.com
Eιδες καθολου παιδια του Filou?
Nομιζω οτι απο οτι εχω δει μεχρι στιγμης δινει δυνατα σκυλια οπως λες δεμενα με δυνατα κοκαλα και καλες γωνιες ,αλλα αυτη την κεφαλα με την χαρακτηριστικη εκφραστικοτητα δεν την εχω δει μεχρι στιγμης σε καποιο απο τα παιδια του.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Είδα την μισή γέννα του Εrhardt, και κατι άλλα σκόρπια ... μία κόρη με την Mona Bonzi Star, μου είπανε ότι φυσάει ... αλλά δεν την πέτυχα. Για το τί δίνει, όπως τα λες ...
 






denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Καλός φαίνεται και... πολύ μικρόσωμος πρέπει να είναι ... Δεν τον είχα προσέξει ... τί είναι? Νέων? Γονείς?

Και μια άλλη ερώτηση - με ψευδόνυχο θα κατέβαζες το σκύλο σου? Θα κέρδιζε? Επιτρέπεται?
 


S13

Well-Known Member
30 Απριλίου 2007
305
0
www.rott-gr.com
Μηπως λες για τον Tayson ?
Εαν προσεξεις την παρακατω φωτο θα δεις οτι στο πισω ποδι εχει ψευδονυχο.
Ειναι πραγματικα κατι που δεν το εινα σκεφτει αλλα για να μπορει ο συγκεκριμενος σκυλος να ειναι ο πιο πολυνικης τα τελευταια δυο χρονια θα πρεπει να επιτρεπεται.


 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
τωρα αν πω οτι εμενα μου φαινεται κοντος χοντρος ασυμετρος και στραβοκανης ..............κινδυνευω με δημοσιο λιθοβολισμο ?