Εκτροφείο Γ.Π


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
να πω κάτι με κίνδυνο να είμαι βαρετή......
κανένας σοβαρός άνθρωπος δεν θα σου υποδείξει τον εκτροφέα απ΄όπου θα πάρεις σκύλο.....
η ευθύνη αυτής της επιλογής βαραίνει αποκλειστικά εσένα....
και αυτό γιατί μέσα απο αυτή την διαδικασία ( δηλ. της επιλογής του εκτροφέα) θα αποκτήσεις γνώσεις που δεν έχεις και που θα σου φανούν απίστευτα χρήσιμες για την συμβίωση με τον σκύλο σου....

μη ζητάς λοιπόν κανενός είδους εύκολες απαντήσεις.....(για το δικό σου καλό...)
 


cosmo

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2010
102
0
να πω κάτι με κίνδυνο να είμαι βαρετή......
κανένας σοβαρός άνθρωπος δεν θα σου υποδείξει τον εκτροφέα απ΄όπου θα πάρεις σκύλο.....
η ευθύνη αυτής της επιλογής βαραίνει αποκλειστικά εσένα....
και αυτό γιατί μέσα απο αυτή την διαδικασία ( δηλ. της επιλογής του εκτροφέα) θα αποκτήσεις γνώσεις που δεν έχεις και που θα σου φανούν απίστευτα χρήσιμες για την συμβίωση με τον σκύλο σου....

μη ζητάς λοιπόν κανενός είδους εύκολες απαντήσεις.....(για το δικό σου καλό...)
σωστοοοοοοοοοοοοοο.
 


dimitris_s2k

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2011
1.022
192
56
Athens / Marussi
www.facebook.com
Παιδιά καλησπέρα,

Εχω ήδη επισκεφτει το εκτροφείο Del Vento Margio που μου άφησε πολυ καλές εντυπώσεις αλλά θα ήθελα να επισκεφτω κανενα δυό ακόμα ώστε να έχω ένα μέτρο συγκρισης...

Έχει κανείς ακουστά το Creter Land του Βαρουδάκη Θέμη?


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 




vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
να ρωτήσω κάτι; κι ας είναι και χαζό..
παράγοντας ώστε να διαλέξεις εκτροφέα (πολλές φορές και γέννα) δεν πρέπει να είναι και πως μας "καθονται" τα σκυλιά; όχι αν έχουν σωστή μορφολογία αλλά αν μας αρέσουν στο μάτι.Για παράδειγμα έχω δει εκτροφικό ΓΠ(απο τα λινκ της πρώτης σελίδας) με πολύ λεπτό στόμα(σαν βέλγικου εννοώ πάνω κάτω αλλά καμία σχέση:D απλά για να γίνω κατανοητή),ΓΠ με κανονικό για μένα μέγεθος ανω και κάτω γνάθου
(εικονα google) και ΓΠ με πιο "βαρύ" στόμα, αν υποθέσουμε οτι είναι όλα εντος προτύπου (αφου εκτρέφονται απο σοβαρά εκτροφεία λογικά θα είναι) και ας πουμε οτι εγω διαλέγω ένα εκτροφείο και μια γένα που οι γονείς με καλύπτουν στο παραπάνω θέμα,δε θα πρέπει να ζητήσω να δω φωτογραφίες των προγόνων ώστε να ξέρω αν υπάρχει περίπτωση να γίνει έτσι το σκυλί μου μεγαλώνοντας ή μπορεί να με καλύψει ο εκτροφέας με το λόγο του; ελπίζω να έγινε κατανοητή ..
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
να ρωτήσω κάτι; κι ας είναι και χαζό..
παράγοντας ώστε να διαλέξεις εκτροφέα (πολλές φορές και γέννα) δεν πρέπει να είναι και πως μας "καθονται" τα σκυλιά; όχι αν έχουν σωστή μορφολογία αλλά αν μας αρέσουν στο μάτι.Για παράδειγμα έχω δει εκτροφικό ΓΠ(απο τα λινκ της πρώτης σελίδας) με πολύ λεπτό στόμα(σαν βέλγικου εννοώ πάνω κάτω αλλά καμία σχέση:D απλά για να γίνω κατανοητή),ΓΠ με κανονικό για μένα μέγεθος ανω και κάτω γνάθου
(εικονα google) και ΓΠ με πιο "βαρύ" στόμα, αν υποθέσουμε οτι είναι όλα εντος προτύπου (αφου εκτρέφονται απο σοβαρά εκτροφεία λογικά θα είναι) και ας πουμε οτι εγω διαλέγω ένα εκτροφείο και μια γένα που οι γονείς με καλύπτουν στο παραπάνω θέμα,δε θα πρέπει να ζητήσω να δω φωτογραφίες των προγόνων ώστε να ξέρω αν υπάρχει περίπτωση να γίνει έτσι το σκυλί μου μεγαλώνοντας ή μπορεί να με καλύψει ο εκτροφέας με το λόγο του; ελπίζω να έγινε κατανοητή ..
Ο προβληματισμός σου παίζει ανάμεσα σε αυτό που λέμε "επιτρεπτό" και "αποδεκτό" του προτύπου μιας φυλής!
Προφανώς για να είσαι σε θέση να κρίνεις με το μάτι, προφανώς ξέρεις 5-10 πράγματα!
Γιατί αν δεις έναν σκύλο που έχεις βγει VΑ σε έκθεση και να έχεις χαρακτηρισμό εξαίρετος σε πολλά σημεία στην μορφολογία του μπορεί το "μάτι σου" να τον χαντακώσει...
 


keegan

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2010
340
0
να ρωτήσω κάτι; κι ας είναι και χαζό..
παράγοντας ώστε να διαλέξεις εκτροφέα (πολλές φορές και γέννα) δεν πρέπει να είναι και πως μας "καθονται" τα σκυλιά;όχι αν έχουν σωστή μορφολογία αλλά αν μας αρέσουν στο μάτι.
Ναι ...αλλά αυτό είναι μόνο το 50%


.Για παράδειγμα έχω δει εκτροφικό ΓΠ(απο τα λινκ της πρώτης σελίδας) με πολύ λεπτό στόμα(σαν βέλγικου εννοώ πάνω κάτω αλλά καμία σχέση:D απλά για να γίνω κατανοητή),ΓΠ με κανονικό για μένα μέγεθος ανω και κάτω γνάθου και ΓΠ με πιο "βαρύ" στόμα, αν υποθέσουμε οτι είναι όλα εντος προτύπου (αφου εκτρέφονται απο σοβαρά εκτροφεία λογικά θα είναι)
Αν διαθέτουν τις ανάλογες περγαμηνές θα είναι εντός προτύπου.
Μην ξεχνάς πως και ο κριτές, στους οποίους μεγάλη μερίδα είναι ή ήταν εκτροφείς της φυλής κρίνουν και με άποψη το γούστο τους παράλληλα με το πρότυπο.

και ας πουμε οτι εγω διαλέγω ένα εκτροφείο και μια γένα που οι γονείς με καλύπτουν στο παραπάνω θέμα,δε θα πρέπει να ζητήσω να δω φωτογραφίες των προγόνων ώστε να ξέρω αν υπάρχει περίπτωση να γίνει έτσι το σκυλί μου μεγαλώνοντας ή μπορεί να με καλύψει ο εκτροφέας με το λόγο του; ελπίζω να έγινε κατανοητή ..
Μπορεί και να καλυφθείς ...αν σε έχει συνεπάρει ο ένας από τους δυο γεννήτορες και έχει κυρίαρχο γονίδιο σε αυτό που θέλεις να περάσει.
Όσο για τις φωτό, ολοκληρωμένη άποψη δεν θα έχεις αν δεις τα τουλάχιστον εν ζωή δείγματα φυλής από κοντά και μάθεις πιο είναι το group απογόνων τους.

Παράδειγμα ...ένας από τους σκύλους που μου αρέσει είναι ο Tyson vom Köttersbusch, για να μπορέσω να δω τι έχει δώσει, παρακολουθώ το γκρουπ απογόνων του.
2011 SV BSZS Nürnberg NKGR part 12 Tyson vom Kottersbusch HD - YouTube
Θα μπορούσε όμως να ήταν ένας σκύλος ελληνικής εκτροφής ή προέλευσης εξωτερικού σε ελληνικό εκτροφείο μιας και η ποιότητα αναβαθμίζεται συνεχώς.

Επίσις οι ανησυχίες σου δείχνουν πως σε ενδιαφέρει να εστιάσεις σε συγκεκριμένες γραμμές και χαρακτηριστικά σκύλου, οπότε αυτό σε οδηγεί από μόνο του στο να παρακολουθήσεις στενότερα την εξέλιξη των σκύλων που σε ενδιαφέρουν αρχίζοντας με κάποιο κατάλογο έκθεσης όπου περιέχει τους σκύλους και τα εκτροφεία.
Με την πάροδο του (σχετικού) χρόνου θα είσαι σε θέση να εντοπίσεις που να το βρείς....και εκεί έρχεται και συμπληρώνει το "καρέ" ο εκτροφέας που υποστηρίζει την ίδια άποψη περί Γ.Π



Γιατί αν δεις έναν σκύλο που έχεις βγει VΑ σε έκθεση και να έχεις χαρακτηρισμό εξαίρετος σε πολλά σημεία στην μορφολογία του μπορεί το "μάτι σου" να τον χαντακώσει...
ΤΗΑΝΚS
 
Last edited:


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Είσασταν και οι δυο κατατοπιστικότατοι και ευχαριστώ πολύ!Δε με ενδιαφέρει ένας άψογος κατα τα πρότυπα της φυλής σκύλος όσο αφορά την εμφάνιση(στο χαρακτήρα δε το διαπραγματεύομαι) μιας και οι εκθέσεις δε με "τραβάνε" και πολύ, είμαι πιο κοντά σε αυτό που λενε "απλά για πετ" με βλέψεις για κυναθλητισμό ίσως ή καθήκοντα φύλαξης.
 






keegan

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2010
340
0
Γνωστός μου έχει πάρει απο τον Βαρουδάκη Γ.Π πριν από 2 χρόνια και είναι ευχαριστημένος πολύ, ειδικά με την επικοινωνία που έχουν αναπτύξει με την Άννα, υπεύθυνη εκτροφείου.
 


dimitris_s2k

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2011
1.022
192
56
Athens / Marussi
www.facebook.com
Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις γνώμες σας.

Εχω επισκεφτεί μέχρις στιγμής το εκτροφείο Del Vento Margio, το οποίο μου άφησε άριστες εντυπώσεις και έχω κλείσει ραντεβού αυτή και την επόμενη βδομάδα με τα εκτροφεία του Βαρουδάκη, Marathon Land και Clever Canin!

Πιστεύω έτσι θα σχηματίσω μια σφαιρική άποψη προκειμένου να κάνω την καλύτερη επιλογή!

Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


kokotas1

New Member
22 Απριλίου 2012
1
0
λαρισα
Καλημέρα και καλως σας βρηκα
θα μπορουσε καποιος να βοηθησει για εκτροφεια στην κεντρικη και βορεια ελλαδα , μιας και μενω Λάρισα?
ευχαριστω πολυ
 






vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
ανάλογα με το σκυλί που θες
παράδειγμα για ενα πετ θα δωσεις λιγοτερα χρηματα απο ό,τι για ενα κουτάβι που θα βγαίνει πρώτο στις εκθέσεις

σημέιωση: το "πετ" εννοείται οτι θα είναι μέσα στα χαρακτηριστικά της φυλής και θα μπορεί να βγαίνει στις εκθέσεις απλά δε θα είναι το "τέλειο" ,το "καλυτερο" ,το "πρωτο της φυλης"
 


jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
Ετσι οπως εχουν κανει τα ΓΠ (εργασιακα,εκθεσιακα,πετ,με κλιση,χωρις κλιση,μακρυτριχα,κοντοτριχα,με ραστα,με καραφλα,..........)

Απλα παιζουν οι τιμες 800-1200.
Με εξαιρεση εκτροφεις που ξερουν τι αιματα εχουν κτλπ
οι υπόλοιποι εχω την εντυπωση οτι την επιλογη πιο ειναι πετ πιο ειναι για ''φυλαξη'' πιο ειναι εκθεσιακό την κανουν την τυχη
 




dimitris_s2k

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2011
1.022
192
56
Athens / Marussi
www.facebook.com
Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για
Marathon-Land
Είναι στη λίστα των καλών εκτροφείων Γ.Π. Το επισκεφτήκαμε κιεμείς και μας άφησε καλές εντυπώσεις! Μου έκαναν εντύπωση οι άριστες εγκαταστάσεις που είχε. Απλά καταλήξαμε αλλού τελικά γιατί μας έκανε περισσότερο 'κλικ' κάποιος άλλος!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.822
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU