Επιλογή εκτροφείου για Ακίτα


akita.gr

Member
27 Δεκεμβρίου 2008
16
0
Thessaloniki/Greece, Cologne/Germany
sakis exei apolito dikio o tsimak!!!!!!!!! mi sigrineis anomoia pragmata kai pigene me kleista matia ston tony saporito. den mporeis na deis ti diafora sta skilia tou enos kai tou allou?????? An theleis kati kalo tha pas stin Italia ston Tony!!!!!! Bebaia i timi tha einai ipsiloteri alla pistepse me aksizei...............
aaa kai prin apeythintheis se opoiodipote diabase, proetoimasou, mathe pos einai ena eksereto akita......

tsimakgr ......... se euxaristo poli :)
 




sakis32

Member
5 Ιουλίου 2012
9
0
sakis exei apolito dikio o tsimak!!!!!!!!! mi sigrineis anomoia pragmata kai pigene me kleista matia ston tony saporito. den mporeis na deis ti diafora sta skilia tou enos kai tou allou?????? An theleis kati kalo tha pas stin Italia ston Tony!!!!!! Bebaia i timi tha einai ipsiloteri alla pistepse me aksizei...............
aaa kai prin apeythintheis se opoiodipote diabase, proetoimasou, mathe pos einai ena eksereto akita......

tsimakgr ......... se euxaristo poli :)
Eιστε ο Κ.Βαζακας ετσι?Μπορειτε να μου πειτε μια αποψη για τα διαθεσιμα κουταβια που εχει ο tony?
 








zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
απο την περιγραφη σαν πνευμα γατας σε σωμα σκυλου μου ακουστηκε...

ηξερα οτι ειναι λιγο περιεργα αλλα οχι κ αμα δε θελει κατι δεν το κανει! ακομα κ εκπαιδευμενος!

χαρα στο κουραγιο σας :)
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
απο την περιγραφη σαν πνευμα γατας σε σωμα σκυλου μου ακουστηκε...
Αυτό ξαναπέστο....Πολλές φορές μου θυμίζουν γάτα....
Αφού πολλές φορές, όταν είναι βρώμικος τον βλέπω να γλύφεται!!!
:cool:
Ένα βράδυ που είχαμε πάει βόλτα, είχε γεμίσει λάσπες, από πάνω μέχρι κάτω...
Ήταν χάλια, αλλά επειδή ήταν αργά είπα θα τον καθαρίσω το πρωί.
Το πρωί όταν ξύπνησα έλαμπε!!!! Βέβαια όλο το βράδυ άκουγα πλατσα πλούτσα....Αμφιβάλλω αν κοιμήθηκε....:rolleyes:
 


Nikos83

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2011
103
1
Δεν ξερω ρε παιδια επειδη το ψαχνω αρκετο καιρο για τι ρατσα θα επιλεξω και εχω επισκεφτει σχεδον ολα τα καλα εκτροφια στην ελλαδα να παει καποιος σε ενα ακιτα για ποιον λογο?
Στην αρχη ειχα εντυπωσιαστεί απο την εμφάνιση τους μετα ομως? Δηλαδή ποια χαρακτηριστικά του ακιτα σας γοητευσαν?Το μονο που μπορει να πεις ειναι οτι θες ενα σκυλο ο οποιος δεν θα ειναι προσκολλημένος πανω σου αλλα θα εχει την δικη του, ας πουμε αποψη.Γιατι φυλακες υπαρχουν τοσες ρατσες πολυ πιο εκπεδευσιμες και υπάκουες.Θεματα με αλλα ζωα εχει..Σκυλια του ιδιου φυλου επισης..Πιστα σκυλια πιστευω ειναι ολα και οχι μονο τα ακιτα αναλογα με το πως θα μεγαλωσουν.
Δεν κανω κακη κριτικη απλα την σκεψη μου λεω.Και θα ηθελα καποιος κατοχος να μας πει γιατι διαλεξε ακιτα και αν μπορει να κανει καποια συγκριση με καποιο σκυλι αλλης ρατσας που ειχε..
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Κακή κτιτική δεν κάνεις. Την αλήθεια λες και έχεις και δίκιο....

Εμένα προσωπικά μου αρέσει που δεν είναι προσκολλημένος πάνω μου.
Το βλέπω και σαν "πρόκληση" να τον πείσω να υπακούσει. Μου αρέσουν τα δύσκολα... :)
Η εμφάνιση σίγουρα παίζει και αυτή το ρόλο της. Όποιος ιδιοκτήτης Ακίτα σου πει το αντίθετο λέει ψέματα...
Είναι σκυλιά που δεν μυρίζουν, αρκετά καθαρά από τη φύση τους. Το μάδημα είναι ένα θέμα, αλλά οκ... :)
Γενικά οι όλες οι Ιαπωνικές φυλές έχουν κάτι το διαφορετικό που αν καταφέρεις και τα ξεκλειδώσεις σαν χαρακτήρες, έχουν πολλά να σου δώσουν σε τρυφερότητα-συντροφικότητα. Δεν είναι δλδ κάτι δεδομένο, πρέπει να το κερδίσεις με την αξία σου.

Τη φύλαξη χώρου την έχουν έμφυτη. Για σωματοφυλακή δεν θα επέλεγα σε καμία περίπτωση Ακίτα. Δεν θα ήθελα με τίποτα να μάθει να "δαγκώνει" ανθρώπους ούτε για αστείο. Φοβάμαι πως μπορεί εύκολα να ξεφύγει το πράγμα από τον έλεγχο.

Τώρα σύγκριση με παλαιότερο σκυλί (κανίς γκριφόν, Ελληνικότατη φυλή.. :p ) δε μπορεί να γίνει...
Άλλες οι εποχές τότε και η εκπαίδευση που είχε εκείνο το σκυλί (δλδ καμία...!!!) και άλλη η υπευθυνότητα που πρέπει να δείξει κάποιος που θα αποκτήσει Ακίτα.

Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος ιδιοκτήτης που να είχε ψάξει πριν για το χαρακτήρα του Ακίτα και να το μετάνιωσε μετά....
 


Gherudos

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2011
423
0
Ηράκλειο
1 χρόνο έψαχνα πληροφορίες για 4 ράτσες που με ενδιέφεραν, jack russhel, Labrador,beagle και Akita Inu. Εφόσον διάβασα όλα τα Καλά τους αλλα και τα κακά τους αποφάσισα πως το Akita Inu ήταν η ράτσα πρόκληση που μου ταιριάζει! Ο Hachi μου είναι προσκολημένος πάνω μου όλη την ώρα, αυτο το δέσιμο έψαχνα μια ζωη να βρω με κατοικιδιο και το Βρήκα με τον πιστό μου φίλο τον Hachi. Παρολο που θεωρείτε εξαιρετικά δύσκολος χαρακτήρας κατάφερα να τον εκπαίδευση και στην ηλικία των 5 μηνών ήξερε τα πάντα απο την Βασική υπακοή. Αργότερα που μπήκε στην εφηβεία μας έδειξε ότι είναι λίγο δεν κάνω τίποτα αν δεν θέλω και βάλει όταν εύκολα. Όταν μεγάλωσε, μάλιστα πρόσφατα 12 μηνών ξεκινήσαμε την εκπαίδευση για να αλλάξει λίγο η συμπεριφορά μας μιας και δεν άφηνε άνθρωπο να με πλησιάσει στα 5 μέτρα. Το ένστικτο της φύλαξης το ειχε απο 6 μηνών σκατό! Όμως για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο θεώρησα σωστό να ζητήσουμε τη βοήθεια ενός ειδικού. Η εκπαίδευση τελείωσε πριν μερικές ημέρες και ο Hachi πλέον είναι ήρεμος στις βολτες, δεν μας βγάζει το χέρι, όταν βλέπει αλλα σκυλιά τα αγνοεί η επικοινωνεί μαζι τους χωρίς τσακωμούς. Ο Hachi είναι το πιο καλό, το πιο γλυκό, το πιο πιστό και όμορφο σκυλί που είχα ποτέ. Αν δεν έχεις Akita Inu δεν θα μάθεις ποτέ πως είναι να έχεις τον πιο πιστό τετράποδο φίλο που θα έδινε ακόμα και τη ζωη του για να σε προστατέψει. Αν θέλετε να πάρετε μια γεύση απο την απίστευτη αυτη αρχαία φυλή μπορείτε να δείτε την ταινία Hachiko. Αυτη τη στιγμή είμαι μακριά του, Έχει να με δει ένα μήνα και με περιμένει έξω απο την πόρτα μου(έχω μεγάλη αυλή μην αγχώνεστε) κάθε μέρα, όταν έρχεται η κοπέλα μου και ανοίγει το σπίτι μου, τρέχει και μπαίνει μέσα, πάει στο κρεβατι μας, μυρίζει τα σεντόνια και φεύγει ξενερωμένος. Την κοπέλα μου την λατρεύει γιατι τον έχουμε μαζι απο μωρό αλλά ένα είναι το αφεντικό του και θα με περιμένει μέχρι να επιστρέψω... Σε λίγες ημέρες θα Είμαστε και πάλι μαζι, ανυπομονώ ^_^
 


Nikos83

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2011
103
1
Εγω παλι γιατι πιστευω πως η ταινια μονο κακο κανει και οχι καλο?
Μας δειχνει μονο την πιστη και την αφοσίωση που εχει ενα akita στο αφεντικο του .Αλλα δεν μας δειχνει πολλα αλλα απο τα προτερήματα και μειονεκτήματα του χαρακτηρα του.Οσοι παρουν ακιτα με μπουσουλα την ταινια ειμαι σιγουρος οτι θα βρεθουν προεκπληξεος.
Δεν ειναι λουτρινο αρκουδακι το ακιτα..αλλα μπορει να γινει αγαπημενος με δουλεια και και υπομονη ,οπως ολες οι κυριαρχικες ρατσες βεβαια + του οτι το ακιτα ειναι και στην 'δυσκολη' 5 ομαδα με τον ανεξαρτητο ολιγον χαρακτηρα.
 


aeroeng

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2013
57
3
Athens/Greece
τελικα ρε παιδια,επειδη διαβασα το thread αλλα ακρη δεν εβγαλα,για αμερικανικο ακιτα σε ποιο εκτροφειο να απευθυνθω?
για του λογου το αληθες,ειχα δει προσφατα αμερικανικο,απο καλαματα ηταν και μου αρεσε παρα πολυ.
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
τελικα ρε παιδια,επειδη διαβασα το thread αλλα ακρη δεν εβγαλα,για αμερικανικο ακιτα σε ποιο εκτροφειο να απευθυνθω?
για του λογου το αληθες,ειχα δει προσφατα αμερικανικο,απο καλαματα ηταν και μου αρεσε παρα πολυ.
Κοίτα εδω, αλλά δύσκολη φυλή πριν κάνεις το οτιδήποτε ρώτα,μάθε δίαβασε.

https://www.facebook.com/nikos.vazakas/photos
 


aeroeng

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2013
57
3
Athens/Greece
Κοίτα εδω, αλλά δύσκολη φυλή πριν κάνεις το οτιδήποτε ρώτα,μάθε δίαβασε.

https://www.facebook.com/nikos.vazakas/photos
Θενξ Chris,ειχα την εντυπωση οτι ο συγκεκριμενος εχει να κανει μονο με ακιτα ινου,εγω εχω καταληξει σε αμερικανικο ακιτα,αυτο κανω οσο μπορω ενημερωνομαι,προτου προβω σε αγορα,που αν μη τι αλλο εχω μπερδευτει,και με το θεμα της τιμης,αλλοι 200ε πιο πολλα,αλλοι 300ε πιο κατω.
το σιγουρο ειναι οτι η αγορα θα γινει απο εκτροφειο.
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Θενξ Chris,ειχα την εντυπωση οτι ο συγκεκριμενος εχει να κανει μονο με ακιτα ινου,εγω εχω καταληξει σε αμερικανικο ακιτα,αυτο κανω οσο μπορω ενημερωνομαι,προτου προβω σε αγορα,που αν μη τι αλλο εχω μπερδευτει,και με το θεμα της τιμης,αλλοι 200ε πιο πολλα,αλλοι 300ε πιο κατω.
το σιγουρο ειναι οτι η αγορα θα γινει απο εκτροφειο.
Δεν ξέρω πόσο κοστολογεί ο Κ. Βαζάκας τα σκυλία του αλλά για εκτροφικό σκύλο υπόλογισε περίπου κανένα 800 πάνω κάτω, λογικά θα σου φένονται πολλά αλλά αν διαβάσεις για την φυλή μην το ρισκάρεις από άλλη πηγή. Νομίζω το εκτροφείο του έχει Αμερικάνικα Ακίτα το Ακίτα Ίνου είναι καινούρια προσθήκη νομίζω πάντα.

Δες λίγο και αυτό American akitas in greece
 


aeroeng

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2013
57
3
Athens/Greece
Οχι εκει ειμαι διατεθημενος να δωσω,800-1000ε
πηρα και μια προσφορα 600ε απο πετσοπ,αλλα αστο καλυτερα..ειναι ρισκο και μικρη η διαφορα απο εκτροφειο.

απλα δεν εχω καταλαβει αυτη η διαφορα των 200ε ας πουμε μεταξυ των εκτροφειων,τι επιπτωση μπορει να εχει στον σκυλο που θα αποκτησω,προφανως κατι παιζει με τα pedigree..
Δεν ξερω ειμαι σε φαση ψαξιματος δεν βιαζομαι ιδαιτερα..

@chris θενξ μαν..:p
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Οχι εκει ειμαι διατεθημενος να δωσω,800-1000ε
πηρα και μια προσφορα 600ε απο πετσοπ,αλλα αστο καλυτερα..ειναι ρισκο και μικρη η διαφορα απο εκτροφειο.

απλα δεν εχω καταλαβει αυτη η διαφορα των 200ε ας πουμε μεταξυ των εκτροφειων,τι επιπτωση μπορει να εχει στον σκυλο που θα αποκτησω,προφανως κατι παιζει με τα pedigree..
Δεν ξερω ειμαι σε φαση ψαξιματος δεν βιαζομαι ιδαιτερα..

@chris θενξ μαν..:p
Αργά και σταθερά, ψάξτο όσο δεν πάει και δες αν εσύ πρώτα μπορείς να ανταπελξέθεις στις απαιτήσεις του σκύλου, γιατί διαλέγεις δύσκολη φυλή.
Τώρα θα σου πω και το άλλο και θα φάω πολύ κράξιμο αν δεν βίαζεσαι περίμενε σε λίγο θα αρχίσουν να ξεφυτρώνουν τα αδέσποτα ακίτα σαν τα μανιτάρια όπως έγινε με τα δαλματίας κάποτε.
Το pedigree αν και (προσωπική άποψη) κωλόχαρτο είναι απλά αν το έχεις απο σωστό εκτροφέα όπως κατά γενική ομολογία είναι ο Βαζάκας, έχεις λιγότερες πιθανότητες να έχει κάποιο πρόβλημα υγείας και να έχει τον χαρακτήρα που πρέπει να έχει το σκυλί συν ότι θα έχεις έναν άνθρωπο δίπλα σου να σε καθοδηγήσει στα πρώτα σου βήματα με τον σκύλο όπως και καθόλη την συμβίωση σας.
Τώρα το 600 για το πετ σοπ άστο γιατί θα βγάλω τρελή χολή βραδύτικα για τα πετ σοπ.
 




tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Ο Βαζάκας δεν έχει Αμερικάνικα...Μόνο Ιαπωνικά....

Ο Πανόπουλος που έχει Αμερικάνικα είναι πολύ καλός...Στις περισσότερες εκθέσεις κατεβαίνει...
Και ένας από την Καστοριά-Καβάλα-Κατερίνη? Κάπου εκεί...Που μου διαφεύγει το όνομα του... :-(

Παρακάτω έχει πληροφορίες... Daisyvstar: DAIKATANA AMERICAN AKITAS

Και υπάρχει και αυτό:
American akitas in greece
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU