Συμπλήρωσε το...Σκύλος ΜΕΣΑ σε ενοικιαζόμενο σπίτι


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Εάν στο μισθωτήριο που θα υπογράψεις, αναφέρεται εκ των προτέρων ρητά και σαν όρος, ότι δεν επιτρέπονται τα κατοικίδια, αυτό υπερισχύει του νόμου. Αν λοιπόν, μετά την εκμίσθωση και αφού έχεις υπογράψει ότι δέχεσαι τον όρο, φέρεις κατοικίδιο στο διαμέρισμα, είσαι εσύ παράνομος και αυτός που θεωρητικά λύει μονόπλευρα την σύμβαση, με όλες βεβαίως τις συνέπειες.
Ναι αλλά τετοιο ορο ΔΕΝ πρεπει να δεχτει να υπογραψεις ως υποψηφιος εκμισθωτης,διοτι ειναι παρανομος-αντιθετος με τον ισχυοντα Νόμο!Δοξα το θεο,σπιτια υπαρχουν πολλα...αν ο ιδιοκτητης δεν θελει κατοικιδια γραπτως,τοτε ας ψαξει πολυ για ενοικιαστες...
Και οσο για το δικο μου θεμα,δεν υπαρχει κανενας λογος για δικαστηρια και εντασεις.Του εκανα γνωστο οτι φευγω για οικονομικους λογους και θα μετακομισω σε φθηνοτερο σπιτι και τελειωνει εκει η συνεργασια μας...Κι οσο για τον σκυλο,του απαντησα ηδη στους ανοητους ισχυρισμους του οτι απλα ο σκυλος αποτελει μελος της οικογενειας και αν θελει κατι απο αυτον θα απευθυνεται σε εμενα...και τελειωσαμε!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ναι αλλά τετοιο ορο ΔΕΝ πρεπει να δεχτει να υπογραψεις ως υποψηφιος εκμισθωτης,διοτι ειναι παρανομος-αντιθετος με τον ισχυοντα Νόμο!
Αν όμως κάνεις το λάθος, ή την "εξυπνάδα" να το υπογράψεις σκεπτόμενος ότι ..."εντάξει μωρέ...και τι έγινε...τι θα μου κάνει δηλαδή; αφού υπερισχύει ο νόμος...", τότε την πάτησες. Και δεν έχεις το δικαίωμα να ζητάς και τα ρέστα.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
κωστα...
του κανεις ξεκαθαρο οτι απο την στιγμη που νοικιαζεις το σπιτι του...
αν θελει την αλληλογραφια του πρεπει να σε ενημερωνει... αλλοιως δικαιως κινδυνευει η σωματικη του ακεραιοτητα και δεν φταις σε τιποτα...
αν δεν μιλαει για μειωση ενοικιου... ευχομαι να βρεις γρηγορα κατι ακομα καλυτερο και φτηνοτερο..
απο την στιγμη που δεν υπαρχει ορος γραπτος επι του συμβολαιου... δεν χρεθαζεται να γινει καν κουβεντα αν υπαρχει η οχι σκυλος και που βρισκεται αυτος...
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Δεν θα ήταν παράνομος ο ιδιοκτήτης να πριν την υπογραφή του συμβολαίου ζητούσε κάτι τέτοιο, γιατί ναι μεν ο νόμος λέει ότι επιτρέπει ζώα, αλλά αν νοικιάζεις, πρέπει να συμφωνεί ο ιδιοκτήτης. Εσύ καλά έκανες! Η απορία μου είναι όμως, απ' όσα είπες εγώ κατάλαβα ότι με κάποιο τρόπο ο ιδιοκτήτης σου μπήκε στο διαμέρισμά σου. Αυτό του το έθιξες καθόλου? Ή εγώ κατάλαβα λάθος?
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Αν όμως κάνεις το λάθος, ή την "εξυπνάδα" να το υπογράψεις
Αυτο ακριβως πρεπει να καταλαβουμε ολοι.Να μην κανουμε λαθη με ελαφρα τη καρδια!Ενας τετοιος ορος προ συμβολαιου,ειναι παρανομος,εφοσον αντικειται στη Νομοθεσια και ΔΕΝ πρεπει να δεχομαστε να υπογραφουμε τετοιους απαραδεκτους όρους!Αυτη ειναι η αποψη μου,για να σταματησουν και καποτε ολοι αυτοι οι "εξυπνακηδες" ιδιοκτητες να ζητανε οτι θελουν αψηφωντας τα δικαιωματα του ενοικιαστη.
Η απορία μου είναι όμως, απ' όσα είπες εγώ κατάλαβα ότι με κάποιο τρόπο ο ιδιοκτήτης σου μπήκε στο διαμέρισμά σου. ...εγώ κατάλαβα λάθος?
Οχι,δεν μπηκε μεσα...Η ολη εικονα εχει ως εξης:
Αυτος εχει διατηρησει ενα γραμματοκιβωτιο εξωτερικα της οικιας.Ομως δίπλα ακριβως ειναι το παραθυρο.Αυτος αφησε δυο φακελλα πανω στο παραθυρο.Ο Φοιβος τον ειχε παρει χαμπαρι απεξω και απλα κοιτουσε απο αποσταση.Μολις ειδε ο Φοιβος ομως αυτη την κινηση,και απλωσε τα χερια του πανω στο παραθυρο(σημειωτεον απο μεσα επαιζαν οι δυο μικρες της οικογενειας...)κατευθειαν ετρεξε στο παραθυρο και στηριξε τα δυο ποδια του πανω στο πρεβαζι.Με αυτη την κινηση ηταν περιπου 40 ποντους πιο πανω απο τον παπου!Του εριξε και δυο καλα γαβγισματα και ο παπους μαλλον φοβηθηκε παρα ειχαμε κατι επιληψιμο...
Αυτο εγινε αλλά επειδη δεν το συνεχισε ο παπους,δεν εκατσα να του εξηγησω οτι ειμαι γνώστης του συμβαντος...μου αρκει που πλεον θα σκεφτεται λιιιιιιγο παραπανω οταν ερχεται να βλεπει αλληλογραφια :)
Υ.Γ.Το γραμματοκιβωτιο το εχει,οπως μου ειχε πει ο ιδιος,για να ερχονται εκει καποιοι λογαριασμοι και η συνταξη που δεν θελει να τους βλεπουν στο νεο του σπιτι που πηγε με την οικογενεια του....ο νοων νοητω...:cool:
 
Last edited:




mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
κωστα ο μικρος μεγαλωνει οπως θα ηθελες.... :)

ενας φυσικος φυλακας για τα παιδια.....
Μεριδιο ευθυνης...ΜΕΓΑΛΟ... εχουν και καποιοι γνωστοι σου...Αldo,Βuddy και ΚΥΡΙΩΣ Fortuna...τους ξερεις...:rolleyes:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αυτο ακριβως πρεπει να καταλαβουμε ολοι.Να μην κανουμε λαθη με ελαφρα τη καρδια!Ενας τετοιος ορος προ συμβολαιου,ειναι παρανομος,εφοσον αντικειται στη Νομοθεσια και ΔΕΝ πρεπει να δεχομαστε να υπογραφουμε τετοιους απαραδεκτους όρους!Αυτη ειναι η αποψη μου,για να σταματησουν και καποτε ολοι αυτοι οι "εξυπνακηδες" ιδιοκτητες να ζητανε οτι θελουν αψηφωντας τα δικαιωματα του ενοικιαστη.
Νομίζω πως δεν έχεις δίκιο. Ασχετα αν μας αρέσει εμάς ή όχι, ο ιδιοκτήτης έχει το δικαίωμα να απαιτήσει, φαντάζομαι [δεν το λέω και με απόλυτη σιγουριά] το οτιδήποτε αφορά την ιδιοκτησία του. Το αν θα το δεχτεί ή όχι ο υποψήφιος ενοικιαστής, είναι άλλη υπόθεση.
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Νομίζω πως δεν έχεις δίκιο. Ασχετα αν μας αρέσει εμάς ή όχι, ο ιδιοκτήτης έχει το δικαίωμα να απαιτήσει, φαντάζομαι [δεν το λέω και με απόλυτη σιγουριά] το οτιδήποτε αφορά την ιδιοκτησία του. Το αν θα το δεχτεί ή όχι ο υποψήφιος ενοικιαστής, είναι άλλη υπόθεση.
Όταν κάποιος αποφασίζει να νοικιάσει την ιδιοκτησία του τότε θα πρέπει να ξέρει εκ των προτέρων ότι οι απαιτήσεις του και τα δικαιώματά του πρέπει να είναι σύννομα αλλιώς ας μην νοικιάσει την ιδιοκτησία του.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δεν νομίζω ότι είναι έτσι όπως τα λες. Στο μισθωτήριο νομίζω ότι μπορεί να συμπεριλάβει όποιο όρο εκείνος θεωρεί αναγκαίο.
Αν ο ενοικιαστής δεχτεί και υπογράψει, δεν υπάρχει κανένας νόμος πάνω από αυτό.
Και βεβαίως, ο ιδιοκτήτης παίρνει το ρίσκο, να μην καταφέρει να το νοικιάσει.

Την έχουμε ξανακάνει την συζητήση. Θα κάνω μια αναζήτηση μήπως καταφέρω να την βρω εύκολα.

Edit: Την βρήκα
Σκύλος σε διαμέρισμα (ενοικιαζόμενο)
Εξωση λόγω σκύλου.....
 
Last edited:


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Μεριδιο ευθυνης...ΜΕΓΑΛΟ... εχουν και καποιοι γνωστοι σου...Αldo,Βuddy και ΚΥΡΙΩΣ Fortuna...τους ξερεις...:rolleyes:
gia την φυλαξη οι μονοι υπευθυνοι ειναι οι εκτροφεις και τα χαρακτηριστικα της φυλης του...
ο aldo , buddy & fortuna απλα βοηθησαν στην ενταξη του στο αστικο περιβαλλον... ;)
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
εγω παντως ουτε στο κηπο δεν τον αφηνω να μπει!για να γραψει τα νουμερα που ναι στο ονομα του παρολο που δεν μπαινει στο δικο μου κηπο ουσιαστικα,στο χωρο που παρκαρουμε μπαινει,οσο για τα σκυλια εφοσον το σπιτι του ειναι αρτιοτατο το μπουλο
 






mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
mareco,κανενας ιδωτης ή κανενας πολιτης δεν μπορει να υπερβει την Νομοθεσία!Σκεψου κατι απλο...ποσοι εργοδοτες "τυχαια" θα εβαζαν καποιους ορους,βασιζομενοι στο τι θελουν ως σωστο για την επιχειρηση τους,γραφοντας στα παλια τους υποδηματα τον Νομοθετη...με την δυσκολια στον ιδιωτικο τομεα για εργασια,πολλοι θα υπεκυπταν στην υπογραφη,αλλά ευτυχως κανεις δεν λογαριαζει χωρις τον Νόμο!
Επισης δες και το αλλο.κανονισμοι πολυκατοικιας.Μπορει να πεσεις σε συγκατοικους μη φιλοζωους και να συμφωνηθει απο την πλειοψηφια "Κανενα κατοικιδιο στην πολυκατοικια" επικαλουμενοι καταστατικο.Παλι ειναι "λιγοι" εν οψει του Νομου.
Ετσι και στην ιδιοκτησια.Μπορεις σαν ιδιοκτητης να βαλεις καποιους ορους αλλά οχι οτιδηποτε θελεις και σε συμφερει,ειδικα οταν αντιβαινουν την Νομοθεσια.
Υπαρχουν περιπτωσεις και περιπτωσεις.Δηλαδη δεν αρκει μια υπογραφη ας πουμε αν φτασει μια υποθεση στη Δικαιοσυνη αλλά απο την αλλη αρκουν δυο μαρτυρες για να στειλουν φυλακη καποιον.Απλως πρεπει να γνωρισουμε τα Δικαιωματα μας και τις Υποχρεωσεις μας ως Πολιτες.Δυστυχως δεν ισχυει αυτο και τα Δικαστηρια γεμιζουν με αντιδικους...συνηθως βρισκεται η ακρη...αρκει ο Νόμος να μην ειναι "υπερανω"...
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Μην μπερδευόμαστε! Αν ένας ιδιοκτήτης ΔΕΝ επιθυμεί σκύλ, γάτα ή ζώα γενικότερα στο διαμέρισμά του ΔΕΝ είναι παράνομος! Ο νόμος σου επιτρέπει να έχεις κατοικίδιο εφόσον το θες και το μόνο που ορίζει είναι το κατασταστικό της πολυκατοικίας! Αν όμως ο ιδιώτης ΔΕΝ θέλει σκύλο ή γάτα στο διαμέρισμά του, αυτό δεν σημαίνει πως παρανομεί!
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
gia την φυλαξη οι μονοι υπευθυνοι ειναι οι εκτροφεις και τα χαρακτηριστικα της φυλης του...
ο aldo , buddy & fortuna απλα βοηθησαν στην ενταξη του στο αστικο περιβαλλον... ;)
Διπλο το καλο δηλαδη...γιατι σκεψου εναν αψογο φυλακα αλλά εξω απο το αστικο περιβαλλον,χωρις αψογη κοινωνικοποιηση...ουτε εγω δεν θα μπορουσα να μπω στο σπιτι...
Υ.Γ.εκεινη την πεθερα απορω πώς δεν τη γαυγιζει ρε γμτ...
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Όταν κάποιος αποφασίζει να νοικιάσει την ιδιοκτησία του τότε θα πρέπει να ξέρει εκ των προτέρων ότι οι απαιτήσεις του και τα δικαιώματά του πρέπει να είναι σύννομα αλλιώς ας μην νοικιάσει την ιδιοκτησία του.
Ακριβως ετσι...ξερεις ομως,αυτο πρεπει να το ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ και εμεις με την σταση μας,με την αρνηση για υπογραφη "ο,τι να'ναι" και επισημαινοντας το στους "εκνομους".
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
mareco,κανενας ιδωτης ή κανενας πολιτης δεν μπορει να υπερβει την Νομοθεσία!
Ξέρω ότι σε στενοχωρώ που στο επαναλαμβάνω...αλλά εδώ είναι το κλειδί της υπόθεσης. Δεν παρανομεί ο ιδιοκτήτης, που θέτει όρους στο μισθωτήριο [διμερής ιδιωτική σύμβαση] και εμείς τους δεχόμαστε και υπογράφουμε. Αυτή η σύμβαση, μεταξύ των δύο μερών, δεν ακυρώνεται από τον νόμο και υπερισχύει στα δικαστήρια.
Λυπάμαι που δεν μπορώ να στο εξηγήσω καλύτερα, με τους σωστούς νομικούς όρους, αλλά πίστεψέ με, έτσι είναι. Δεν το βγάζω από το μυαλό μου.
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Μην μπερδευόμαστε! Αν ένας ιδιοκτήτης ΔΕΝ επιθυμεί σκύλ, γάτα ή ζώα γενικότερα στο διαμέρισμά του ΔΕΝ είναι παράνομος! Ο νόμος σου επιτρέπει να έχεις κατοικίδιο εφόσον το θες και το μόνο που ορίζει είναι το κατασταστικό της πολυκατοικίας! Αν όμως ο ιδιώτης ΔΕΝ θέλει σκύλο ή γάτα στο διαμέρισμά του, αυτό δεν σημαίνει πως παρανομεί!
Κανένας δεν είναι υπεράνω του νόμου. Από τη στιγμή που ο νόμος επιτρέπει τα κατοικίδια τότε ή νοικιάζεις την περιουσία σου με το δικαίωμα στον ενοικιαστή να έχει κατοικίδιο/α ή το κρατάς ξενοίκιαστο και το έχεις και το χαίρεσαι.
Εννοείτε ότι και οι ενοικιαστές πρέπει να προσέχουν που βάζουν την υπογραφή τους.