Ετοιμη Barf


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Σχολιάζω όποιο ποστ θέλω, από όποτε θέλω.
Και λίγα σου έγραψα, ως απάντηση, στα δικά σου προσβλητικά σχόλια, που προηγήθηκαν.
Αρα προφανώς, το επικοινωνιακό πρόβλημα, είναι ολόδικό σου.
Αν παθαίνεις δύσπνοια στο φόρουμ, βολτίτσα στην εξοχή, για καθαρό αέρα.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
@ISKENDER , αν έχεις βάλει κάτι, που θα ήθελε απάντηση από εμένα, να μου το περιγράψεις σε παρακαλώ, γιατί δεν μπορώ να το δω, και δεν είναι ευγενικό, να αφήνω αναπάντητα σχόλια, προς το άτομό μου. Δεν είναι του χαρακτήρος μου, καταλαβαίνεις :rolleyes:
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.868
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Η barf διάβασα ότι δεν πρέπει να αφεθεί να αποψυχθεί τόσο για λόγους μικροβίων/βακτηρίων, και πρέπει να δίνεται σε θερμοκρασία ψυγείου.
Αντε πάλι αυτά τα μικρόβια.

Βρε παιδιά αν έχετε θέμα με τα μικρόβια μην δίνετε ωμά, απλό είναι...

Γενικότερα, τροφή κατ' ευθίαν από το ψυγείο δεν πρέπει να δίνεται... Αφήστε την τροφή για κάποιο διάστημα σε θερμοκρασία δοματίου.
 
  • Like
Reactions: Ghost and ghelly


vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
πάντως στο θέμα μεταφοράς κοκκάλων από δω απο κει και παραπέρα, στον δικό μου τα ωμά του, του τα δίνω μέσα στο κρέιτ. Για ύπνο δεν το χρησιμοποιεί πλέον (δεν βολευεται να τεντωθεί όταν κοιμάται :p) οπότε τρώει εκει. Με βόλεψε μια χαρά μπορώ να πω.
 




vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
ναι ναι αχχααχαχαχ
αν δεν κλείσω, ή αν δεν είμαι παρούσα, τρώει ομορφα όμορφα τα λαχανικά, και παίρνει το κρέας να το φάει στο κέντρο του χαλιού στο σαλόνι
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
πάντως στο θέμα μεταφοράς κοκκάλων από δω απο κει και παραπέρα, στον δικό μου τα ωμά του, του τα δίνω μέσα στο κρέιτ. Για ύπνο δεν το χρησιμοποιεί πλέον (δεν βολευεται να τεντωθεί όταν κοιμάται :p) οπότε τρώει εκει. Με βόλεψε μια χαρά μπορώ να πω.
Ωραία λύση το crate!
Τη δικιά μου τη βάζω σε αμμολεκάνη γάτας! :p
 


illuminaughty

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
188
21
Αντε πάλι αυτά τα μικρόβια.

Βρε παιδιά αν έχετε θέμα με τα μικρόβια μην δίνετε ωμά, απλό είναι...

Γενικότερα, τροφή κατ' ευθίαν από το ψυγείο δεν πρέπει να δίνεται... Αφήστε την τροφή για κάποιο διάστημα σε θερμοκρασία δοματίου.
Κοίτα για κρέας που είναι μέρες στο ψυγείο, πόσο πρέπει να το αφήσεις εκτός ψυγείου για να πλησιάσει μια ιδανική θερμοκρασία κατ' εσέ;

Ή θα πρέπει να το αφήσεις αρκετή ώρα για να πέσει η θερμοκρασία του ή αν είναι λιγότερος ο χρόνος δεν έχει και πολύ νόημα.

Προσωπικά δεν δέχομαι αυτόν τον συμψηφισμό που κάνεις, δλδ αν φοβάσαι για βακτήρια μην δίνεις καθόλου barf.
...με νοιάζει να αποψυχθεί η τροφή ομαλά στο ψυγείο και δεν θα το αφήσω εκτεθειμένο για πολύ, αν δεν το φάει σε 15 λεπτά πέταμα...
...και κάθε μερα πλύσιμο του μπολ του με ζεστό νερό και σαπούνι (πληντύριο πιάτων για την ακρίβεια)...

Να αγνοήσω κάθε προφύλαξη στη λογική "αν είναι να δίνεις barf μην ανησυχείς για τα μικρόβια", δεν μπορώ...

Η τροφή είναι βέβαια κρύα όταν βγαίνει από το ψυγείο, αλλά είναι πολύ μαλακή και κόβεται σχεδόν σαν βούτυρο με το κουτάλι.
Σε θερμοκρασία δωματίου δεν είναι ούτε το θεωρώ θεμιτό να την αφήσω να φτάσει σε τέτοια θερμοκρασία, για ωμό κρέας που έχει κάνει τον κύκλο ψύξης/απόψυξης...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.868
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δεν σκοτώνονται όλα τα μικρόβια στην κατάψυξη γι' αυτό να είσαι σίγουρος.

Κατά τ' άλλα επειδή είσαι και χοντροκέφαλος δεν έχω να σχολιάσω κάτι, ό,τι θες κάνε.
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Η τροφή είναι βέβαια κρύα όταν βγαίνει από το ψυγείο, αλλά είναι πολύ μαλακή και κόβεται σχεδόν σαν βούτυρο με το κουτάλι.
Σε θερμοκρασία δωματίου δεν είναι ούτε το θεωρώ θεμιτό να την αφήσω να φτάσει σε τέτοια θερμοκρασία, για ωμό κρέας που έχει κάνει τον κύκλο ψύξης/απόψυξης...
Μπορείς σε παρακαλώ να επεξηγήσεις το τελευταίο;
Γιατί να μην αφήσεις το κομμάτι που θα δώσεις στο σκύλο να έρθει σε θερμοκρασία δωματίου;
Τι κίνδυνος υπάρχει;
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.868
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Μπορείς σε παρακαλώ να επεξηγήσεις το τελευταίο;
Γιατί να μην αφήσεις το κομμάτι που θα δώσεις στο σκύλο να έρθει σε θερμοκρασία δωματίου;
Τι κίνδυνος υπάρχει;
Μικροβίων μπουαχαχαχα :sneaky:
 


illuminaughty

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
188
21
Δεν σκοτώνονται όλα τα μικρόβια στην κατάψυξη γι' αυτό να είσαι σίγουρος.

Κατά τ' άλλα επειδή είσαι και χοντροκέφαλος δεν έχω να σχολιάσω κάτι, ό,τι θες κάνε.
Δεν απάντησες όμως.

Εκτός όμως από προτάσεις-αξιώματα δεν στοιχειοθετείς και τίποτα...0 ή 1 οι μόνες τιμές για σένα.

Το πώς θα λάβουμε μέτρα για τη μεγαλύτερη δυνατή προστασία και σε τί βαθμό θα είναι επαρκή και τί βαθμό επικινδυνότητας (ή μη) προκύπτει δεν το εξετάζεις...
...άσπρο ή μαύρο...σ' όποιον αρέσει και όποιος συμφωνεί...

Εγώ είμαι ο "χοντροκέφαλος" μετά...

Ισχύει δε το ίδιο σχόλιο για την εριστικότητα που απηύθηνα και παραπάνω
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.868
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Σου είπα με αυτές τις πρακτικές δεν σκοτώνεις όλα τα μικρόβια. Οπότε τσάμπα ρισκάρεις να πάθει ο σκύλος σου στομαχικές διαταραχές επειδή του δίνεις τροφή κατ'ευθίαν από το ψυγείο. Εχεις θέμα με τα μικρόβια, μην δίνεις μπαρφ, διότι, ό,τι και να κάνεις, τα μικρόβια παραμένουν, εκτός αν μαγειρέψεις το κρέας.

Δεν είναι σ' όποιον αρέσει και όποιος συμφωνεί, είναι όποιος καταλαβαίνει και όποιος δεν καταλαβαίνει.
 




συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Οσοι επιτρεπετε τα σκυλιά να τρώνε στο χαλάκι, καθε ποτε το πλένετε? Δεν μυριζει?
Εγω προτιμώ να τρώει στο πάτωμα, περνάω και ένα σφουγγάρισμα με ξυδόνερο μετά και νομίζω ότι εχω κανει το χρέος μου σαν νοικοκυρα...
 
  • Like
Reactions: Orilis


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
@ISKENDER δεν είναι ευγενικό, να αφήνω αναπάντητα σχόλια, προς το άτομό μου. Δεν είναι του χαρακτήρος μου, καταλαβαίνεις
καλα μην περνεις ορκο.ακομα περιμενουν απαντηση 2 ατομα σε πμ που εσυ ξεκινησες κουβεντα.
 
  • Like
Reactions: ISKENDER


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
καλα μην περνεις ορκο.ακομα περιμενουν απαντηση 2 ατομα σε πμ που εσυ ξεκινησες κουβεντα.
Επειδή το πρόβλημά σου, είναι παραπάνω από εμφανές και σε κάθε ευκαιρία...για να σου φύγει ο καημός, να σε ενημερώσω [γιατί δεν μπαίνεις καν στον κόπο να διασταυρώσεις τις πληροφορίες σου], ότι μόνο ένα άτομο, περιμένει απάντηση. Αυτό που αγνοώ εντελώς ;)
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Επειδή το πρόβλημά σου, είναι παραπάνω από εμφανές και σε κάθε ευκαιρία...για να σου φύγει ο καημός, να σε ενημερώσω [γιατί δεν μπαίνεις καν στον κόπο να διασταυρώσεις τις πληροφορίες σου], ότι μόνο ένα άτομο, περιμένει απάντηση. Αυτό που αγνοώ εντελώς ;)
και εγω σ αγαπω αλλα να σου εξηγησω και εγω το προφανες.
ειναι ωραια να το παιζεις μαγκακι εδω.να ξεκινας σε πμ μια κουβεντα και μολις στριμωχνεσε να το παιζεις κινεζακι...σε φτανει ενα κιλο ρυζι η θες παραπανω;
ααααααααα και δεν εχω να διασταυρωσω κατι.οπως το επαιζες μαγκακι και εστειλες πμ ετσι και να το τελειωνες.ετσι κανουν οι εξυπνοι και σωστοι ανθρωποι,μην κοιτας εμενα που ειμαι χαζο και αθλιο παιδακι.
 
  • Like
Reactions: StellitsaD