Ενοχλήσεις στη βόλτα;


Status
Κλειδωμένο θέμα


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
οχι ...τραυματισμους δεν ειχαμε...μονο κατι μικρες εκδορες στο λαιμο εμεις και το αλλο σκυλακι μια μικρη τρυπουλα με λιγο αιμα στο πλαι της μουσουδας! Γενικα τα χωρισαμε πριν ξεφυγει κατα πολυ ο καβγας!
 


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Οτι δεν μου αρέσει να υπάρχει το πρόσωπό μου σε βίντεο σε ξένα χέρια, χωρίς τη συγκατάθεσή μου... Εγώ τουλάχιστον αυτό θα του έλεγα, κι ας μη με λένε Γιάννη
Ας λογικευτούμε! Κανείς δεν έχει το δικαίωμα, να απαγορεύσει σε οποιονδήποτε, να τραβάει βίντεο, σε δημόσιο χώρο. Με αυτή την λογική,δεν θα υπήρχαν εξωτερικά και οι ιδιωτικές κάμερες, στα καταστήματα ή σπίτια!
Αλήθεια, πως σε λένε?
 
Last edited:


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
οχι ...τραυματισμους δεν ειχαμε...μονο κατι μικρες εκδορες στο λαιμο εμεις και το αλλο σκυλακι μια μικρη τρυπουλα με λιγο αιμα στο πλαι της μουσουδας! Γενικα τα χωρισαμε πριν ξεφυγει κατα πολυ ο καβγας!
Το πιο σημαντικο ειναι αυτο Γιαννη...που δεν ειχατε σοβαρους τραυματισμους και προλαβατε μη ξεφυγει η κατασταση..
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ας λογικευτούμε! Κανείς δεν έχει το δικαίωμα, να απαγορεύσει σε οποιονδήποτε, να τραβάει βίντεο, σε δημόσιο χώρο. Με αυτή την λογική,δεν θα υπήρχαν εξωτερικά και οι ιδιωτικές κάμερες, στα καταστήματα ή σπίτια!
Αλήθεια, πως σε λένε?
Οι οποίες ιδιωτικές κάμερες έχουν (ή εστω οφείλουν να εχουν) εμφανή ταμπέλα ότι καταγράφουν ώστε να λαμβάνουν γνώσει όσοι θα καταγραφούν. Κανείς δεν εχει το δικαίωμα να τραβάει βιντεο σε δημόσιο χώρο αλλά και κανείς δεν εχει δικαίωμα να παραβιάζει την ιδιωτικότητά μου από τη στιγμή που δεν κάνω κάτι παράνομο. (και για το παράνομο κρατάω τις επιφυλάξεις μου, αν δύναται ο άλλος να με βιντεοσκοπεί-μαγνητοφωνεί χωρίς τη συγκατάθεσή μου)

Στα πλαίσια του παρόντος forum, ονομάζομαι Orilis. Δεν φτάνει?
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.561
6.992
Νομίζω είναι παράνομο.
@ghelly ? Θες να μας διαφωτίσεις;

(Αν δεν ήταν πάντως, δεν θα πεφτε και ψηφίδα-θολούρα σε πρόσωπα που τραβήχτηκαν παράπλευρα μαζί με άλλους σε δημόσιους χώρους και δεν έδωσαν συγκατάθεση να εμφανιστούν. )
 
  • Like
Reactions: Orilis


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Νομίζω είναι παράνομο.
@ghelly ? Θες να μας διαφωτίσεις;

(Αν δεν ήταν πάντως, δεν θα πεφτε και ψηφίδα-θολούρα σε πρόσωπα που τραβήχτηκαν παράπλευρα μαζί με άλλους σε δημόσιους χώρους και δεν έδωσαν συγκατάθεση να εμφανιστούν. )
Η χρήση, μετάδοση και επεξεργασία φωτογραφιών ή άλλων μέσων κοινοποίησης της παρουσίας κάποιου σε έναν συγκεκριμένο χώρο, αποτελεί παραβίαση της ιδιωτικότητας του, που παρόλο που μπορεί να βρίσκεται σε εξωτερικό δημόσιο χώρο δεν χάνει την υπόσταση της. Ως εκ τούτου προστατεύονται και δεν επιτρέπεται καταρχήν η χρήση τους άνευ άδειας. Δεν συζητάω καν για τα προσωπικά δεδομένα που ανεβαίνουν κλίμακα κατηγορίας σε ευαίσθητα, πχ αν εικονιζόταν στο βίντεο ένα ζευγάρι σε ιδιαίτερες στιγμές. Οι κάμερες καταστημάτων/ τραπεζών/ κλπ μόνο σε περίπτωση άσκησης ποινικής δίωξης χρησιμοποιούνται και αυτό υπό την στενή επιτήρηση των ανακριτικών και εισαγγελικών αρχών, οπότε σε έναν μεγάλο βαθμό και πάλι προστατεύονται τα δεδομένα προσωπικού χαρακτήρα.

(πχ βίντεο κλπ που έχουν κατά καιρούς κυκλοφορήσει τύπου "δείτε τι έκανε" ή "ποιος ξέρει τα στοιχεία του τάδε", έχουν σοβαρό πρόβλημα νομιμότητας)
 


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Η χρήση, μετάδοση και επεξεργασία φωτογραφιών ή άλλων μέσων κοινοποίησης της παρουσίας κάποιου σε έναν συγκεκριμένο χώρο, αποτελεί παραβίαση της ιδιωτικότητας του, που παρόλο που μπορεί να βρίσκεται σε εξωτερικό δημόσιο χώρο δεν χάνει την υπόσταση της.
Αφού το θέλετε από Νομικής πλευράς, συμφωνώ! Ομως αφού παραβλέψουμε, ότι τράβηξε ένα βιντεάκι, πιθανόν για αστείο, από κινητό, το μαρκαρισμένο κείμενο, τα συγκεκριμενοποιεί, ΟΛΑ!

Η ΧΡΗΣΗ, ΜΕΤΑΔΟΣΗ και ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ.....


Εδώ, επ' ουδενί έχουμε κάτι τέτοιο. Αν εμφανιστεί το βιντεάκι δημόσια, με οποιονδήποτε τρόπο, τα ξανασυζητάμε!;)
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Κόβω λίγο το θέμα αλλά...
μέσα στο νεράκι μπορείς να ρίξεις και 3-4 σταγόνες χλωρίνη gel ! και θα έχεις και καθαρή συνείδηση & καθαρούς δρόμους ! ( ντόντ ντρίνκ ιτ φυσικά)
Όχι χλωρίνη. Το ξύδι μια χαρά είναι. Γιατί η χλωρίνη πάει και πιο πέρα και αν βρέξει θα την πιει το αδέσποτο σκυλί/γατί στη γούρνα ή το περιστέρι κλπ. Άσε που μερικά βιτσιόζικα σκυλιά γλύφουν τα κάτουρα άλλων και παίζει να γλύψουν και χλωρίνη μαζί.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
τι σημααινει χρηση; δηλαδη θα κρατησει το βιντεο κρυμεν για παντα στο κινητό του , δεν
Αφού το θέλετε από Νομικής πλευράς, συμφωνώ! Ομως αφού παραβλέψουμε, ότι τράβηξε ένα βιντεάκι, πιθανόν για αστείο, από κινητό, το μαρκαρισμένο κείμενο, τα συγκεκριμενοποιεί, ΟΛΑ!

Η ΧΡΗΣΗ, ΜΕΤΑΔΟΣΗ και ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ.....


Εδώ, επ' ουδενί έχουμε κάτι τέτοιο. Αν εμφανιστεί το βιντεάκι δημόσια, με οποιονδήποτε τρόπο, τα ξανασυζητάμε!;)
[...]Η ΧΡΗΣΗ[...] με το που το τραβηξει θα το κρυψει σε μαυρο κουτι; θα το διαγραψει;
 
  • Like
Reactions: Orilis


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Νομίζω υπερβάλετε με τα βίντεο κ τα δικονομίστικα τόση ώρα, γτ αν το πάρουμε έτσι το πράμα κανονικά πάει για μήνυση κ δν νομίζω να γίνει κτ τέτοιο. Θέμα γούστου είναι (αυτού που δν θέλει να δει κάπου τη φάτσα του) κ τακτ - ή μάλλον η έλλειψη αυτού- (εκείνου που τραβάει βίντεο χωρίς να σκεφτεί αν ενοχλεί).

Μόλις γύρισα την Τσίλι από βόλτα κ κάτω ήταν λυτό κοκεράκι. Όπως έχουμε πει η μικρή μου είναι κουκλάρα ολ δε γουέι. Την μύριζε, ήθελε να την καβαλήσει, αυτή γρύλιζε, έτρεχε, γενικά ακουστήκαμε.

"Η πιτσιρίκα σίγουρα είναι στις μέρες της" λέει το ένα κοκεροαφεντικό στο άλλο.
"Η ΚΥΡΙΑ είναι στειρωμένη" λέω κ πολύ λυπήθηκα που του έκοψα τα φτερά. Σαν να ξεφούσκωσε! :confused:

Γυρνάμε να φύγουμε κ έχει συνέλθει. "Τουλάχιστον είχαμε αγνές διαθέσεις..."



Ντόινγκ...
 
  • Like
Reactions: ioanna a


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ουτε κανεις θα μπει στη διαδικασία να καλέσει αστυνομια να κοπεί προστιμο σε κάποιον που φεύγει χωρίς να μαζέψει τα σκ@τα του σκύλου του.... ο νόμος όμως υπάρχει και δεν ειναι δικονομιστικες υπερβολες
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Ουτε κανεις θα μπει στη διαδικασία να καλέσει αστυνομια να κοπεί προστιμο σε κάποιον που φεύγει χωρίς να μαζέψει τα σκ@τα του σκύλου του.... ο νόμος όμως υπάρχει και δεν ειναι δικονομιστικες υπερβολες
Γκέλυ τελικά ο νόμος υπάρχει μόνο για να τσακωνόμαστε σε τέτοια θέματα. Η ευγένεια, το γούστο κ το τακτ όμως, καλό θα ήταν θα εφαρμόζονταν από όλους. Εμένα αν με ρωτάς δν τα μαζεύω για να μην φάω πρόστιμο -που δν θα φάω. Τα μαζεύω γτ θα ξαναπεράσω από το ίδιο μέρος, γτ περνάνε κ άλλοι, γτ είναι η γειτονιά μου. Αν το σκέφτονταν όλοι έτσι δν θα είχαμε αυτά τα χάλια.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ο νόμος είναι που πρέπει να εφαρμόζεται από όλους είτε λόγω ανθρωπιάς είτε από επιβολή. Το τακτ κι ανθρωπιά και η καλή θέληση είναι για άλλες πράξεις από τις οποίες μπορούμε να κρίνουμε μόνο αν ο άλλος άνθρωπος μας κάνει για παρέα/φίλος/σύντροφος ή όχι. Από κακού δεν είναι να αφήνουμε την εφαρμογή του νόμου στο τακτ, την ευγένεια, το γούστο (κι εγώ σου βάζω και το φιλότιμο)
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
έχει ενδιαφέρον το θέμα εδώ με τους νόμους.. σε ένα άλλο θέμα σχολιάστηκε από @ISKENDER ( ο οποίος σίγουρα έχει παραπάνω εμπειρία από εμένα) ο φόβος του σκύλου από σεβασμό ως κάτι το φυσιολογικό και σε συμφωνία με την φύση, αφού όπως κατάλαβα (ίσως και λάθος) ο σκύλος σε μία αγέλη θα έχει φόβο από σεβασμό στον αρχηγό ο οποίος έχει το αίσθημα της κυριαρχίας/νίκης.. δεν γνωρίζω (δεν έχω εμπειρία σχετική) τι επίδραση μπορεί να έχει αυτό στον ψυχισμό ενός σκύλου στη διαμόρφωση του χαρακτήρα του, στην κρίση του στις αποφάσεις του κτλ, με την έννοια ότι άλλο ο φόβος από σεβασμό προς άλλο σκύλο και άλλο σε έναν άνθρωπο/αρχηγό αγέλης.. επίσης θεώρησα οτι σε αυτό το θέμα είναι πιο ταιριαστός ο σχολιασμός για να γίνει ο παραλληλισμος με τον φόβο των ανθρώπων προς τους νόμους (που ο ίδιος έθεσε) σε σχέση με τον σεβασμό.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Κατά την γνώμη μου, όταν λέει ο νομοθέτης «η χρήση άνευ αδείας» δεν αναφέρεται στο να κοιτάζεις ιδιωτικά ένα βίντεο η μία φωτογραφία που τράβηξες ο ίδιος σε έναν δημόσιο χώρο.
Αλλιώς θα έλεγε «η λήψη άνευ αδείας» και φυσικά δεν θα υπήρχε καν ή ανάγκη να συμπληρώσει τα υπόλοιπα, δηλαδή το: «μετάδοση και επεξεργασία φωτογραφιών ή άλλων μέσων»
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Για όσους δεν έχουν μάθει να σέβονται το χώρο και τους υπολοίπους ανθρώπους που βρίσκονται ή θέλουν να βρίσκονται στο χώρο αναγκαστικά ο φόβος των νομικών κυρώσεων είναι ότι πιο κοντινό στο να μάθουν κάποια στιγμή να αναγνωρίζουν το δικαίωμα των υπολοίπων, εναλλακτικά υπάρχει και ο φόβος της στέρησης των δικών τους προσωπικών ελευθεριών από άλλους. Με απλά λόγια η ευθυκρισία και η αβρότητα όταν δεν ενυπάρχουν πρέπει να διδάσκονται με το καλό ή με το άγριο.
 


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Κάθε υπερβολή, χαλάει την ουσία ενός θέματος.
Ξεκίνησε μία αντιπαράθεση, που έφθασε σε νομική ανάλυση, για κάτι απλοϊκό και καθημερινό. Τότε σε μία επίσκεψη μας πχ στην Ακρόπολη, τι θα πρέπει να γίνει, με τα βιντεάκια!!
Εγώ το σταματάω εδώ! Θα τραβάω αθώα βιντεάκια, όπου βρίσκω ενδιαφέρον.
Αν κάποιος δεν θέλει, έστω και σαν " τυχαίος ξένος" να εμφανίζεται, ας μου το πει, να περιμένω να απομακρυνθεί.
 




betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Αυτο που θεωρειται οτι ο νομος προτεινει τη σωστη συμπεριφορα αλλα κατα τ αλλα ειναι στην κριση του καθενος το ποτε και το που αξιζει να εφαρμοστει, δεν το καταλαβαινω.
Θυμαμαι πιτσιρικια που το παιζαμε φωτογραφοι ο κανονας ηταν για να βγαλεις φωτογραφια καποιον πρέπει να εχεις την αδεια του. Περα απο το τι λεει ο νομος, ειναι απλη αγενεια.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.933
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95