SOS ΓΙΑ ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΣΤΟ ΚΟΡΩΠΙ!


Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
Ο ιδιοκτήτης τους έπαθε εγκεφαλικό και είναι στο νοσοκομείο.
Τα σκυλιά είναι:
Μια θηλυκιά με 8 νεογέννητα,
3-4 κουτάβια των 3 μηνών και άλλα
9 ενήλικα σκυλιά.

Εχουν ελάχιστο φαγητό κάθε 2 ή 3 μέρες από κατοίκους.
Αναζητάται οποιαδήποτε βοήθεια:
φιλοξενία ή υιοθεσία των κουταβιών για όποιον ενδιαφέρεται.

Επισης,φωτογραφιση για προώθηση αγγελιών.

ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΗΛ.6982977330
 












DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
όποιος έχει πολλά αδεσποτα δεν είναι συλλεκτης απαραίτητα,ελεος πια,καραμελα το χετε κάνει.
Μια μικρή (ίσως άσχετη) παρατήρηση:

Κανείς δεν μπορεί να έχει πολλά αδέσποτα.
Εκτός αν είναι χώρα , πολή ή νομός (ή κάτι παρόμοιο).
Η Ελλάδα μπορεί να έχει πολλά αδέσποτα , η Ελένη δεν μπορεί να έχει αδέσποτα (να κατέχει) , μπορεί όμως αν θέλει να είναι ιδιοκτήτης όσων σκύλων θέλει.

Σαν ιδιοκτήτης σκύλου/σκύλων λοιπόν κρίνετε ο καθένας μας εδώ (και αλλού).

Γνώμη μου είναι πως πρέπει να είσαι ιδιοκτήτης όσων σκύλων είσαι ικανός να φροντίσεις αξιοπρεπώς.
Ένας παραπάνω και δεν θα φροντίζεις κανέναν σωστά.

Επίσης τις περισσότερες φορές είσαι και παράνομος μια που ο νόμος δεν επιτρέπει την κατοχή τόσων πολλών σκύλων.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Η Ελλάδα μπορεί να έχει πολλά αδέσποτα , η Ελένη δεν μπορεί να έχει αδέσποτα (να κατέχει) , μπορεί όμως αν θέλει να είναι ιδιοκτήτης όσων σκύλων θέλει.
Μια μικρή παρατήρηση. Όχι όσα θέλει.
Βάση του νόμου, όπως αναφέρεις και παρακάτω, μπορεί να διατηρεί στην οικία του και μονο (ούτε στο δρόμο, ούτε στα μπαλκόνια, ούτε στις πυλωτές, ουτε σε οικοπεδα) ένα σκύλο και μια γάτα ή 2 σκύλους ή 2 γάτες maximum.
Όποιος διατηρεί 30 σκύλους (όπως στην περίπτωση που συζητάμε) ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι είναι συλλέκτης.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Βρε παιδιά, μήπως (λέω μήπως) προτρέχετε??

20 υποτίθεται οτι είναι τα σκυλιά, και γιατί προεξοφλείτε οτι δεν είναι καλά φροντισμένα ή οτι δεν έκανε προσπάθειες ο άνθρωπος να τα προωθήσει πριν το εγκεφαλικό? Αφού δεν ξέρουμε τις συνθήκες.....
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Τι να ξέρουμε παραπάνω βρε Πηγή? Εδώ ένα-δυο σκύλους έχουμε οι περισσότεροι και πάλι πολλές φορές τους παραμελούμε λόγω δουλειάς, υποχρεώσεων κτλ!
Πως μπορεί κάποιος να φροντίζει 20 σκύλους αξιοπρεπώς?. Μόνο 20 ώρες την ημέρα χρειάζεται για τους βγάζει βόλτα (ένα μισαωρο το πρωι και ένα μισαωρο το βραδυ τον κάθε σκύλο έστω για την τουαλέτα του)! Ας μην αναφερθώ στα έξοδα (τροφές, αποπαρασιτωσεις, κτηνιάτρους κτλ)

Που ζουν αυτά τα ζώα? Κάτω από ποιες συνθήκες? Τι τρώνε? Πως εκτονώνονται? Που λερώνουν? Έχουν πατήσει ποτέ σε κτηνίατρο?
Είναι δυνατόν ένας ηλικιωμένος να φροντίζει μόνος του 20+ ζώα έτσι όπως πρέπει? Για τα αυτονόητα θα συζητάμε? :-|
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Που ξέρουμε ότι είναι ηλικιωμένος?:):)

Που ζουν αυτά τα ζώα? Κάτω από ποιες συνθήκες? Τι τρώνε? Πως εκτονώνονται? Που λερώνουν? Έχουν πατήσει ποτέ σε κτηνίατρο?
Δεν ξέρω. Ρωτάω. Κλειάννα, σε τι κατάσταση ήταν οι σκύλοι?

ΟΚ, ας μην ξεκινήσουμε συζήτηση περι συλεκτών πάλι, το έχουμε εξαντλήσει νομίζω... ας κρατήσουμε μόνο μια μικρή επιφύλαξη.:)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Γιατί να μην την ξεκινήσουμε? Η επανάληψη είναι η μητέρα της μάθησης.
Γκεμπελικη μέθοδος: «Πες πες, κάτι θα μείνει στο τέλος»! ;)
Που ξέρουμε ότι είναι ηλικιωμένος?:):)
:roll:
Εγκεφαλικό έπαθε ο άνθρωπος βρε Kopritis, σίγουρα δεν είναι και εικοσάρης!
Εδώ που τα λέμε και εικοσάρης να είναι, είναι δεδομενο ότι 20 σκυλιά στο σπιτι του δεν μπορεί να τα φροντίζει μόνος του αξιοπρεπώς.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Οτι νομίζετε κάντε. :)

Δεν νομίζω οτι διαφωνούμε για τους συλλέκτες γενικότερα, γι'αυτό μόνο είπα οτι δεν έχει νόημα να ξανασυζητηθεί...

Εγώ πάντως διατηρώ τις επιφυλάξεις μου. Ο κύριος με το εγκεφαλικό είναι για μένα αθώος μέχρι αποδείξεως του εναντίου. :)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ο κύριος με το εγκεφαλικό είναι για μένα αθώος μέχρι αποδείξεως του εναντίου. :)
Δεν στήνουμε δικη, Πηγή. ;)
Αφορμές παίρνουμε για να ενημερώνουμε τον κόσμο.

:)
 


harley

Well-Known Member
6 Οκτωβρίου 2008
126
0
Γιατί:roll:
Εγκεφαλικό έπαθε ο άνθρωπος βρε Kopritis, σίγουρα δεν είναι και εικοσάρης!
μην παιρνεις και ορκο, οτι οι εικοσαρηδες και,σου λεω εγω, δεν παθαινουν εγκεφαλικο, οπως για παραδειγμα απο κοκα`ι`νη και αλλα αιτια. στο αλλο θεμα τωρα συμφωνω.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Δεν στήνουμε δικη, Πηγή. ;)
Αφορμές παίρνουμε για να ενημερώνουμε τον κόσμο.

:)
OKOK. Απλά ίσως θα ήταν καλό να βάλουμε τις παραπομπές (είσαι η ειδική!) στις προηγούμενες συζητήσεις περι συλλεκτών, και να αναφερθούμε γενικά, οχι για το συγκεκριμένο, για τον οποίο δεν ξέρουμε λεπτομέρειες. (ΔΕ σου λεω τι να κάνεις, λεω απλά τι θά ήθελα να κάνω εγώ......και τι θα έκανα αν είχα το ταλέντο σου στο να βρίσκω τις σωστές παραπομπές επι παντός επιστητού χωρις να ψάχνω δυο μέρες...:p)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.839
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU