Ετοιματζηδικη barf και προβληματα!


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εγω θα χρειαζομουνα περιπου 15 κιλa Acana για τα 4 σκυλια μου, που στοιχιζει γυρο στα 85 ευρω. ( ενα 13κιλο- και ενα 2.27 κιλο)

35 κιλα κρεατα/κοκκαλα/λαχανικα ( τρωνε περιπου 1.200 BARF την ημερα και οι 4 μαζι) μου στοιχιζουν γυρο στα 60 ευρω.
 


TSOUP

Active Member
2 Σεπτεμβρίου 2012
29
0
ΜΑΡΟΥΣΙ
Εγω θα χρειαζομουνα περιπου 15 κιλa Acana για τα 4 σκυλια μου, που στοιχιζει γυρο στα 85 ευρω. ( ενα 13κιλο- και ενα 2.27 κιλο)

35 κιλα κρεατα/κοκκαλα/λαχανικα ( τρωνε περιπου 1.200 BARF την ημερα και οι 4 μαζι) μου στοιχιζουν γυρο στα 60 ευρω.

Σου έχουν πεί, εκεί στη λαχαναγορά που ψωνίζεις, ή από όπου αλλού ψωνίζεις, ότι τα κρέατα είναι ελεύθερα από GMO και υπεραυξητικές ορμόνες?
Επίσης, τα κρέατα που σου δίνουν, είσαι σίγουρη(ος) ότι είναι και κατάλληλα προς ανθρώπινη κατανάλωση?

Ένα κιλό μοσχάρι ξεκινάει από τα 5.00€ και φτάνει τα 12.00€ (εξαρτάται από ποιό σημείο του σώματος είναι).
Και επίσης, βάζεις και καθαρά λαχανικά, φρούτα.... απ'ότι νομίζω, και όλα αυτά μαζί σου στοιχίζουν 2.00€ ημερησίως, έ?

Αν μου εγγυηθείς, ότι τα σκυλιά μου δεν θα πάθουν τίποτα μέσα σε 5 χρόνια, τότε ξεκινάω από αύριο και σταματάω την DUCK που έχει εμπειρία πάνω από 40 χρόνια.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Λαχανηκα και φρουτα παιρνω απο την λαικη- οπου ψωνιζω και τα δικα μας. Ραντικια, τσουκνιδες κλπ, οποτε εχω ευκαιρια μαζευω και μονη μου, οταν ηταν η εποχη τους.

Κρεατα ψωνιζω απο Βαρβακειο αγορα- που προοριζονται για ανθρωπινη καταλανοση! H καρδια, ο πατσας, η γλωσσα κλπ. ειναι ( οσο σιχαμερο και να ακουγεται) γουρμεντια για καποιους και εχουν 3.50-3.90 το κιλο.

Και τα κοτοπουλα απο κει τα παιρνω- μονο που παιρνω εκτος απο ολοκληρα κοτοπουλα και πλαταρια και εντοσθια.

Τωρα- οσο σιγουρος ειναι ο καθενας που αγοραζει κρεατικα, λαχανικα/φρουτα απο λαικες, μαναβικα, κρεοπολεια και Supermarket και τα τρωει και ταιζει και την οικογενεια του, τοσο και εγω για τα κρεατα των σκυλων μου ( και τα δικα μας εξαλλου!).

ΕΓΩ γιατι να σου εγγυηθω? Οι καταστηματαρχες που ψωνιζεις τα τροφιμα για σενα και την οικογενεια σου, σου εγγυουνται, οτι δεν θα αρρωστησεις ποτε??????
 


TSOUP

Active Member
2 Σεπτεμβρίου 2012
29
0
ΜΑΡΟΥΣΙ
Λαχανηκα και φρουτα παιρνω απο την λαικη- οπου ψωνιζω και τα δικα μας. Ραντικια, τσουκνιδες κλπ, οποτε εχω ευκαιρια μαζευω και μονη μου, οταν ηταν η εποχη τους.

Κρεατα ψωνιζω απο Βαρβακειο αγορα- που προοριζονται για ανθρωπινη καταλανοση! H καρδια, ο πατσας, η γλωσσα κλπ. ειναι ( οσο σιχαμερο και να ακουγεται) γουρμεντια για καποιους και εχουν 3.50-3.90 το κιλο.

Και τα κοτοπουλα απο κει τα παιρνω- μονο που παιρνω εκτος απο ολοκληρα κοτοπουλα και πλαταρια και εντοσθια.

Τωρα- οσο σιγουρος ειναι ο καθενας που αγοραζει κρεατικα, λαχανικα/φρουτα απο λαικες, μαναβικα, κρεοπολεια και Supermarket και τα τρωει και ταιζει και την οικογενεια του, τοσο και εγω για τα κρεατα των σκυλων μου ( και τα δικα μας εξαλλου!).

ΕΓΩ γιατι να σου εγγυηθω? Οι καταστηματαρχες που ψωνιζεις τα τροφιμα για σενα και την οικογενεια σου, σου εγγυουνται, οτι δεν θα αρρωστησεις ποτε??????
Καταρχήν, λαχανικά και φρούτα άν αγοράσεις, κοστίζουν πάνω από 2 ευρώ.

1)Το κρέας από τη Βαρβάκειο......εκεί δούλευα, οπότε, άστο. Σε μυρίζουν από μακρυά το τί θέλεις να ψωνίσεις.

2)Η καρδιά, κτλ που αναφέρεις, λες ότι κοστίζουν 3.50-3.90 το κιλό. Μάλιστα....όλα προορίζονται για ανθρώπινη κατανάλωση, γι'αυτό τρώγαμε τόοοσον καιρό άλογο αντί για μοσχάρι. Ωραίες πιστοποιήσεις έχουν οι κρεοπώληδες.

3)Όλα τα κοτόπουλα γενικότερα, που ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ υποστεί τη "μέθοδο" βαθιάς κατάψυξης, έχουν σαλμονέλα απ'τη στιγμή που θα τα ακουμπήσεις με το δαχτυλάκι σου.

4)Εσύ, εγώ και γενικώς όλοι μας, αν κάνουμε και μία διάρροια δεν τρέχει και τίποτα...θα πείς ότι "μπορεί" να σε πείραξε και το φαγητό που έφαγες, και ούτε καν θα πας να κυνηγήσεις τον οποιοδήποτε που στα πούλησε από την λαϊκή. Στον σκύλο μας είναι αλλιώς τα πράγματα. Είναι επιλογές όλα αυτά.

5) Εφόσον, μας δίνετε το "βήμα" και μιλάμε κάπου, θα πρέπει να ξέρουμε για τί μιλάμε και να έχουμε και αποδείξεις. Εγώ δεν χρειάζομαι εγγύηση από κανέναν καταστηματάρχη....στην Ελλάδα ζούμε.
Προσέχουμε για να έχουμε, όπως λένε μερικοί.
Όταν βλέπεις κάτι που αντέχει στον χρόνο, και έχει αποδείξεις, πιστοποιήσεις κτλ...δεν μπορεί να είναι το ίδιο με κάποιο άλλο που βγήκε εχθές.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ενω στην Ducks βαζουν μονο βιολογικα, απολυτος ελεγμενα κρεατα, τα φιλετα του καθε ζωω- και θα σου δωσουν και αποζημηοση εαν παθει ο σκυλος σου κατι????

Την ημερα μου στοιχιζουν ουτε 2 ευρω τα λαχανικα.
Δεν τα εχω υπολογισει ακριβος- αλλα οταν βαζω 2-3 μηλα, ενα-2 πορτοκαλια, 2 κολοκυθακια, μια-2 μπανανες, 3-4 καροτα, λιγα φρουτα εποχης ( π.χ.ροδακινα, φραυλες, βερικοκα. πεπονι- ολα οταν υπαρχουν) και αλλη μια ισα ποσοτητα με αυτην σε πρασινα φυλλα ( ραδικια, μαρουλια, αντιδια, τσουκνιδα κλπ.) και τα κανω πολτο αυτο και το καταψυχω σε παγκακια- μου φτουραει 15-20 μερες αυτη η ποσοτητα. Ταιζω ενα παγκακι καθε σκυλο -σχεδον καθε μερα.

Τεσπα- εσυ ταιζε οτι θες- και εγω θα συνεχισω το ιδιο! Ταιζω τα σκυλια μου εδω και 12 χρονια με αυτον τον τροπο και μεχρι τωρα δεν ειχαμε ποτε προβληματα.
 


TSOUP

Active Member
2 Σεπτεμβρίου 2012
29
0
ΜΑΡΟΥΣΙ
Ενω στην Ducks βαζουν μονο βιολογικα, απολυτος ελεγμενα κρεατα, τα φιλετα του καθε ζωω- και θα σου δωσουν και αποζημηοση εαν παθει ο σκυλος σου κατι????

Την ημερα μου στοιχιζουν ουτε 2 ευρω τα λαχανικα.
Δεν τα εχω υπολογισει ακριβος- αλλα οταν βαζω 2-3 μηλα, ενα-2 πορτοκαλια, 2 κολοκυθακια, μια-2 μπανανες, 3-4 καροτα, λιγα φρουτα εποχης ( π.χ.ροδακινα, φραυλες, βερικοκα. πεπονι- ολα οταν υπαρχουν) και αλλη μια ισα ποσοτητα με αυτην σε πρασινα φυλλα ( ραδικια, μαρουλια, αντιδια, τσουκνιδα κλπ.) και τα κανω πολτο αυτο και το καταψυχω σε παγκακια- μου φτουραει 15-20 μερες αυτη η ποσοτητα. Ταιζω ενα παγκακι καθε σκυλο -σχεδον καθε μερα.

Τεσπα- εσυ ταιζε οτι θες- και εγω θα συνεχισω το ιδιο! Ταιζω τα σκυλια μου εδω και 12 χρονια με αυτον τον τροπο και μεχρι τωρα δεν ειχαμε ποτε προβληματα.
Ακριβώς έτσι όπως τα λές.
Στην DUCK (απ'όσο γνωρίζω) περνάνε όλα από έλεγχο, και γι'αυτό έχουν και πιστοποιήσεις ότι τα προϊόντα τους είναι κατάλληλα και για ανθρώπινη κατανάλωση,και επίσης αποδεικτικά από την Ασφάλεια Τροφίμων (FASFC και HACCP).
Αυτά τα πιστοποιητικά δεν τα έχουν πολλοί.

Δεν είπα να ταΐσεις τη συγκεκριμένη τροφή, απλώς δεν πρέπει να λέγονται ανακρίβειες.
Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν για τίποτε.
Όποιος θέλει και ενδιαφέρεται, ψάχνεται, ακούει, βλέπει και μαθαίνει.
Καλό είναι πλέον να μιλάμε με αποδείξεις και όχι με αερολογίες, κρίνοντας κάτι που δεν το ξέρουμε.
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
και θα εμπιστευτω πιο πολυ την ασφαλεια τροφίμων απότι τον χασάπη της γειτονιάς μου που είμαι πελάτισσα του χρόνια τώρα και ξέρω οτι το μοσχάρι που πουλάει ,είναι δικό του??
και θα εμπιστευτώ πιο πολύ μια "βιομηχανία" που παράγει ωμή τροφή και που δεν έχω δει με τα μάτια μου τι συνθήκες υγιεινής ακολουθούνται?Οχι θα προτιμήσω την κουζίνα μου.

και θα προτιμήσω τον χασάπη της γειτονιάς μου που είναι τιμιος απέναντι μου, και που στην τελική στηρίζω και την δικιά του μικρή επιχείρηση!
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Ο χασάπης της γειτονιάς δεν είναι αυτός ο Ελληνάρας που προσπαθεί να βγάλει κι από τη μύγα ξύγγι και δεν ελέγχεται από κανέναν; Αυτός δεν είναι που του ζητάς κιμά ανάμικτο και σου βάζει 30% μοσχάρι και 70% χοιρινό και στο χρεώνει για 50-50; Ας μην έχουμε τυφλή εμπιστοσύνη σε κανέναν...

Επίσης τα κρέατα σ'ένα κρεωπολείο δεν προορίζονται για ωμή κατανάλωση, οπότε δεν τηρούνται και οι καλύτερες συνθήκες υγιεινής.
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Το φρεσκο ειναι ετη φωτος καλυτερο απο μια χιλιοεπεξεργασμενη τροφη σε σακουλα..
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εγώ νομίζω ότι η αλήθεια βρίσκεται κάπου στην μέση. Τα κρέατα που μας πουλάνε δεν είναι κατάλληλα ούτε καν για ανθρώπινη κατανάλωση. Απλώς επειδή τα μαγειρεύουμε δεν έχουμε μετακομίσει μόνιμα στον άλλο κόσμο.
Ο μόνος τρόπος να ξέρεις τι τρως είναι να μεγαλώνεις τα δικά σου ζώα. Όλα τα άλλα είναι να χαμε να λέγαμε.
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Με τη μόνη διαφορά ότι αν πάθει κάτι το σκυλί από εμπορική σκυλοτροφή (ωμή ή μαγειρεμένη), ξέρεις που να ζητήσεις τις ευθύνες, χώρια που θα ξεσηκωθούν και οι υπόλοιποι καταναλωτές που αγοράζουν την ίδια. Στο χασάπη της γειτονιάς σου, τι να καταλογίσεις για τα κρέατα που προορίζονται για ανθρώπους;
 


TSOUP

Active Member
2 Σεπτεμβρίου 2012
29
0
ΜΑΡΟΥΣΙ
Ο χασάπης της γειτονιάς δεν είναι αυτός ο Ελληνάρας που προσπαθεί να βγάλει κι από τη μύγα ξύγγι και δεν ελέγχεται από κανέναν; Αυτός δεν είναι που του ζητάς κιμά ανάμικτο και σου βάζει 30% μοσχάρι και 70% χοιρινό και στο χρεώνει για 50-50; Ας μην έχουμε τυφλή εμπιστοσύνη σε κανέναν...

Επίσης τα κρέατα σ'ένα κρεωπολείο δεν προορίζονται για ωμή κατανάλωση, οπότε δεν τηρούνται και οι καλύτερες συνθήκες υγιεινής.
Πολύ σωστά!
 


TSOUP

Active Member
2 Σεπτεμβρίου 2012
29
0
ΜΑΡΟΥΣΙ
Εγώ νομίζω ότι η αλήθεια βρίσκεται κάπου στην μέση. Τα κρέατα που μας πουλάνε δεν είναι κατάλληλα ούτε καν για ανθρώπινη κατανάλωση. Απλώς επειδή τα μαγειρεύουμε δεν έχουμε μετακομίσει μόνιμα στον άλλο κόσμο.
Ο μόνος τρόπος να ξέρεις τι τρως είναι να μεγαλώνεις τα δικά σου ζώα. Όλα τα άλλα είναι να χαμε να λέγαμε.
Σωστά, συμφωνώ, απλώς μετά πάμε αλλού.
Πρέπει να'χεις πολλά λεφτά για να το κάνεις αυτό.
Νομίζεις ότι όλοι αυτοί που έχουν στρέμματα με ζώα, χωράφια, φάρμες κτλ είναι φτωχοί?
Ξέρεις πόοσα λεφτά χρειάζονται για να μπορέσεις να συντηρήσεις μόνο χωράφι σου?
Άστα!!!
 


TSOUP

Active Member
2 Σεπτεμβρίου 2012
29
0
ΜΑΡΟΥΣΙ
Με τη μόνη διαφορά ότι αν πάθει κάτι το σκυλί από εμπορική σκυλοτροφή (ωμή ή μαγειρεμένη), ξέρεις που να ζητήσεις τις ευθύνες, χώρια που θα ξεσηκωθούν και οι υπόλοιποι καταναλωτές που αγοράζουν την ίδια. Στο χασάπη της γειτονιάς σου, τι να καταλογίσεις για τα κρέατα που προορίζονται για ανθρώπους;
Ακριβώς, έχεις απόλυτο δίκιο.
Και το θέμα είναι ότι π.χ. λες ότι πήγα κι αγόρασα από κάπου "κρέας" με 1.00€ το κιλό, αγόρασα επίσης φρούτα, λαχανικά κτλ με Χ ευρώ το κιλό, και στο τέλος λες ότι μου κοστίζει λιγότερο το να το αγοράζω και να το φτιάχνω μόνη μου.
Ναί, αλλά....δεν έχεις υπολογίσει την βενζίνη που χάλασες για να πας εκεί και να αγοράσεις το "κρέας" σου, να πάς να αγοράσεις τα φρούτα σου κτλ, και επίσης δεν υπολογίζεις τον χρόνο για να το φτιάξεις και γενικότερα τον συνολικότερο χρόνο που ξόδεψες για όλη αυτή τη διαδικασία.
Όλα αυτά βέβαια ισχύουν στην περίπτωση που όλα είναι υγιεινά, δηλαδή...στην περίπτωση που ζούμε σε ένα παραμύθι για την Ελλάδα.
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Ακριβώς, έχεις απόλυτο δίκιο.
Και το θέμα είναι ότι π.χ. λες ότι πήγα κι αγόρασα από κάπου "κρέας" με 1.00€ το κιλό, αγόρασα επίσης φρούτα, λαχανικά κτλ με Χ ευρώ το κιλό, και στο τέλος λες ότι μου κοστίζει λιγότερο το να το αγοράζω και να το φτιάχνω μόνη μου.
Ναί, αλλά....δεν έχεις υπολογίσει την βενζίνη που χάλασες για να πας εκεί και να αγοράσεις το "κρέας" σου, να πάς να αγοράσεις τα φρούτα σου κτλ, και επίσης δεν υπολογίζεις τον χρόνο για να το φτιάξεις και γενικότερα τον συνολικότερο χρόνο που ξόδεψες για όλη αυτή τη διαδικασία.
Όλα αυτά βέβαια ισχύουν στην περίπτωση που όλα είναι υγιεινά, δηλαδή...στην περίπτωση που ζούμε σε ένα παραμύθι για την Ελλάδα.
παρακολουθώ το θέμα ήσυχα και σιωπηλά, αλλά γιατί μπερδεύεστε τόσο? Οτι και να είναι η ξηρά δε μπορεί να συναγωνιστεί κάτι φρεσκο! Μόνο που το κρέας είναι φρέσκο και το άλλο ψήνεται για μερόνυχτα δε σας λέει κάτι? Και μην κοροιδευόμαστε απο τη στιγμή που εμπλεκεται κέρδος πιστεύετε οτι η ξηρα είναι οτι καλύτερο? Πρέπει να διαβάσετε το βιβλίο που προτείνει η Berna σε άλλο θρεντ..
 




TSOUP

Active Member
2 Σεπτεμβρίου 2012
29
0
ΜΑΡΟΥΣΙ
παρακολουθώ το θέμα ήσυχα και σιωπηλά, αλλά γιατί μπερδεύεστε τόσο? Οτι και να είναι η ξηρά δε μπορεί να συναγωνιστεί κάτι φρεσκο! Μόνο που το κρέας είναι φρέσκο και το άλλο ψήνεται για μερόνυχτα δε σας λέει κάτι? Και μην κοροιδευόμαστε απο τη στιγμή που εμπλεκεται κέρδος πιστεύετε οτι η ξηρα είναι οτι καλύτερο? Πρέπει να διαβάσετε το βιβλίο που προτείνει η Berna σε άλλο θρεντ..
Μάλλον αναφέρεστε σε κάποιον άλλον. Συντονιστείτε!
 




TSOUP

Active Member
2 Σεπτεμβρίου 2012
29
0
ΜΑΡΟΥΣΙ
Συγγνωμη αλλα αυτη ειναι η τροφη που υπερασπίζεσαι με τόσο ζήλο?

DUCK EXCELLENT - B.A.R.F. - Ωμή διατροφή

Αυτα ειναι τα υλικά της? Πατσάς, καρδιά, συκώτι, νεφρό 50%, δημητριακά, φυτικάυποπροϊόντα .
Μάλλον δεν παρακολουθείτε σωστά.
Αυτό είναι το link του συγκεκριμένου προϊόντος που αναφέρεστε της συγκεκριμένης εταιρίας :

DUCK UITMUNTEND COMPLEET ASSORTIOMENT DUCK NATUURVOEDING Straetmans nv - Lennik - België
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Μόνο που το κρέας είναι φρέσκο και το άλλο ψήνεται για μερόνυχτα δε σας λέει κάτι?
Για μήνες ψήνεται μη σου πω...

Και μην κοροιδευόμαστε απο τη στιγμή που εμπλεκεται κέρδος πιστεύετε οτι η ξηρα είναι οτι καλύτερο? Πρέπει να διαβάσετε το βιβλίο που προτείνει η Berna σε άλλο θρεντ..
Ενώ ο χασάπης τρέχει το κρεωπολείο για την ψυχή της μανούλας του... ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!

ΟΚ είπαμε ότι το σπιτικό μαγειρευτό είναι καλύτερο γιατί ξέρουμε τι έχει μέσα, αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981