γεωργιος1979

Active Member
20 Φεβρουαρίου 2016
25
3
66
Λαισγγαρντ με ζυλαπουρ κανει δουλεια και ειναι και παφθηνο.και για σκυλια που νωσουν
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Leisguard και ζυλαπουρ σαν συμπληρωμα θεραπειας εννοεις και οχι σκετη θεραπεια. Εκτος και αν μιλας για σκυλο που βρεθηκε υποπτος.
Καλο να ειναι να προσεχουμε τι λεμε οταν μιλαμε για σχηματα θεραπειας ειδικα για το καλαζαρ.
 


γεωργιος1979

Active Member
20 Φεβρουαρίου 2016
25
3
66
Leisguard και ζυλαπουρ σαν συμπληρωμα θεραπειας εννοεις και οχι σκετη θεραπεια. Εκτος και αν μιλας για σκυλο που βρεθηκε υποπτος.
Καλο να ειναι να προσεχουμε τι λεμε οταν μιλαμε για σχηματα θεραπειας ειδικα για το καλαζαρ.
Για σκυλιά που νοσούν ναι για θεραπεία . Και στο δικό μου σκυλί και στο φίλο μου κατεβηκαι το καλαζάρ από πάρα πολύ ψηλά σε πολύ λογικά επίπεδα και περιμένω τον άλλο μήνα να κατέβει κάτω από το όριο . Και μάλιστα δεν χρησιμοποιώ το λαισγγαρντ που είναι για κτηνιατρικό Αλλά το cilroton Το οποίο είναι ίδια ουσία σε αναλογία βέβαια τα χαπάκια βάσει σωματικού βάρους . Ο μύθος που υπάρχει ότι το lazy guard Δε λειτουργεί ως θεραπευτικό σχήμα είναι λάθος και το λένε μόνο οι κτηνίατροι που θε λουν νά βγάλουνε από τα υπόλοιπα φάρμακα τα οποία στοιχίζουν πολύ παραπάνω κοινός μιλτεφοσινη. Μπορείς βέβαια να το χρησιμοποιήσεις Και ως Προληπτικό σχήμα . Εάν κάποιος έχει το σκυλί του καλαζάρ και δεν δύναται Οικονομικά για το μιλτεφοραν Με αυτά τα χαπάκια που στοιχίζουν περίπου για 20 κιλα σκυλι 5 € το μήνα.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Φιλε Γιωργο,
Δεν υπαρχει "λογικο οριο" στο καλαζααρ.
Λογικο ειναι ο σκυλος να μην νοσει κ για την θεραπεια του υπευθυνοι ειναι ο ιδιοκτητης κ ο κτηνιατρος.....

Τα λοιπα περι "λογικων οριων" κ σκυλων που εμφανιζουν υψηλους τιτλους αλλα κατευνασμενα συμπτωματα, συνηθως (αν οχι παντα) εμπιπτουν στην κατηγορια των ιδιοκτητων που δεν θελουν η δεν μπορουν να βαλουν το χερι βαθια στην τσεπη για να γινει η σωστη θεραπεια κ κτηνιατρων που γνωριζοντας αυτο, χορηγουν ημιτελεις κ συναμα οικονομικες "θεραπειες".....
 


γεωργιος1979

Active Member
20 Φεβρουαρίου 2016
25
3
66
Φιλε Γιωργο,
Δεν υπαρχει "λογικο οριο" στο καλαζααρ.
Λογικο ειναι ο σκυλος να μην νοσει κ για την θεραπεια του υπευθυνοι ειναι ο ιδιοκτητης κ ο κτηνιατρος.....

Τα λοιπα περι "λογικων οριων" κ σκυλων που εμφανιζουν υψηλους τιτλους αλλα κατευνασμενα συμπτωματα, συνηθως (αν οχι παντα) εμπιπτουν στην κατηγορια των ιδιοκτητων που δεν θελουν η δεν μπορουν να βαλουν το χερι βαθια στην τσεπη για να γινει η σωστη θεραπεια κ κτηνιατρων που γνωριζοντας αυτο, χορηγουν ημιτελεις κ συναμα οικονομικες "θεραπειες".....
Γιατί πάντα η σωστή θεραπεία να ειναι και ακριβή . Μήπως απ' αυτό Ωφελούνται οι κτηνίατροι . Αυτή τη θεραπεία μας την προτείνε ενας κτηνίατρος Ο οποίος είναι πολύ φιλόζωος και θέλει να βοηθήσει όσους ανθρώπους δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να βοηθήσουν το ζώο τους με ακριβα φάρμακα . Εγώ είδα το φάρμακο λειτουργεί το ίδιο και ο φίλος μου .
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Τα ζυλαπούρ και τα cilroton εγώ τα δίνω συμπληρωματικά - όχι ως θεραπεία - και εφόσον με θεραπεία γκουκαντίμ ρίξαμε τον τίτλο.
 


γεωργιος1979

Active Member
20 Φεβρουαρίου 2016
25
3
66
Τα ζυλαπούρ και τα cilroton εγώ τα δίνω συμπληρωματικά - όχι ως θεραπεία - και εφόσον με θεραπεία γκουκαντίμ ρίξαμε τον τίτλο.
Χωρις αλλο φαρμακο επεσε το καλαζαρ.το ιδιο και του φιλου μου
Υπαρχει και στο ινετ μια διατριβη οπου λεει οτι χρησημοποιηται και για θεραπεια μεχρι το πολυ για εξι μηνες συνεχωμενα μεχρι να πεσει το καλαζαρ. Μετα καθε τρεις μηνες το τεταρτο δινεις παλι cilr για ενα μηνα.εγω παραληλα το πρωτο μηνα εκανα και βιμπραμισιν για ερχιλια.
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
όταν λες οτι έπεσε?

Με τι τιτλο ξεκινήσατε και ποσο έπεσε.... και για πόσο καιρό?
Λεμφαδένες καθαροι?
 


γεωργιος1979

Active Member
20 Φεβρουαρίου 2016
25
3
66
όταν λες οτι έπεσε?

Με τι τιτλο ξεκινήσατε και ποσο έπεσε.... και για πόσο καιρό?
Λεμφαδένες καθαροι?
240 υ σε70υ σε3μηνες και κατι .λεμφ καθαροι το μονο ειχα παρεναργιες 2 φορες γαλακτορια και 1 δερματοπαθεια.
 


γεωργιος1979

Active Member
20 Φεβρουαρίου 2016
25
3
66
Πηρα σημερα και στο χερι τις εξετασεις της ζηνας.τελικα 100υ κατεβηκε το καλαζαρ σε 2 και κατι μηνες.δεν ξερω πως να τις ανεβασω ξερει κανεις.
 


Koukiromel

New Member
21 Μαϊου 2016
1
5
48
Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο φόρουμ. Θελω να μοιραστω μαζι σας την εμπειρία μου. Πριν 6μιση μηνες βρήκα στο δρομο ενα ημιαιμο σπρινγκερ σπανιελ. Πολυ ταλαιπωρημενο και κακοποιημενο. Το πηγα στο γιατρο, κάναμε εμβόλια και τον βρήκε υγιέστατο. Δεν εκανα ομως αιματολογικο ελεγχο. Πριν ένα μήνα διαγνωσθηκε με καλααζαρ. Συμπτώματα δεν ειχε απλα ειπαμε να κάνουμε ενα τσεκ απ μιας και δεν είχαμε κάνει οταν τον πηραμε. Ο γιατρος μας ειπε ζυλαπουρ για 1μιση μηνα και αυτες τις μερες θα του εκανα επαναληπτικες και τιτλο. Να σημειώσω ότι οι εξετάσεις του ηταν υπεροχες. Ελα ομως που εγω εκανα μια πατατα και μετα απο 3-4 μερες πηγα και αλλου για να διαπιστώσω αν οντως ειχε καλααζαρ. Ο δεύτερος γιατρος εκανε το γρήγορο τεστακι και βγηκε θετικος. Ωστόσο ειχα ξεκινήσει και το ζυλαπουρ εκεινες τις μερες. Ειχα μαζι και τις εξετασεις, τις ειδε και μουλεει ξεκιναμε ενεσεις. Μα λεω δεν πρέπει να εχουμε τιτλο στα χερια μας; οχι λεει δεν χρειάζεται απο την στιγμή που βγήκε 2 φορες θετικος. Παραγγελνω γκλουκαντιμ απο Ιταλια 7 κουτια παρακαλω... ξεκιναμε, την πρώτη βδομάδα μια χαρα. Εν το μεταξυ μου ειχε πει οτι αν κατι δεν παει καλα κατα τη διάρκεια της θεραπείας θα σταματήσει τις ενεσεις. Λογω του οτι ειναι πολυ βαρια θεραπεία. Ο.κ μεχρι εδω. Τη δεύτερη εβδομάδα ο κουκι μας σταμάτησε να τρωει και ηταν καπως νταουν. Καθε 5 μερες καναμε εξετασεις να παρακολουθουμε νεφρα, συκωτι, λευκα και αιματοκριτη. Τη δεύτερη βδομάδα που σταμάτησε να τρωει, ανεβασε πολυ υψηλά λευκά. Του λεω μήπως πρέπει να σταματησουμε; οχι μου λεει, ειναι απο τις φλεγμονές που εχουν γινει στο δερμα λογω των ενεσεων και ποναει γι αυτό δεν τρωει. Για τον ιδιο λογω έχει ανεβάσει και λευκα. Μας δινει αντιβίωση για 4 μερες, το σκυλάκι τα ιδια και χειρότερα. Ξανα αιματολογικες πιο ανεβασμενα τα λευκα. Σταματαμε την αντιβίωση μας δινει αντιφλεγμονοδη. Για 3 μερες το σκυλάκι μια χαρα. Την 3 μερα το βραδυ εμμετο μαυρο και διάρροια μαυρη, αίμα απο τη μυτη και σταμάτησε να τρωει παλι. Τον παω παλι, ξανα αιματολογικες στο θεο τα λευκα. Του λεω ειναι απο το φάρμακο. Οχι μου λεει δεν ειναι απο αυτο κατι εφαγε. Μαλλον ψοφιο ποντικι. Μη σας κουραζω αλλο το σκυλάκι την 3 βδομάδα πέθανε. Τον πηγα ξανα στον πρωτο γιατρο ετοιμοθανατο πια, ο οποιος εκανε υπερυχο και βρήκε διαλυμένα τα νεφρα και το συκωτι συν οτι ηταν γεματος φλεγμονές στα οργανα. Το παιδι εκανε οτι μπορουσε αλλα ηταν πια αργα. Μου εξήγησε λοιπον οτι δεν κανουμε τετοια θεραπεία αν δεν έχουμε τιτλο. Στη δίκια μας περίπτωση πρεπει να ηταν μικρός ο τιτλος καλααζαρ. Επίσης οταν βλέπουμε οτι σταματαει το ζωακι να τρωει σταματαμε και τη θεραπεία συν οτι ηταν πασιφανές οτι κατι δεν παει καλα απο τα λευκα και μονο. Ο γιατρος λοιπον έκανε κακη χρηση του φαρμακου. Ισως για τι έπαιρνε καθε 4 μερες 45€ , 80€, 70€ κλπ για τις εξετασεις. Παιδια προσεχετε πολυ με τους γιατρους. Εγω εχασα το σκυλάκι μου τελειως αδικα . Πιστευω μονο με τα ζυλαπουρ θα ηταν μια χαρα για αρκετο καιρο ακομα. Γιατι δεν ειχε συμπτωματα και πιστευω οτι και ο τιτλος ηταν χαμηλος. Ετρωγε πολυ, επαιζε, το τριχωμα του ηταν τελειο, οι εξετάσεις του μια χαρα. Αν καποια στιγμη υποτροπιαζε θα βλεπαμε τι θα καναμε. Προσοχη πολυ παιδια. Οι περισσότεροι ειναι απατεώνες και ασχετοι. Συγνωμη αν σας κουρασα
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Λυπάμαι πάρα πολύ. Μην τον αφήσεις έτσι τον "γιατρό" αυτό. Προσπάθησε να τον κάνεις να πληρώσει νομικά για αυτό που έκανε. Θα έχει πάρει και πολλούς άλλους στο λαιμό του.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
κουράγιο παιδιά... Πολύ κρίμα αυτό που σας συνέβη...

Συμφωνώ με την I.Kyvelι....Κυνηγήστε τον.. ειναι επικίνδυνος ο ανθρωπος...
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Ποσο άσχημα πέρασε το σκυλάκι στα χέρια αυτού του κτήνους.αν οχι νομικά δισφημησε τον να μην ξανά πατήσει άνθρωπος εκει.
 


xeniadell

Member
31 Οκτωβρίου 2013
18
3
Χωρίς να θέλω να παροτρύνω κάποιον να ακολουθήσει αυτό που κάνω εγώ για την Λεισμανίωση που έχουμε,απλά θα σας το εκθέσω:Με τίτλο που είχαμε 1/1600,μέχρι πριν 1,5 χρόνο,κάναμε θεραπεία με Μιλτεφοράν,Λεισγκαρτ.Το τελευταίο 1,5 χρόνο του δίνω μόνο ζυλαπούρ ενα το πρωί και ένα το βράδυ και του δίνω πολλά συμπληρώματα καθημερινά:Δήλ,colostrum,βιολογικόκουρκουρά,chia,βιολογικό μηλόξυδο,χαπια Adrographis κλπ.Ο Αρης μου είναι ταύρος από δυναμη και διάθεση.Πήρα μία απόφαση να κόψω ολα τα φαρμακα εκτός του Ζυλαπούρ.Ξαναλέω,είναι μία προσωπική απόφαση και δεν προτείνω σε καποιον να το κάνει.Απλά έφαγε τόσο πολύ χημεία που αποφάσισα να ακολουθήσω τον φυσικό τρόπο.Συγνώμη αν σας κούρασα.
 
Last edited:


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Χωρίς να θέλω να παροτρύνω κάποιον να ακολουθήσει αυτό που κάνω εγώ για την Λεισμανίωση που έχουμε,απλά θα σας το εκθέσω:Με τίτλο που είχαμε 1/1600,μέχρι πριν 1,5 χρόνο,κάναμε θεραπεία με Μιλτεφοράν,Λεισγκαρτ.Το τελευταίο 1,5 χρόνο του δίνω μόνο ζυλαπούρ ενα το πρωί και ένα το βράδυ και του δίνω πολλά συμπληρώματα καθημερινά:Δήλ,colostrum,βιολογικόκουρκουρά,chia,βιολογικό μηλόξυδο,χαπια Adrographis κλπ.Ο Αρης μου είναι ταύρος από δυναμη και διάθεση.Πήρα μία απόφαση να κόψω ολα τα φαρμακα εκτός του Ζυλαπούρ.Ξαναλέω,είναι μία προσωπική απόφαση και δεν προτείνω σε καποιον να το κάνει.Απλά έφαγε τόσο πολύ χημεία που αποφάσισα να ακολουθήσω τον φυσικό τρόπο.Συγνώμη αν σας κούρασα.
ο τίτλος από τότε κατέβηκε?
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf