Γειά χαρά [γερμανικός ποιμενικός]


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Το σαββατοκύριακο που μας πέρασε περναγαμε ωραία σε παραλία της νότιας Κρήτης όπου είχαμε κατασκηνωσει.
Κάποια στιγμή και ενώ ήμουν αραχτός στην αιώρα, έρχεται ένας από διπλανή σκηνή για να ρωτήσει κάτι. Ο Ερμής που ήταν ξαπλωμενος δίπλα μου με το που τον βλέπει ξαφνικά(εγώδεν τον εείχα δει να έρχεται) στον χώρο μας του κάνει ντου και τον δαγκώνει στο χέρι. Με τον που τον φωναξα τον άφησε και ήρθε δίπλα μου. Βέβαια το κακό είχε γίνει αφού ο άνθρωπος δαγκωθηκε στο χέρι (ευτυχώς όχι κάτι σοβαρό) και πάλι καλά που δεν ήταν κανένας περίεργος και το θέμα έληξε εκεί.
Η δική μου αντίδραση αν και εστικτωδως το 1ο που ήρθε ήταν να τον μαλωσω, δεν το έκανα. Και αργότερα που το σκεφτόμουν νομίζω έκανα καλά. Και το νομίζω αυτό γιατί ο εΕρμής προστατεύε το χώρο του και ενώ ήταν σε επίθεση με το που τον φωναξα με άκουσε και σταμάτησε αμέσως.
Έπραξα σωστά; θα έπρεπε να αντίδρασω αλλιώς;
Θα ήθελα να διαβάσω γνώμες.
Την γνώμη μου περί λυτος η δεμένος την έχω γράψει σε πολλά μηνύματα σε διάφορα θέματα.
Κανείς δεν μίλησε για...δέσιμο! Λες ότι ο σκύλος είναι υπάκουος! Βάλε τον δίπλα σου υπό εντολή, απλά!:)
Όσο αρέσκεται στο να είναι ελεύθερος ένας σκύλος άλλο τόσο αρέσκεται στο να εκτελεί εντολές!:)

Σε μια παραλία 200 μέτρα με 5 σσκηνές όλες κι ολες και με τον Ερμή που με 5 μη έχει μάθει τα όρια του και μέχρι που κινείται , αν ήταν να τον έχω δεμένο όλη μέρα καλύτερα να τον άφηνα σπίτι. Άλλωστε αυτόν που δαγκώσε συναντήθηκε σε άσχετο σημείο στην παραλία και αδιαφορησε εντελώς. Στον χώρο του αντέδρασε.
Αυτή η προτασούλα δεν αρμόζει σε πολλούς από εμάς εδώ μέσα. Ξέρεις πολύ καλά ότι δίνοντας τέτοιες συμβουλές δεν εννοούμε να καταπιέσεις το ζώο. Την διαφορά ξέρω ότι την καταλαβαίνεις! Χαζοί δεν είμαστε όλοι όσοι έχουμε σκυλιά φύλαξης. Ούτε ανυπάκουα είναι, ούτε όρεξη έχουμε να ακούμε διάφορα από διάφορους όπου πάμε!

Ο σκύλος έχει μάθει με 5 "μη" σε...ανούσια πράγματα συγγνώμη κιόλας, γιατί το ουσιώδες μόλις το...βίωσες!:)
Πλέον δοκίμασε και κρεατάκι και η αλήθεια είναι ότι πιάστηκες στον ύπνο ασχέτως αν έκανε καλά ο σκύλος ή όχι!
Η επόμενη φορά θα είναι 1° μη στο κεφάλι, 2° μη στο χέρι, 3° μη στο άλλο χέρι και μέχρι το 5° μη θα τον έχει κάνει σουρωτήρι τον άλλον. :)

Δεν έχω διαβάσει τίποτα από αυτά που ειπώθηκαν από τους υπόλοιπους!
Πλέον διαβάζω επιλεκτικά, την αιτία και το αποτέλεσμα!

Ο σκύλος καλά έκανε ως συμπεριφορά και αντέδρασε έτσι! Εμένα προσωπικά μου αρέσει:D αλλά επαναξέτασε λίγο την στάση σου στους χειρισμούς!

Τα φιλιά μου
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@st3li0s Καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Στην 1η παράγραφο λες να μην τον δενω αλλά να τον βάλω δίπλα μου υπό εντολή. Μα τα 5 μη που πιο κάτω τα λες ανουσια αυτό τον ρόλο δεν έχουν; Εκτός κι αν εννοείς να το έχω όλη μέρα στο κάτσε πχ.
Ο σκύλος δεν έσπασε τα 5 μη. Δεν βγήκε από τα νοητά σύνορα του . Μία χαρά εκτέλεσε. Και κυρίως άκουσε το έκτο μη που ήταν να αφησει τον άνθρωπο και να έρθει δίπλα μου ενώ ήταν στα κόκκινα. Από που προκύπτει ότι την επόμενη δεν θα ακούσει;
Δεν ξέρω αν διαβάσες μόνο το 1ο μήνυμα μου ή και τα επόμενα όπου εξηγούνται πολλά πράγματα.
 
  • Like
Reactions: mareco


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Α δεν προκύπτει από πουθενά ότι δεν θα ακούσει!

Συνήθως στην πρώτη συμπεριφορά μαζεύεται πιο εύκολα γιατί...είναι η πρώτη φορά!

Μακάρι να υπακούει σε κάθε επόμενη φορά! Ευχής έργο!
Εμένα και τον πιο τέντα σκύλο να μου έφερναν δεν θα στηριζόμουν πλήρως στις αποφάσεις του!:)
Όσο και να συζητάμε για εκπαιδεύσεις, ακρίβειες, υπακοές κτλ κάθε επόμενη φορά θα πρέπει να μας βρίσκει προσπαθώντας να ελαχιστοποιούμε πιθανότητες...
 
  • Like
Reactions: manolo


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Οσοι ισχυριζεστε οτι δεν ειναι φυσιολογικο η επιθυμητο να δαγκωσει ο σκυλος σε αυτο το σκηνικο κ μιλατε για δεμενο σκυλο το βρισκω αστειο.

Και με λουρι δεμενος το ιδιο ακριβως ιδιο θα ειχε γινει!
Αν δεν θελεις για κανενα λογο ο σκυλος να δαγκωσει εστω αμυνομενος (οπως εδω) εξαφανιζεις το σκυλο απο το σκηνικο. Τον κλεινεις στο αμαξι, στην σκηνη, σε κλουβι η δεν τον εχεις εκει. Κ μετα ξαπλαρεις στην αιωρα ανετος.....

Οπως εχω γραψει πολλες φορες ειναι ευθυνη του ιδιοκτητη να εχει τα ματια του 114 να μην πλησιασει τιποτα το σκυλο του ωστε αυτος να χρειαστει να αντιδρασει, με η χωρις λουρι.

Εκτος κι αν δεχεσαι το συμβαν ως αναμενομενο......

Αν ηταν δεμενος στα δυο μετρα παλι θα ειχε αρπαξει. Ναι μεν εν μερη νομικα καλυμενος αλλα επι της ουσιας θα ειχε αρπαξει.
Ακομα κ αν ηταν δεμενος ΜΕ φιμωτρο κ ειχε ερθει το 5χρονο χωρις να το αντιληφθει ο ιδιοκτητης παλι αν ο σκυλος σηκωνοταν πανω του κ το ξαπλωνε στο εδαφος θα μπορουσε να το τραυματισει ευκολα......

Εγω παλι δεν θεωρω καθολου φυσιολογικο να βρεθει πανω απο μενα κ το σκυλι μου ενας αγνωστος αθορυβα κινουμενος σε μια αδεια παραλια..... Η αντιδραση του σκυλου ειναι ακρως επιθυμητη.
Παρ ολα αυτα για την νομικη καλυψη η την περιπτωση που ενω μισοκοιμομουν θα απομακρυνοταν θα τον ειχα δεμενο.....
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
για μενα το λαθος ειναι του τυπου που πλησιασε και δαγκωθηκε, που δεν τραβηξε μια μηνυσαρα νααααααα για να αρχιζουμε να διορθωνομαστε λιγο. Γιατι δεν εχω πειστει οτι αυτο το περιστατικο εγινε μαθημα στον ιδιοκτητη και θα ειναι πλεον περιορισμενος ο σκυλος οταν δεν υπαρχει επιβλεψη. Ανταυτου μερικες σελιδες παρακατω διαβαζω "εχει κερδισει την εμπιστοσυνη μου" "και αμα σου βασταει ελα μπες στην αυλη μου" και τετοιους κομπασμους ανευ ουσιας... τι να τις κανω τις φωτο και τα βιντεακια κοινωνικοποιησης αν εχω δαγκωθει προσπαθωντας να χιεσω πισω απο ενα πουρναρι ας πουμε... εγω αυτο που εχω αντιληφθει ειναι οτι οι δαγκωμενοι απο την σιγουρια των χειριστων δαγκωθηκαν οχι απο τα σκυλια, γιαυτο η λυση ειναι μηνυσεις μεχρι να γινουμε ανθρωποι..
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
ανθρωποι θα γινουμε οταν αποκτησουμε παιδεια και ο κοσμος μαθει πως πρεπει να πλησιαζεται ΣΩΣΤΑ ενας σκυλος.
δεν φταινε παντα οι ιδιοκτητες κ φυσικα ουτε τα σκυλια.

κατα τα αλλα, το σκυλι πρεπει να ειναι παντα στο λουρι.
Προσωπικα, προτιμω να το καταπιεσω παρα να εχω μπλεξιματα.
Χωρις ομως αυτο να σημαινει οτι θα κατεβασω τον σκυλο μου, απλως φροντιζω να ειμαι απο πανω του και να προβλεπω το παραμικρο.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@cygor Δέχομαι την κριτική και ευχαρίστως να συζητήσουμε σε ότι αφορά την περίπτωση μου. Σε γενικότητες και τσουβαλιασματα δεν έχω κάτι να πω.
Αν ο σκύλος μου δαγκώνε κάποιον που πήγε να χέσει πίσω από ένα πουρνάρι δεν θα χρειαζόταν να κανει καμια μήνυση. Θα πήγαινα να παραδώθω μόνος μου.
Για τους κομπασμους, και άμα σου βασταει κτλ, απομόνωσες φράσεις από διάφορα μηνύματα μου που το νόημα τους ήταν εντελώς διαφορετικο διαστρεβλώνοντας την πραγματικότητα. Αυτό το έκανες είτε εσκεμμένα για να υποστηρίξεις την άποψη σου κάτι το οποίο σαν πράξη προτιμώ να μην την χαρακτήρισω,ειτε το έκανες κατά λάθος γιατί δεν έχεις διαβάσει με προσοχή την συζήτηση, που θέλω να πιστεύω ότι αυτό ισχύει.
Ευχαρίστως να συζητήσουμε για την περίπτωση μου αλλά ο τύπος που εχεζε το πουρνάρι ας ανοίξει δικό του θέμα.
 


nikolasss

Member
3 Νοεμβρίου 2015
12
6
43
για μενα το λαθος ειναι του τυπου που πλησιασε και δαγκωθηκε, που δεν τραβηξε μια μηνυσαρα νααααααα για να αρχιζουμε να διορθωνομαστε λιγο. Γιατι δεν εχω πειστει οτι αυτο το περιστατικο εγινε μαθημα στον ιδιοκτητη και θα ειναι πλεον περιορισμενος ο σκυλος οταν δεν υπαρχει επιβλεψη. Ανταυτου μερικες σελιδες παρακατω διαβαζω "εχει κερδισει την εμπιστοσυνη μου" "και αμα σου βασταει ελα μπες στην αυλη μου" και τετοιους κομπασμους ανευ ουσιας... τι να τις κανω τις φωτο και τα βιντεακια κοινωνικοποιησης αν εχω δαγκωθει προσπαθωντας να χιεσω πισω απο ενα πουρναρι ας πουμε... εγω αυτο που εχω αντιληφθει ειναι οτι οι δαγκωμενοι απο την σιγουρια των χειριστων δαγκωθηκαν οχι απο τα σκυλια, γιαυτο η λυση ειναι μηνυσεις μεχρι να γινουμε ανθρωποι..
Χωρίς να έχω την εμπειρία πολλών από αυτό το forum, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Να την κανατε ολοκληρομενα ομως την μηνυσαρα ναααααααααα να λεγατε δλδ καθως ειχα κατασκηνωσει σε ελευθερη παραλια κανοντας ελευθερο καμπινκ
και εχεζα πισω απο θαμνους
 
  • Like
Reactions: manolo


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Καλά το θέμα του Ερμή θα ξεπεράσει τα 100 χρόνια μοναξιάς σε σελίδες...Έλεος το ξεχειλώσατε μέχρι εκεί που δεν πάει άλλο.
Να πω απλά και όποιος το καταλάβει το κατάλαβε ότι δίνω συγχαρητήρια στον μανόλο για τον τρόπο που απαντάει στο φόρουμ σε μερικά σχόλια γραμμένα με τόση εμπάθεια που είναι να απορεί κανείς και από την άλλη τον θεωρώ υπεύθυνο που ο Ερμής δάγκωσε μόνο το χέρι του ελεύθερου συνκατασκηνωτή..(πλάκα κάνω) Έχει ευθύνη μεγάλη για το δάγκωμα ο Μανόλο. Ούτε ο σκύλος ούτε ο περαστικός. Το έχουμε εμπεδώσει όλοι αυτό και ο Μανόλο πάνω από όλα. Να τον δείρουμε τώρα για να ευχαριστηθούν κάποιοι;
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
διαβάζοντας το νήμα σου πρέπει να πω πως ζηλεύω τρελά τη σχέση που έχεις με το σκύλο σου και πιστεύω πως δεν είμαι η μοναδική που νιώθω έτσι

φαίνεται πως έχεις επενδύσει πολύ χρόνο και πολλή αγάπη σε αυτόν..και το αποτέλεσμα είναι πραγματικά αξιοθαύμαστο....

στη συγκεκριμένη περίπτωση πιστεύω πως το να τον είχες δεμένο θα σε κατοχύρωνε στην περίπτωση που ο άλλος το τραβούσε αλλά αμφιβάλλω αν η αντίδραση του σκύλου σου θα ήταν διαφορετική
από αυτά που έχω διαβάσει το σκυλί σου είναι δεμένο μαζί σου επιδεικνύοντας απόλυτη υπακοή και αγάπη οπότε στην ίδια αντίδραση προστασίας θα κατέληγε
απλώς αν τα πράγματα ξέφευγαν εσύ θα ήσουν καλυμμένος απέναντι στον άλλο και απέναντι στο νόμο

όμως εσύ δεν ρωτας για το αν ήταν σωστό ή λάθος το να τον έχεις λυτό
αυτό το ξέρεις και το ξεκαθάρησες από το πρώτο σου μήνυμα
ρωτάς αν έπρεπε να τον διορθώσεις

ε προσωπικά με τις μηδαμινές γνώσεις που έχω σου λέω πως αφού έκρινες σωστό να μην το κάνεις καλά έκανες και δεν τον διόρθωσες
γιατί στην τελική εσύ ξέρεις τον σκύλο σου
τα όρια του το χαρακτήρα του και πως θα εκλάμβανε τη διόρθωση αυτή
εσύ τον ζεις και τον έχεις ψυχογραφήσει

καλό θα ήταν βέβαια μελλοντικα να δουλέψεις λίγο μαζί του στο θέμα της φύλαξης αφού ούτως ή άλλως σου τη βγάζει και να θέσεις τα όρια σου ώστε να μπορέσει και ο σκύλος σου να κατανοήσει ποια είναι σε κάθε περίπτωση η θεμιτή-αποδεκτή συμπεριφορά

και εγώ αν ήμουν στη θέση σου και είχα ένα ενήλικο σκύλο με το χαρακτήρα και την εξέλιξη του Ερμή....ε ούτε και γω θα τον διόρθωνα
γιατί στην πορεία του ο Ερμής σου έχει και μας έχει (μέσα από τις παρουσιάσεις σου) δείξει ποιος είναι

