Εμπειρία με ερλιχίωση;


ypa

New Member
4 Φεβρουαρίου 2011
3
0
Συγγνώμη για τις διαδοχικές ερωτήσεις. Καλύτερα και τα δύο χάπια μαζί ή ένα ανά δωδεκάωορο.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Με ανυσηχεί το γεγονός οτι δεν εμπιστεύεσαι τις οδηγίες του κτηνιάτρου σου..... Αν έχεις αμφιβολίες, είναι καλύτερα να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη (αν και η θεραπεία της ερλιχίωσης δε χωράει και πολλή συζήτηση). :)
 
Last edited:


ypa

New Member
4 Φεβρουαρίου 2011
3
0
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Έχω εμπιστοσύνη στην κτηνίατρο αλλά ήθελα να πάρω και την άποψη ομοιοπαθούντων.
 


m@r@

Well-Known Member
31 Μαϊου 2011
292
1
Καλησπέρα, από σήμερα ανήκουμε κι εμείς στο club. H Ραλλού ξεκινάει αγωγή με Ronaxan μετά από τις απαντήσεις των εξετάσεων που ήταν θετική 1/200 και με πεσμένα αιμοπετάλια στο 180.

Έχω στεναχωρηθεί και όταν σκέφτομαι οτί ποτέ δεν έχω δει τσιμπούρι πάνω της φρικάρω ακόμα περισσότερο, μα τόση ατυχία...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δεν ειναι ατυχια ειναι μαστιγα! Και η μεγαλη μου το ιδιο ειχε παθει και ποτε δεν ειδα τσιμπουρι επανω της.
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Καλησπέρα, από σήμερα ανήκουμε κι εμείς στο club. H Ραλλού ξεκινάει αγωγή με Ronaxan μετά από τις απαντήσεις των εξετάσεων που ήταν θετική 1/200 και με πεσμένα αιμοπετάλια στο 180.

Έχω στεναχωρηθεί και όταν σκέφτομαι οτί ποτέ δεν έχω δει τσιμπούρι πάνω της φρικάρω ακόμα περισσότερο, μα τόση ατυχία...
Σε νιωθω,γιατι ετσι σκεφτομουν και εγω τον Απριλιο που βγηκε θετικη 1/200,αλλα με την αγωγη μετα απο 2 μηνες που ξανακαναμε ολα ηταν μια χαρα τωρα τον αλλο μηνα θα παμε παλι!!Ειναι χαμηλο ποσοστο και το πραλαβες μην στεναχωριεσαι ολα θα πανε καλα!
Ουτε εγω ειχα δει μη τρελενεσαι, και της εβαζα τα παντα επανω της!!!
Περαστικα σας....
 




Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Φετος με τοσα τσιμπουρια που κυκλοφορουσαν πολυ φοβαμαι οτι δεν θα την εχουμε γλυτωσει κι εμεις.
Αναμενουμε μεχρι τον Νοεμβρη για τις εξετασεις.

Περαστικα σε ολους!
 


sevili

New Member
4 Νοεμβρίου 2011
2
0
Γεια σας κ από εμένα,
θα ήθελα την βοήθεια σας σε κάτι, πέρυσι τέτοια εποχή έκανα εξετάσεις στην σκυλίτσα μου για καλαζάρ κ ερλιχίωση. Καλαζάρ μας βγήκε αρνητική αλλά μας βγήκε θετική στην ερλιχίωση 1/100 μου έδωσε ο κτηνίατρος ronaxan για ένα μήνα κ μου πρότεινε κ 2 ενέσεις ιμιζόλ. Άκουσα απο μια γνωστή μου κ απο τον ίδιο τον κτηνίατρο οτι το σκυλί πονάει πολυ με τις ενέσεις ιμιζόλ.Ειχα μπει κ εδω στο forum να διαβάσω τις εμπειρίες σας κ να αποφασίσω αν θα βάλω την σκυλίτσα μου σε αυτη την ταλαιπωρία μιας που είναι κ πολυ ευαίσθητη, τελικά η απόφαση μου ηταν να μην την ταλαιπωρήσω!
Εχτές λοιπόν πήραμε κ τις φετινές απαντήσεις απο τις εξετάσεις, αρνητική στο καλαζάρ αλλα στην ερλιχίωση 1/400, ξανά θεραπεία ronaxan 1μηνα κ μου ειπε ο κτηνιατρος οτι τωρα πρέπει να κάνω οπωσδήποτε τις ενέσεις, κ οτι αν τις είχα κανει πέρυσι τώρα πιθανότατα να ηταν αρνητική! κ να το δίλημμα μου, να τις κάνω τις ενέσεις??θα ειναι σιγουρα αποτελεσματικές? εχω ενα μαλτεζάκι 4κιλα που ειναι αρκετά ευαίσθητη, κ φοβαμαι να την βάλω σε αυτη την διαδικασια! Διαβασα πιο πάνω για τον κτηνίατρο που καταλάθος τρυπήθηκε με την ένεση κ πονουσε απο το τσούξιμο όλη μερα, φαντάζομαι το σκυλι ποσο θα πονάει. Κ δεν μου πάει η καρδιά να την πονέσω τοσο πολυ! πειτε μου την γνωμη σας, σας παρακαλώ!
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Γεια σας κ από εμένα,
θα ήθελα την βοήθεια σας σε κάτι, πέρυσι τέτοια εποχή έκανα εξετάσεις στην σκυλίτσα μου για καλαζάρ κ ερλιχίωση. Καλαζάρ μας βγήκε αρνητική αλλά μας βγήκε θετική στην ερλιχίωση 1/100 μου έδωσε ο κτηνίατρος ronaxan για ένα μήνα κ μου πρότεινε κ 2 ενέσεις ιμιζόλ. Άκουσα απο μια γνωστή μου κ απο τον ίδιο τον κτηνίατρο οτι το σκυλί πονάει πολυ με τις ενέσεις ιμιζόλ.Ειχα μπει κ εδω στο forum να διαβάσω τις εμπειρίες σας κ να αποφασίσω αν θα βάλω την σκυλίτσα μου σε αυτη την ταλαιπωρία μιας που είναι κ πολυ ευαίσθητη, τελικά η απόφαση μου ηταν να μην την ταλαιπωρήσω!
Εχτές λοιπόν πήραμε κ τις φετινές απαντήσεις απο τις εξετάσεις, αρνητική στο καλαζάρ αλλα στην ερλιχίωση 1/400, ξανά θεραπεία ronaxan 1μηνα κ μου ειπε ο κτηνιατρος οτι τωρα πρέπει να κάνω οπωσδήποτε τις ενέσεις, κ οτι αν τις είχα κανει πέρυσι τώρα πιθανότατα να ηταν αρνητική! κ να το δίλημμα μου, να τις κάνω τις ενέσεις??θα ειναι σιγουρα αποτελεσματικές? εχω ενα μαλτεζάκι 4κιλα που ειναι αρκετά ευαίσθητη, κ φοβαμαι να την βάλω σε αυτη την διαδικασια! Διαβασα πιο πάνω για τον κτηνίατρο που καταλάθος τρυπήθηκε με την ένεση κ πονουσε απο το τσούξιμο όλη μερα, φαντάζομαι το σκυλι ποσο θα πονάει. Κ δεν μου πάει η καρδιά να την πονέσω τοσο πολυ! πειτε μου την γνωμη σας, σας παρακαλώ!
Εζησα αυτή την εμπειρία πέρσυ,που όταν πήραμε το Ρόκυ από τη φιλοζωικη έιχε ερλιχίωση!
Είχε 1/800 και τα αιμοπετάλια ήταν πολύ χαμηλά! Ευτυχώς ήταν αρνητικός στο καλαζααρ.
Η κτηνίατρος πρότεινε τις ενέσεις αλλά δεν ήξερα για το πόνο!
Δεν είχα άλλη λύση και τις έκανε! Στη πρώτη πραγματικά βόγγηξε το σκυλί τον πόνεσε πολύ!
Στη δεύτερη σχεδόν καθόλου γιατί την έκανε σιγάσιγά. Δεν άδειασε δηλαδή με τη μία τη σύριγγα στο πόδι του!
Τώρα έχει μόνο 1/100 είναι πολύ καλά,τα αιμοπετάλεια ανέβηκαν και δεν ανησυχώ πλέον.
Βέβαια δυο φορές το χρόνο του κάνω εξετάσεις για να τον παρακολουθώ και να έιμαι ήσυχη.
Στη φιλοζωικη δεν του είχαν κάνει τις imizol γι αυτό δεν το είχε ξεπεράσει!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Στη φιλοζωικη δεν του είχαν κάνει τις imizol γι αυτό δεν το είχε ξεπεράσει!
Αυθαίρετο συμπέρασμα... Ακόμα και σκυλιά που έχουν κάνει imizol, μπορέι να ξαναεμφανίσουν ερλιχίωση (είτε απο επανεκθεση στο παράσιτο, είτε γιατί τα παλιά αντισώματα δεν έχουν πέσει (το σύνηθες... παίρνει μήνες.....), είτε γιατι πρόκειται για διαφορετικό παράσιτο).

Σε κάθε περίπτωση, εγώ προσωπικά την πρώτη φορά που γίνεται η διάγνωση (ή αν επανέλθει ο τίτλος αφού έχει μηδενιστεί) και ΑΝ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ Ο ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ, θα έκανα τις ενέσεις. Τα περι ευαισθησίας του σκύλου δεν έχουν θέση κατα την άποψη μου όταν πρόκειται για ιατρικό θέμα.
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Δεδομένου ότι αυτή είναι η θεραπεία που προτείνει ο κτηνίατρος και επίσης δεδομένου ότι εσύ τον εμπιστεύεσαι, είσαι υποχρεωμένη να ακολουθήσεις τις οδηγίες του...
Μόνο έτσι θα γίνει καλά ο σκύλος σου...
Είναι προτιμότερο δηλαδή να επιδεινώνεται η κατάστασή του χρόνο με το χρόνο, για ένα στιγμιαίο τσίμπημα, έστω και πόνο?
Λάβε υπόψη σου ότι αν τα πράγματα χειροτερέψουν, μπορεί η θεραπεία που θα χρειαστεί να είναι πολύ περισσότερο επώδυνη...
 


sevili

New Member
4 Νοεμβρίου 2011
2
0
Εχετε δικιο, σε αυτα που λετε! ισως να ειμαι λιγη υπερβολικη, απλα δυστυχως το συμπερασμα μου με οσα εχω διαβασει εδω στο blog καταλαβα οτι ειτε κανεις τις ενεσεις ειτε οχι σπανια σου μηδενιζει το ποσοστο κ οτι συνηθως θα ειναι 1/100 !
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αυτό κι αν είναι αυθαίρετο συμπέρασμα!

Κάνε την θεραπεία στο σκυλάκι σου και μην προδικάζεις καταστάσεις.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εχετε δικιο, σε αυτα που λετε! ισως να ειμαι λιγη υπερβολικη, απλα δυστυχως το συμπερασμα μου με οσα εχω διαβασει εδω στο blog καταλαβα οτι ειτε κανεις τις ενεσεις ειτε οχι σπανια σου μηδενιζει το ποσοστο κ οτι συνηθως θα ειναι 1/100 !
Πως έφτασες πάλι σ'αυτό το συμπερασμα? Δεν είναι καθόλου σπάνιο να μηδενίζει ο σκύλος τον τίτλο οταν περάσει αρκετός καιρός.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Nα ρωτήσω κι εγώ κάτι. Πήρα το γιατρό για να μάθω τον τίτλο ερλίχειας του Τζίμυ και μου απάντησε , δεν υπάρχει τίτλος , ήταν απλά θετικό..Τι θα πει αυτό παιδιά; Εγώ snap test δεν του ζήτησα να κάνει, και μάλιστα παρόλο που μου έκανε ειδικές τιμές λόγω του οτι ήταν αδέσποτο πριν μου πει για τις τιμές του είχα ξεκαθαρίσει ότι θέλω να τον προσέξει και τα έξοδα να μην τα σκεφτεί γιατί τα αναλαμβάνω εξ'ολοκλήρου.
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Είναι πάνω από 20 κιλά δηλαδή...
Και σου είπε να ξανακάνετε εξετάσεις μετά από καιρό φαντάζομαι ε;
Κοίτα να δεις. Εμένα η ερλίχεια πλέον, δεν με αγχώνει. Αλλά το χρήσιμο με τον τίτλο, είναι να έχεις μέτρο σύγκρισης, της ανταπόκρισης ή όχι στην θεραπεία. Η οποία ίδια θα ήταν έτσι κι αλλιώς.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Είναι 26.5 κιλάκια.
Ναι για αυτό θα τον ήθελα κι εγώ. Τέλως πάντων, αφού ξέρεις ότι δεν παίζει ρόλο στη θεραπεία αυτό δεν τον ξαναπαίρνω να τον πρήζω..Ευχαριστώ. :)