Συμπλήρωσε το...Σκύλος ΜΕΣΑ σε ενοικιαζόμενο σπίτι


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Μην μπερδευόμαστε! Αν ένας ιδιοκτήτης ΔΕΝ επιθυμεί σκύλ, γάτα ή ζώα γενικότερα στο διαμέρισμά του ΔΕΝ είναι παράνομος!
Δεν ειναι τοσο απλο,μιλωντας κατα γραμμα του Νόμου.Εισερχεται ομως και ο ανθρωπινος παραγοντας,η καλη επικοινωνια...δηλαδη θεωρω οτι καποιες φορες καλυτερα να ξεκαθαριζεις τη θεση σου και να κανεις σαφη τα θελω,και οι δυο πλευρες,και να λες μια καλημερα,παρα να υπαρχει τυπικη-αλλά και εχθρικη-σχεση μεταξυ ανθρωπων,υπο οποια ιδιοτητα.
Εαν πχ εμενα ενας μελλοντικος ιδιοκτητης μου ελεγε ευγενικα οτι δεν επιθυμει σκυλο στο σπιτι ΤΟΥ,τοτε θα εκανα εγω υποχωρηση και θα εψαχνα καταλληλο σπιτι για το σκυλο ΜΟΥ.Τα "ΜΟΥ" και "ΤΟΥ" πρεπει ανθρωπινως να συμφωνου...αυτο πιστευω τελικα,αφηνοντας στην ακρη τον Νόμο...
 






mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Ξέρω ότι σε στενοχωρώ
Απεναντιας,ο αντιλογος επιφερει διαλογο και γνωση...δεν με στεναχωρεις εξαλλου.Ομως,δεν ειναι τοσο απλο οσο μερικες φορες νομιζουμε...Θα το πω λιγο πιο απλα:Μπορει δυο υποθεσεις καρμπον να μοιαζουν πανομοιοτυπες και η μια να καταληξει σε φυλακιση,η αλλη σε δικαιωση...λεπτομερειες που κατα περιπτωση κανουν τεραστια διαφορα!
Οσο για την υπογραφη που λες,συμφωνουμε...ειναι σαν τα πουλια αλλωστε...δεν την ...κλπ.κλπ...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αφού λες αυτό:
Κανένας δεν είναι υπεράνω του νόμου.
Γιατί συνεχίζεις μ'αυτό:
Εννοείτε ότι και οι ενοικιαστές πρέπει να προσέχουν που βάζουν την υπογραφή τους.
Είναι σαν να φάσκεις κι αντιφάσκεις...:rolleyes:
Γιατί ο ενοικιαστής να μην υπογράψει το οτιδήποτε παράλογο, αφού θα μπορεί βάσει νόμου να το αναιρέσει; :rolleyes::)
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Αφού λες αυτό:

Γιατί συνεχίζεις μ'αυτό:

Είναι σαν να φάσκεις κι αντιφάσκεις...:rolleyes:
Γιατί ο ενοικιαστής να μην υπογράψει το οτιδήποτε παράλογο, αφού θα μπορεί βάσει νόμου να το αναιρέσει; :rolleyes::)
Επειδή σε περίπτωση που μια τέτοια υπόθεση πάει σε δικαστήριο δεν ξέρουμε πως θα την "δει" ο δικαστής. Δια παν ενδεχόμενο.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Γιατί παίζει, το πως θα την δει ο δικαστής, αν είναι ξεκάθαρα παράνομη; :rolleyes:
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Γιατί παίζει, το πως θα την δει ο δικαστής, αν είναι ξεκάθαρα παράνομη; :rolleyes:
Στο μυαλό το δικό μου παίζει επειδή δεν είμαι σίγουρος ότι τα ιδιοτικά συμφωνητικά υπερισχύουν των νόμων.
Δεν θα ήθελα να είναι έτσι πάντως ..αν είναι.
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Παιδιά, αν μια τέτοια υπόθεση πάει στο δικαστήριο ο δικαστής θα πει το εξής: ΔΕΝ είναι παράνομο να μην θέλει ο ιδιοκτήτης να έχει ζώο ο ενοικιαστής του και αν δεν υπάρχει ΣΑΦΗΣ όρος που να ορίζει και να επιτρέπει κατοικίδιο θα δικαιωθεί ο ιδιοκτήτης και όχι ο ενοικιαστής! Ο δικαστής ΔΕΝ προσεγγίζει τίποτα συναισθηματικά, καθώς δεν οφείλει κιόλας!

Και εννοείται πως εγώ απ' την αρχή είπα καλύτερα να μην μπλέκουμε με δικαστήρια για πάρα πολλούς λόγους!

Ο ιδιοκτήτης κάνει ό,τι θέλει με το διαμέρισμά του και έχει ό,τι όρους θέλει! Αν ένας όρος είναι παράνομος (που εν προκειμένω δεν είναι παράνομο να ζητάει απουσία ζώων) τότε ο δικαστής θα εξετάσει πάρα πολλά στοιχεία προτού αποφανθεί!
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Επειδή σε περίπτωση που μια τέτοια υπόθεση πάει σε δικαστήριο δεν ξέρουμε πως θα την "δει" ο δικαστής. Δια παν ενδεχόμενο.
Δεν έχει τι "θα δει" ο δικαστής. Έχει τι είναι γραμμένο στα χαρτιά και τι λέει ο νόμος. Γιατί αν ο "Χ" δικαστής αποφασίσει κατά το δικό του δοκούν που δεν θα είναι σύμφωνο με το νόμο, θα του έρθει στα μούτρα μια αναίρεση της απόφασης από έναν ψαγμένο δικηγόρο, πράγμα που κανένας δικαστής δεν το θέλει.

Έτυχε στα δικαστήρια μια τέτοια περίπτωση, μόνο που η ιδιοκτήτρια του σπιτιού ήταν πολύ πονηρή. Όταν ο νοικάρης της έφερε σκύλο και επειδή ήξερε ότι δεν μπορούσε να κάνει τίποτα, αφού δεν είχαν προσυμφωνήσει κάτι σχετικό, ζήτησε ασφαλιστικά μέτρα απομάκρυνσης του σκύλου με την αιτιολογία της αλλεργίας. Προσκόμισε και καμιά δεκαριά γνωματεύσεις από γιατρούς ότι είναι αλλεργική στην τρίχα του σκύλου και το έπαιξε "το θέλω το καημένο, αλλά κι' εγώ υποφέρω...".
Και όταν μπαίνει θέμα υγείας στη μέση - άσχετα αν είναι αληθινό ή όχι - ο νόμος υποχρεωτικά διαφοροποιείται.
Εδώ μπαίνουν ένα σωρό παράμετροι:
1) Ένας υποψιασμένος δικαστής θα μπορούσε να δώσει εντολή για περαιτέρω εξετάσεις από ιατροδικαστή και για το πόσο αληθινός είναι ο ισχυρισμός περί υγείας.
2) Ένας δικαστής που δεν έχει ιδέα από σκυλιά ή δεν είναι κυνόφιλος να βγάλει απόφαση υπέρ της ιδιοκτήτριας.
3) Κάποιος που έχει να διεκπεραιώσει μεγάλο όγκο δικογραφιών και σου λέει "με αυτά θα ασχολούμαστε? έξω ο σκύλος..."
4) Κάποιος άλλος που επειδή είναι και υποψιασμένος και κυνόφιλος να δώσει αναβολή μέχρι να το ξανασκεφτεί.

Θα μπορούσα να γράψω πολλά ακόμα, αλλά ας μην εκθέσουμε την δικαιοσύνη παραπάνω. ;)
Το ρεζουμέ: καλό είναι να μην μπλέξεις με δικαστήρια. Λύνεις όσο πιο φιλικά μπορείς την διαφορά και απλά εύχεσαι να έχεις πέσει σε "άνθρωπο".
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
3) Κάποιος που έχει να διεκπεραιώσει μεγάλο όγκο δικογραφιών και σου λέει "με αυτά θα ασχολούμαστε? έξω ο σκύλος..."
Είναι υποχρεωμένος ο κάθε δικαστής να κάνει σωστά τη δουλειά του και να ξεσκονίζει τους σχετικούς νόμους! Οπότε δεν έχει "μ' αυτά θα ασχολούμαστε"! Βέβαια το λανθάνειν είναι ανθρώπινο και οι δικαστές δεν είναι και Θεοί, είναι λογικό να κάνουν λάθη. Γι' αυτό πρέπει ο δικηγόρος να είναι κατατοπισμένος! Όπως και να έχει όμως προσωπικά θεωρώ πως καλό είναι να χρησιμοποιούμε τον νόμο προληπτικά γιατί στην εφαρμογή του παρουσιάζονται πολλά εμπόδια, κυρίως χρονικά.

mAthosalas σε ρώτησα πιο πριν για την απόδειξη αν σου δίνει και αν στη δίνει ολόκληρη και δεν μου απάντησες. Βέβαια είπες πως θα φύγεις απ' αυτόν, αλλά αν έμενες και σου δημιουργούσε προβλήματα και δεν ήταν εντάξει με την εφορία, θα μπορούσες εκεί να του δημιουργήσεις κι εσύ προβληματάκια!
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Είναι υποχρεωμένος ο κάθε δικαστής να κάνει σωστά τη δουλειά του και να ξεσκονίζει τους σχετικούς νόμους! Οπότε δεν έχει "μ' αυτά θα ασχολούμαστε"! Βέβαια το λανθάνειν είναι ανθρώπινο και οι δικαστές δεν είναι και Θεοί, είναι λογικό να κάνουν λάθη. Γι' αυτό πρέπει ο δικηγόρος να είναι κατατοπισμένος! Όπως και να έχει όμως προσωπικά θεωρώ πως καλό είναι να χρησιμοποιούμε τον νόμο προληπτικά γιατί στην εφαρμογή του παρουσιάζονται πολλά εμπόδια, κυρίως χρονικά.
Δεν ξέρω ούτε τι σπουδάζεις, ούτε πόσο χρονών είσαι... ξέρω όμως - χωρίς παρεξήγηση - ότι είσαι μακριά νυχτωμένη.
Και το ξέρω γιατί ζω τους δικαστές και την δικαιοσύνη "εκ των έσω".
Φιλικά πάντα.
 






Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Και μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις τι εννοείς όταν λες πως ζεις τη δικαιοσύνη εκ των έσω?
Το "εκ των έσω" σημαίνει ότι αφού δουλεύω μέσα στα δικαστήρια, είμαι όλη μέρα με δικαστές, δικηγόρους, διαδίκους, διαβάζω δικογραφίες, και τις αποφάσεις που βγαίνουν επ' αυτών. Ως εκ περισσού θα αναφέρω ότι κάνω καθημερινά συζητήσεις με τους δικαστές για διάφορα θέματα.
Ελπίζω να έλυσα την απορία σου για το πόσο ξέρω πως λειτουργεί το σύστημα.

Κι' επειδή το θέμα αφορά το "σκύλο μέσα στο σπίτι" και όχι την επαγγελματική μου δραστηριότητα, θα σε παρακαλούσα να μην συνεχίσουμε αυτή τη συζήτηση.
Όποιος θέλει να ακούσει κάποια συμβουλή από εμένα και την εμπειρία μου έχει καλώς. Όποιος δεν θέλει, απλά με προσπερνάει. Ευχαριστώ.
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Ο τόνος μου σε καμία περίπτωση δεν ήταν ούτε ειρωνικός ούτε επιθετικός, οπότε αν έτσι το εξέλαβες φταίει απλά ο γραπτός λόγος! Αφού σου έβαλα και φατσούλα καλέ! :)

Έχω σπουδάσει Ψυχολογία και τώρα κάνω μεταπτυχιακό και είμαι 24 χρονών! Για να απαντήσω κι εγώ στις ερωτήσεις σου! Απλά να σου πω πως δεν είμαι νυχτωμένη (και πάλι δεν το λέω με ύφος αυτό, απλά απαντάω στα πλαίσια ενός φιλικότατου διαλόγου) γιατί κι εγώ γνωρίζω από δικαιοσύνη, δεδομένου ότι η μητέρα μου είναι δικαστικός! Ξέρω λοιπόν (και όχι μόνο απ' τη μητέρα μου έτσι) πως αν θες να κάνεις τη δουλειά σου, θα ξενυχτήσεις, θα σπάσεις το κεφάλι σου, αλλά θα τη κάνεις! ΑΝ σέβεσαι τον εαυτό σου και αυτό που κάνεις πάντα! Το νομικό σύστημα ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν βοηθάει κανέναν! Ούτε τους δικαστές ούτε τους μηνυτές και πάει λέγοντας, αλλά αν έχεις φιλότιμο και επαγγελματική συνείδηση φροντίζεις να κάνεις πάντα τη δουλειά σου, όποια κι αν είναι αυτή!

ΤΟΝΙΖΩ πάλι πως σε καμία περίπτωση δεν θέλω ούτε να στην πω ούτε τίποτα, απλά επειδή ο λόγος είναι γραπτός μπορεί να εκλαμβάνεις άλλο ύφος. Κάνω απλώς κουβέντα! :) :)
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
mAthosalas σε ρώτησα πιο πριν για την απόδειξη αν σου δίνει και αν στη δίνει ολόκληρη και δεν μου απάντησες. Βέβαια είπες πως θα φύγεις απ' αυτόν, αλλά αν έμενες και σου δημιουργούσε προβλήματα και δεν ήταν εντάξει με την εφορία, θα μπορούσες εκεί να του δημιουργήσεις κι εσύ προβληματάκια!
over-ruled....Δεν απαντησα σε μια ερωτηση που δεν εχει να κανει με το θεμα που συζηταμε.
Θα καλυψω ομως το δευτερο μερος της προτασης σου και θα πω οτι το τελευταιο που επιθυμω ειναι να δημιουργω προβληματα στους γυρω μου.Απλα προσπαθω να μην μου δημιουργουν οι αλλοι...ηρεμια και καλοζωϊα επιζητω και τιποτα παραπανω. :)
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
over-ruled....Δεν απαντησα σε μια ερωτηση που δεν εχει να κανει με το θεμα που συζηταμε.
Θα καλυψω ομως το δευτερο μερος της προτασης σου και θα πω οτι το τελευταιο που επιθυμω ειναι να δημιουργω προβληματα στους γυρω μου.Απλα προσπαθω να μην μου δημιουργουν οι αλλοι...ηρεμια και καλοζωϊα επιζητω και τιποτα παραπανω. :)
Και αυτή κατ' εμέ πρέπει να είναι η επιθυμητή επιλογή! :) Αλλά δεν μπορώ τους ανθρώπους που εμ έχουν άδικο, εμ πάνε να βγουν κι από πάνω! :) Γι αυτό σε ρώτησα αρχικά! Αλλά καλύτερα που θα πας σε ένα μέρος που θα είναι επιθυμητό το τετραποδάκι σου και θα είσαι κι εσύ ήσυχος!
 


Makis77

Well-Known Member
12 Μαρτίου 2009
146
0
46
www.speedtest.me
Η δική μου απάντηση έχει δωθεί ήδη με θετικά αποτελέσματα.
Όμως πριν φθάσω στο σημείο να ανακοινώσω ότι θα φέρω σκυλάκι στο "σπίτι" μου φρόντισα να χτίσω μια "σχέση" εμπιστοσύνης μεταξύ της ιδιοκτήτριας αλλά κ των συγκατοίκων μου.
Δύο χρόνια μετά την ενοικίαση του διαμερίσματος κ λίγο πριν λήξει το μισθωτήριο την πήρα τηλέφωνο κ της είπα ότι έχει έρθει ο καιρός να πάρω ένα σκυλάκι καθώς ήταν πάντα μια επιθυμία για την οποία περίμενα την κατάλληλη στιγμή ώστε να την εκπληρώσω(να σημειώσω οτι από την αρχή της είχα δείξει την αγάπη μου για τα κατοικίδια).
Η στιγμ'ή αυτή ήρθε κ αν σας πειράζει τότε ίσως ήρθε η ώρα να αποχωρ'ησω από το σπίτι φιλικά κ πολιτισμένα.

Η ενοικιάστρια από εκεί που μου είχε βάλει όρους να μη φέρω κατοικίδιο μέσα στο συμβόλαιο δύο χρόνια μετά δέχθηκε σχεδόν αδιαμαρτύρητα αυτή μου την απόφαση, ίσως κ κάτω από την πίεση της οικονομικής κρίσης.

Τα πάντα είναι διπλωματία, με την καλή έννοια, κ το κυριότερο σεβασμός στον ιδοκτήτη αλλά κ στους συγκατοίκους, Αν επενδύσεις σε αυτά τότε θα έχεις πολλές πιθανότητες να ακούσουν την κάθε σου πρόταση ή επιθυμία.
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Η ενοικιάστρια από εκεί που μου είχε βάλει όρους να μη φέρω κατοικίδιο μέσα στο συμβόλαιο δύο χρόνια μετά δέχθηκε σχεδόν αδιαμαρτύρητα αυτή μου την απόφαση, ίσως κ κάτω από την πίεση της οικονομικής κρίσης.
Σε αυτο που γραφεις υπαρχει μια τεραστια δοση αληθειας.Ειναι και εδω στην Πατρα σύνηθες πλεον,ενω παλιοτερα οταν ακουγαν για κατοικιδιο,ηταν συντριπτικα στην πλειοψηφια τους αρνητικοι και μαλιστα κατηγορηματικα και θα ελεγα με αγενη ακομη τροπο,πλεον λογω οικονομικης στενοτητας αλλά και περιορισμενων επιλογων φτανουν στο αλλο ακρο.Διαβαζω αγγελιες που μεσα σε ολα τα υπολοιπα γραφουν "επιτρεπονται κατοικιδια"!!!
Πώς αλλαζουν οι καιροι και εστω και εμμεσα γινονται πιο φιλοζωοι καποιοι...