και μακάρι και το δικό μου το βλαμμένο να του μοιάσει έστω και στο 1/10 αν και δεν το κόβω να συμβαίνει....
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
@cygor Δέχομαι την κριτική και ευχαρίστως να συζητήσουμε σε ότι αφορά την περίπτωση μου. Σε γενικότητες και τσουβαλιασματα δεν έχω κάτι να πω.
Αν ο σκύλος μου δαγκώνε κάποιον που πήγε να χέσει πίσω από ένα πουρνάρι δεν θα χρειαζόταν να κανει καμια μήνυση. Θα πήγαινα να παραδώθω μόνος μου.
Για τους κομπασμους, και άμα σου βασταει κτλ, απομόνωσες φράσεις από διάφορα μηνύματα μου που το νόημα τους ήταν εντελώς διαφορετικο διαστρεβλώνοντας την πραγματικότητα. Αυτό το έκανες είτε εσκεμμένα για να υποστηρίξεις την άποψη σου κάτι το οποίο σαν πράξη προτιμώ να μην την χαρακτήρισω,ειτε το έκανες κατά λάθος γιατί δεν έχεις διαβάσει με προσοχή την συζήτηση, που θέλω να πιστεύω ότι αυτό ισχύει.
Ευχαρίστως να συζητήσουμε για την περίπτωση μου αλλά ο τύπος που εχεζε το πουρνάρι ας ανοίξει δικό του θέμα.
δεχεσαι την κριτικη αν ειναι υπερ σου...
εγω ουτε σε ξερω, ουτε τον περιφημο σκυλο σου, ουτε εχω δει βιντεακια σου και δεν με ενδιαφερουν κιολας για μενα ολα σταματανε στο "ο σκυλος μου δαγκωσε ανθρωπο οσο εγω ειχα την προσοχη μου αλλου" για μενα θα επρεπε να κινηθει αυτοφωρη διαδικασια να συλληφθεις και να κατηγορηθεις για αποπειρα φονου εξ αμελειας(η κατι τετοιο τελος παντων)...τοσο απλα...να φας μινιμουμ ενα δεκαχιλιαρο να δεις πως θα αρχισεις να σκεφτεσαι τον ασταθμιτο παραγοντα. "αν γινει αυτο, ποσο εξασφαλισμενος ειμαι, αν γινει εκεινο, αν γινει το αλλο" αν ο σκυλος σου δεν ειχε βρει το χερι του ατυχους παραθεριστη ή ενος παιδιου οπως προαναφερθηκε αλλα την καρωτιδα του πολλοι απο δω μεσα που εχουν δει τα βιντεακια σου ισως και να μην ειχαν τοσο φιλικη αντιμετωπιση. Απο τη στιγμη που επιτιθεσαι σε καθε αρνητικη κριτικη που υποτιθεται οτι δεχεσαι καταληγω στο συμπερασμα οτι το ποστ αυτο εχει σκοπο να δεις ποσο κοινωνικα αποδεκτος εισαι μετα απο ενα τοσο σοβαρο ατοπημα...οποτε δωρο αδωρο που γραφω
 
  • Like
Reactions: Kouros


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
για μενα θα επρεπε να κινηθει αυτοφωρη διαδικασια να συλληφθεις και να κατηγορηθεις για αποπειρα φονου εξ αμελειας(η κατι τετοιο τελος παντων)...τοσο απλα...να φας μινιμουμ ενα δεκαχιλιαρο να δεις πως θα αρχισεις να σκεφτεσαι τον ασταθμιτο παραγοντα.
Καλά το 'χετε στην Ελλάδα αυτό για το παραμικρό να τρέχετε στα δικαστήρια. Οι δικηγόροι κάτω πρέπει να κολυμπάνε στο χρήμα.

Είστε εκτός πραγματικότητας μερικοί εδώ μέσα πάντως. Κι εγώ όπως προείπα δαγκώθηκα στο παρελθόν από σκύλο, οκ, ο μανόλο έπρεπε να προσέχει καλύτερα και πιστεύω τώρα στο μέλλον θα προσέχει καλύτερα, ο άνθρωπος που δαγκώθηκε είναι στα καλά του και δεν θα πάει στα δικαστήρια για ένα δάγκωμα. Αυτό που θα ήταν σωστό από τη μεριά του μανόλο είναι να πληρώσει για αντιτετανικά και ό,τι φάρμακα πρέπει να πάρει τώρα ο άνθρωπος.
 




manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@cygor Καταρχήν δεν επιτέθηκα σε κανέναν. Σε όλους απάντησα είτε ήταν αρνητικό το σχόλιο είτε θετικό με επιχειρήματα. Η πιο επιθετική μου απάντηση μάλλον ήταν στον κουρο στην 1η μου απάντηση σε αυτόν αλλά και αυτή η απάντηση ήταν με επιχειρήματα και δεν νομίζω ότι ξεφυγα. Δηλαδή για να καταλάβω η προηγούμενη απάντηση μου σήμερα σε σένα ήταν επιθετική; και αν ναι σε πιο σημείο. Αντίθετα εσύ μου απαντάς για ανθρώπους που χεζουν και δαγκωνονται, για καρωτιδες, για κατακρεουργημενα παιδάκια και και άλλα μακαβρια που είναι άσχετα με το παρόν θέμα.
Παρόλα αυτά δεν θα μπω στο τριπακι που προσπαθείς να με βάλεις και θα προσπαθήσω να μείνει η συζήτηση σε λογικά πλαίσια και όχι σε ανουσίες διαμάχες και τσακωμους.
Στο έγραψα και στο προηγούμενο μήνυμα αν θες να συζητήσουμε σοβαρά εδώ είμαι. Όχι ότι τρέφω και πολλές ελπίδες για σοβαρή συζήτηση μαζί σου μετά από το θεϊκό που έγραψες ότι πρέπει να κατηγορηθω για απόπειρα φόνου.

Υ.Γ 1: Αφου δεν σε ενδιαφέρει ο ππερίφημος σκύλος μου και εγώ, τι ασχολείσαι; δεν έχεις κάτι καλύτερο να κάνεις; Η προσπαθείς να σώσεις τον κόσμο από το τέρας Ερμή που προσπαθεί να τους δαγκωσει όλους.

Υ.Γ 2: Αν είχα την ανάγκη ενός φόρουμ για να γίνω κοινωνικά αποδεκτος, θα λυπομουν τον εαυτό μου. Για άλλους λόγους συμμετέχω στο φόρουμ.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@Berna Να είσαι σίγουρη πως αν ο άνθρωπος μου ζητούσε το οτιδήποτε, από ένα απλό μπετατιν, ως να τον πάω σε νοσοκομείο, η ακόμα να καλέσω την αστυνομία για να μου κάνει μήνυση, θα το έκανα.
Όταν φταίω σε κάτι ξέρω να αναλαμβάνω τις ευθύνες μου.
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
εγώ λέω να βάλουμε τον @manolo να γράψει 100 φορές
"δε θα ξαναφήσω το σκύλο μου λυτό"
και μετά να τον χώσουμε μέσα και να πετάξουμε τα κλειδιά!!

ο άνθρωπος δεν αμφισβήτησε ότι έκανε λάθος
απλώς μέσα από την μέχρι τώρα εμπειρία του με τον Ερμή λειτούργησε έτσι και δεν τον έδεσε
άλλωστε μόλις τον διόρθωσε ο σκύλος πάραυτα υπάκουσε
αν αυτό δεν αποδεικνύει ότι καλώς του δείχνει εμπιστοσύνη τότε τι?

κάθε ιδιοκτήτης εδώ μέσα είναι διαφορετικός όπως και κάθε σκύλος
αυτό που κάνει ο Μανόλο με τον δικό του σε άλλους δεν πιάνει και χρεάζονται διπλό λουρί για να συγκρατήσουν το σκύλο

αν είναι να κρίνουμε ας το κάνουμε συγκεκρεκριμένα
εδώ μιλάμε για τον Μανόλο και τον σκύλο του τον Ερμή που έχουν αυτή τη σχέση και αυτή την πορεία....όχι για ένα γενικό αόριστο ιδιοκτήτη...

γι αυτό καλό θα ήταν πριν κρίνουμε κάποιον να κάνουμε ένα κόπο να τον "γνωρίσουμε" διαβάζοντας και καμιά σελίδα παραπάνω
είναι προτιμότερο από το να παίρνουμε φόρα ξεφεύγοντας από κάθε όριο λογικής μιλώντας για απόπειρες φόνου
χάνουμε κάθε δίκιο και κάθε βάση στα επιχειρήματα που θέτονται και είναι κρίμα

άλλωστε η συγκεκριμένη κατάσταση στα δικά μου μάτια είναι ιδιαίτερη
ένα αφεντικό που κοιμάται, ένας σκύλος χαλαρωμένος, ένας π@#$ρας που πλησιάζει υπερβολικά πολύ....δηλαδή αν δεν ήταν αθώο αυτό που συνέβη αλλά ήταν ένας ψυχάκιας που ήθελε να κάνει τον Μανόλο κεμπαπ ακόμα θα αναρωτιώμασταν?

