Γνώμες για συμπεριφορά αδέσποτου


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
@l.Kyveli σε ευχαριστώ για την απάντηση.Μου θυμίζεις τον πρωταγωνιστή. Αυτο που εγραψες

ισως αντικατοπτριζει την εικόνα που έχω σχηματίσει για τον μούργο της ιστορίας.
Ο τζιμακος δεν θα μπορούσε να ειχε καλύτερη τύχη.
Εύχομαι μια παρόμοια τύχη και για πρωταγωνιστή της ιστορίας.
------------
View attachment 50628
Κι εγώ το ελπίζω για τον τυπάκο αυτό. Τον Τζιμάκο τον μάζεψα μόνο και μόνο γιατί φοβήθηκα για το τέλος του. Μου ήταν αδύνατο να έχω τρεις σκύλους αλλά τελικά τίποτα δεν είναι αδύνατο, Είχα γίνει μάρτυρας 1-2 πολύ άσχημων σκηνικών που κατέληγαν σε ξυλοδαρμό του και επίςης του είχαν σπάσει τον αςτράγαλο με κλωτσιά μάλλον,όπως είχε πει ο γιατρός δεν ήταν από αυτοκίνητο.

Η μία του πατούσα στο μπροστινό πόδι βλέπει προς τα έξω, έχει δέςει στραβά, αλλά δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα στην κίνηση.

Μια άλλη φορά ένας τύπος τον είχε βουτήξει και κάπου τον πήγαινε, αλλά του ξέφυγε . Αυτό μου το είπαν άλλοι. Είναι απίστευτο πόσα πράγματα καταλαβαίνουν οι σκύλοι. Όταν εγώ του έβαλα το λουράκι και τον έχωσα στο αμάξι δεν διαμαρτυρήθηκε λεπτό.
Ελπίζω να υιοθετηθεί και ο σκύλος της ιστορίας.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Και η αγέλη του ,τιθα γίνει? Ποιός θα προστατεύει τα μικρά?
Σοβαρά το ρωτάς αυτό;
Γιατί τώρα νομίζεις ότι είναι προστατευμένα;
Στον δρόμο οι σκύλοι αντιμετωπίζουν έναν πόλεμο. Άνισο. Δεν έχουν μέσα να προστατευθούν. Δεν φτιάχτηκαν για φόλες, για αυτοκίνητα και για να ζουν στις πόλεις αδέσποτα.
 


Goufy

Active Member
20 Ιουλίου 2013
40
34
Με αφορμή τα παραπάνω, πρόσφατα εμφανίστηκε έξω από το σπίτι μας στο χωματόδρομο ένα ταλαιπωρημένο, μικρό μαυρόσκυλο, μάλλον τσοπανάκος.
Ήταν υποσιτισμένο, φοβισμένο όσο δεν παίρνει.Το ταίσαμε στη γειτονιά και τώρα δεν κουνιέται καθόλου από εκεί. Είναι μποστά στα σπίτια, κουρνιάζει στις πόρτες και περιμένει.
Το βράδυ μάλιστα γαυγίζει να μας προστατέψει.
Φαίνεται κουτάβι στην ηλικία. Το πρόβλημά μου είναι ότι όταν βγάζω βόλτα τους σκύλους (Γούφυ & Μπο), τους κάνει κόλπα, παιχνίδια, αυτοί τραβάνε και εγώ αγωνίζομαι να τους κρατήσω.
Καμία ιδέα πώς να μην μας πλησιάζει ιδιαίτερα, χωρίς βέβαια να του κάνουμε κακό.
Άλλωστε το ένα γεύμα της ημέρας από εμάς το έχει.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Σοβαρά το ρωτάς αυτό;
Γιατί τώρα νομίζεις ότι είναι προστατευμένα;
Στον δρόμο οι σκύλοι αντιμετωπίζουν έναν πόλεμο. Άνισο. Δεν έχουν μέσα να προστατευθούν. Δεν φτιάχτηκαν για φόλες, για αυτοκίνητα και για να ζουν στις πόλεις αδέσποτα.
Εννοείται αυτό το τελευταίο, δεδομένου όμως ότι πρέπει όλα να βρουν σπίτι για να προστατευτούν ουσιαστικά από αυτή την κατάσταση και δεδομένου ότι στην πράξη ξέρουμε ότι αυτό έχει απειροελάχιστες πιθανότητες να γίνει, καλώς ή κακώς αυτός αν είναι αρχηγός μιας αγέλης είναι όντως προστάτης τους και όντως θα είναι πιο εκτεθιμένα χωρίς αυτόν.

Χωρίς να σημαίνει ότι δεν πρέπει να γίνουν προσπάθειες να υιοθετηθεί ο μούργος, η σκέψη του Ραν ταν πλαν για μένα δεν είναι αβάσιμη.
 


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Σοβαρά το ρωτάς αυτό;
Γιατί τώρα νομίζεις ότι είναι προστατευμένα;
Στον δρόμο οι σκύλοι αντιμετωπίζουν έναν πόλεμο. Άνισο. Δεν έχουν μέσα να προστατευθούν. Δεν φτιάχτηκαν για φόλες, για αυτοκίνητα και για να ζουν στις πόλεις αδέσποτα.
Αυτή η ερώτηση Kyveli, ήρθε στο μυαλό μου και την έγραψα, "αυθόρμητα", χωρίς να το πολυσκεφτώ. Αλλοίμονο αν δεν γνωρίζω και επικροτώ, όσα γράφεις για τα αδέσποτα.! Το ιδεατό θα ήταν, να υιοθετηθούν όλα και το εύχομαι! Αν η παρουσία του όμως, βοηθάει στην επιβίωση των ανίσχυρων μικρών? Το μονάδικό αδέσποτο, δυστυχώς θα είναι! Σε παρακαλώ, μην μου βάζεις τέτοια διλήμματα!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Αυτή η ερώτηση Kyveli, ήρθε στο μυαλό μου και την έγραψα, "αυθόρμητα", χωρίς να το πολυσκεφτώ. Αλλοίμονο αν δεν γνωρίζω και επικροτώ, όσα γράφεις για τα αδέσποτα.! Το ιδεατό θα ήταν, να υιοθετηθούν όλα και το εύχομαι! Αν η παρουσία του όμως, βοηθάει στην επιβίωση των ανίσχυρων μικρών? Το μονάδικό αδέσποτο, δυστυχώς θα είναι! Σε παρακαλώ, μην μου βάζεις τέτοια διλήμματα!
Χαχαχαχαα πλάκα μου κάνεις; Εσύ έβαλες δίλλημα!! Αλλά ξέρεις είμαστε σαν δυό γάιδαροι που μάλωναν σε ξένο αχυρώνα! Ας βριςκόταν ένα σπιτάκι για τον κούκλο!
 


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Χαχαχαχαα πλάκα μου κάνεις; Εσύ έβαλες δίλλημα!! Αλλά ξέρεις είμαστε σαν δυό γάιδαροι που μάλωναν σε ξένο αχυρώνα! Ας βριςκόταν ένα σπιτάκι για τον κούκλο!
Ας βρισκόταν, ας βρισκόταν! (Αλλά το δίλημμα υπάρχει).
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf