Εκθέσεις, Εκτροφή, ΚΟΕ ...Προβληματισμοί


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Κάτσε τώρα, γιατί τελικά ρωτάς προσωπικά ή δεν ρωτάς; :rolleyes:
Εγώ, αποφεύγω εντέχνως;;;;;;;
Με προσβάλλεις :sneaky:
Αν είχες γραφτεί ψες στο φόρουμ, ίσως και δίκαια να έλεγες ότι δεν έχω απαντήσει. Αν ξέρεις με ποιόν μιλάς, δεν πρέπει να προβληματίζεσαι, ούτε στο ελάχιστο, για το ποιές ακριβώς, είναι οι θέσεις μου, σχετικά με την καθαρόαιμη κυνοφιλία.
Εμένα, μου πήρε 2-3 χρόνια για να μάθω. Εμαθα όμως ;)

Στο συγκεκριμένο ερώτημα ρωτάω εσένα, ξέχασα να πατήσω το quote.

Βέβαια, βλέπω και σε επόμενα ποστ άλλων μελών να μην θίγεται το συγκεκριμένο ερώτημα.

Η καθαρόαιμη και σκέτη κυνοφιλία είναι αστείος όρος για μένα, τον οποίο χρησιμοποιήσα επίσης για χάρη ευκολίας. Η κυνοφιλία είναι μία. Ή υπάρχει ή όχι.

Αν το "σπασουμε" σε καθαρόαιμη και μή, απλά για να γίνουν κάποιες αναφορικές διαφορές πιο ξεκάθαρες, εγώ θα πω πως είναι 100% αλληλένδετες.

Δεν τίθεται θέμα προσβολής. Αναφέρθηκα πολύ συγκεκριμένα για πολύ συγκεκριμένα πράγματα, και ανακυκλωνόμαστε και πάλι στο ψάξιμο και στη μελέτη επί αορίστου.

Δεκτά και τα δύο στο βαθμό του τί φυλή μου ταιριάζει, γιατί, πως θα το εκπαιδευσω, τι θα το ταΐσω, πως θα το προφυλάξω από ασθένειες, πως θα το εκτονώσω κλπ κλπ.

Το "ψάχνω να δω αν ο βραβευμένος εκτροφέας που μου γυάλισε είναι έντιμος, ηθικός με σωστό πλάνο, και δεν επιβραβεύθηκε από τον κριτή (ο οποίος επιλέχθηκε από τον αρμόδιο φορέα - διοργανωτή) για άλλους λόγους ΑΣΧΕΤΟΥΣ με την ποιότητα της εκτροφής του" είναι απλώς απαράδεκτο.

