Ενοχλήσεις στη βόλτα;


Status
Κλειδωμένο θέμα

ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Η συμμόρφωση στους νόμους, δν ειναι στο αίμα του Έλληνα. Η σωστή επιβολή τους επισης δν ειναι γνώρισμα του ελληνικού συστήματος κ όλο αυτό είναι φαύλος κύκλος. Στο Λονδίνο κανένας Έλληνας δν πετάει τις γόπες του στον δρόμο πχ

Αυτό που θέλω να πω είναι οτι αν πρεπει να εχω τον βούρδουλα πάνω από το κεφάλι μου για να μαζεψω τις ακαθαρσίες του σκύλου μου, δν θα το κάνω αν τον βγάλω βολτα 2 τη νύχτα γτ δν κινδυνεύω να με δει κανεις. Αν το κάνω απο άποψη, θα το κάνω πάντα. Ποιο ειναι προτιμότερο; Η παιδεία ή ο δρακόντειος νομος;
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Μεγάλη κουβέντα ανοίγεις... θα αρκεστώ να πω ότι η τήρηση ενός νόμου από πλευράς πολίτη και επιτήρηση αυτού από πλευράς της πολιτείας δεν θα μπορούσε να ονομαστεί "δρακόντεια"

Το ερώτημα όπως το θέτεις είναι άνισο για αυτό που λέμε νόμος της χώρας μας :)
 




Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Αναμόρφωση του συστήματος με υποχρεωτικές ώρες στα κοινοτικά. Εκεί να πιάσουν κάποιον να χέζει ο σκύλος του, να πληρώσει ένα πενηντάρικο και υποχρεωτικές εκατό ώρες στην καθαριότητα του δήμου και την ώρα που μαζεύει απ' το δρόμο τα καπάκια, γόπες κλπ στις εφτά το πρωί να περνάει ο κάθε αγουροξυπνημένος μαλ@κας σαν κι εμένα να πετάει μπροστά του το μπουκαλάκι απ' το νερό μπας κι αρχίσει να στροφάρει το μυαλό του
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
100 ώρες στην καθαριότητα του Δήμου ? μετά θα του αρέσει και θα ζητήσει να γίνει μόνιμος ! :D πόσο δύσκολο είναι τελικά το έργο του νομοθέτη σε αυτή την χώρα με βάση την παιδειά, τρόπο σκέψης, κανόνες καλής συμπεριφοράς, ηθικής, θρησκείας κτλ.. για να έχει κάποιο αποτέλεσμα ο νόμος-μέτρο...
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Μεγάλη κουβέντα ανοίγεις... θα αρκεστώ να πω ότι η τήρηση ενός νόμου από πλευράς πολίτη και επιτήρηση αυτού από πλευράς της πολιτείας δεν θα μπορούσε να ονομαστεί "δρακόντεια"

Το ερώτημα όπως το θέτεις είναι άνισο για αυτό που λέμε νόμος της χώρας μας :)
Αυτό δν το κατάλαβα :barefoot:

Όσο για το υπόλοιπο... μάλλον δν το είπα καλά. Ήθελα να πω ότι δν είναι ΜΟΝΟ ο νόμος που με κάνει να μην κλέβω ή να μην σκοτώνω όποιον με εκνευρίζει. Με την ίδια λογική, δν χρειάζομαι τον νομοθέτη για να φέρομαι κόσμια σε ότι αφορά τον σκύλο μου, άσχετα αν ο νόμος είναι αυστηρός ή επιεικής ή κ ανύπαρκτος. Κ αν στο σχολείο με μάθαιναν μαζί με το μην κλέβεις κ το μην σκοτώνεις κ το σεβάσου τους άλλους, τα ζώα κ πάνω από όλα τον εαυτό σου, ο νόμος απλά θα δήλωνε τα αυτονόητα
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Πάντως πέρα από αυτή την ωραία συζήτηση που γίνεται ο Γιάννης είπε κάτι απλό. Ότι τον ενόχλησε που ενώ πάλευε να χωρίσει τα δύο σκυλιά μόνος ουσιαστικά μέχρι να έρθει η του άλλου, ο κάφρος από δίπλα έπαιρνε βιντεάκι. Εκτός αν ήταν ρεπόρτερ σε εμπόλεμη ζώνη και του είχε μείνει κουσούρι.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Πάντως πέρα από αυτή την ωραία συζήτηση που γίνεται ο Γιάννης είπε κάτι απλό. Ότι τον ενόχλησε που ενώ πάλευε να χωρίσει τα δύο σκυλιά μόνος ουσιαστικά μέχρι να έρθει η του άλλου, ο κάφρος από δίπλα έπαιρνε βιντεάκι. Εκτός αν ήταν ρεπόρτερ σε εμπόλεμη ζώνη και του είχε μείνει κουσούρι.
Καλά αυτός ήταν ένας καραγκιόζης που θα το ανεβάσει μετά στο youtube και θα λέει παιδιά κοιτάχτε τι δολοφόνοι που είναι τα ροτβάιλερ ή ροτ vs γκριφόν κάτι και δεκάδες άλλοι υπεργνώστες θα γράφουν τις παπάτζες τους από κάτω.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Θα πρέπει να σας γίνει νόμος ότι τα σκυλιά σας όταν τα βάζετε να "παίξουν" με άλλα σκυλιά έχοντας κάποιο αντικείμενο(μπαλάκι κτλ) θα πρέπει να διασφαλίζετε ότι ένα από τα δύο σκυλιά θα είναι το κτητικό και το άλλο το αδιάφορο ή για να το πάμε και παραπέρα το ένα θα είναι το κυρίαρχο και άλλο το υποτακτικό!
Αν δεν γνωρίζετε αυτήν την παράμετρο, αν δεν γνωρίζετε δηλαδή ότι το ένα θα είναι έτσι και το άλλο αλλιώς μην αφήνετε να παίζουν! Είναι τόσο απλό! Γιατί θέλετε να βάζετε τα χεράκια σας και να βγάζετε τα ματάκια σας?
Και μιας που μιλάμε και για τα χεράκια μας, για κανένα λόγο δεν θα βάζετε τα χεράκια σας σε ξένα σκυλιά. Μπορείτε να κάνετε ο,τιδήποτε άλλο εκτός από το να βάλετε τα χεράκια σας. Ε, ο συγκεκριμένος κύριος επέλεξε να τραβάει βίντεο.
 


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Διαβάζω, διαβάζω Στέλιο, μέχρι για γόπες στο Λονδίνο. Για μία άποψη, που κατέθεσα και φαίνεται "χάλασε" πολλούς. Γιατί να έχει ο τύπος το δικαίωμα, να τραβάει βίντεο, ενώ πιό πέρα, τσακώνονται δύο ξένα σκυλιά!
Εεε, ξαναέγραψα, για να σου πω, ότι με μερικές σειρές στο ποστ σου, το κάλυψες το θέμα, απλά και λογικά! Συμφωνώ σε όλα!
 
  • Like
Reactions: Grifos


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Πόσο ανευθυνοι πια ιδιοκτητες ειναι ακαταλληλοι να εχουν σκυλο???
Περσυ τετοια εποχη δεχτηκαμε επιθεση απο δεσποζομενο λυτο στο παρκο,φετος,στη πρωινη βολτα του Ροκυ που πηγε ο αντρας μου,δεχτηκαν επιθεση απο σκυλο καποιας ρατσας μαστιφ...ισως και πιο ψηλο απο το Ροκυ..:eek:
Το σκυλι σε μονοκατοικια,το ειχαν αφησει οι ιδιοκτητες για σκ λυτο στο κηπο,αυτο πηδηξε το φραχτη,και χωθηκε σε κτιριο του ΟΤΕ απεναντι απο το σπιτι του...οι πορτες ορθανοιχτες..
Κι οταν περνουσαν ο Ροκυ με τον αντρα μου,πεταγεται το μαστιφ και αρχιζει ο καβγας με το Ροκυ!!
Βηκαν στα γυρω μπαλκονια ο κοσμος απο τη φασαρια...Παλη κανονικη!! Καποια στιγμη το μαστιφ υποχωρησε...ευτυχως ο Ροκυ δεν ειχε πληγες ουτε αιματα...
Πηγε στην αστυνομια ο αντρας μου,και ανεφερε το περιστατικο και πηγαν επιτοπου εκει...το μαστιφ περιφεροταν στην αυλη του ΟΤΕ τεντα οι πορτες...ο αστυνομικος τον εγκλωβισε εκει κλεινοντας τη πορτα του κτιριου,και πηγαν ακριβως απεναντι στο σπιτι που ανηκει...ανοιξε καποιος γερακος που για καποες μερες υποτιθεται τον προσεχει αφου λειπουν τα αφεντικα,και ειδαν οτι το σκυλι πηδηξε απο καποιο σημειο της μαντρας,στο πλαι,απο ενα ξυλινο καφασωτο που το εσπασε και πηδηξε εξω...
Κατεγραψε τα στοιχεια του ιδιοκτητη,κι οταν επιστρεψει θα τον καλεσουν να πληρωσει 300 ευρω προστιμο..γιατι θεωρειται ποινικο αδικημα βαση καποιου προσφατου νομου,απο τη στιγμη που ο σκυλος ηταν ασυνοδευτος...
Εδωσαν εντολη προς το παρον να τον δεσουν μεσα στο κηπο,γιατι αν το ξανασκασει,μπορει να επιτεθει σε οποιοδηποτε σκυλο..καλα αν ηταν καποιο μικροσωμο σκυλακι,θα το ειχε σκοτωσει..δε το συζητω...
Θα τον ελενξουν επισης εαν εχει τσιπακι αν ειναι εμβολιασμενος και αλλοιμονο στον ιδιοκτητη του εαν δεν τα εχει ολα αυτα...θα πληρωσει αλλο προστιμο...!!
Μα ειναι δυνατον να φευγουν και να αφηνουν εναν τετοιο σκυλο να τον προσεχει ενας γερακος??? Τετοιου μεγεθους σκυλια,εκτος απο εμπειρο ιδιοκτητη,θελει και καποια δυναμη να τον κουμανταρεις...
Ελεος δλδ με τον καθε μλκ,που δεν ξερει τι εργαλειο εχει στα χερια του και τον αφηνει στη κυριολεξια "μπατε σκυλοι αλεστε"!!!
Ετσι για να ταραζομαστε πρωι πρωι...:(:(
 




Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Δεν ειναι εδω ο ιδιοκτητης..ειχε φυγει για πσκ απ οτι εμαθε ο αστυνομικος απο τον γερακο που τον προσεχε υποτιθεται...θα τον καλεσει η αστυνομια..κατεγραψε τα στοιχεια του...ελπιζω να το κανει δλδ...
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
μακάρι να το πάρει το πρόστιμο, για να του γίνει μάθημα!!! Και ελπίζω να μη του έχει τσιπ και ότι άλλο χρειάζεται για να πληρώσει περισσότερα!!! Άντε πια, με τον κάθε ανεύθυνο!!!
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Δυστυχως εχει γεμισει ο τοπος απο ανευθυνους ιδιοκτητες...και σε πολλες περιπτωσεις τη πληρωνουν τα σκυλια...οπως το πιτμπουλ στο βενζιναδικο και τοσα άλλα..
Ευτυχως που ειχαμε και μαρτυρες του περιστατικου και το επιβεβαιωσαν στον αστυνομικο οταν πηγε εκει με τον αντρα μου..
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Η δική μας σημερινή ενόχληση δεν προήλθε από άνθρωπο, αλλά από μία μαμά κορακίνα!!!
Το μωρό της έπεσε από τη φωλιά και ενώ από χθες προσπαθούμε να βρούμε τρόπο να το πάρουμε από το δρόμο για να το ανεβάσουμε στη φωλιά, η μαμά μας σαμποτάρει κάνοντας επιθέσεις στα κεφάλια όσων προσπαθούν να πλησιάσουν.
Σήμερα λοιπόν ήρθε η σειρά της Νεφέλης να δεχτεί επίθεση, αν και ήμασταν σχετικά μακριά από το μωρό της.
Τρόμαξε η μικρή και πήγε να μου πεταχτεί στο δρόμο, αλλά πρόλαβα να κλειδώσω το flexi της και γλιτώσαμε τα χειρότερα!
 

Attachments

  • Like
Reactions: LaCat


Χρήστος 29

Active Member
21 Μαϊου 2015
37
12
28
Το δικό μου δεν βγαίνει βολτα ακόμα είναι πολύ μικρό .. αλλα ήταν μια μερα που το πηγαινα στον κτηνιατρο... εκει εζησα σε μιση ωρα τα παντα (ξεκιναω)

- Ενα τετοιο ειχαμε στην κατοχη στο σπιτι που κοιμομασταν.. Στην ακτοχη που λες εκανα (και μπλα μπλα μπλα)

-Πετα το ρε στα σκουπιδια να το μαζεψω ειναι πολυ γλυκο

-Τι γλυκο Χασκι (εννοουσε Γ.Π και ήτ;αν 8 χρονων κοριτσακι το δικαιολογω)

-Αυτο οταν μεγαλωσει θα σε καταστρεψει το σπιτι ενα τετοιο είχα στην αυλη 5 χρονια και ηταν αγριο πολυ (επειδη εχω ως γνωστων σκοπο να το εχω μονο με αλυσιδα σε ενα κουτι 2χ2)

ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΚΟΡΥΦΑΙΟ απο κτηνιατρο [οχι τον δικο μου εναν ακυρο στον δρομο] (ξαναλεω σε μια μερα ολα αυτα)

- Να το βαρας απο τωρα να μαθαινει... οχι σφαλιαριτσες αλλα δυνατα πολυ..
(εγω) δεν εχω σκοπο να το μαθω με αυτον τον τροπο
- Τοτε δεν εισαι ικανος να εχεις τετοιο σκυλο γτ θα σε φαει
 






betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Sancho vs τρελαμενες γριες Συγγρου 0-2

Εκει που περπαταμε σημερα με τους φιλους μας (ντομπερμαν, τζακ ρασσελ, κουταβι ημιαιμο και Σαντσο φυσικα) μας σταματαει ηλικιωμενη κυρια και ακολουθει η παρακατω παρανοια.

-Τι καλο αυτο το καφε!! (Το τζακ ρασσελ) Πανω κατω με το μπαλακι!!! Μου το χαριζετε;;
-Ε, ειστε σιγουρη οτι θελετε κατι τετοιο; Εχουν πολλη ενεργεια.
-Ναι ναι εχω κηπο.
Ειδε οτι μαλλον δεν θα της το διναμε και περασε στο κουταβι.
-Και αυτο πολυ καλο ειναι. (Μετα βλεπει το Σαντσο) Αυτος ειναι ηλικιωμενος;
-Οχι, τεσσαρων.
-Α οχι. Αυτος ειναι πολυ βαρετος!

Ναι.. φυγαμε.. Η κυρια ψωνιζε σκυλο.

Ασχημος και βαρετος. Εννοειται πως το κραξιμο δεν ειχε τελος μετα, ετσι;
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981