Συμπλήρωσε το...Σκύλος ΜΕΣΑ σε ενοικιαζόμενο σπίτι


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Θα το κανω λιγο πιο συμμετοχικο...

Νοικιαζεις ενα σπιτι,ζεις εκει,και αργοτερα φερνεις στην οικογενεια και ενα σκυλο. Ενημερωνεις μαλιστα τον ιδιοκτητη,δεν σου λεει κατι και καποια μερα που του ζητας μειωση ενοικιου(συμπτωματικα; ) ακολουθει ο εξης τηλεφωνικος διαλογος:

ΕΣΥ:Σχετικα με οσα συζητησαμε για την μειωση,εχετε κατι να μου πειτε;
ΑΥΤΟΣ:Οχι τι να σου πω
ΕΣΥ:Να μου δωσετε καποια απαντηση,να κανω κι εγω ενα προγραμματισμο κατα τις δυνατοτητες μου
ΑΥΤΟΣ:...εχμμμ.κοιτα να δεις,το σκυλο να τον βγαλεις εξω απο το σπιτι...
ΕΣΥ:Οριστε;;;Αλλο συζηταμε...εχετε κατι να μου πειτε σχετικα με τη μειωση ενοικιου;
ΑΥΤΟΣ:...Ηρθα προχθες να παρω κατι γραμματα και εβαλα τα φακελλα πανω στο παραθυρο και πηγε να με ΦΑΕΙ,θα μου αρπαζε το χερι...Δεν ειχες πει για σκυλο μεσ'το σπιτι οταν το νοικιασες...
ΕΣΥ:__________________________

Εσυ λοιπον τι θα απαντουσες στον εν λογω...εχμμμ...."Κυριο"...το αφηνω στην κριση σας και στην επιλογη σας....και καποια στιγμη θα σας δωσω και τη δικη μου απαντηση...:cool:
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Θα του έδειχνα αυτό από το μέλος DimitrisTr για να αντιληφθεί την νομιμότητα μου, και αν δεν καταλάβαινε τίποτα θα του εξηγούσα πόσο δύσκολο θα είναι να βρεί νέους ενοικιαστές αυτή την περίοδο και ταυτόχρονα θα απαριθμούσα τα θετικά που έχουμε προσφέρει σαν ενοικιαστές του σπιτιού του.
Συνεχίζοντας με τον ίδιο ειρηνικό τρόπο θα του πρότεινα επίσης να συναντήσει τον σκύλο μου για να δει ότι κάνει λάθος σχετικ΄΄α με τις προθέσεις του.
Αν συνέχιζε να μη καταλαβαίνει, και επειδή δεν μιλάμε για απειλή έξωσης (όπου θα υπήρχε η αναφορά στον δικηγόρο μου) αλλά για ένα αίτημα μείωσης ενοικίου θα έπρεπε ( αν ήταν επιτακτικό για εμένα λόγω πραγματικών οικονομικών δυσκολιών) να αρχίσω να ψάχνω για νέο σπίτι
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Πες του ότι δεν σου είπα για τον σκύλο μες το σπίτι όταν το νοίκιασα, γιατί όταν το νοίκιασα, δεν είχα σκύλο μες το σπίτι! (επειδή λες πως τον έφερες αργότερα) Όταν όμως τον πήρα, σε ενημέρωσα!

Κοίτα, φαίνεται νομίζω καθαρά πως ο τύπος απλά ψάχνει δικαιολογίες για να μη σου κάνει τη μείωση! Απόδειξη σου δίνει? Αν ναι, στη δίνει ολόκληρη;
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Στο τελευταίο σπίτι πριν πάω στο δικό μου μου είχε βάλει μέσα στο συμβόλαιο κι εγώ ο βλάκας είχα υπογράψει για ετήσια αύξηση μετά τα πρώτα 2 χρόνια στο 5% ήρθε λοιπόν να συζητήσουμε σχετικά με αυτό όταν πέρασαν τα 2 χρόνια γιατί είχα ενστάσεις παρότι εγώ φταίω που δεν το είδα κι όχι αυτός που ήταν πονηρός. Ούτε λίγο ούτε πολύ μου είπε όπως όταν νοίκιασα το σπίτι δεν είχα πει ποτέ ότι θα πάρω και τρίτο σκύλο. Ξέρω τι θα πείτε πως επιτρέπονται μέχρι δύο αλλά εγώ είχα τρία, τί να έκανα να το πέταγα το ένα; Με λίγα λόγια τον ρώτησα αν η αύξηση αφορά το έξτρα μέλος στην οικογένεια μου να την πληρώσω αν με αυτό πρόκειται να εξασφαλίσω την εύνοια του (ήταν και διαχειριστής της πολυκατοικίας και μου πέταγε μπηχτές κατά καιρούς) πιθανόν τον έθιξα λέγοντας του πως εξαγοράζεται η αντίληψη κι η αντιμετώπιση του και αυτή ακριβώς ήταν η πρόθεση μου. Ούτε την αύξηση μου έκανε, ούτε ξαναείπε κουβέντα για τον τρίτο σκύλο.
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
ναι ...
εγω - o ο σκυλος δεν προκειτε να φυγει .. ειναι δικαιωμα μου να εχω σκυλο .. σε οποιοδηποτε σπιτι και αν ημουν.. μπορω νας φερω και το σχετικο αρθρο... αλλα δεν μου ειπατε.. με την μειωση θα κανουμε κατι, η να ψαξω να βρω ενα πιο οικονομικο σπιτι? .. ξερετε δεν θα δυσκολευτω πολυ λογω της οικονομικης καταστασης... απλα ειχα βολευτει εδω.. ΛΟΙΠΟΝ???
 


mariaa

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2010
861
1
πανω σε δενδρο
επειδη εχω δικο μου σπιτι ,δεν ξερω να σου απαντησω σιγουρα μην σε παρω στον λαιμο μου ,που λενε, ξερω ομως να σου πω σαν ιδιοκτητρια που νοικιαζω ,οτι με καμμια κυβερνηση δεν θα ηθελα να μου φυγει ο νοικαρης ,ειμαι διατεθημενη να τον αφησω να μενει τσαμπα ,αρκει να πληρωνει τα κοινοχρηστα (ευτυχως δεν εχει σκυλο, οποτε δεν διαβαζει το φορουμ) Εκτος και αν αυτος εχει πολλα λεφτα οποτε δεν τον νοιαζει αν φυγεις,ζυγισε το και πραξε αναλογα
 


Baloo

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2011
179
2
12
Κρήτη
ΕΣΥ: Παραλίγο δυστυχώς... Του ταχυδρόμου του έφαγε δύο δάχτυλα. Λίγο πό δω λίγο από κει, δεν χρειάζεται να του αγοράζω και τροφή. Λοιπόν, τι λέγαμε, α ναι... για τη μείωση ενοικίου θα μου δώσετε κάποια απάντηση;
 


merlin 1

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2011
358
0
πες του πως κλεινεις τα ενοικια και σε 2 μηνες φευγεις μπλοφαρε και αντε βρες κατι καλυτερο μα πιο λιγα λεφτα

η ετσι η αλλιως κερδισμενος εισαι αλλα μπλοφαρε να το πιστεψει ωστε να κανει μειωση
 


Baloo

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2011
179
2
12
Κρήτη
Το θέμα είναι ότι ισχυρίστηκε πως ο σκύλος παραλίγο να του αρπάξει το χέρι. Οπότε μπήκε μέσα στο σπίτι και το σκυλί τον έδιωξε...
 






harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
ΕΣΥ: "κοιτα να δεις, ο σκυλος δυσανασχετει πολυ με το ψηλο ενοικιο, γιατι αναγκαζομαι να του παιρνω φθηνη τροφη. Κατσε να τον φωναξω να σου τα πει και ο ιδιος".


Στη θεση σου θα τον απειλουσα οτι θα φυγω. Ο τοπος κυριολεκτικα βρωμαει απο αδεια σπιτια (δεν ξερω βεβαια για την περιοχη σου) και ολοι παζαρευουν το ενοικιο λογω κρισης. Ειναι η χρυση εποχη του Ενοικιαστη.
 


Lead Poisoner

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2011
125
0
43
Νέα Σμύρνη
www.facebook.com
νοικιαζω ενα διαμερισμα σε εναν κυριο για διολου ευκαταφρονητο ποσο.πριν 8 μηνες εβαλε 2 γατες μεσα .

βασει νομου δεν μπορω να πω κουβεντα παρολο που φοβαμαι λιγακι μη βαλει κ αλλες γιατι μετα θα ξεπερναει το επιτρεπτο οριο,ομως να ειμαι ειλικρινης κ να βαλει κ αλλες δεν θα το κανω θεμα γιατι θεωρω τον ευατο μου φιλοζωο ως ενα σημειο.

Τωρα για το θεμα του ενοικιου δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις κ πολλα αν δεν θελει να στο μειωσει απο το να φυγεις.φυσικα δεν πρεπει τα 2 πραγματα να συσχετιζονται για κανενα λογο.Εσυ μπορεις να εχεις εως 2 σκυλια με το ετσι γουσταρω κ νομικως(εχω παραθεσει ποστ με τις νομικες διαταξεις) αλλα κ αουτος δεν ειναι υποχρςωμενος να μειωσει το νοικι βαση κρισης.αυτο που μπορεις να πετυχεις ειναι να μην το αυξησει καθοτι οταν πρωτο μπηκες μεσα εχεις υπογραψει ενα συμβολαιο.Βασει νομου δικαιουσαι οταν το σπιτι εχει καποια προβληματα η ειναι χτισμενο παραπανω απο 16 χρονια.Ομως εδω ειναι ελλαδισταν σε βλεπω δικαστικως μονο ........

ειναι θεμα ανθρωπιας απο κει κ περα δηλαδη με τι ανθρωπο εδωσες τα χερια οταν μπηκες μεσα. Καλη τυχη
 


mariaa

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2010
861
1
πανω σε δενδρο
.Ομως εδω ειναι ελλαδισταν σε βλεπω δικαστικως μονο ........
δικαστικα ,πρεπει να κραταει η τσεπη σου που λεμε
400 και βαλε για δικηγορο χλωμο το βλεπω
 


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
ε μα μένεις και μακριά να σου νοίκιαζα το δικό μου στην Κυψέλη :p

Απλά πες του ότι κλείνεις την εγγύηση και φεύγεις γιατί βρήκες φτηνότερο σπίτι.
αν στο χαμηλώσει καλώς. αν όχι, τότε βρες όντως καινούριο σπίτι. και κοίτα μη σου φάει την εγγύηση επειδή έχεις σκύλο! εμάς εδώ πήγαν να μας το κάνουν επειδή δεν είχαμε λέει αναφέρει από την αρχή ότι θα έχουμε σκύλο! Και τα πήρε η μάνα μου (η οποία εν τω μεταξύ, δεν τρελαίνεται με τα σκυλιά/γατιά κτλ) και μόνο που δεν τον έβρισε! :p
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
νοικιαζω ενα διαμερισμα σε εναν κυριο για διολου ευκαταφρονητο ποσο.πριν 8 μηνες εβαλε 2 γατες μεσα .

βασει νομου δεν μπορω να πω κουβεντα παρολο που φοβαμαι λιγακι μη βαλει κ αλλες γιατι μετα θα ξεπερναει το επιτρεπτο οριο,ομως να ειμαι ειλικρινης κ να βαλει κ αλλες δεν θα το κανω θεμα γιατι θεωρω τον ευατο μου φιλοζωο ως ενα σημειο.

Τωρα για το θεμα του ενοικιου δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις κ πολλα αν δεν θελει να στο μειωσει απο το να φυγεις.φυσικα δεν πρεπει τα 2 πραγματα να συσχετιζονται για κανενα λογο.Εσυ μπορεις να εχεις εως 2 σκυλια με το ετσι γουσταρω κ νομικως(εχω παραθεσει ποστ με τις νομικες διαταξεις) αλλα κ αουτος δεν ειναι υποχρςωμενος να μειωσει το νοικι βαση κρισης.αυτο που μπορεις να πετυχεις ειναι να μην το αυξησει καθοτι οταν πρωτο μπηκες μεσα εχεις υπογραψει ενα συμβολαιο.Βασει νομου δικαιουσαι οταν το σπιτι εχει καποια προβληματα η ειναι χτισμενο παραπανω απο 16 χρονια.Ομως εδω ειναι ελλαδισταν σε βλεπω δικαστικως μονο ........

ειναι θεμα ανθρωπιας απο κει κ περα δηλαδη με τι ανθρωπο εδωσες τα χερια οταν μπηκες μεσα. Καλη τυχη
Καλημέρα. Μία ερώτηση γιατί μπερδεύτηκα: εφόσον το διαμέρισμα είναι ιδιωιτικό δεν είναι στην ευχέρεια του ιδιοκτήτη να επιλέξει αν θέλει ζώα μέσα; Σίγουρα ο νόμος επιτρέπει ζώα, αλλά πρώτα δεν πρέπει να το επιτρέψει ο ιδιοκτήτης;;
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
.Ομως εδω ειναι ελλαδισταν σε βλεπω δικαστικως μονο ........
δικαστικα ,πρεπει να κραταει η τσεπη σου που λεμε
400 και βαλε για δικηγορο χλωμο το βλεπω
Παιδιά, δικαστικά δεν αξίζει να πας τίποτα στην Ελλάδα! Θα δώσεις ένα σωρό λεφτά και η υπόιθεσή σου θα εκδικαστεί σε 3 4 5 κλπ χρόνια. Και σε αυτό δεν φταίει πάντα το σύστημα, αλλά και οι Έλληνες που για τη παραμικρή βλακεία κάνουν μηνύσεις!!
 


Lead Poisoner

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2011
125
0
43
Νέα Σμύρνη
www.facebook.com
Καλημέρα. Μία ερώτηση γιατί μπερδεύτηκα: εφόσον το διαμέρισμα είναι ιδιωιτικό δεν είναι στην ευχέρεια του ιδιοκτήτη να επιλέξει αν θέλει ζώα μέσα; Σίγουρα ο νόμος επιτρέπει ζώα, αλλά πρώτα δεν πρέπει να το επιτρέψει ο ιδιοκτήτης;;
3) Διατήρηση σκύλων και γάτων σε πολυκατοικίες.
Σε αρκετούς κανονισμούς πολυκατοικίας προβλέπεται η απαγόρευση διατηρήσεως ζώων μέσα στα διαμερίσματα. Η νομολογία έχει δεχτεί πως τέτοιος όρος είναι έγκυρος και ισχυρός και έχει ισχύ δουλείας που δεσμεύει τους συμβληθέντες ιδιοκτήτες και τους ενοίκους (Εφετείο Αθηνών 3306/2000, ΑΡΧ.Ν. 2001 – 182). Όμως, το άρθρο 6 του νόμου 3170/2003 αναγνωρίζοντας την ύψιστη σημασία των κατοικίδιων ζώων στην ζωή του σύγχρονου (και μοναχικού) ανθρώπου, εισάγει νέα διάταξη αναγκαστικού δικαίου, με την οποία πλέον επιτρέπεται σε κάθε πολυκατοικία, ανεξάρτητα από το τι προβλέπει ο κανονισμός της, η διατήρηση 1 σκύλου και 1 γάτας ή 2 σκύλων ή 2 γάτων, εφόσον τα ζώα αυτά μένουν στο ίδιο διαμέρισμα με τον ιδιοκτήτη τους και δεν παραμένουν μόνιμα στις βεράντες. Επίσης με το ίδιο άρθρο, απαγορεύεται σε κάθε πολυκατοικία η διατήρηση ζώων συντροφιάς σε κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας (πυλωτή, ταράτσα, ακάλυπτους χώρους κ.λπ.). Αντίθετα, για τις μονοκατοικίες, επιτρέπεται η διατήρηση ζώων συντροφιάς στους ανοικτούς χώρους των μονοκατοικιών, με την προϋπόθεση ότι αυτά δεν τα κακομεταχειρίζονται αλλά τυγχάνουν καλών συνθηκών διαβίωσης και τηρούνται οι αστυνομικές διατάξεις περί κοινής ησυχίας.