Όσον αφορά τη "μη καθαρόαιμη" κυνοφιλία, εκεί πάμε σε άλλα λημέρια, που δεν είναι για το παρών νήμα, μετά χαράς να θέσω τις απόψεις μου και για αυτό όταν δοθεί η ευκαιρία.
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Καποια στιγμη θα πρεπει να σταματησει το μάρκετινγκ του τυπου..
Εμεις κανουμε εκτροφη για την καλυτερευση της φυλης.
Εμεις κοιταμε πρωτα την καλυτερευση της φυλης.
Σκοπος μας είναι η καλυτερευση της φυλης....
Ζευγαρώνουμε μονο όταν υπαρχει προοπτικη καλυτέρευσης της φυλης.
Όταν εσεις οι ιδιοι που γραφετε όλα τα παραπανω στις ιστοσελίδες σας και εχετε υιοθετησει τέτοιες προτασεις,τις εχετε κανει καραμελες για ολους οσους εκφραζουν ένα ενδιαφερον για την οποια φυλη, ζευγαρώνεται σκυλια επειδή απλα εχουν παρει τιτλους αλλα εχουν και το α,β κληρονομικο νοσημα τοτε που παει αυτό το μοτιβο του σωστου εκτροφεα;
Δεν σας ενδιαφερει αν το σκυλι που είναι Champion 15 φορες, φερει κληρονομικο νοσημα που θα μπορουσε να το μεταφερει σε 10 κουταβια ετσι δεν είναι; Είναι πολλα τα λεφτα ας πουμε ετσι;
Αυτά τα 10 κουταβια όμως, θα μεγαλωσουν καποτε..Θα ζευγαρωσουν γιατι και αυτά θα είναι Champion..αφου θα μοιαζουν τοσο στον πρωτο που τα πηρε όλα ετσι δεν είναι..; Πως να μην μοιαζουν αφου είναι η ''επιλεκτικη'' αναπαραγωγή του in και του Close breeding.. Ετσι δεν είναι;
Αλλα τι να λεει είναι πολλα τα λεφτα...Ζευγαρώνουμε μεχρι να πεθανει ο σκυλος που είναι 70 φορες πρωταθλητης..Τι πειραζει που είναι Carrier, εγω θα βγαλω τοσα και εκτος αυτου, είμαι ο γαμ@τος εκτροφεας αναγνωρισμένος πλεον από ολο τον κοσμο για τα σωστα μορφολογικα σκυλια που αναπαραγω-παραγω και τι φταιω εγω αμα το παθουν και τα αλλα 40 χιλιαδες σκυλια μετα από αυτό; Με τη φυση θα τα βαλω;
Η φυση φταιει..ετσι δεν είναι;
ΛΑΘΟΣ μαλ@κα εκτροφεα!! ΕΣΥ ΦΤΑΙΣ!!!
Δεν τρωμε ολοι τον προλογο του κάθε τυχαρπαστου απατεωνα επειδή ετσι γουσταρει αυτος..Καποιοι τα ψάχνουμε και λιγο παραπανω,ετσι γιατι υπαρχουν μαλ@κες σαν αυτόν,εκεινον και τον αλλον που εκμεταλλεύονται ζωα φυτα και πραγματα και καταστασεις για προσωπικο οφελος!
Καλυτερευση της φυλης ειπαμε...Ε;

Για να μην παρεξηγηθώ σκέφτομαι εδώ και μηνες αυτό το κραξιμο..εχω δει πολλα που δεν ηθελα να δω και εχω σκεφτει πολλα που δεν ηθελα να υπαρχουν αλλα όταν τα βλέπεις 1,τα βλέπεις 2, τα βλέπεις 3...Καπου αισθάνεσαι κ εσυ συνενοχος αν δεν μιλησεις!
Εγω μιλαω όμως! Εδώ θα μαστε να πουμε και τα υπολοιπα.....
Ενας,ενας θα πεφτουν...
 




Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Sadah σκοπευεις να κανεις εκτροφη καπου διαβασα ε? Ευχομαι να εισαι στις εξαιρεσεις που σε 5-6 χρονια να τα λες ακομα αυτα....
Πολύ σωστη παρατηρηση η οποια με τιμα Amaliaz.
Δεν θα σου απαντησω τωρα καθως δεν υπαρχει λογος..Προφανως ακομα και να πω ότι θα λεω τα ιδια,δεν θα εχει και πολύ νοημα γιατι καποιος θα μπορουσε να μου πει ότι ναι,ναι τα εχω ξανα ακουσει...
Αυτό που μπορω να πω όμως είναι ότι θα είμαι εδώ και θα χαρω να το εξακριβωσει οποιος θελει.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Να ρωτησω εγω μια ηλιθια ερωτηση προς του γνωστες του αντικειμενου????
Δεν θα ηταν λογικο σκυλια τα οποια κατεβαινουνε προς κριση (με σκοπο φυσικα την επιλογη των καλυτερων δειγματων για αναπαραγωγη ετσι δεν ειναι??) να προσκομιζουνε ως απαραιτητα για την συμμετοχη τους τις αναλογες εξετασεις (για την καθε φυλη) ωστε να ξερουμε εξ'αρχην οτι τα προς κριση σκυλια ειναι τουλαχιστον επαρκως υγειη κ απαλλαγμενα απο τα κληρονομικα προβληματα της φυλης τους?????
Λεω εγω τωρα μια κουβεντα......
 




Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Να ρωτησω εγω μια ηλιθια ερωτηση προς του γνωστες του αντικειμενου????
Δεν θα ηταν λογικο σκυλια τα οποια κατεβαινουνε προς κριση (με σκοπο φυσικα την επιλογη των καλυτερων δειγματων για αναπαραγωγη ετσι δεν ειναι??) να προσκομιζουνε ως απαραιτητα για την συμμετοχη τους τις αναλογες εξετασεις (για την καθε φυλη) ωστε να ξερουμε εξ'αρχην οτι τα προς κριση σκυλια ειναι τουλαχιστον επαρκως υγειη κ απαλλαγμενα απο τα κληρονομικα προβληματα της φυλης τους?????
Λεω εγω τωρα μια κουβεντα......
Σωστο εφόσον είναι σε ηλικια που μπορει να πραγματοποιηθεί η αναλογη εξεταση ούτως ώστε το ποσοστο επιτυχιας αυτης,να πλησιαζει οσο γινεται στο αλανθαστο.

Παρολα αυτά αν γινοταν αυτό, οι μισες και παραπανω συμμετοχες από τις παρουσες (της κάθε εκθεσης) δεν θα ηταν εκει.
 


Siegfried

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2013
301
330
Athens-Crete
Ακολουθοντας κατα γραμμα (μονο) την μορφολογια στο πρωτυπο κ βασιζομενοι αποκλειστικα στις διακρισεις των εκθεσεων μορφολογιας εχουμε τα αποτελεσματα που εχουμε σε ορισμενες φυλες..........
Η εμμονή στην μορφολογία ..
 


Siegfried

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2013
301
330
Athens-Crete
Να ρωτησω εγω μια ηλιθια ερωτηση προς του γνωστες του αντικειμενου????
Δεν θα ηταν λογικο σκυλια τα οποια κατεβαινουνε προς κριση (με σκοπο φυσικα την επιλογη των καλυτερων δειγματων για αναπαραγωγη ετσι δεν ειναι??) να προσκομιζουνε ως απαραιτητα για την συμμετοχη τους τις αναλογες εξετασεις (για την καθε φυλη) ωστε να ξερουμε εξ'αρχην οτι τα προς κριση σκυλια ειναι τουλαχιστον επαρκως υγειη κ απαλλαγμενα απο τα κληρονομικα προβληματα της φυλης τους?????
Λεω εγω τωρα μια κουβεντα......
συν καποια εξέταση-τεστ χαρακτήρα ώστε να κριθεί ο σκύλος και σε αυτον τον τομέα (ειδικά για τις φυλές εργασίας)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Για την εργασία, υπάρχουν οι αντίστοιχες εξετάσεις του κάθε ομίλου, τις οποίες πρέπει υποχρεωτικά, να περάσει ο σκύλος, για να κριθεί άξιος αναπαραγωγής.

Ο χαρακτήρας επίσης, κάποια βασικά του πράγματα, νομίζω την ώρα της έκθεσης μορφολογίας, μπορούν επίσης, να ταυτοποιηθούν.

Για την υγεία, δεν ξέρω αν και πως μπορεί αυτό, να πραγματοποιηθεί. Είναι όμως, από τα στανταράκια που λέμε και ξαναλέμε εδώ. Ζητήστε να τις δείτε από τους εκτροφείς σας.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δεν σας ενδιαφερει αν το σκυλι που είναι Champion 15 φορες, φερει κληρονομικο νοσημα που θα μπορουσε να το μεταφερει σε 10 κουταβια ετσι δεν είναι; Είναι πολλα τα λεφτα ας πουμε ετσι;
Αυτά τα 10 κουταβια όμως, θα μεγαλωσουν καποτε..Θα ζευγαρωσουν γιατι και αυτά θα είναι Champion..αφου θα μοιαζουν τοσο στον πρωτο που τα πηρε όλα ετσι δεν είναι..; Πως να μην μοιαζουν αφου είναι η ''επιλεκτικη'' αναπαραγωγή του in και του Close breeding.. Ετσι δεν είναι;
Αλλα τι να λεει είναι πολλα τα λεφτα...Ζευγαρώνουμε μεχρι να πεθανει ο σκυλος που είναι 70 φορες πρωταθλητης..Τι πειραζει που είναι Carrier, εγω θα βγαλω τοσα και εκτος αυτου, είμαι ο γαμ@τος εκτροφεας αναγνωρισμένος πλεον από ολο τον κοσμο για τα σωστα μορφολογικα σκυλια που αναπαραγω-παραγω και τι φταιω εγω αμα το παθουν και τα αλλα 40 χιλιαδες σκυλια μετα από αυτό;
Για όλα αυτά δεν ευθύνεται η εκτροφική μέθοδος, αλλά η αυθαιρεσία με την οποία χρησιμοποιείται, χωρίς να γνωρίζουν σε βάθος. Ακούει ο κόσμος inbreeding και linebreeding και τρέχει μακρυά, ενώ το λάθος είναι όσων επιλέγουν τέτοιες μεθόδους με λάθος σκυλιά.
 
  • Like
Reactions: Alexia


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Για όλα αυτά δεν ευθύνεται η εκτροφική μέθοδος, αλλά η αυθαιρεσία με την οποία χρησιμοποιείται, χωρίς να γνωρίζουν σε βάθος. Ακούει ο κόσμος inbreeding και linebreeding και τρέχει μακρυά, ενώ το λάθος είναι όσων επιλέγουν τέτοιες μεθόδους με λάθος σκυλιά.
Σωστα το λες..Δεν διαφωνω!
Γι'αυτο ακριβως εγραψα ''επιλεκτικη''
:sneaky:
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Sea-mol, σ'αρεσε ε??:ROFLMAO:

Σωστο εφόσον είναι σε ηλικια που μπορει να πραγματοποιηθεί η αναλογη εξεταση ούτως ώστε το ποσοστο επιτυχιας αυτης,να πλησιαζει οσο γινεται στο αλανθαστο.

Παρολα αυτά αν γινοταν αυτό, οι μισες και παραπανω συμμετοχες από τις παρουσες (της κάθε εκθεσης) δεν θα ηταν εκει.
Νομιζω οτι αυτος που θα λαβει τον τιτλο CAC (η αντιστοιχο συγχωρηστε με δεν ξερω τις ορολογιες!) ειναι σιγουρα σε ηλικια τετοια που να μπορει να φανει με εξετασεις αν ειναι απαλλαγμενος απο κληρονομικα προβληματα.......

....και θα επρεπε να μην ειναι. Γιατι να ειναι αλλωστε κ να βραβευονται σκυλια που εχουνε προβληματα υγειας η απαλλαγη απο τα οποια θα επρεπε να ειναι ο πρωτος στοχος της εκτροφης??????


Για να συνεχισω να λεω κ τις βλακειες μου......
(να ναι καλα ο κριτης που ειχε την καλοσυνη πει την γνωμη του μεγαλοφωνος ωστε να μπουμε κ εμεις στο κλιμα)
Ολα τα σκυλια εχουνε ελαττωματα. Ο βαθμος του καθε ελαττωματος ομως κ το ποιο θεωρειται ποιο σοβαρο ειναι κατι που επαφιεται εξ ολοκληρου στην κριση του κριτη, η γνωμη του οποιου δεν επιδεχεται αμφισβητησης.

Αρα το ολο "πραγμα" βασιζεται σε δειγματα (σκυλια) που εφτασαν εκει τα οποια δεν ξερουμε αν ειναι υγειη κ απαλλαγμενα απο τα προβληματα της φυλης τους, τα οποια κρινονται κατα βουληση απο τον κριτη, κ μεσα απο αυτη την διαδικασια θα βγει ο αυριανος πρωταθλητης που θα ζευγαρωσει με ολο τον κοσμο κ θα γεμισει απογονους την φυλη του..........
Και ειναι τωρα αυτο λογικο????????????

Υ.Γ. Για να μην παρεξηγηθω, οσα ειπε μεγαλοφωνως ο κριτης ηταν (κατα την δικη μου αποψη) σωστα κ φαινοτανε να εχει πολυ καλη γνωση του προτυπου.
Η διαφωνια μου ειναι στην βαρυτητα που δινεται στο καθε ελαττωμα, αλλα κ στο ποσο "ανοιχτοχερηδες" ειναι μερικοι κριτες στην προσδοση χαρακτηρισμων στα σκυλια.
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
@east49
Αυτό που λες δεν τους ενδιαφερει...
Από τη στιγμη που το σκυλι εχει κερδισει τον τιτλο του πρωταθλητη σε παράδειγμα 10 χωρες, λιγη σημασια εχει (γι'αυτους) αν εχει δυσπλασια,επιληψια κ.ο.κ.
Ειπαμε είναι πολλα τα λεφτα...Αλλα ακομα και να τους ''ενδιαφερει'' και να κανουν ολες τις απαραιτητες εξετασεις,και να τους βγει ένα σκυλι με δυπλασια ας πουμε, η με πρόβλημα άλλο κληρονομικης φυσεως, τοτε κοιτανε να το κουκουλωσουν...

Πως;
Δειχνουν άλλες εξετασεις, από αλλα σκυλια τα οποια οντως δεν εχουν θεμα..Τα βλέπεις εσυ,λες οκ σουπερ...
Ναι είναι σουπερ οντως...Αλλα ΔΕΝ είναι του ζεύγους από το οποιο προηλθε το δικο σου κουταβι π.χ
Ο,τι βολευει ! ! !
 
  • Like
Reactions: dnassib


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@east49
Αυτό που λες δεν τους ενδιαφερει...
Από τη στιγμη που το σκυλι εχει κερδισει τον τιτλο του πρωταθλητη σε παράδειγμα 10 χωρες, λιγη σημασια εχει (γι'αυτους) αν εχει δυσπλασια,επιληψια κ.ο.κ.
Ειπαμε είναι πολλα τα λεφτα...Αλλα ακομα και να τους ''ενδιαφερει'' και να κανουν ολες τις απαραιτητες εξετασεις,και να τους βγει ένα σκυλι με δυπλασια ας πουμε, η με πρόβλημα άλλο κληρονομικης φυσεως, τοτε κοιτανε να το κουκουλωσουν...

Πως;
Δειχνουν άλλες εξετασεις, από αλλα σκυλια τα οποια οντως δεν εχουν θεμα..Τα βλέπεις εσυ,λες οκ σουπερ...
Ναι είναι σουπερ οντως...Αλλα ΔΕΝ είναι του ζεύγους από το οποιο προηλθε το δικο σου κουταβι π.χ
Ο,τι βολευει ! ! !
Φιλε μου, δεν μπορω να το γραψω πολιτισμενα με συγχωρεις.
ΧΕΣΤΗΚΑ τι ενδιαφερει τον εκαστοτε εκτροφεα.
Εμενα με ενδιαφερει το σκυλι μου να ειναι ΥΓΕΙΕΣ, να εχει σωστο χαρακτηρα (γιατι αυτον θα βρω μπροστα μου) κ μορφολογικα να εχει τις ελαχιστες δυνατες (μη σημαντικες?) αποκλεισεις απο το προτυπο.

Παρατηρησα στην εκθεση σκυλια εντελως "βολικα" τα οποια σε οποια σταση τα εστηνε ο χειριστης τους εκει εμεναν (αγαλματα) ενω οταν κουνιοντουσαν λιγακι, σταματουσαν σε στασεις εντελως διαφορετικες απο τις φυσιολογικες πχ με πολυ κλειστα τα μπροστινα ποδια η τα πισω σε σταση παπιας. Αυτο κατι υποδηλωνει σκελετομυικα για το σκυλο........
Αυτο ομως δεν εξεταζεται πουθενα......δυστυχως.........
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Φιλε μου, δεν μπορω να το γραψω πολιτισμενα με συγχωρεις.
ΧΕΣΤΗΚΑ τι ενδιαφερει τον εκαστοτε εκτροφεα.
Εμενα με ενδιαφερει το σκυλι μου να ειναι ΥΓΕΙΕΣ, να εχει σωστο χαρακτηρα (γιατι αυτον θα βρω μπροστα μου) κ μορφολογικα να εχει τις ελαχιστες δυνατες (μη σημαντικες?) αποκλεισεις απο το προτυπο.

Παρατηρησα στην εκθεση σκυλια εντελως "βολικα" τα οποια σε οποια σταση τα εστηνε ο χειριστης τους εκει εμεναν (αγαλματα) ενω οταν κουνιοντουσαν λιγακι, σταματουσαν σε στασεις εντελως διαφορετικες απο τις φυσιολογικες πχ με πολυ κλειστα τα μπροστινα ποδια η τα πισω σε σταση παπιας. Αυτο κατι υποδηλωνει σκελετομυικα για το σκυλο........
Αυτο ομως δεν εξεταζεται πουθενα......δυστυχως.........

Σε ολα τα σκυλια ανεξαρτητως φυλης υπαρχουν φαουλ. Τελειο σκυλι ΔΕΝ υπαρχει. Από εκει και περα..
Υπαρχουν φαουλ minor και υπαρχουν και φαουλ Major τα οποια θα επρεπε να σημαινουν τις περισσοτερες φορες αποκλεισμο από την εκθεση και ταυτόχρονα από την αναπαραγωγή.
Όταν ένα σκυλι εχει Elimination fault ας πουμε το οποιο είναι πασιφανες και ΔΕΝ χρειαζεσαι ουτε καν τη γνωμη του κριτη για να στο πει,αλλα παρολα αυτά κερδιζει το C.A.C. τοτε προφανως καταλαβαίνεις ότι πολλα ΔΕΝ πανε καλα στις εκθεσεις.

Όταν ακους κριτη να λεει σε εκτροφεα (κατά λαθος αλλα δεν εχει σημασια)

''ενταξει ρε μ@λακα όλα εσυ τα πηρες σημερα, ασε να παρει και έναν τιτλο ο Α. Ηρθε από μακρια και πρεπει να τον στηρίξουμε (λεφτα είναι)
ΑΛλιως δεν θα ξανα ερθει αν δεν του δωσουμε κατι...

Να χαζογελάνε ας πουμε με ολο αυτό το σκηνικο κ εγω να είμαι ετοιμος να τους βουτήξω ας πουμε ε..οκ Καταλαβαίνεις και παλι ότι ΠΟΛΛΑ δεν πανε καλα στις εκθεσεις.

Αλλο παραδειγμα
Όταν τρεχουν σε εκθεσεις πρωην Η ΝΥΝ σχεσεις κριτων-εκτροφεων δεν μπορεις να πεις ότι η κριση είναι και πολύ αντικειμενικη..Όχι;

Όταν σου λενε διαγωνιζόμενοι ότι με τον ταδε κριτη ανοιγα σαμπανια προχθες και χθες τρωγαμε σπιτι μου ας πουμε, παλι δε μπορεις να πεις ότι είναι αντικειμενικη η κριση..Όχι;

Στην τελευταια εκθεση που πηγα ειδα εκτροφεα της δικης μου φυλης που άλλο σκυλι ειχε δηλωσει,με άλλο ηρθε και τελικα όμως δεν ετρεξε (Μολις ειδε ότι υπηρχαν κ άλλες συμμετοχες Σιβηρικου χασκυ)
 




Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Αλλο παραδειγμα
Όταν τρεχουν σε εκθεσεις πρωην Η ΝΥΝ σχεσεις κριτων-εκτροφεων δεν μπορεις να πεις ότι η κριση είναι και πολύ αντικειμενικη..Όχι;
Και «κατα τύχη» κερδίσει εδώ άλλα πάντα χάνει στο εξωτερικό από τα σκυλιά που «έχασαν» από εκείνη στο ελληνικό έδαφος, τι να πούμε; Πέρυσι το καλοκαίρι στο τριπλό CACIB πρώτες 2 μέρες εκείνη την κερδίζει ξένο σκυλί με μεγάλη φόρα και την τρίτη μέρα μετά από παρέμβαση εννωείτε έγινε το θάυμα - της δώσανε το CAC/CACIB. Όποιοι είδαν όλο αυτό το σκινηκό γελούσαν και με το δίκιο τους.
 
  • Like
Reactions: Alexia and Sadah




George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Να ρωτησω εγω μια ηλιθια ερωτηση προς του γνωστες του αντικειμενου????
Δεν θα ηταν λογικο σκυλια τα οποια κατεβαινουνε προς κριση (με σκοπο φυσικα την επιλογη των καλυτερων δειγματων για αναπαραγωγη ετσι δεν ειναι??) να προσκομιζουνε ως απαραιτητα για την συμμετοχη τους τις αναλογες εξετασεις (για την καθε φυλη) ωστε να ξερουμε εξ'αρχην οτι τα προς κριση σκυλια ειναι τουλαχιστον επαρκως υγειη κ απαλλαγμενα απο τα κληρονομικα προβληματα της φυλης τους?????
Λεω εγω τωρα μια κουβεντα......
Αυτό συμβαίνει σε εξετάσεις καταλληλότητας για αναπαραγωγή (ΖΤΡ, AD). Στην έκθεση μορφολογίας θε εξεταστούν μόνο ορατά προβλήματα υγείας (εντρόπιο/εκτρόπιο, χωλότητα κ.λ.π.)

Για όλα αυτά δεν ευθύνεται η εκτροφική μέθοδος, αλλά η αυθαιρεσία με την οποία χρησιμοποιείται, χωρίς να γνωρίζουν σε βάθος. Ακούει ο κόσμος inbreeding και linebreeding και τρέχει μακρυά, ενώ το λάθος είναι όσων επιλέγουν τέτοιες μεθόδους με λάθος σκυλιά.
Πολύ σωστά.

Sea-mol, σ'αρεσε ε??:ROFLMAO:

Νομιζω οτι αυτος που θα λαβει τον τιτλο CAC (η αντιστοιχο συγχωρηστε με δεν ξερω τις ορολογιες!) ειναι σιγουρα σε ηλικια τετοια που να μπορει να φανει με εξετασεις αν ειναι απαλλαγμενος απο κληρονομικα προβληματα.......

....και θα επρεπε να μην ειναι. Γιατι να ειναι αλλωστε κ να βραβευονται σκυλια που εχουνε προβληματα υγειας η απαλλαγη απο τα οποια θα επρεπε να ειναι ο πρωτος στοχος της εκτροφης??????
Το CAC μπορεί να απονεμηθεί απο την ηλικία των 15 μηνών. Υπάρχουν φυλές στις οποίες κάποιες απο τις εξετάσεις υγείας γίνονται σε μεγαλύτερη ηλικία

@east49
Αυτό που λες δεν τους ενδιαφερει...
Από τη στιγμη που το σκυλι εχει κερδισει τον τιτλο του πρωταθλητη σε παράδειγμα 10 χωρες, λιγη σημασια εχει (γι'αυτους) αν εχει δυσπλασια,επιληψια κ.ο.κ.
Ειπαμε είναι πολλα τα λεφτα...Αλλα ακομα και να τους ''ενδιαφερει'' και να κανουν ολες τις απαραιτητες εξετασεις,και να τους βγει ένα σκυλι με δυπλασια ας πουμε, η με πρόβλημα άλλο κληρονομικης φυσεως, τοτε κοιτανε να το κουκουλωσουν...

Πως;
Δειχνουν άλλες εξετασεις, από αλλα σκυλια τα οποια οντως δεν εχουν θεμα..Τα βλέπεις εσυ,λες οκ σουπερ...
Ναι είναι σουπερ οντως...Αλλα ΔΕΝ είναι του ζεύγους από το οποιο προηλθε το δικο σου κουταβι π.χ
Ο,τι βολευει ! ! !
Σίγουρα υπάρχουν κάποιοι που δεν διαθέτουν το απαραίτητο ήθος. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι όλοι έτσι και τέτοιες γενικεύσεις αδικούν όσους φέρονται σωστά
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU