Εκθέσεις, Εκτροφή, ΚΟΕ ...Προβληματισμοί


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Η προβολή δημόσια ΜΟΝΟ των αρνητικών στοιχείων, χωρίς ταυτόχρονα να έχει εξηγηθεί σε βάθος ο σκοπός και το τί πρέπει να γίνεται, είναι αυτό που αποθαρρύνει όποιον διαβάζει και δεν γνωρίζει. Που είναι η συντριπτική πλειοψηφία.
Συνεπώς κάτω από αυτές τις συνθήκες πρώτα μαθαίνεις τον κόσμο που δεν ξέρει τι [πρέπει να] γίνεται σε αυτές τις εκθέσεις.
Για αυτό αναφέρθηκα σε απαξίωση.

Και επίσης τα αρνητικά και τις ταρζανιές τα συζητάς με όσους έχουν την δυνατότητα τα επέμβουν και όχι σε ένα δημόσιο φόρουμ που απλά αφήνουν μια πικρή γεύση σε όλους και γρήγορα θα ξεχαστούν.
 
  • Like
Reactions: d-friend and TARA


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
@Yorkaddict

Δεν ξέρω αν απευθύνεσαι σε εμένα (και μόνο) αλλά ποτέ δεν κάνω αναφορά μόνο στα αρνητικά και είναι πάρα πολλές οι φορές που έχω μιλήσει και εξηγήσει τα θετικά και το πως πρέπει να είναι.

Μα γιατί υπάρχει αυτή η νοοτροπία;...Ότι πρέπει να αποκρύψουμε, να μη μιλήσουμε ανοικτά διότι έτσι θα αποθαρρύνουμε και δεν θα προσελκύσουμε. Μα αυτός που θα προσελκυσθεί από μια πλασματική εικόνα, από ένα ιδεατό μα ανύπαρκτο δημιούργημα θα είναι και αυτός που θα "λακίσει" πρώτος.

Επίσης, θα του έχεις δώσει εξαρχής λάθος "δρόμο" δείχνοντας του πως για κάποια πράγματα είναι καλύτερο να μη μιλάμε ανοιχτά και καλύτερα να μη συζητάμε...και...

Συζητάς τα πάντα και με όλους!...Αν κάποιον τον αντιμετωπίσεις εξαρχής με ανειλικρίνεια πως θα του ζητήσεις μετά να είναι αυτός ειλικρινής;...Δεν εκπαιδεύεις κάποιον με ψέμματα και ωραιοποιήσεις, αλλά με την αλήθεια ώστε να ξέρει τι θα "αντιμετωπίσει" και αν το κάνει, να το κάνει με την θέληση του και όχι επειδή άλλα του είχες πει.

Η απαξίωση έρχεται εκ των έσω...Από αυτούς που έχουν την δυνατότητα να δημιουργούν και να επηρεάζουν. Αυτοί θα προσελκύσουν και αυτοί θα κρατήσουν μακρυά. Τα ίδια γίνονταν και πριν έρθει το internet στην Ελλάδα, πριν δημιουργηθούν forum και facebook και δεν ήταν όλα "ειδυλλιακά". Οπότε δε μπορούμε να ρίχνουμε φταίξιμο σε δημόσιες συζητήσεις που στην ουσία δεν γίνονται κιόλας...Αυτό λέμε.

Γίνονται από λίγους και αργά και που...
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Dj συζήτηση κάνουμε και δεν απευθύνομαι ΜΟΝΟ σε εσένα.
Συμφωνώ με πολλά από όσα αναφέρεις - αν όχι σε όλα.

Αλλά από αλλού το ξεκινάω εγώ και από αλλού εσύ.
Εγώ το πιάνω από αρχή, από το 0 - γιατί από αυτά που βιώνουμε σχεδόν 2 χρόνια τώρα - συμπεραίνω πως ο κόσμος όχι απλά δεν ξέρει, αλλά έχει μια εντελώς διαφορετική θεώρηση των πραγμάτων. Με το να προσθέτουμε και τις κακοτοπιές, αντί να εξηγήσουμε, θεωρώ πως κάνει χειρότερα τα πράγματα.

Συνεπώς προτιμώ 1000 φορές να κάτσουμε σε βάθος και να εξηγήσουμε τι και πως, ώστε ο κόσμος που θα έρθει να είναι σε θέση να καταλάβει 2-3 πράγματα, παρά να τον προκαταβάλουμε αρνητικά. Γιατί κατά αυτόν τον τρόπο θα ψάξει να βρει αυτά και μόνο αυτά.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
τότε θα πρέπει να ασχοληθεί με τον σκυλόκοσμο 1-2 χρόνια να παρακολουθήσει τα πάντα , να ρωτήσει να γνωρίσει από όλες τις πλευρές και γωνίες και τέλος είναι βέβαιο πως θα έχει το μικρότερο δυνατό ρίσκο στην επιλογή του .
Δεν πιστεύω ότι παίζει να περιμένει κάποιος 1-2 χρόνια για να πάρει σκύλο, μιλάμε για τον μέσο ιδιοκτήτη τώρα, όπως επίσης δεν πιστεύω ότι μέσα σε 1-2 χρόνια μπορεί να μάθει τα παρασκήνια του σκυλόκοσμου.....δεν μιλάνε και όλοι ανοιχτά.
 
  • Like
Reactions: Orilis


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Dj συζήτηση κάνουμε και δεν απευθύνομαι ΜΟΝΟ σε εσένα.
Συμφωνώ με πολλά από όσα αναφέρεις - αν όχι σε όλα.

Αλλά από αλλού το ξεκινάω εγώ και από αλλού εσύ.
Εγώ το πιάνω από αρχή, από το 0 - γιατί από αυτά που βιώνουμε σχεδόν 2 χρόνια τώρα - συμπεραίνω πως ο κόσμος όχι απλά δεν ξέρει, αλλά έχει μια εντελώς διαφορετική θεώρηση των πραγμάτων. Με το να προσθέτουμε και τις κακοτοπιές, αντί να εξηγήσουμε, θεωρώ πως κάνει χειρότερα τα πράγματα.

Συνεπώς προτιμώ 1000 φορές να κάτσουμε σε βάθος και να εξηγήσουμε τι και πως, ώστε ο κόσμος που θα έρθει να είναι σε θέση να καταλάβει 2-3 πράγματα, παρά να τον προκαταβάλουμε αρνητικά. Γιατί κατά αυτόν τον τρόπο θα ψάξει να βρει αυτά και μόνο αυτά.

Καλημέρα.

Από χτες κανείς δε μου έχει απαντήσει γιατί ο ΚΟΕ δίνει άδεια εκτροφής σε ένα τετοιο εκτροφέα, ποιός επιλέγει τους εκάστοτε κριτές μίας έκθεσης και γιατί τέτοιου είδους εκτροφεία δεν διαγράφονται, αντίθετα τους δίνεται η ευκαιρία συμμετοχής και επιβραβεύονται κιολας.

Συστηματικά αποφεύγεται η απάντηση από όλους (και χαίρομαι γιατί αυτή η υπεκφυγή είναι απάντηση από μόνη της, αλλά ας μη κοροιδευόμαστε).

Αυτό είναι το μηδέν και η αρχή επί της ουσίας.

Όλα τα άλλα περί ατομικής προσπάθειας είτε του ιδιώτη είτε του εκτροφέα και οτι ο καθένας έχει την "επιλογή" να μην είναι έτσι και να το ψάξει μόνος του είναι μόνο στάχτη στα μάτια, ίσα να χαμε να λέγαμε και να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας.

Οπου ΚΟΕ και εκτροφέας κάντε το γενικά FCI, AKC οτιδήποτε και οπου εκτροφέας βλέπετε οποιονδήποτε κακό / μη ηθικό εκτροφέα.

Μη κλωθογυρίζουμε τα οποιος ψάχνει βρίσκει και λοιπα παρακαλώ. Αυτά απαντήθηκαν πολλές φορές ήδη.

Το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι, και το κεφάλι στις προκειμένες περιπτώσεις είναι ο εκάστοτε επίσημος φορέας, που από τη στιγμή που είναι ο μόνος αρμόδιος να εκδόσει άδεια εκτροφέα για κάποιον είναι αυτομάτως (θα εέπρεπε τουλάχιστον) και ο ελεγκτικός μηχανισμός των εκτροφέων.

Πώς ελέγχουν τους εκτροφείς και με ποιό τρόπο προστατεύουν το σκύλο ως είδος, την εκάστοτε φυλή και τον κάθε αγοραστή (που δεν χρειάζεται να έχει pHD για να πάρει ενα υγιές σκύλο για κυνήγι, agility, pet, ή όποιο άλλο λόγο επιθυμεί).

Ευχαριστώ :)
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Οταν η κεντρική δομή (ΚΟΕ) πάσχει τότε όλο το σώμα είναι άρρωστο. Μεμονωμένα δεν μπορούμε να επηρεάσουμε τις εξελίξεις και πίσω από την ασφάλεια και ανωνυμία του πληκτρολογίου ο καθένας μπορεί να ..ψέλνει κατα βούληση. Αν υπάρχει κάποια ουσία σε ολο αυτο το σκηνικό ίσως είναι η ''αφύπνιση" μεμονωμένων ενδιαφερόμενων για μια φυλή, που θα εχουν τη δίψα για γνώση και την όρεξη-υπομονή να ασχοληθούν. Τα αντικρουόμενα συμφέροντα, η ημιμάθεια, η έλλειψη κυνολογικής παιδείας, η απουσία του κράτους, ο ωχαδερφισμός , η κουτοπονηριά του Ελληνα αποτελούν τα σοβαρά εμπόδια που καλούμαστε να υπερπηδήσουμε , και δεν είναι λίγα..
 
  • Like
Reactions: d-friend and Gaara


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Οταν η κεντρική δομή (ΚΟΕ) πάσχει τότε όλο το σώμα είναι άρρωστο. Μεμονωμένα δεν μπορούμε να επηρεάσουμε τις εξελίξεις και πίσω από την ασφάλεια και ανωνυμία του πληκτρολογίου ο καθένας μπορεί να ..ψέλνει κατα βούληση. Αν υπάρχει κάποια ουσία σε ολο αυτο το σκηνικό ίσως είναι η ''αφύπνιση" μεμονωμένων ενδιαφερόμενων για μια φυλή, που θα εχουν τη δίψα για γνώση και την όρεξη-υπομονή να ασχοληθούν. Τα αντικρουόμενα συμφέροντα, η ημιμάθεια, η έλλειψη κυνολογικής παιδείας, η απουσία του κράτους, ο ωχαδερφισμός , η κουτοπονηριά του Ελληνα αποτελούν τα σοβαρά εμπόδια που καλούμαστε να υπερπηδήσουμε , και δεν είναι λίγα..

Δεν είναι μόνο στην Ελλαδίτσα μας Ghost, έξω γίνονται ολόκληρα σκάνδαλα (βέβαια άλλα τα μεγέθη και άλλη η αγορά).

Εμείς τα δικά μας πρέπει να πολεμήσουμε πρώτα, αλλά μη το κάνουμε "εγχώριο" πρόβλημα, γιατί δεν είναι.

Στα υπόλοιπα συμφωνώ, και συμπληρώνω πως είναι καθήκον όποιου θέλει να δηλώνει φιλόζωος, ζωόφιλος, κυνόφιλος και λοιπά, να μην κουκουλώνει, για τις επόμενες γενιές που θα φέρουμε στον κόσμο.
 
  • Like
Reactions: Ghostdoc


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Μα γιατί υπάρχει αυτή η νοοτροπία;...Ότι πρέπει να αποκρύψουμε, να μη μιλήσουμε ανοικτά διότι έτσι θα αποθαρρύνουμε και δεν θα προσελκύσουμε. Μα αυτός που θα προσελκυσθεί από μια πλασματική εικόνα, από ένα ιδεατό μα ανύπαρκτο δημιούργημα θα είναι και αυτός που θα "λακίσει" πρώτος.
...
Δυστυχώς είναι πολύ μεγάλη η απόσταση σε αυτά που ο μη -γνώστης βλέπει και καταλαβαίνει και σε αυτά που πραγματικά συμβαίνουν…
Τα φορουμ και το φατσοβιβλίο ( όπως και η τηλεόραση παλαιότερα) δημιούργησαν την εντύπωση ότι κάποιος μπορεί να αποκτήσει σχετικά εύκολα, πλήρη και ολοκληρωμένη άποψη ( δηλ. γνώση) λόγου της πολύ μεγάλης δυνατότητας πληροφόρησης που παρέχουν αυτά τα μέσα...

εν΄τέλη όμως δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με τον σούκι….

Αν δεν ανοίξει βαθιά ,ειλικρινής και ουσιαστική συζήτηση που να ανατρέπει εκατέρωθεν ‘’δεδομένα’’…. δεν θα υπάρξει απολύτως καμία εξέλιξη στην σκέψη και κατά συνέπεια στην ‘’κίνηση’’ των ανθρώπων…

Αυτό όμως έχει κόστος…και από τις δυο πλευρές...
 
  • Like
Reactions: mareco




vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
@vagelis_ras

Δε διαφωνώ στην ουσία αυτού που έγραψες, αλλά αναρωτιέμαι αν ένας απλός άνθρωπος (π.χ. η θεία μου) χρειάζεται να κάνει αυτή την "μαθητεία" για 1-2 χρόνια μόνο και μόνο για να καταφέρει να πάρει ένα σκυλάκι από έναν σωστό άνθρωπο...Τι πρέπει να κάνει αυτός που θέλει να γίνει εκτροφέας (πριν κάνει την 1η του γέννα), πόσα χρόνια θα πρέπει να ασχοληθεί πριν και πως και τι γνώσεις πρέπει να αποκομίσει;
Ένας ''απλός'' άνθρωπος που δεν σκοπεύει να ασχοληθεί με την οργανωμένη κυνοφιλία , μπορεί πολύ όμορφα να πάρει από μια φιλοζωική και είναι μια χαρά .
Αλλά ακόμα και για αυτόν που θα ψαχτεί που θα ερευνήσει και ίσως μάθει , το αν θα είναι σωστός είναι θέμα χαρακτήρα και συνείδησης.
Το δυστύχημα στο χώρο του σκύλου είναι ότι η εμπειρία έρχεται μέσα από την τριβή .
Βέβαια υπάρχει πάντα και η περίπτωση που λέει ......
<<Ο έξυπνος αντλεί διδάγματα απο την εμπειρία του , ο εξυπνότερος από την εμπειρία των άλλων >>
Αλλά το τελικό απόσταγμα θα είναι πάντα τι συνείδηση και τι ηθική κουβαλάει ο κάθε ένας .

Εγώ προσωπικά προτιμώ έναν ηθικό και λιγότερο έμπειρο , παρά κάποιον ανήθικο expert .
 
  • Like
Reactions: Alexia


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Δεν είναι μόνο στην Ελλαδίτσα μας Ghost, έξω γίνονται ολόκληρα σκάνδαλα (βέβαια άλλα τα μεγέθη και άλλη η αγορά).

Εμείς τα δικά μας πρέπει να πολεμήσουμε πρώτα, αλλά μη το κάνουμε "εγχώριο" πρόβλημα, γιατί δεν είναι.

Στα υπόλοιπα συμφωνώ, και συμπληρώνω πως είναι καθήκον όποιου θέλει να δηλώνει φιλόζωος, ζωόφιλος, κυνόφιλος και λοιπά, να μην κουκουλώνει, για τις επόμενες γενιές που θα φέρουμε στον κόσμο.
Nαι, ασφαλώς και υπαρχουν απλως πιστευω οτι εμας πρέπει πρωτίστως να μας ενδιαφέρουν τα του οίκου μας. Απο τους προηγμένους πρέπει να διδαχτούμε τα καλώς κείμενα. Απο κεί και πέρα, ναι, μαζί σου στο ξεσκέπασμα (μεταφορικά ετσι; :D) αλλα τείνω να διατηρώ μια απαισιοδοξία που πηγάζει απο την εως τωρα εμπειρία μου. Οταν βλέπεις να συμβαίνουν σημεία και τέρατα στις εκθεσεις , όταν οι εξετάσεις υγείας δεν ειναι επιβεβλημένες, όταν οι εκτροφείς δεν παλευουν (ευτυχως οχι ολοι) για τη βελτίωση της φυλης αλλά για τις οικονομικές απολαβές, όταν το φεισμπουκ εχει καταντήσει πασαρέλα σκύλων από αναξιόπιστες πηγές, όταν ο ξερολισμός έχει χτυπησει κόκκινο και όταν ο μέσος "εξυπνος" Ελληνας θέλει το καλύτερο κουτάβι στην χαμηλότερη δυνατή τιμη, τι καλό να περιμένει κανείς;
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Από χτες κανείς δε μου έχει απαντήσει γιατί ο ΚΟΕ δίνει άδεια εκτροφής σε ένα τετοιο εκτροφέα, ποιός επιλέγει τους εκάστοτε κριτές μίας έκθεσης και γιατί τέτοιου είδους εκτροφεία δεν διαγράφονται, αντίθετα τους δίνεται η ευκαιρία συμμετοχής και επιβραβεύονται κιολας.

Συστηματικά αποφεύγεται η απάντηση από όλους (και χαίρομαι γιατί αυτή η υπεκφυγή είναι απάντηση από μόνη της, αλλά ας μη κοροιδευόμαστε).
Προφανώς υπάρχει μια συνωμοσία των μελών του φόρουμ να αποφεύγουν να δίνουν απαντήσεις που ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ!!! helloooooo!!!!

Ευχαριστώ :)
Παρακαλώ
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Από χτες κανείς δε μου έχει απαντήσει γιατί ο ΚΟΕ δίνει άδεια εκτροφής σε ένα τετοιο εκτροφέα, ποιός επιλέγει τους εκάστοτε κριτές μίας έκθεσης και γιατί τέτοιου είδους εκτροφεία δεν διαγράφονται, αντίθετα τους δίνεται η ευκαιρία συμμετοχής και επιβραβεύονται κιολας.

Συστηματικά αποφεύγεται η απάντηση από όλους (και χαίρομαι γιατί αυτή η υπεκφυγή είναι απάντηση από μόνη της, αλλά ας μη κοροιδευόμαστε).
Αυτά όλα, ο μόνος που υποχρεούται ίσως να τα απαντήσει, είναι ο ΚΟΕ.
Γιατί δεν κάνεις εκεί, ένα ερώτημα, μια καταγγελία, κάτι;
Εννοείται ότι θα πρέπει να έχεις όσα αποδεικτικά στοιχεία περισσότερα, μπορείς έτσι;
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Συγνώμη αλλά για ποια άδεια εκτροφής λέτε;
Τι νομίζετε πως είναι;

Αν εγώ που ΔΕΝ είμαι εκτροφέας, ζευγαρώσω την καθαρόαιμη σκύλα μου με έναν καθαρόαιμο σκύλο και δηλώσω τη γέννα στον ΚΟΕ , εκτροφέας θεωρούμαι.

Τα κίνητρα που θα με ωθήσουν να κάνω αυτό το ζευγάρωμα,
το πως είναι τα σκυλιά που θα ζευγαρώσω από πλευράς υγείας, μορφολογίας και τα συναφή ή οι συνθήκες κάτω από τις οποίες εκτρέφω δεν ελέγχονται από κανέναν.

Ο,τι δηλώσεις είσαι.

Αν δεν υπάρχει έλεγχος από πάνω για το ποιοι σκύλοι είναι άξιοι να αναπαραχθούν, πάντα στα ίδια θα καταλήγουμε.
 
  • Like
Reactions: sea-mol and mareco


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Κι όμως, ο νέος νόμος (τροποποίηση του παλιού) αναφέρει ότι όποιος βάζει θυληκό σκυλί να γεννήσει και πουλήσει τα κουτάβια οφείλει να έχει ειδική άδεια εκτροφής...
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Κι όμως, ο νέος νόμος (τροποποίηση του παλιού) αναφέρει ότι όποιος βάζει θυληκό σκυλί να γεννήσει και πουλήσει τα κουτάβια οφείλει να έχει ειδική άδεια εκτροφής...
Α) όταν είναι για "εμπορικούς σκοπούς"....
Β) Μέχρι δύο σκύλες μπορεί να βγάλει απλώς άδεια ερασιτεχνικής, που το υπουργείο δεν έχει πει ακόμα τι είναι...
 
  • Like
Reactions: Sadah




d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
@TARA

Αυτό είναι σχετικό και έγκειται και στη στάση του κάθε επισκέπτη απέναντι στον εκάστοτε φορέα της ενημέρωσης και της παροχής των γνώσεων. Δε νομίζω για παράδειγμα, ότι ένας σοβαρός άνθρωπος θα πρέσβευε (με πεποίθηση) μια άποψη-γνώση ή θέση ιδιωτικά η δημόσια, επειδή απλά κάτι διάβασε σε ένα φόρουμ. Και αν το έκανε, σίγουρα η πηγή δε θα απεδείκνυε την εγκυρότητα της θέσης του.

Επιπλέον, ευτυχώς αυτό εδώ το φόρουμ, για εμένα τουλάχιστον, έχει φανεί πολύ χρήσιμο. Σαφώς και κάνω περαιτέρω έρευνα και ο ίδιος, σε κάτι που θα διαβάσω, αλλά είναι το πρώτο που θα με υποψιάσει και θα με βάλει στο πνεύμα. Για παράδειγμα, παρόλο που μίλησα με δύο εκτροφείς ως τώρα, με έναν από τηλεφώνου και με έναν ακόμα από κοντά, κανένας από τους δύο δε μου εξήγησε, πως το γεγονός, ότι τα σκυλιά είναι βραβευμένα σε εκθέσεις μορφολογίας, και έχουν τίτλους πρωταθλητή-που είναι το πρώτο ή και το μοναδικό πράγμα που θα σου διαφημίσουν- δε συνεπάγεται απαραίτητα ότι χαίρουν και άκρας υγείας. Κακώς μεν, αλλά κι εγώ θεωρούσα δεδομένο, ότι δε θα βραβευόταν ποτέ σκύλος με θέματα υγείας. Είναι αυτονόητη σκέψη για κάποιον που δε γνωρίζει τη διάκριση μεταξύ έκθεσης μορφολογίας και έκθεσης εκτροφέων. Άσε που εγώ αγνοούσα ακόμα την ύπαρξη της δεύτερης.

Η υγεία των γεννητόρων του, δε θα έπρεπε να είναι το πρώτο πράγμα που κανονικά θα διαφήμιζε ο ευσυνείδητος και υπεύθυνος εκτροφέας; Κάποιος ακόμα "άσχετος" σαν εμένα, αν άκουγε "έκθεση εκτροφέων" θα πίστευε πιθανά, ότι είναι κάτι που δεν τον αφορά τόσο τον ίδιο ως επίδοξο σκυλογονιό, όσο τους εκτροφείς. Δε λέγεται και "διαγωνισμός" εκτροφέων για να καταλάβει κανείς ότι θα διακριθούν οι καλύτεροι εκτροφείς (όντας άσχετος πάντα). Αν δεν είχα ενημερωθεί σχετικά εδώ, θα πίστευα, ότι σε μία έκθεση εκτροφέων (κατά αντιστοιχία με εκείνη των εμπόρων) οι εκτροφείς ενημερώνονται για εξειδικευμένα προϊόντα, μεθόδους, κλπ.

Παρόλο που ψυλλιάστηκα από κοντά στην έκθεση, ότι ο ΚΟΕ δεν είναι παναγία, οι εδώ συζήτηση μου το επιβεβαίωσε και σε μεγάλο βαθμό μου τον "άδειασε" περισσότερο. Και αυτό μπορεί να είναι απογοητευτικό σε πρώτο επίπεδο. Όπως για την εκπαίδευση των παιδιών υπεύθυνοι δεν είναι μόνο οι γονείς αλλά και το σχολείο, έτσι και ο ΚΟΕ, ως ο μόνος επίσημος φορέας στην Ελλάδα, είναι ο αρμόδιος για τη διάδοση μιας κυνοφιλικής παιδείας που λείπει, και δεν αναφέρομαι μόνο στο φιλοζωικό αίσθημα, αλλά στην σωστή πληροφόρηση και διαμόρφωση του συνειδητοποιημένου και υπευθύνου «αγοραστή» σκύλου.

Σε κάθε περίπτωση, η γνώση (και η επίγνωση της κατάστασης που επικρατεί) είναι δύναμη! Και στα φόρουμ, έστω και μετά από ψάξιμο, σε βοηθάνε να γίνεις πιο δυνατός. Ακόμα κι αν αυτό γίνεται γνωρίζοντας τις πιθανές παγίδες, και τις «κακοτοπιές» ή την αναξιοκρατία του πράγματος.
 
Last edited:


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
image.jpg
Α) όταν είναι για "εμπορικούς σκοπούς"....
Β) Μέχρι δύο σκύλες μπορεί να βγάλει απλώς άδεια ερασιτεχνικής, που το υπουργείο δεν έχει πει ακόμα τι είναι...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Και πως θα αποδειχτεί ο "εμπορικός σκοπός";
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22