Είμαι κατάλληλος χαρακτήρας για ένα Rottweiler;


Status
Κλειδωμένο θέμα

Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Αυτή ειναι η καλύτερη λύση νομιζω , οπότε θα κατουράει 4 φορές την ημέρα.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Δε με καταλαβαινεις...εαν το σκυλι εκπαιδευτει στο θεμα της τουαλετας σωστα,μετα,οποιοδηποτε πισωγυρισμα θα κοστιζει πρωτα σε εκεινη κ υστερα σε σενα (μιλαμε παντα για να κοπει το οποιοδηποτε κατουροχεσιμο εντος κ ομολογουμενως αυτο ειναι προτιμοτερο για μενα)
...οταν τελικα το εμπεδωσε η Ηρα,το εμπεδωσε ΚΑΛΑ (παραημουν αυστηρη κ γω γιατι ειχα απηυδησει,ειχε φτασει 5 μηνων + κ δεν ειχε αφησει τιποτα ακατουρητο) τεσπα ενα πρωινο ξεκιναμε να κατεβουμε Αθηνα,την βγαζω να τα κανει στον κηπο κ φευγουμε,φτανουμε Αθηνα (2 ωρες διαδρομη) την βγαζω παλι να τα κανει,τιποτα,περναει η ωρα,παει μεσημερι,δεν διαμαρτυροταν αυτη,την αφησα κ γω,παει απογευμα,τιποτα,της βγαζω μια πανα στο μπαλκονι,παλι τιποτα,την βγαζω εξω,παλι τιποτα...τεσπα πηγε βραδυ,κοντεψα να μεινω εγω,λεω μαμωτο τι επαθε το σκυλι κ δεν κατουραει (κατευθειαν ο νους μου στο κακο) να μη στα πολυλογω αφου την εβγαζα συνεχεια,τελικα στις 5 το ξημερωμα που γυρναγα απελπισμενη σαν την αδικη καταρα κ βρηκαμε λιγο γκαζον (μεχρι τοτε δεν παταγα,γιατι σιχαινομουν,δεν βλεπεις κιολας μεσα απτο γκαζον κ ελεγα κατσε μην κολλησει τιποτα εδω που πατανε ολα ταλλα) κατουρησε επιτελους η δυσμοιρη...κ μιλαμε ΚΚΑΑΑΤΤΤΟΟΟΥΥΡΡΗΗΗΗΣΣΣΕΕΕΕΕΕ (κανα 5λεπτο)!
"Φοβοταν" τοσο πολυ (την αντιδραση μου υποθετω) να τα κανει οπουδηποτε αλλου,συμπεριλαμβανομενου κ του οδοστρωματος (εχουμε στο σπιτι εναν μεγαλο διαδρομο που μοιαζει με δρομο κ παρκαρουμε ταμαξια,οπου επισης της απαγορευα να τα κανει) που κρατιοταν σε σημειο που κοντεψε να σκασει μονο κ μονο για να μην τα κανει οπουδηποτε αλλου!
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Αρα με λιγα λογια αν μεγαλωσει κι μαθει το προγραμμα 3 φορες τη μερα μπορει να ειναι αρκετες κι ας εχει ενα ενδιαμεσο κενο 11 ωρων που να μη μπορει να κατουρησει καπου , δε λεω οτι ειναι το ιδανικο προς Θεου αλλα αν μου λες αντεξε σχεδον 20 ωρες ε το 11 ωρο δεν ειναι κατι ακατορθωτο... Τι σκυλακι εχεις ;
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ροτ :D

Δεν σου λεω οτι ειναι ακατορθωτο,ειδικα ομως ενα κουταβι εχει αυξημενες αναγκες,για να καταλαβεις,ενα κουταβι θελει να τα κανει μετα απο υπνο,φαι/νερο,παιχνιδι...στανταρ,μετα απο λιγο θα θελει να τα κανει...βαλε κατω ποσες φορες τα κανει ολα αυτα μεσα σε μια μερα κ θα δεις οτι ειναι φυσην αδυνατο
οσο μεγαλωνουν σαφεστατα κρατιουνται παραπανω

αντεξε/κρατιοταν με νυχια κ με δοντια...εε δεν ειναι κ οτι καλυτερο,αμαρτια
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Δε μιλαω για το κουταβι λεω αρκετους μηνες μετα που θα τη παρω ,θα δουμε πως θα παει βλεποντας κι κανοντας. Πόσο ειναι τωρα η σκυλιτσα σου;
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Αισιως κοντευουμε τα 3,5 :D

Εγω σου λεω χωσε τον αδελφο σου...αφου τον τεσταρεις πρωτα...
αμα κιολας την δεις κ την ερωτευτεις?δεν εχεις ιδεα ξαφνικα απτο πουθενα ποσο θα αναλωθεις με αυτην/για αυτην...ειναι σα να χεις παιδι!χρειαζεσαι βοηθεια
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Να τη χαιρεσαι ! Θα δειξει πως θα παει. Εκανα και την παραγγελία για τα βασικα που λέγαμε έφυγε σχεδόν ακόμη ένα κουτάβι από άποψη χρημάτων ! Όλο και κατι θα ξέχασα , σειρά έχουν τα χαλια , προς το τέλος του μήνα (πρώτα ο Θεός) οι τροφές κι αρχές - μέσα Μαίου η μικρούλα!
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Νασαι καλα,με το καλο να δεχτεις κ συ την δικια σου!
Μην αγχωνεσαι κ μην πελαγωνεις,μολις μπειτε σε εναν ρυθμο,θα δεις οτι τζαμπα αγχωνοσουν!

Να ξερεις οτι το εξοδο δεν ειναι το σκυλι
τα γυρω γυρω ειναι...
:cry::cry:θυμηθηκα τα γυρω γυρω :cry::cry:

:LOL:
 




Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Απάντηση απο την Platinum Hellas για ποσότητα Glucosamine (min.) και Chondroitin sulfate (min.) στις τροφες τους:

"Καλημέρα σας
Τα συστατικά που μας αναφέρεται προέρχονται απο το πράσινο - χειλικό μύδι , με μερίδιο 0,2 % επί της ξηράς τροφής"

Οπότε περιέχει 2000mg/kg τροφής.

Η τροφή για κουτάβια όμως δεν αναφέρει ότι περιέχει αυτό το συστατικο...
 
Last edited:


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Τελικά μίλησα με Platinum Hellas , η τροφή για κουτάβια δεν περιέχει εξτρα Glucosamine (min.) και Chondroitin sulfate (min.) , οι Adult περιέχουν περίπου 2000mg/kg τροφής , οπότε θα ταίσω τη μικρή κάποιον κωδικό Adult όπως μου είπαν μπορώ να ταίσω άφοβα adult αρκει να ταίζω σύμφωνα με το πίνακα για κουτάβια. Άυριο πάω να τα δώ από κοντα!
 




mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Ο πνικτης προφανως δεν ειναι για το κουταβι αλλα για 12-18+ οταν φτασει κι μπορει να μην τον χρησιμοποιησω κι καθολου . Αν χρειαστει θα παω κι για εκπαιδευση (ΒΥ οχι guarding etc) αλλα 1α θα προσπαθησω μονος μου. οκ το Kong προστεθηκε στη λιστα.

Δηλαδη ποιο κολαρο δερματινο μου λες να παρω για αρχη ;
Κι εγώ έτσι σκεφτόμουνα πάλια έλα μωρέ θα τα καταφέρω δεν θα χρειαστεί βασική εκπαίδευση και έφτασε ο μικρός και μετά έπρεπε να τον συμμαζέψουμε... όταν πας λοιπόν για εκπαίδευση και σου πει ο εκπαιδευτής αν θα χρειαστεί πνίχτης δεν θα πάρεις αυτούς στα link... θα επενδύσεις θα δώσεις κάτι παραπάνω και θα πάρεις έναν sprenger. περιμένει κι ένας φίλος rot σε κάνα μήνα κι έχουμε τρελαθεί σαν παρέα!!!
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Πηγα από το εκτροφείο , είδα τα μικρά και αρκετα μεγαλα σκυλιά, απλά πολύ καλές εντυπώσεις και από τους ανθρώπους και από τα σκυλιά τους.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Μετά από μια κουβέντα με τον εκτροφέα για την διατροφή μου είπε να της δώσω την Platinum για pupies μεχρι τους 6-7 μήνες και μετα να περάσω σε κάποιο κωδικο για Adult που να μη περιεχει καλαμποκι , οπότε για αρχη θα δωσω την puppy και μετά μάλλον την lamp , ακόμη μου είπε να εμπλουτίζω την διατροφή με ωμές μοσχαρίσιες καρδίές
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Κι εγώ έτσι σκεφτόμουνα πάλια έλα μωρέ θα τα καταφέρω δεν θα χρειαστεί βασική εκπαίδευση και έφτασε ο μικρός και μετά έπρεπε να τον συμμαζέψουμε... όταν πας λοιπόν για εκπαίδευση και σου πει ο εκπαιδευτής αν θα χρειαστεί πνίχτης δεν θα πάρεις αυτούς στα link... θα επενδύσεις θα δώσεις κάτι παραπάνω και θα πάρεις έναν sprenger. περιμένει κι ένας φίλος rot σε κάνα μήνα κι έχουμε τρελαθεί σαν παρέα!!!
Αντε με το καλό να σας έρθει το Rottακι αρσενικό ή θηλυκό; Από που θα το πάρει ο φίλος αν επιτρέπεται;
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
@Asmodeus με το καλο να το δεχτείς :) και να περάσετε πολλα χρονια μαζί!!!
Με τόσα πραγματα που αγόρασες για το κουτάβι τον πλήρωνες τον εκπαιδευτή παντως :)))
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Αν χρειαστει (κι έχω ακομή τη δουλειά μου :p) θα την παω σε εκπαιδευτη αλλα αν τη δω κι ειναι καλή στη ΒΥ που θα επιχειρήσω να της κάνω κι έξω και μέσα στο σπίτι τότε δεν θα της κάνω κάτι παραπάνω. Σε ευχαριστώ πολύ , είναι πανέμορφα τα μικρά και τα μεγάλα που είδα στο εκτροφείο.

PS Δεν τελείωσα με τις αγορές ακόμη...
 
  • Like
Reactions: GRDANE


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Αντε με το καλό να σας έρθει το Rottακι αρσενικό ή θηλυκό; Από που θα το πάρει ο φίλος αν επιτρέπεται;
αρσενικό γιατί τα θηλυκά είναι λίγο φωτιά από άποψη ταμπεραμέντου... από έναν εκτροφέα από Βόρεια Ελλάδα
περιμένει να δει και πως εξελιχθούν οι χαρακτήρες εσύ?? αγοράκι η κοριτσάκι δεν θυμάμαι τι έχεις πει?
 
  • Like
Reactions: Asmodeus


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Θηλυκό , και εγώ στην ιδια φάση είμαι περιμένουμε με τον εκτροφέα πως θα εξελιχθούν οι χαρακτήρες , δεν θέλω πολύ κυριαρχικό και να έχει ικανότητα φύλαξης. Γιατί λες ότι τα θηλυκά είναι φωτιά ; ο εκτροφέας μου με παρέπεμψε σε θηλυκό διότι είναι πιο εύκολα από τα αρσενικά και επειδή θα ζει μέσα στο σπίτι μαζί μας μου είπε σίγουρα θηλυκό και συγχρόνος είναι το ίδιο καλά σε θέματα φύλαξης.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22