Έφυγε ή Λάρα...




vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Βασίλη μου, λίγο έτσι για ν'αλαφρύνουμε το κλίμα...να σου δώσω να καταλάβεις...
Στο δικό μου σπίτι, όποιος φύγει -πρώτος...δεύτερος κλπ- αυτοί που θα μείνουν πίσω, θα το γλεντάνε για μέρες. Ετσι δε, και κάνω κανά αστείο, και εγκαταλείψω εγώ πρώτη, παίζει να φέρουν και φίλους τους και να κάνουν το σπίτι καλοκαιρινό.

Στο λέω, μετά μεγάλης σιγουριάς :cautious:

Δώστης χρόνο. Θα ισιώσει :)
πως μπορεις να εισαι τοσο σιγουρη; θες να το αναλυσεις λιγο αυτο που λες;

δεν ειναι το καταλληλο νημα και ζηταω προκαταβολικα συγγνωμη απο τον vasgial αλλα μου κανει εντυπωση τοση σιγουρια.
δε θα απαντησω/ το συνεχισω παντως για να μη χαλασουμε το νημα του παιδιου απλα θα ηθελα μια εξηγηση.
Θεωρώ ότι είναι προφανές πως ή Μαρία αστειεύεται. Αν κάποιος θέλει να ρωτήσει κάτι κάποιον ή οτιδήποτε άλλο μπορεί κάλλιστα να το κάνει με ένα πμ.
Ευχαριστώ πολύ.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Ασφαλώς με δόση χιούμορ, αλλά...ξέρω πολύ καλά και τα σκυλιά μου.
Ξέρω πως είναι, όταν είναι μαζί, και πως είναι, όταν είναι χώρια, ακόμη και για μέρες.
 
  • Like
Reactions: spyv and vasgial




Mandy.D.A.S

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2015
88
86
56
Καλο της ταξιδι, κριμα που εφυγε με αυτον τον τροπο, αλλα δυστυχως οπως και να εφευγε η απωλεια θα ηταν μεγαλη.
Να ειστε καλα νατη θυμαστε παντα με αγαπη, ξεροντας οτι εζησε καλα ,ειναι πολυ σημαντικο αυτο!
 
  • Like
Reactions: vasgial


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Προχθές έκλεισε ένας μήνας χωρίς τι κοριτσάκι μου. Ο πόνος όλων μας είναι μεγάλος όπως και ήταν αναμενόμενο. Τα ανθρώπινα μέλη της οικογένειας το αντιμετωπίζουμε με τη λογική.

Ή Ίσις συνεχίζει να μην είναι καλά, για την ακριβεία είναι άλλο σκυλί. Όταν την πήραμε ήταν λίγων ημερών και ή Λάρα, που ήταν ήδη σχεδόν τεσσάρων ετών, λετούργησε σαν πρότυπο. Τα πάντα τα έμαθε από τη Λάρα και μέχρι πρότινος την ακολουθούσε στο κάθε τι.
Ξαφνικά έμεινε μόνη και μοιάζει αποπροσανατολισμένη, σα να έχει χάσει τον κόσμο της.

Και αυτό όμως ήταν αναμενόμενο. Αυτό που μου έχει κάνει τρομερή εντύπωση είναι η στάση της Μάσκας.
Θλιμμένο βλέμμα, λείπει με τις ώρες από το σπίτι, διαφορετικές ώρες από παλιά, σαν να ψάχνει κάτι. Από την αρχή ήταν πιο κοντά στη Λάρα. Αγκαλιά κοιμούνταν.
Την πρώτη εβδομάδα μετά το θάνατο της Λάρας έλειψε τρείς μέρες. Μετά γύρισε.
Ή φωνή της έχει πάρει μια μελαγχολική χροιά. Κάθεται στο μπαλκόνι, πάντα σε κάποιο ψηλό σημείο και ατενίζει στο πουθενά με τις ώρες.

Δεν είμαι κανένας πειραγμένος, ούτε φαντάζομαι πράγματα. Πάντα εκτιμούσα τις γάτες αλλά δεν φανταζόμουν ότι θα ήταν τόσο συναισθηματικά ζώα. Ίσως να είναι εξαίρεση, δεν ξέρω.
Καλό θα είναι πάντως όσοι θεωρούν τις γάτες αναίσθητες, να αναθεωρήσουν.

Μπαίνω και ρίχνω κάποια ματιά στο φόρουμ αλλά δεν έχω το κουράγιο να γράψω ρε παιδιά, δε μου βγαίνει γαμότο. Τέλος πάντων, ελπίζω να είστε καλά εσείς και τα σκυλιά σας.
 






johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Καλησπέρα Βασίλη,

1) Προχθές έκλεισε ένας μήνας χωρίς τι κοριτσάκι μου. Ο πόνος όλων μας είναι μεγάλος όπως και ήταν αναμενόμενο...

2) ...Αυτό που μου έχει κάνει τρομερή εντύπωση είναι η στάση της Μάσκας.
Θλιμμένο βλέμμα, λείπει με τις ώρες από το σπίτι, διαφορετικές ώρες από παλιά, σαν να ψάχνει κάτι. Από την αρχή ήταν πιο κοντά στη Λάρα. Αγκαλιά κοιμούνταν...
...Ή φωνή της έχει πάρει μια μελαγχολική χροιά. Κάθεται στο μπαλκόνι, πάντα σε κάποιο ψηλό σημείο και ατενίζει στο πουθενά με τις ώρες.

...Δεν είμαι κανένας πειραγμένος, ούτε φαντάζομαι πράγματα. Πάντα εκτιμούσα τις γάτες αλλά δεν φανταζόμουν ότι θα ήταν τόσο συναισθηματικά ζώα. Ίσως να είναι εξαίρεση, δεν ξέρω...
1) Πέρα από το (πέρα για πέρα, αληθινό), ότι ο χρόνος τα γιατρεύει όλα...
Επαναλαμβάνω εδώ, κάτι που είχε πει ο γνωστός Αλέν Ντελόν: "Η ζωή μου όλη βρίσκεται μέσα στους τάφους των σκύλων μου"...
Εγώ, εδώ και 6,5 χρόνια που έχασα τη Νίνα μου, την σκέφτομαι σαν να τη βλέπω μπροστά μου... πότε με χαρά και πότε με άπειρη μελαγχολία...
Εσάς δε σας φοβάμαι, θα το διαχειριστείτε... και θα την έχετε πάντα μέσα στην καρδιά σας!

2) Εχεις δίκιο, Βασίλη! Οι γάτες είναι ιδιαίτερα συναισθηματικές... απλά, επειδή δεν έχουν την ιδιότητα του σκύλου (να είναι πάντα "επάνω σου"), αρκετοί άνθρωποι (που δεν τις έχουν μελετήσει) νομίζουν ότι είναι "ψυχρές"...
Τόσο στη στάση, όσο και στη φωνή, οι γάτες θρηνούν... και θυμούνται! Θυμούνται "φρικτά" πολύ!
Και αυτό τις επηρεάζει... εντάξει, έχει και εσάς κοντά της, οπότε και η Μάσκα (σε λίγο περισσότερο χρόνο) θα το ξεπεράσει... φροντίδα χρειάζεται... και αρκετές αγκαλίτσες (αν σας κάθεται)...
Μία ερώτηση: Πλένεται και καθαρίζεται? Αν ναι, να είσαι σίγουρος ότι κάποια στιγμή θα συνέλθει...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Οι γάτες είναι μεγάλο κεφάλαιο στο είδος οικιακά ζώα θεωρώ.
Τους έχω μεγάλη εκτίμηση και σεβασμό. Εϊναι ιδιαίτερα ζώα, έχουν μία αύρα μαγική.
Κουράγιο Βασίλη είναι δύσκολες εποχές αυτές για εσάς :(
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Καλησπέρα Βασίλη,



1) Πέρα από το (πέρα για πέρα, αληθινό), ότι ο χρόνος τα γιατρεύει όλα...
Επαναλαμβάνω εδώ, κάτι που είχε πει ο γνωστός Αλέν Ντελόν: "Η ζωή μου όλη βρίσκεται μέσα στους τάφους των σκύλων μου"...
Εγώ, εδώ και 6,5 χρόνια που έχασα τη Νίνα μου, την σκέφτομαι σαν να τη βλέπω μπροστά μου... πότε με χαρά και πότε με άπειρη μελαγχολία...
Εσάς δε σας φοβάμαι, θα το διαχειριστείτε... και θα την έχετε πάντα μέσα στην καρδιά σας!

2) Εχεις δίκιο, Βασίλη! Οι γάτες είναι ιδιαίτερα συναισθηματικές... απλά, επειδή δεν έχουν την ιδιότητα του σκύλου (να είναι πάντα "επάνω σου"), αρκετοί άνθρωποι (που δεν τις έχουν μελετήσει) νομίζουν ότι είναι "ψυχρές"...
Τόσο στη στάση, όσο και στη φωνή, οι γάτες θρηνούν... και θυμούνται! Θυμούνται "φρικτά" πολύ!
Και αυτό τις επηρεάζει... εντάξει, έχει και εσάς κοντά της, οπότε και η Μάσκα (σε λίγο περισσότερο χρόνο) θα το ξεπεράσει... φροντίδα χρειάζεται... και αρκετές αγκαλίτσες (αν σας κάθεται)...
Μία ερώτηση: Πλένεται και καθαρίζεται? Αν ναι, να είσαι σίγουρος ότι κάποια στιγμή θα συνέλθει...
Ναι, ναι πλένεται όλη την ώρα δίνοντας ιδιαίτερη έμφαση στο πιντέ :oops:.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli and johnk


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Ναι, ναι πλένεται όλη την ώρα δίνοντας ιδιαίτερη έμφαση στο πιντέ :oops:.
Αυτό είναι ΠΑΡΑ πολύ θετικό, Βασίλη!
Εάν πλένεται όλη την ώρα, "το έχει"... ενδιαφέρεται για τη ζωή της... μην ανησυχείς, θέλει λίγο χρόνο!:)

Υ.Γ. Για να σε κάνω να γελάσεις λιγάκι: Ιδιαίτερη έμφαση στον μπιντέ, δίνει και η Μόκα... συχνά... και μόνο αργά το βράδυ... πολύ αργά... γύρω στις 5 το πρωί (!)... όπου πετάγεσαι, γιατί νομίζεις ότι έχουν σπάσει τα υδραυλικά του σπιτιού!!!
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Το πέρασα και το περνάω. Λίγων ημερών κ εμενα όταν τη φέραμε σπιτι την Audrey και ολα τα έμαθε απο τη Μιλβα. Απο τ αυτιά της κρεμόταν όλη μερα. Και εκανε υπομονή η Μιλβα..Δε δέθηκαν. Η μικρη δέθηκε με τη μεγάλη αλλα δε φάνηκε να ειναι αμφίδρομο κ ας είχαν μονο 2 χρόνια διαφορα.

Και ναι ειναι αλλος σκυλος τωρα η μικρη. Αλλα δε θα λεγα οτι πένθησε. Θεωρώ οτι δεν ξερει που ειναι η Μιλβα. Την πηραμε απ το σπιτι ενα πρωι και δεν την ξαναφέραμε ποτε. Μήπως αυτο τα κανει ν απελπίζονται περισσότερο; Η αναζήτηση; Γιατι αν πενθούσε δε θα την έψαχνε σε ολο το σπιτι. Ποιος ξερει..Κουράγιο. Ο χρόνος μονο βοηθά ολους. Δεν υπάρχει κατι αλλο. Εγω μετράω κοντα 4 μήνες και δεν περνάει μερα που να μην την σκεφτώ αλλα..ξεχνάς σιγά σιγά. Και πονάει καπως λιγότερο. Θα περασει.
 








Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.819
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf