haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Ναι,κατέβηκε από 1/1600 σε 1/400 και έκτοτε είναι σταθερά εκεί
Πολύ καλά. Δοκίμασε όμως να του δώσεις πάλι leisguard για ένα μήνα. Η Barbie μου είχε τίτλο 1/100 και η Χαρά 1/50 το φθινόπωρο. Και μετά από χορήγηση leisguard ο τίτλος μηδενίστηκε και στις δύο.
 


γεωργιος1979

Active Member
20 Φεβρουαρίου 2016
25
3
66
Πολύ καλά. Δοκίμασε όμως να του δώσεις πάλι leisguard για ένα μήνα. Η Barbie μου είχε τίτλο 1/100 και η Χαρά 1/50 το φθινόπωρο. Και μετά από χορήγηση leisguard ο τίτλος μηδενίστηκε και στις δύο.
Και αντί για leisguard Μπορείς να δώσεις σε cirloton το οποίο είναι ίδια ουσία και είναι πολύ πιο φτηνή Αφού απευθύνεται για τους ανθρώπους .
 


Sickboy_7

Active Member
27 Μαϊου 2015
27
8
34
Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο φόρουμ. Θελω να μοιραστω μαζι σας την εμπειρία μου. Πριν 6μιση μηνες βρήκα στο δρομο ενα ημιαιμο σπρινγκερ σπανιελ. Πολυ ταλαιπωρημενο και κακοποιημενο. Το πηγα στο γιατρο, κάναμε εμβόλια και τον βρήκε υγιέστατο. Δεν εκανα ομως αιματολογικο ελεγχο. Πριν ένα μήνα διαγνωσθηκε με καλααζαρ. Συμπτώματα δεν ειχε απλα ειπαμε να κάνουμε ενα τσεκ απ μιας και δεν είχαμε κάνει οταν τον πηραμε. Ο γιατρος μας ειπε ζυλαπουρ για 1μιση μηνα και αυτες τις μερες θα του εκανα επαναληπτικες και τιτλο. Να σημειώσω ότι οι εξετάσεις του ηταν υπεροχες. Ελα ομως που εγω εκανα μια πατατα και μετα απο 3-4 μερες πηγα και αλλου για να διαπιστώσω αν οντως ειχε καλααζαρ. Ο δεύτερος γιατρος εκανε το γρήγορο τεστακι και βγηκε θετικος. Ωστόσο ειχα ξεκινήσει και το ζυλαπουρ εκεινες τις μερες. Ειχα μαζι και τις εξετασεις, τις ειδε και μουλεει ξεκιναμε ενεσεις. Μα λεω δεν πρέπει να εχουμε τιτλο στα χερια μας; οχι λεει δεν χρειάζεται απο την στιγμή που βγήκε 2 φορες θετικος. Παραγγελνω γκλουκαντιμ απο Ιταλια 7 κουτια παρακαλω... ξεκιναμε, την πρώτη βδομάδα μια χαρα. Εν το μεταξυ μου ειχε πει οτι αν κατι δεν παει καλα κατα τη διάρκεια της θεραπείας θα σταματήσει τις ενεσεις. Λογω του οτι ειναι πολυ βαρια θεραπεία. Ο.κ μεχρι εδω. Τη δεύτερη εβδομάδα ο κουκι μας σταμάτησε να τρωει και ηταν καπως νταουν. Καθε 5 μερες καναμε εξετασεις να παρακολουθουμε νεφρα, συκωτι, λευκα και αιματοκριτη. Τη δεύτερη βδομάδα που σταμάτησε να τρωει, ανεβασε πολυ υψηλά λευκά. Του λεω μήπως πρέπει να σταματησουμε; οχι μου λεει, ειναι απο τις φλεγμονές που εχουν γινει στο δερμα λογω των ενεσεων και ποναει γι αυτό δεν τρωει. Για τον ιδιο λογω έχει ανεβάσει και λευκα. Μας δινει αντιβίωση για 4 μερες, το σκυλάκι τα ιδια και χειρότερα. Ξανα αιματολογικες πιο ανεβασμενα τα λευκα. Σταματαμε την αντιβίωση μας δινει αντιφλεγμονοδη. Για 3 μερες το σκυλάκι μια χαρα. Την 3 μερα το βραδυ εμμετο μαυρο και διάρροια μαυρη, αίμα απο τη μυτη και σταμάτησε να τρωει παλι. Τον παω παλι, ξανα αιματολογικες στο θεο τα λευκα. Του λεω ειναι απο το φάρμακο. Οχι μου λεει δεν ειναι απο αυτο κατι εφαγε. Μαλλον ψοφιο ποντικι. Μη σας κουραζω αλλο το σκυλάκι την 3 βδομάδα πέθανε. Τον πηγα ξανα στον πρωτο γιατρο ετοιμοθανατο πια, ο οποιος εκανε υπερυχο και βρήκε διαλυμένα τα νεφρα και το συκωτι συν οτι ηταν γεματος φλεγμονές στα οργανα. Το παιδι εκανε οτι μπορουσε αλλα ηταν πια αργα. Μου εξήγησε λοιπον οτι δεν κανουμε τετοια θεραπεία αν δεν έχουμε τιτλο. Στη δίκια μας περίπτωση πρεπει να ηταν μικρός ο τιτλος καλααζαρ. Επίσης οταν βλέπουμε οτι σταματαει το ζωακι να τρωει σταματαμε και τη θεραπεία συν οτι ηταν πασιφανές οτι κατι δεν παει καλα απο τα λευκα και μονο. Ο γιατρος λοιπον έκανε κακη χρηση του φαρμακου. Ισως για τι έπαιρνε καθε 4 μερες 45€ , 80€, 70€ κλπ για τις εξετασεις. Παιδια προσεχετε πολυ με τους γιατρους. Εγω εχασα το σκυλάκι μου τελειως αδικα . Πιστευω μονο με τα ζυλαπουρ θα ηταν μια χαρα για αρκετο καιρο ακομα. Γιατι δεν ειχε συμπτωματα και πιστευω οτι και ο τιτλος ηταν χαμηλος. Ετρωγε πολυ, επαιζε, το τριχωμα του ηταν τελειο, οι εξετάσεις του μια χαρα. Αν καποια στιγμη υποτροπιαζε θα βλεπαμε τι θα καναμε. Προσοχη πολυ παιδια. Οι περισσότεροι ειναι απατεώνες και ασχετοι. Συγνωμη αν σας κουρασα
Πιστευω οτι θα ηταν καλο να αναφερεις καθε λεπτομερεια για τον συγκεκριμενο γιατρο-δολοφονο..Στην ουσια σου σκοτωσε το σκυλο..Απιστευτο να ξεκινας θεραπεια χωρις να ξερεις τιτλο,τη κατασταση των νεφρων,πρωτεινες κτλ..Επισης γνωμη μου ειναι οταν γινεται η θεραπεια με τις ενεσεις να γινεται ενδοφλεβια και οχι υποδοριες..
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Πέρα από τις εξετάσεις με μορφή αποτελέσματος 1/50, 1/100, 1/200, 1/400 και ούτω καθεξής, υπάρχουν κι εξετάσεις με αποτελέσματα της με άλλες μονάδες κι έχουν την παρακάτω μορφή
 

Attachments



noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
@Orilis αυτές οι μονάδες είναι από πιο εξειδικευμένες εξετάσεις για ανίχνευση καλαζάρ ή είναι οι απλές που κάνουμε όλοι και απλά το συγκεκριμένο εργαστήριο χρησιμοποιεί άλλη μέθοδο;
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Εμείς πήγαμε για απλές εξαμηνιαίες εξετάσεις. Δεν αρκούμαστε στο σναπ τεστ διότι έχει υπάρξει θετικός στο παρελθόν οπότε το σναπ δεν μας καλύπτει πλέον. Δεν ξέρω να σου απαντήσω αν πρόκειται για άλλη μέθοδο και στην ίδια την εξέταση ή απλά είναι διαφορετική στην διατύπωση των αποτελεσμάτων. Πρώτη φορά είδα αυτή την μορφή το 2011 και η αλήθεια είναι ότι ξαφνιάστηκα γιατί κι εγώ τους κλασσικούς τίτλους περίμενα
 
  • Like
Reactions: noni_papa


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Τι μαθαίνει κανείς...Και εγώ που έκανα στη Λάρα κάθε εξάμηνο κανονικές αιματολογικές πάντα τον κλασικό δείκτη έβλεπα..
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Δεν παρέθεσα τη φωτογραφία ως καλύτερη ή χειρότερη μορφή αποτελεσμάτων, απλά σαν διαφορετική. Ώστε να μην ξαφνιαστεί κάποιος και να μην ξενιζει εντελώς η ύπαρξη διαφορετικότητας. Τώρα γιατί υπάρχουν διαφορετικές μέθοδοι, είναι ένα άλλο θέμα, που αυξάνει, θεωρώ, τις τάσεις προς... Βαβέλ.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
κατά πρωτον να σου πω ότι λυπαμαι και κουραγιο για τον κουκι σου.
κατά δευτερον να πω κατι που μου εχει πει κτηνιατος από τους καλους.
με ζιλαπουρ ένα σκυλι θετικο με καλο δεικτη μπορει να ζησει κανονικα αν το προσεχεις σωστα και τακτικα.
ένα σκυλι που θα μπεις στη διαδικασια να κανεις ενεσεις ξερεις ότι θα πεθανει.
ο κτηνίατρος ο δευτερος δυστυχως σκεφτηκε τα λεφτα.
το κανουν παρα πολλοι δυστυχως.
και στη ουσια σκυλια πεθαινουν από τα νεφρα-συκωτι ενώ αν δε κανανε ενεσεις θα ζουσανε καποια χρονια εξιοπρεπεστατα μονο με ζιλαπουρ...μιλαω για καταστασεις που ο δεικτης είναι στα νορμαλ του.
εγω προσωπικα δεν θα εκανα ενεσεις ποτε.δεν νομιζω ότι ένα σκυλι με αυξημενο δεικτη ποναει ή βασανίζεται περισσοτερο από ένα που του διαλυονται τα νεφτα από ενεσεις. .
όπως και δεν εκανα σε μια θυληκια που μαζεψα ενηλικη και ηταν θετικη.και μου εζησε 5,5 χρονια μια χαρα να τρωει να παιζει ολα οκ. μονο με ζιλαπουρ και τακτικες εξετασεις σε όλα και με δεικτη στη μεση παντα .
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ναι, takisft, είμαι σίγουρη :)
Το σναπ τεστ βγαίνει αμέσως με ένδειξη θετικό /αρνητικό. Γίνεται άμεσα, στο κτηνιατρείο και τα αποτελέσματα βγαίνουν πάλι άμεσα. Για την εξέταση του παίρνει αίμα κανονικά και το στέλνει σε εξωτερικό εργαστήριο και τα αποτελέσματα ήρθαν μερικές μέρες μετά. Συγκεκριμένα τα αποτελέσματα έρχονται από το εργαστήριο με site: dna-lab.gr . Επίσης, πιο το νόημα να μας πει η ίδια η κτηνίατρος ότι το σναπ τεστ είναι πλέον ανώτερο για το συγκεκριμένο σκύλο και μετά να του κάνει σναπ τεστ;
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
δεν νομιζω ότι ένα σκυλι με αυξημενο δεικτη ποναει ή βασανίζεται περισσοτερο από ένα που του διαλυονται τα νεφτα από ενεσεις. .
Αν άφηνα τη δικιά μου χωρίς ενέσεις θα μας είχε αφήσει κι αυτή χρόνους...

Το παραπάνω περιστατικό ήταν ατυχές σε κατά πάσα πιθανότητα άχρηστο κτηνίατρο - αν δεις πρόβλημα σε νεφρά/συκώτι σταματάς τη θεραπεία ή λαμβάνεις τα μέτρα σου. Γι αυτό κάνεις εξέταση αίματος μια φορά την εβδομάδα κατά τη διάρκειά της.

Η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή, ανάλογα με τον τίτλο, τη γενικότερη εικόνα του ζώου, τις αιματολογικές εξετάσεις κλπ.
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Αν άφηνα τη δικιά μου χωρίς ενέσεις θα μας είχε αφήσει κι αυτή χρόνους...

Το παραπάνω περιστατικό ήταν ατυχές σε κατά πάσα πιθανότητα άχρηστο κτηνίατρο - αν δεις πρόβλημα σε νεφρά/συκώτι σταματάς τη θεραπεία ή λαμβάνεις τα μέτρα σου. Γι αυτό κάνεις εξέταση αίματος μια φορά την εβδομάδα κατά τη διάρκειά της.

Η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή, ανάλογα με τον τίτλο, τη γενικότερη εικόνα του ζώου, τις αιματολογικές εξετάσεις κλπ.
κοιτα ομολογω ότι η σχεση μου με ενεσεις για καλαζαρ σταματαει στο 2003.που ειδα ένα σκυλι να σαπιζει από τα νεφρα και να ποναει από τις ενεσεις οι οποιες ηταν πανάκριβες αν θυμαμαι καλα τις εφερναν από ιταλια και αστα να πανε.
εκει πραγματικα με το που ξεκινησαν οι ενεσεις ειδα ραγδαιες αλλαγες σε σκυλι που οπτικα παντως φαινοταν νορμαλ .δε θυμαμαι δεικτη αλλα τελικα και ο τοτε κτηνίατρος (σε ένα παρκο κοντα στο χαλανδρι) εμαθα μετα ότι ολοι τον εβριζαν.
η δευτερη μου επαφη με καλαζαρ ηταν με τη σκυλιτσα την αδεσποτη.χαμηλος δεικτης , κάθε μερα αν θυμαμαι καλα ζιλαπουρ και πεθανε 11 χρονων χωρις να ποναει χωρις να μη μπορει να περπατησει κτλ.
ναι η κάθε περιπτωσξ είναι διαφορετικη οντως.
αλλα με πολύ καλο δεικτη να ξεκινήσεις ενεσεις μου κανει υπερβολαρα.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@Koukiromel λυπαμαι για την απωλεια....ειναι πολυ σοβαρο το θεμα με τους κτηνιατρους-χασαπηδες/ασχετους/φραγκοφονιαδες...και δυστυχως ζουν αναμεσα μας...
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
@theo9 το ζυλαπουρ δίδεται παράλληλα με την όποια θεραπεία και είναι για να προστατέψει τα νεφρά. Δεν είναι θεραπεία για καλαζάρ.

Όσο για τις ενέσεις, έχουν σώσει τουλάχιστον μια ζωή : του δικού μου σκύλου, που ειχε καλαζάρ από τα 3 του και έφυγε από αλλά αίτια στα 10 του.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
@theo9 το ζυλαπουρ δίδεται παράλληλα με την όποια θεραπεία και είναι για να προστατέψει τα νεφρά. Δεν είναι θεραπεία για καλαζάρ.

Όσο για τις ενέσεις, έχουν σώσει τουλάχιστον μια ζωή : του δικού μου σκύλου, που ειχε καλαζάρ από τα 3 του και έφυγε από αλλά αίτια στα 10 του.

εγω ξερω ότι σε σκυλι με καλαζαρ με δεικτη χαμηλο εδινα κάθε μερα ζιλαπουρ.
και δεν ξαναανεβηκε ο δεικτης ποτε.αν κανει και για τα νεφρα κτλ δε ξερω.
παντως για πολύ χαμηλο δεικτη ζιλαπουρ ξερω ότι δινουν που το κραταει σε επίπεδα νορμαλ όχι για θεραπεια απλα για να μη αυξηθεί ,αυτά ξερω γιατι αυτά μου εχει εξηγησει γιατρος...εκτος αν θυμαμαι τοσο λαθος που εκει σχωρεστε με..
τοτε με τις ενεσεις να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι αν εδιναν και ζιλαπουρ.
 




genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Γιατρός δεν είμαι, αλλά επειδή το έργο το έχω δει ουκ ολίγες φορές, κάποια από τα συμπτώματα που αναφέρθηκαν, όπως η αιμορραγία από τη μύτη και οι βλάβες στα νεφρά είναι οι συνέπειες του ίδιου του καλαζάρ και από όσο ξέρω ένδειξη ότι η θεραπεία μάλλον πια δε θα βοηθήσει. Αν το καλαζάρ έχει προχωρήσει (νομίζω παίζει ρόλο και η μορφή, αλλά δεν παίρνω όρκο) η εξέλιξη μπορεί να είναι και γρήγορη και πολύ οδυνηρή.Πάντως αν το σκυλί είναι να πεθάνει από καλαζάρ, από νεφρά θα πάει συνήθως. Και αν έχουν πειραχτεί τα σπλάχνα, αυτή η εικόνα της γενικης διάλυσης νομίζω είναι η αναμενόμενη.Το ζυλαπουρ από μόνο του από όσο ξέρω δεν είναι θεραπεία, νομίζω το δίνεις μαζί με τη θεραπεία για να μην εξελιχθεί η νόσος κι άλλο. Κοινώς με χαμηλό δείκτη που είνα ακόμη απλά ύποπτο, πολλοί το δίνουν για να προλάβουν τα χειρότερα. Μέχρι και προληπτικα στο τέλος του καλοκαιριού το έχω ακούσει.
Για να είμαι ειλικρινής, παρά την τραγική κατάληξη στην ιστορία, εχω την αίσθηση ότι ο κτηνίατρος με τις ενέσεις έκανε το σωστό, απλά δεν μπόρεσε να το σώσει. Η εντύπωση που μου έχει μείνει από παλιό κτηνίατρο που γενικά εμπιστευόμουν είναι ότι από τις εξετάσεις των νεφρών περιμένεις μάλλον την απάντηση αν μπορείς να συνεχίσεις θεραπεία, ή αν είναι μάταιο πια, όχι να βρεις εναλλακτική θεραπεία.
 


tetes

Member
3 Μαρτίου 2016
17
2
47
Καλησπέρα!
Περίσσευμα σε Milteforan 20 mg είναι ανάγκη αν υπάρχει, παρακαλώ ενημερώστε με!
έχω ξεκινήσει θεραπεία αλλά χρειάζονται ακόμα 30 ml.
ευχαριστώ πολύ
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf