Συμπλήρωσε το...Σκύλος ΜΕΣΑ σε ενοικιαζόμενο σπίτι


Baloo

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2011
179
2
12
Κρήτη
Το "πρόβλημα" των ιδιοκτητών με τα κατοικίδια είναι ότι φοβούνται μην τους καταστρέψουν το σπίτι. Το ίδιο έχω ακούσει πολλούς να λένε και για τα μικρά παιδιά... Τώρα βέβαια με την κρίση δεν τους πειράζει... γίνανε φιλόζωοι και αγαπάνε τα παιδάκια... τι τρυφερό...
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Εγώ όταν νοίκιασα το παρόν σπίτι είπα από την αρχή πως θα φέρω σκύλο.
Μέχρι να το φέρω συχνά πυκνά μου λέγανε "Άντε το σκυλάκι πότε θα το φέρεις;;" :D

Και όταν την έφερα χαρήκανε, και την αγαπάνε την μικρή.
Υπάρχουν ευτυχώς και εξαιρέσεις..
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
ΕΣΥ:Σχετικα με οσα συζητησαμε για την μειωση,εχετε κατι να μου πειτε;
ΑΥΤΟΣ:Οχι τι να σου πω
ΕΣΥ:Να μου δωσετε καποια απαντηση,να κανω κι εγω ενα προγραμματισμο κατα τις δυνατοτητες μου
ΑΥΤΟΣ:...εχμμμ.κοιτα να δεις,το σκυλο να τον βγαλεις εξω απο το σπιτι...
ΕΣΥ:Οριστε;;;Αλλο συζηταμε...εχετε κατι να μου πειτε σχετικα με τη μειωση ενοικιου;
ΑΥΤΟΣ:...Ηρθα προχθες να παρω κατι γραμματα και εβαλα τα φακελλα πανω στο παραθυρο και πηγε να με ΦΑΕΙ,θα μου αρπαζε το χερι...Δεν ειχες πει για σκυλο μεσ'το σπιτι οταν το νοικιασες...
ΕΣΥ:__________________________
ΕΣΥ: Επίσης δεν σας είχα πει ότι θα μαγειρεύω σκορδαλιά με μπακαλιάρο και ψητές σαρδέλες. Απαντήστε μου σας παρακαλώ για την μείωση του
ενοικίου, από όσο γνωρίζω και ρώτησα τον νομικό μου σύμβουλο, υπάρχει η νόμιμη οδός για μείωση έως 35%...
ΑΥΤΟΣ:............
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
...από όσο γνωρίζω και ρώτησα τον νομικό μου σύμβουλο, υπάρχει η νόμιμη οδός για μείωση έως 35%...
Υπαρχει καποιο λινκ-σημειο πληροφορησης γι'αυτο;Ειναι ΠΟΛΥ σημαντικο στην περιπτωση που αναφερω και με αφορα.Ευχαριστω...
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Υπαρχει καποιο λινκ-σημειο πληροφορησης γι'αυτο;Ειναι ΠΟΛΥ σημαντικο στην περιπτωση που αναφερω και με αφορα.Ευχαριστω...
Δες αυτό... μπορείς να κάνεις και όποια ερώτηση θέλεις εσύ. Θα σου απαντήσουν.

http://siamakis-lawyers.gr/?p=1326
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Αν και ο Νόμος που μου εδωσες αναφερεται σε Εμπορικες μισθωσεις,εστειλα ενα email σχετικο για ερωτηση.Ευχαριστω
 




mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Η συνεχεια επι του θεματος...Αφου μιλησα με τον ιδιοκτητη,του εξεθεσα τη δικη μου θεση και αν δεν συμφωνει με το αιτημα μου,θα ψαξω για νεο σπιτι.Χωρις να αφησω περιθωρια για μεσες λυσεις.
Η απαντηση του ηταν θετικη στη μειωση ενοικιου.Βεβαια μου πεταξε και ενα "τον σκυλο να τον βγαλεις απο το σπιτι",πηρε θετικοτατη απαντηση οτι ο σκυλος φυσικα και θα βγαινει ΠΑΝΤΑ απο το σπιτι .....οταν πηγαινει για βολτα!!!!Και εμεινε εκει... :)
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Καλά έκανες, για να μην πάρει θάρρος, μα δεν είναι να του έχεις εμπιστοσύνη του θείου.
Πάντως, η μέχρι τώρα πείρα μου σε θέματα σπιτιού και παρόμοιων σοβαρών επιλογών μού έχει δείξει ότι κάθε εμπόδιο είναι για καλό. Πραγματικά, κι αν στράβωσε κάπου η σχέση σας με τον θείο είναι για καλό. Κι εσυ θα τον προσέχεις μη σου κάνει στραβή κι εκείνος θα μάθει τα όριά του. :cool:
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Η πλακα ειναι οτι ξαναηρθε μια μερα σπιτι και ο Φοιβος ηταν στην αυλη...ασχολιομουν με κηπουρικη και ο Φοιβος ηταν ηρεμος.Οταν ο θειος αρχισε να μου μιλαει,ο Φοιβος τον ειχε σε αποσταση βολης...αν και ευγενικος και καοσυνατος ο θειος τελικα δεν απεφυγε το γαβγισμα οταν πλησιασε προς την αυλη...ισως και τυχαια να τον γαυγισε..ισως και τα σκυλακια να ξερουν κατι παραπανω απο εμας...Οπως και να'χει κοιταμε μπροστα και οπως το λες,καθε εμποδιο για καλο :)
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Φυσικά και καταλαβαίνουν καλύτερα και εκφράζονται και για μας. :D:D
Αυτές οι χαζές υποδείξεις πάντως εμένα με ενοχλούν, γιατί δείχνουν ότι δε νοιάζεται ο ιδιοκτήτης για μένα και την ασφάλεια της οικογένειάς μου, αλλά για το νοίκι του και την περιουσία του. Επομένως, για ένα σπίτι που έχει για εκμετάλλευση, όχι ότι τον νοιάζει να γίνει σπιτικό. Κάθεσαι και πληρώνεις έναν τέτοιον άνθρωπο και δεν του αξίζει, ούτε και πρέπει να μπαίνεις στη διαδικασία να ασχοληθείς με ένα ακόμη πρόβλημα. Απλά δεν έχει το δικαίωμα να σε βάζει σε αυτή τη θέση και καλά έκανες και του το ξεκαθάρισες.
Μακάρι να καταφέρεις να πάρεις δικό σου και να μην έχεις ανάγκη κανένα κερατά.:):)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Αρχικό μήνυμα απο mAthosalas
Αυτο ακριβως πρεπει να καταλαβουμε ολοι.Να μην κανουμε λαθη με ελαφρα τη καρδια!Ενας τετοιος ορος προ συμβολαιου,ειναι παρανομος,εφοσον αντικειται στη Νομοθεσια και ΔΕΝ πρεπει να δεχομαστε να υπογραφουμε τετοιους απαραδεκτους όρους!Αυτη ειναι η αποψη μου,για να σταματησουν και καποτε ολοι αυτοι οι "εξυπνακηδες" ιδιοκτητες να ζητανε οτι θελουν αψηφωντας τα δικαιωματα του ενοικιαστη.
Νομίζω πως δεν έχεις δίκιο. Ασχετα αν μας αρέσει εμάς ή όχι, ο ιδιοκτήτης έχει το δικαίωμα να απαιτήσει, φαντάζομαι [δεν το λέω και με απόλυτη σιγουριά] το οτιδήποτε αφορά την ιδιοκτησία του. Το αν θα το δεχτεί ή όχι ο υποψήφιος ενοικιαστής, είναι άλλη υπόθεση.
Μετά από καιρό ίσως αλλά δεν πειράζει..
Ο ιδιοκτήτης έχει κάθε δικαίωμα να προστατέψει όπως εκείνος πιστεύει την περιούσια του.., είναι κάτι που δεν το καταλαβαίνουν πολλοί γιατί ίσως δεν αρέσει..
Ούτε εμένα.., αλλά είναι έτσι !!
Οι ειδικοί υπογεγραμμένοι όροι στο μισθωτήριο είναι πάνω από κάθε νόμο ο οποίος αναφέρεται γενικά και όχι ειδικά.
Για αυτό τον λόγο να προσέχουμε τι υπογράφουμε..!!!
 


glykeria

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2011
145
24
Παντως για να πω την πικρη μου αληθεια μετα λυπης ανακαλυψα την τελευταια μιαμιση εβδομαδα που ψαχνω για ενοικιαζομενο σπιτι και εχοντας παρει απειρες αγγελιες οτι τρωω πολλα ακυρα....Γιατι εξ αρχης ρωτω απο το τηλεφωνο ''ξερετε εχω ενα σκυλακι δεν ξερω αν υπαρχει προβλημα'' και σχεδον στις μισες αγγελιες και δη σ αυτες που ειναι καινουριες οι πολυκατοικιες μου λενε ειτε κοφτα ''ναι υπαρχει'' οποτε ληγει εκει το θεμα ειτε συμβαινει κατι αλλο το οποιο ειναι εξαιρετικα γελοιο.Αρχιζουν να ρωτανε ''ειναι μεγαλο''?απανταω τι σχεση εχει αυτο και υστερα ολοι μα ολοι εχουν να πουν μια ιστορια απο καποιο σκυλου που τους ειχε κανει τη ζωη δυσκολη γιατι εκανε τα τσισα στο σπιτι που νοικιαζαν,ετρωγε τις πορτες κλπ κλπ.Το πιο εξωφρενικο βεβαια ειναι οτι καποιοι μου προτειναν να κατεβασουν περαιτερω τη τιμη εφοσον αφηνα το σκυλο στην ταρατσα :eek: η στον ακαλυπτο :eek: .Μια γρια μαλιστα αρχισε να μου λεει για γυναικολογικα προβληματα που εχω να παθω εξαιτιας του σκυλιου οποτε την εβρισα και ησυχασαμε.Και που εισαι ακομη...Αντε να βρω φυσιολογικο ανθρωπο θεουλη μου...
 




Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Αν όλα σου κάνουν και πεις στον ιδιοκτήτη ότι το σπίτι του σε βολεύει και σου αρέσει κλπ κλπ, και δεσμευθείς να επισκευάσεις ή να τον αποζημιώσεις για τις όποιες ζημιές προκληθούν κατά την διαμονή σου στο σπίτι, γιατί να υπάρχει πρόβλημα;
Εμείς, αν και πάμε σε σπίτι όπου ήταν πριν σκύλος, ξεκαθαρίσαμε να δει η ιδιοκτήτρια τις υπάρχουσες φθορές, να τις φτιάξει (για να παραλάβουμε το σπίτι άψογο), και ό,τι γίνει όσο μένουμε εμείς μεσα να τα χρεωθούμε και να τα φτιάξουμε. Είναι απόλυτα δίκαιο και σωστό για όλους.
 


glykeria

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2011
145
24
Mην αποκλειεις ο σκυλος σου να φαει πορτες ...αλλωστε, κουταβι εχεις.
Eννοειται πως τιποτα δεν αποκλειω να φαει η Ηρα μου ως κουταβινα... αν και μεχρι στιγμης μονο ενα χαλι εχει πεσει στα δοντια της :D
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Υπάρχει η φυσιολογική φθορά και υπάρχει και η πρόκληση ζημιάς. Η φυσιολογική φθορά είναι στη διακριτική ευχέρεια του ενοικιαστή αν θα την πληρώσει ή όχι και σπάνια "στραβώνει" κι ο ιδιοκτήτης αν εν τέλει δεν γίνει η επισκευή με έξοδα του ενοικιαστή. Συχνά πυκνά γίνεται και διακανονισμός μέσω του ενοικίου.

Αλλά τη ζημιά, που δεν οφείλεται σε παράγοντες συνήθης διαβίωσης, οφείλει να την πληρώσει ο ενοικιαστής από την τσέπη του. Στο προηγούμενο σπίτι, ο Ρας, που έχει καταλάβει πως λειτουργούν τα πόμολα, είχε γεμίσει γρατσουνιές την πόρτα του διαδρόμου, ακριβώς πάνω από το πόμολο, εκεί που στόχευε για να βάλει το βάρος του. Είχε κυριολεκτικά "σκάψει" την πόρτα εκεί. Πριν μετακομίσουμε, επιδιορθώσαμε τη ζημιά (που προκλήθηκε καθαρά από δική μας ευθύνη) κι ενημερώσαμε τους ιδιοκτήτες, έτσι απλά για να το γνωρίζουν.

Αυτό έχω βιώσει κι αυτό βλέπω να συμβαίνει και γύρω μου. Δεν γνωρίζω, όμως, το νομικό πλαίσιο που τα καθορίζει αυτά...