αυτό βέβαια δεν αλλάζει αυτό που πρότινα πριν να δουλέψετε το θέμα φύλαξη ....θα δώσει στο σκύλο σου συγκεκριμένες παραμέτρους δράσης πιο ασφαλείς και για εκείνον και για σένα
(γιατί της φυλακής τα σίδερα είναι για τους λεβέντες -α ρε λεβεντογέννα Κρήτη-
αλλά που θα βρούμε άλλον να ανεβάζει τέτοιες φωτό???ε??)
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
@cygor Καταρχήν δεν επιτέθηκα σε κανέναν. Σε όλους απάντησα είτε ήταν αρνητικό το σχόλιο είτε θετικό με επιχειρήματα. Η πιο επιθετική μου απάντηση μάλλον ήταν στον κουρο στην 1η μου απάντηση σε αυτόν αλλά και αυτή η απάντηση ήταν με επιχειρήματα και δεν νομίζω ότι ξεφυγα. Δηλαδή για να καταλάβω η προηγούμενη απάντηση μου σήμερα σε σένα ήταν επιθετική; και αν ναι σε πιο σημείο. Αντίθετα εσύ μου απαντάς για ανθρώπους που χεζουν και δαγκωνονται, για καρωτιδες, για κατακρεουργημενα παιδάκια και και άλλα μακαβρια που είναι άσχετα με το παρόν θέμα.
Παρόλα αυτά δεν θα μπω στο τριπακι που προσπαθείς να με βάλεις και θα προσπαθήσω να μείνει η συζήτηση σε λογικά πλαίσια και όχι σε ανουσίες διαμάχες και τσακωμους.
Στο έγραψα και στο προηγούμενο μήνυμα αν θες να συζητήσουμε σοβαρά εδώ είμαι. Όχι ότι τρέφω και πολλές ελπίδες για σοβαρή συζήτηση μαζί σου μετά από το θεϊκό που έγραψες ότι πρέπει να κατηγορηθω για απόπειρα φόνου.

Υ.Γ 1: Αφου δεν σε ενδιαφέρει ο ππερίφημος σκύλος μου και εγώ, τι ασχολείσαι; δεν έχεις κάτι καλύτερο να κάνεις; Η προσπαθείς να σώσεις τον κόσμο από το τέρας Ερμή που προσπαθεί να τους δαγκωσει όλους.

Υ.Γ 2: Αν είχα την ανάγκη ενός φόρουμ για να γίνω κοινωνικά αποδεκτος, θα λυπομουν τον εαυτό μου. Για άλλους λόγους συμμετέχω στο φόρουμ.
εεε μεχρι να μπει κανενας χωρις πεντιγκρι και σκυλο απο εκτροφεα θα τα ακους εσυ..
βασικα δεν ασχολουμε, γνωμη ζητησες, γνωμη ειπα, που προφανως δεν γινεται αποδεκτη γιατι θιγει τον εγωισμο σου μεσω του σκυλου σου, το βλεπω να συμβαινει 99 στις 100 περιπτωσεις εδω μεσα αυτο φυσικα αποκλειει την πιθανοτητα σοβαρης συζητησης. Τα παραδειγματα φυσικα ειναι για να σου δωσω να καταλαβεις ποσο πιο στραβα μπορει να ειχαν παει τα πραγματα αλλα και παλι δεν...
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Πάντως ρε παιδιά να πάρει χαμπάρι ο σκύλος τον άλλον που έρχεται σε απόσταση μικρότερη των 2 μέτρων......(n)
Τι άσκηση κάνετε πχια που πέφτει σε λήθαργο;;
Ο δικός μου ο νταής έχει σηκώσει τον κόσμο στο πόδι απ τα 15 μέτρα, δεν μας αφήνει να κοιμηθούμε, αλλά όταν ο άλλος πλησιάσει στα 2 μέτρα αρχίζει να του κάνει χαρούλες. "Ρασελλάκια-ανωμαλάρες"
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.822
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU