Δημιουργία εκτροφείου;


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Είναι πολλά τα λεφτά Αρη........
1000 επιβάσεις???????? γουάου!!!!! ούτε ο πρωταθλητής Ευρώπης.....
σκύλα με 100 χιλιάρικα???? ποιός θα την πάρει? να την κάνει τι?

μην το ψάχνετε παιδιά-
ίσα βάρκα ίσα νερά θα πάς στην καλύτερη, άντε να βγάλεις κάτι φέτος που έκανε πολλά η σκύλα
αλλά στο διηνεκές του χρόνου και όταν έχεις πολλά εκτός εκτροφής αλλά εντός διατροφής-δεν θα σου τύχει και καμιά εγχείριση κάποια επιπλοκή κάποια θεραπεία?????
και αν θές να έχεις εκτροφή υψηλών αξιώσεων...θα πας και σε εκθέσεις στο εξωτερικό-δεν θα πληρώσεις και έναν χάντλερ? ξενοδοχεία διατροφές μεταφορικά...
πλάκα κάνουμε τώρα?


ενω με έναν πολυχώρο με υπηρεσίες σκύλου - αν τον τρέξεις καλά και τον σηκώνει η αγορά της περιοχής σου κάτι κάνεις για να πείς ότι ζείς....κάνεις και μιά εκτροφή ταυτόχρονα στον ίδιο χώρο γιατί αγαπάς, και ΟΚ
η καθετοποίηση και η βιομηχανοποίηση κάτι βγάζουν
αλλά στην εκτροφή δεν γίνεται να κάνεις τέτοια κόλπα και να μην ντρέπεσαι
στον χώρο των υπηρεσιών του σκύλου όμως μπορείς.....σπόρ εκπαιδευση φιλοξενία καλλωπισμός dog walking -είδη πετσοπ στον ίδιο χώρο ...... αυτό μάλιστα
και κάνεις και μιά εκτροφή μαζί.....για να τρώς τα λεφτά που θα βγαίνουν

οργιακά βγαίνουν τα έξοδα :lol:
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
τι να πει κανεις
δεν ηξερα οτι το φορομουμ εχει τμημα επαγγελματικου προσανατολισμου ,θα δηλωσω συμμετοχη να κατευθυνθω σωστα εν μεσω οικονομικης κρισης
ή μηπως δεν χρειαζετε και να κοιταξω να εκμεταλευτω τις σκυλες που εχω να βγαλω κανα φραγκο ?
μαλλον εχω το μελι στα δαχτυλα μου και δεν το γλυφω
μηπως να το ξανασκεφτω ?
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Κρινα ηρεμησε, συζητηση κανουμε. Δεν υπονοησε κανείς ότι εχουν οι εκτροφεις τις σκυλες που κανουν τα χρυσα αυγα.

Προσωπικα θα χαιρομουν αν ο εκτροφεας εβγαζε και κανενα φραγκο. Οσο να’ναι, είναι ένα επιπλεον κινητρο.

Δεν χρειαζεται όμως πια παντα τοση αντιδραση από τους εκτροφεις όταν μιλαμε για κοστη και ωφελη.

Ωστοσο, θα ηθελα να μου πει καποιος που ειναι μεσα στα πραγματα, αν υπαρχουν οντως 1000 επιβασεις ή σκυλες που πωλουνται εναντι 100 χιλιαδων.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
kokkoni διαφωνώ και με τον πολυχώρο - εδώ έχουνε πρόβλημα και τα "γάμοι/βαφτίσια/λοιπές συνεστιάσεις"... Άμα δεν δω τα νούμερα... :D

Krina αν εμπαινες στο cyclist.gr (ποδηλατοsite-froum) και τους έλεγες "παιδιά γειά - έχω ένα μαγαζί και ψάχνομαι αν έχει νόημα να το κάνω ποδηλατάδικο με πωλήσεις/service/ aξεσουάρ" γιατί να μην σου απαντούσαν?
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
στις εκθέσεις του ΚΟΕ μου έρχονται όλοι με τα ελικόπτερα και τις λαμποργκίνι να ούμε .....

παδιά-όλες οι δουλειές είναι για να βγάζουν λεφτά οι τράπεζες....
αν θές να βγάλεις λεφτά ανοίγεις μιά τράπεζα λοιπόν
κι αν δεν έχεις κεφάλαια αν την ανοίξεις πρωί-παίρνεις άλλα εργαλεία και την ανοίγεις νύχτα :lol:

μην αυταπατάστε
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
ρε παιδια εδω εχουμε κανει θεματα και θεματα ,εχουμε δωσει μαχες και μαχες για τα puppy mills και τους byb για την εμπορικη φαση του θεματος αναπαραγωγης και για το πια πραγματικα πρεπει να ειναι η εκτροφη, η αξια της και η ηθικη της ,και μπενει καποιος και λεει θελει να γινω εκτροφεας γιατι μου κανει ως επαγγελμα και καθωμαστε και μιλαμε ,δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα ,εδω δεν εχει καταληξει σε φυλη ως απλος ιδιοκτητης και σκεφτετε να παρει ενα αρσενικο και ενα θυληκο για αρχη "εκτροφης" ,αν ειναι δυνατον !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! δεν πιστευω στα ματια μου σε αυτα που διαβαζω !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 


gsdog

Well-Known Member
16 Ιανουαρίου 2009
136
1
Εχουμε πιασει το οικονομικο σκελος της εκτροφης, δεν το κατεχω (οχι οτι κατεχω τα υπολοιπα), αλλα απο οσα ψιλοβλεπω... Μιλαμε για περιπτωση που καποιος εκτροφεας κανει μια αντε δυο γεννες τον χρονο ή για κατι πιο πανω? Μιλαμε για εκτροφειο με μια ή δυο σκυλες ή και για κατι πιο πανω? Αν το εκτροφειο πχ διαθετει 7-8-10 σκυλες σε μονιμη βαση? Δεν αλλαζουν τα δεδομενα ετσι?
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
σε αυτό έχεις δίκιο βέβαια....
το αναγνωρισαμε απο την αρχή.....και το δέχτηκε(η μάλλον το ήξερε απο την αρχή)
απλά κρίναμε σκόπιμο ότι καλό είναι να ξέρει ότι δεν είναι βιοποριστικό επάγγελμα σε καμία των περιπτώσεων και ότι αν θέλει να βιοποριστεί με τον σκύλο ίσως θα έπρεπε να το ψάξει με υπηρεσίες σκύλου
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δέκα σκύλες? σε πέντε χρόνια είκοσι δηλαδή...μάλιστα........είναι πολλά τα λεφτά λέεεεεμε


100 χιλιάδες ευρώ σκύλα
και 1000 επιβάσεις
δεν μας είμαι κάποιος απο μέσα στα πράγματα......αυτό το γερμανικό ποιμενικό που λέγαμε -πόσες έκανε? 100-200 ή και πολλές λέω?
 


gsdog

Well-Known Member
16 Ιανουαρίου 2009
136
1
ρε παιδια εδω εχουμε κανει θεματα και θεματα ,εχουμε δωσει μαχες και μαχες για τα puppy mills και τους byb για την εμπορικη φαση του θεματος αναπαραγωγης και για το πια πραγματικα πρεπει να ειναι η εκτροφη, η αξια της και η ηθικη της ,και μπενει καποιος και λεει θελει να γινω εκτροφεας γιατι μου κανει ως επαγγελμα και καθωμαστε και μιλαμε ,δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα ,εδω δεν εχει καταληξει σε φυλη ως απλος ιδιοκτητης και σκεφτετε να παρει ενα αρσενικο και ενα θυληκο για αρχη "εκτροφης" ,αν ειναι δυνατον !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! δεν πιστευω στα ματια μου σε αυτα που διαβαζω !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
krina εγω απο την πλευρα μου το βλεπω σαν μια ενημερωση σε πιο πολυ βαθος για ενα συγκεκριμενο επαγγελμα, χομπυ οπως θες μπορεις να το πεις. Αλλα δεν νομιζω οτι ειναι τοσο ευαισθητο θεμα ωστε να μην το αγγιζουμε. Εδω για παραδειγμα βαζουμε παιδακια 17-18 χρονων να αποφασισουν αν θα γινουν οι μελλοντικοι γιατροι μας, δε βλεπω γιατι να μας πειραζει το θεμα της εκτροφης.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
ρε παιδια εδω εχουμε κανει θεματα και θεματα ,εχουμε δωσει μαχες και μαχες για τα puppy mills και τους byb για την εμπορικη φαση του θεματος αναπαραγωγης και για το πια πραγματικα πρεπει να ειναι η εκτροφη, η αξια της και η ηθικη της ,και μπενει καποιος και λεει θελει να γινω εκτροφεας γιατι μου κανει ως επαγγελμα και καθωμαστε και μιλαμε ,δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα ,εδω δεν εχει καταληξει σε φυλη ως απλος ιδιοκτητης και σκεφτετε να παρει ενα αρσενικο και ενα θυληκο για αρχη "εκτροφης" ,αν ειναι δυνατον !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! δεν πιστευω στα ματια μου σε αυτα που διαβαζω !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Krina εάν δεν εξηγήσει κάποιος "γιατί δεν γίνεσαι εύκολα εκτροφέας" και κυρίως "γιατί δεν θα βγάλεις φράγκα ως εκτροφέας", από που θα μάθει ο ενδιαφερόμενος? Mε το να κλείνει κανείς την πόρτα στα μούτρα δεν εκπαιδεύει...
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
.........και μπενει καποιος και λεει θελει να γινω εκτροφεας γιατι μου κανει ως επαγγελμα και καθωμαστε και μιλαμε ,δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα ,εδω δεν εχει καταληξει σε φυλη ως απλος ιδιοκτητης και σκεφτετε να παρει ενα αρσενικο και ενα θυληκο για αρχη "εκτροφης" ,αν ειναι δυνατον !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! δεν πιστευω στα ματια μου σε αυτα που διαβαζω !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενταξει, το οτι το θεμα νοσεί απο την ριζα του ειναι δεδομενο!
 


gsdog

Well-Known Member
16 Ιανουαρίου 2009
136
1
δέκα σκύλες? σε πέντε χρόνια είκοσι δηλαδή...μάλιστα........είναι πολλά τα λεφτά λέεεεεμε
Δεν νομιζω οτι εγραψα κατι ωστε να βγαινει το παραπανω συμπερασμα. Ρωταω αν αλλαζουν τα δεδομενα οταν εχεις περισσοτερες σκυλες κτλ.
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
ακου φιλε μου gsdog και εμενα η κορη μου 22 ετων ειναι στο τελευταιο ετος γεννετικης και κανει πρακτικη αυτη τη στιγμη και χειρουργει στο τμημα καρκινογεννεσεων ομως μεχρι να την αποκαλεσει καποιος γιατρο θα περασει πολλα πολλα χρονια ακομα με πολυ και σοβαρη δουλεια για να μπορεσει μονη της να αναλαβει την ευθυνη υγειας ασθενους
 


gsdog

Well-Known Member
16 Ιανουαρίου 2009
136
1
Μα krina πιστευω οτι αυτο εχει ξεκαθαριστει απο την αρχη, απο τις πρωτες 1-2-3 σελιδες οτι δε γινεσαι εκτροφεας, απλα διαβαζοντας 2 πραγματα και αγοραζοντας δυο σκυλια.
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
οταν λοιπον καποιος που δεν εχει αντιληφθει την ευθυνη της εκτροφης μπαινει εδω και αναφερετε σε αυτην ως κερδοφος επιχειρηση και επαγγελματικη καταυθυνση το λιγοτερο που μπορω να κανω ειναι να κλαψω και να γελασω και να αναρωτηθω τι εχουν γινει ολες αυτες οι συζητησεις που εχουμε κανει και που εχουμε δωσει ψυχη

αυτα τα λιγα απο εμενα ,μια ταπεινη και ανεργη εκτροφεα ,ως πινελια επαγγελματικης καταρτισης με στοχο την αποσβεση κεφαλαιου και το κερδος σε μια υγιη επιχειρηση ](*,):paja1:
 


gsdog

Well-Known Member
16 Ιανουαρίου 2009
136
1
οταν λοιπον καποιος που δεν εχει αντιληφθει την ευθυνη της εκτροφης μπαινει εδω και αναφερετε σε αυτην ως κερδοφος επιχειρηση και επαγγελματικη καταυθυνση το λιγοτερο που μπορω να κανω ειναι να κλαψω και να γελασω και να αναρωτηθω τι εχουν γινει ολες αυτες οι συζητησεις που εχουμε κανει και που εχουμε δωσει ψυχη
Κrina την αποψη μου για το θεμα την εγραψα και στην αρχη:
Με τους λιγους εκτροφεις που εχω μιλησει παντως οσο εχω καταλαβει και οσο μου εχουν πει και αμεσα, κανεις δεν ειπε μ'αρεσουν οι σκυλοι, θα γινω εκτροφεας, καθομαι να δω τι χρειαζεται και ξεκιναω. Ολοι ηταν για αρκετα χρονια λατρεις καποιας φυλης που την ειχαν απο μερακι μελετησει σε πολυ βαθος και μετα τους ηρθε η εκτροφη.
Εσυ το πας αναποδα νομιζω...
Ωστοσο δεν καταλαβαινω γιατι να μην κανω ερωτησεις επι του θεματος και το αν μπορει να ειναι επαγγελμα. Δε μιλαω για καποιον του επιπεδου μου αλλα για καποιον του επιπεδου του δικου σου για παραδειγμα (επιπεδο εννοω πανω στο θεμα σκυλος και εκτροφη κτλ).
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
μην εκνευρίζεστε και μην στεναχωριέστε

να πείσουμε το μέλος ότι
αν θέλει να ασχοληθεί με την εκτροφή, μόνο επειδή αγαπάει και νοιάζεται μιά φυλή γίνεται.
και ξεκινήσαμε να καταρίπτουμε ότι πρόκειται περι βιοποριστικής απασχόλησης
να μην νομίζει ότι εντάξει "θα οργανωθώ-θα μελετήσω-θα πάω και σε μεγάλα εκτροφεία να δώ και να δουλέψω-και θα γυρίζω να ανοίξω εκτροφείο να ζώ"
μπορεί να είναι 16 χρονών και να ψάχνεται....
να μην του αποδείξουμε ότι αν θέλει να εκτρέφει σκύλους πρέπει να βρεί μια άλλη δουλειά
όπου να βγάζει περισσότερα χρήματα απο όσα θα του χρειάζονται του ίδιου
γιατί αλλιώς δεν γίνεται?

εγώ κάποτε (στα 12) είχα πεί "θα γίνω εκπαιδευτής σκύλων"
δεν βρέθηκε κανείς να μου αναπτύξει τι και πώς και που και πότε και γιατί....
κρίμα
μπορεί να είχα γίνει
το έψαξα και όσοι έβρισκα είχαν πάει στο εξωτερικό-τότε
προσπάθησα με κάτι σκυλιά που είχαμε και με ένα βιβλίο του πολυτονικού ακόμα συστήματος-δεν έκανα τίποτα σπουδαίο...το άφησα να πάει.....δεν ήταν τίποτα...πιο μικρός ήθελα να γίνω πυροσβέστης :lol:
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Θα τα πω λιγο απο την αναποδη:
δεν εμπιστευομαι εκτροφεα που δεν εχει γινει πρωτα ιδιοκτητης πολλα χρονια της ιδιας ρατσας και δεν εχουν περασει απο τα χερια του αρκετα σκυλια της ιδιας ρατσας(αρα δε γνωριζει απο πρωτο χερι τα περι υγειας και χαρακτηρα της συγκεριμενης ρατσας)
δεν εμπιστευομαι εκτροφεα,που δεν εχει "μαθητευσει" διπλα σε σωστο εκτροφεα για αρκετα χρονια,
δεν εμπιστευομαι εκτροφεα που μαθαινει μονο με διαβασμα,
δεν εμπιστευομαι εκτροφεα που δεν ηξερε αν ηθελε να εκτρεφει γατες ή σκυλους ή ιπποποταμους και κατεληξε εκει αναλογα το κερδος και την ευκολια.

Με εχει εξοργισει το θεμα!