SOS τριχες παντου..


m&m_tsihua

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
53
44
41
Θεσσαλονικη
Εχμ... Τα τσιουαουα εχουν υπό μανδύα? Μηπως κι εγώ δεν πρεπει να χρησιμοποιώ furminator? Επίσης παρατηρώ οτι εχει κατι σαν πυρίτιδα στο τρίχωμα της... Ειναι φυσιολογικό αυτο?
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Θα ρώταγα την Λυδία στη θέση σου.
Για το furminator λέω.
Τα τσίου από όσο ξέρω έχουν διπλό μανδύα. Ελάχιστες φυλές έχουν μονό μανδύα.
 
  • Like
Reactions: m&m_tsihua




m&m_tsihua

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
53
44
41
Θεσσαλονικη
Εχμ... Τα τσιουαουα εχουν υπό μανδύα? Μηπως κι εγώ δεν πρεπει να χρησιμοποιώ furminator? Επίσης παρατηρώ οτι εχει κατι σαν πυρίτιδα στο τρίχωμα της... Ειναι φυσιολογικό αυτο?
 




Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Εχμ... Τα τσιουαουα εχουν υπό μανδύα? Μηπως κι εγώ δεν πρεπει να χρησιμοποιώ furminator? Επίσης παρατηρώ οτι εχει κατι σαν πυρίτιδα στο τρίχωμα της... Ειναι φυσιολογικό αυτο?
ελπίζω να μην είναι εξτρεμιστικών φρονημάτων που είναι και στη μόδα τελευταία :ROFLMAO::ROFLMAO:

χωρίς πλάκα, μήπως έχει ερεθιστεί το δέρμα από το furminator?
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Θεωρητικά αυτό το μαραφετι σχεδιάστηκε να αφαιρεί τον υπομανδυα. Καλά λόγια δεν έχω ακούσει από κανέναν. Λένε πως σπάει και καταστρέφει τις εξωτερικές τρίχες.
Προσωπική εμπειρία φυσικά δεν έχω, αλλά έχω ακούσει περίπτωση που κάποιος τη χρησιμοποίησε σε γιόρκι. Το αποτέλεσμα το φαντάζεστε...
Για όσους δεν το ξέρουν τα γιόρκι δεν έχουν υπομανδυα, για αυτό και δεν μαδανε. Για να το θέσω πιο σωστά δεν πρέπει να έχουν, γιατί το έχω δει και αυτό.
Εμενα η λογική μου λεει ότι αν κατέστρεφε τις τρίχες θα τις έβγαζε ακόμα και όταν δεν ήταν να πέσουν
Σε εποχες που δεν μαδάει, δεν βγαζει όμως, απλώς περνάει και φαίνεται να τις χτενίζει.
Ενώ όταν αρχιζει η αλλαγη των τριχών, γινεται χαμός από αυτές που βγαζει.
Τωρα αν κάποιος κανει κακη χρηση, αυτο ειναι άλλο θεμα!
 
  • Like
Reactions: m&m_tsihua




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Πάντως πραγματικά, δεν βλέπω να υπάρχει τρόπος πρόληψης του μαδήματος σε ικανοποιητικό επιπεδο... στο δικό μου σπίτι χάνεται πολλή τρίχα γμτ.... ειδικά στο μέρος "grooming time" πάντα υπάρχουν τούφες... καθε τρεις και λίγο σκουπα, και τώρα που θα μπουν και τα χαλιά, σιχτηρίζω ήδη το τι θα ακολουθήσει.

Φουλ χτένισμα 2 φορές τη μέρα, λαστιχάκι, συμπληρώματα και ειδικά προιοντα σαμπουαν/κοντισιονερ... ελεος... παντελώς ασύμφορο το θέμα "τριχα".... Και πάντα μα πάντα καταλήγω να ακούω στο τελος..."αμαν ρε Γκέλυ...μαδάς, πιάσε επιτέλους τα μαλλιά σου".... Σκέφτομαι να παρω μακρύτριχο σκυλι που να μαδάει και να εχουμε ίδια απόχρωση τρίχας, μπας και γλυτώσω τη γκρινια :p
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Γιάννη, αυτό που λένε είναι πως σπάει τις εξωτερικές, δεν τις βγάζει επιτόπου (να το δεις εκείνη την ώρα). Μακροπρόθεσμα δηλαδή φθείρει τον εξωτερικό μανδύα.
Ειδικά σε show dogs, είναι απαγορευτικό, για αυτό Πάνο στο είπε και η Αλεξία.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
A! Αν και μου φαίνεται περίεργο γιατί γλυστράει απαλά, εκτός αν τις κάνει κάποιος κόντρα!



Αλλά εγώ δεν έχω σόου ντογκ!:D
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ο Κάστωρ είναι κοντοτριχος ή θυμάμαι λάθος;
Μήπως αυτά που λένε αφορούν πιο μακρύ μαλλί. Είναι ίσως πιο λογικό έτσι.
Ξαναλέω δεν έχω προσωπική εμπειρία, μεταφέρω απλά αυτά που λέγονται πίσω από τις κάμερες.
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Γιάννη, αυτό που λένε είναι πως σπάει τις εξωτερικές, δεν τις βγάζει επιτόπου (να το δεις εκείνη την ώρα). Μακροπρόθεσμα δηλαδή φθείρει τον εξωτερικό μανδύα.
Ειδικά σε show dogs, είναι απαγορευτικό, για αυτό Πάνο στο είπε και η Αλεξία.
ναι i know, απλά δεν ασχολήθηκα να δω αν είναι γενικό το κακό ή αν είναι απαγορευτικό μόνο για τα golden.

τώρα που το λες, ένας φίλος χρησιμοποιεί στο λαμπ του, και το τρίχωμα ειναι τραχύ και θαμπό. παίζει να είναι αυτό.. θα του πω να αλλάξει για λίγο καιρό.
 




epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Ο Κάστωρ είναι κοντοτριχος ή θυμάμαι λάθος;
Δεν ξερω ώς τι χαρακτηρίζονται οι Κάστορες:LOL:
Πολύ κοντοτριχος δεν είναι πάντως! Εχει γούνα από 1,5 έως 4 εκατοστά αναλόγως του σημείου.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict




Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
ρε συ, το furminator δεν ξεφτιλίζει την τρίχα και το δέρμα του σκύλου?

μήπως με μια απλή βούρτσα να είναι καλύτερα? (να μη σπάει η τρίχα κλπ)

κανας groomer ρε παιδιά???
Για να είμαι ειλικρινής κι εγώ ήμουν πολύ επιφυλακτική πριν το αγοράσω. Παρόλα αυτά με αραιή και απαλή χρήση δεν είδα κανένα πρόβλημα. Νομίζω πως όποιος ακολουθήσει ευλαβικά και με περισσή προσοχή τις οδηγίες χρήσης δεν θα έχει θέμα. Φαντάσου το χρησιμοποίησα μόνο στην περίοδο τσουρομαδήματος κι αυτό μια φορά την εβδομάδα αφού πρώτα έχει πέσει χτένισμα με slicker brush για να φύγει οποιαδήποτε υποψία κόμπου και σε απόλυτα στεγνό τρίχωμα. Τώρα πλέον κάθεται αποθηκευμένο και περιμένει το επόμενο τσουρομάδημα σε κάτι μήνες. Πλέον μόνο με slicker κι αυτό όπως έχω ξαναπεί προς χάριν ξεσκονίσματος και υγείας της τρίχας. Δεν μαδάει εξάλλου σχεδόν καθόλου πλέον..

Σπάσιμο τρίχας δεν παρατήρησα. Ούτε πιτυρίδα ούτε τίποτα. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι δεδομένου πως έφευγε η πολλή περίσσεια τρίχα είναι πως το σκυλί φαινόταν σαν αδυνατισμένο. Ίσως και είναι αυτό που πειράζει στα show dogs καθότι το τρίχωμα είναι η μισή αρχοντιά που λέμε. Εμένα όμως δεν με πείραξε. Εξάλλου τώρα που έχει αρχίσει να γεμίζει με το χειμερινό τρίχωμα έχει επανέλθει στα φουντωτά της επίπεδα. Οπότε ναι σε show dog μάλλον δεν θα το συνιστούσα. Σε οποιονδήποτε άλλο θέλει να το δοκιμάσει ναι πιστεύω πως αξίζει να το δει. Πάντα με μέτρο όμως. Αν κάποιος θεωρεί ότι με αυτό θα γλιτώσει τρελά πράγματα και το πλακώνει κάθε μέρα το σκυλί στο furminator, ε ναι εκεί δεν φταίει το εργαλείο αλλά η χρήση του..
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Ερωτηση:
Αν εχω καταλαβει σωστα, η βούρτσα βγαζει το υποστρωμα. Οι τριχες που μαζευω απο το πάτωμα ειναι λεπτες και χνουδαλες και λευκες.
Ο υπομανδυας πεφτει ή ολο το τριχωμα;
 


Xaroula_Rous

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2014
109
88
37
Έχει αρχίσει και σε εσάς η τρελή τριχόπτωση εδώ και μια βδομάδα ή μόνο εμείς χάνουμε μια μπάλα ποδοσφαίρου τρίχες την μέρα ;;;
και για να σας προλάβω.. ναι ναι καθημερινό χτένισμα, καθημερινό σκούπισμα, τροφή με ψάρι συμπλήρωμα με έλαιο σολομού! ουφφφφφφφφ :confused:
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3