Διαβασε το Αυρα κ χαμογελα το σκυλι στη πολκυκατοικια ειναι τρελα :D
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
3) Διατήρηση σκύλων και γάτων σε πολυκατοικίες.
Σε αρκετούς κανονισμούς πολυκατοικίας προβλέπεται η απαγόρευση διατηρήσεως ζώων μέσα στα διαμερίσματα. Η νομολογία έχει δεχτεί πως τέτοιος όρος είναι έγκυρος και ισχυρός και έχει ισχύ δουλείας που δεσμεύει τους συμβληθέντες ιδιοκτήτες και τους ενοίκους (Εφετείο Αθηνών 3306/2000, ΑΡΧ.Ν. 2001 – 182). Όμως, το άρθρο 6 του νόμου 3170/2003 αναγνωρίζοντας την ύψιστη σημασία των κατοικίδιων ζώων στην ζωή του σύγχρονου (και μοναχικού) ανθρώπου, εισάγει νέα διάταξη αναγκαστικού δικαίου, με την οποία πλέον επιτρέπεται σε κάθε πολυκατοικία, ανεξάρτητα από το τι προβλέπει ο κανονισμός της, η διατήρηση 1 σκύλου και 1 γάτας ή 2 σκύλων ή 2 γάτων, εφόσον τα ζώα αυτά μένουν στο ίδιο διαμέρισμα με τον ιδιοκτήτη τους και δεν παραμένουν μόνιμα στις βεράντες. Επίσης με το ίδιο άρθρο, απαγορεύεται σε κάθε πολυκατοικία η διατήρηση ζώων συντροφιάς σε κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας (πυλωτή, ταράτσα, ακάλυπτους χώρους κ.λπ.). Αντίθετα, για τις μονοκατοικίες, επιτρέπεται η διατήρηση ζώων συντροφιάς στους ανοικτούς χώρους των μονοκατοικιών, με την προϋπόθεση ότι αυτά δεν τα κακομεταχειρίζονται αλλά τυγχάνουν καλών συνθηκών διαβίωσης και τηρούνται οι αστυνομικές διατάξεις περί κοινής ησυχίας.

Διαβασε το Αυρα κ χαμογελα το σκυλι στη πολκυκατοικια ειναι τρελα :D
Mωρέ, το ότι τα σκυλιά είναι τρέλα το ασπάζομαι όσο δεν φαντάζεσαι (κι εγώ σκέψου παρανομώ κιόλας γιατί έχω 3 αλλά τι να το έκανα το 3 να το πέταγα;;;) Αυτό για τον κανονισμό της πολυκατοικίας το ήξερα, αλλά αυτό που δεν είχα ξεκαθαρίσει είναι πως εγώ μπορώ να έχω σκύλο θέλει δεν θέλει ο ιδιοκτήτης. Αυτό γίνεται? Αν δηλαδή μου πει δεν σου νοικιάζω επειδή έχεις σκύλο, εγώ μπορώ να του πω ότι παρανομεί??
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.883
Εάν στο μισθωτήριο που θα υπογράψεις, αναφέρεται εκ των προτέρων ρητά και σαν όρος, ότι δεν επιτρέπονται τα κατοικίδια, αυτό υπερισχύει του νόμου. Αν λοιπόν, μετά την εκμίσθωση και αφού έχεις υπογράψει ότι δέχεσαι τον όρο, φέρεις κατοικίδιο στο διαμέρισμα, είσαι εσύ παράνομος και αυτός που θεωρητικά λύει μονόπλευρα την σύμβαση, με όλες βεβαίως τις συνέπειες.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf