Η ζωή με ένα σκυλί byb


Status
Κλειδωμένο θέμα

noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Θεωρητικά αν κάποιος έχει δεύτερες σκέψεις/αμφιβολίες για το κατά πόσο καθαρόαιμος είναι ο σκύλος που πάει να πάρει, δεν μπορεί να ζητήσει τεστ dna;
 






Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ποιες φυλες ειναι αυτες;
Αυτο να υποθεσω οτι γινεται επισημα και οργανωμενα;
Ποιος αναλαμβανει κατι τετοιο;

Τα κουταβια (λεμε τωρα) που παρεθεσες, απο τις οσες φωτογραφιες εχω δει μεσω ιντερνετ (ναναι 50?) οχι δεν θα καταλαβαινα Χριστο...και καπου εδω αρχιζουν οι δευτερες σκεψεις....
:whistle:
Τα κουτάβια που παρέθεσε, το γράφει, είναι κατά τα τρια τεταρτα λυκοθήρας και κατά το εν τέταρτο αλάσκαν μαλαμιουτ
 




noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Θεωρητικά αν κάποιος έχει δεύτερες σκέψεις/αμφιβολίες για το κατά πόσο καθαρόαιμος είναι ο σκύλος που πάει να πάρει, δεν μπορεί να ζητήσει τεστ dna;
Βεβαίως!
Δες εδώ :)
Ουαου τρομερά ενδιαφέρον!!!
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Έχω κι εγώ κουίζ, σα του sea-mol, να μου πείτε τη γνώμη σας:
Αυτό, ας πούμε πως είναι ένα καθαρόαιμο λαμπραντόρ (τυχαία ψαρεμένη φωτό από το γούγλη)
breed-standard.jpg
Είναι, δεν είναι?

Αυτό, τι θα το λέγατε?
10399074_113846125673927_2289295365704749714_n.jpg
Στα δικά μου (απαίδευτα, ομολογουμένως), μάτια, για λαμπραντόρ μου κάνει.

Στα δικά σας?
 




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@SofiaEve
Ολα αυτα που συζητατε εχουν να κανουν με τον φαινοτυπο του σκυλου. Τι βλεπει δλδ καποιος.
Ο σκυλος ομως ειναι πολλα περισσοτερα απ οσα βλεπει το ματι. Ετσι μπορει δυο φαινομενικα λαμπραντορ αν ζευγαρωσουν να βγαλουν ενα..... (φαινομενικα) γπ!!
Τοτε θα ξερεις οτι δεν ηταν λαμπραντορ, αλλα τοτε ειναι αργα!!
Οποτε το τι φαινεται δεν αρκει για να πει καποιος αν ενας σκυλος ανηκει η οχι σε μια φυλη.
Πρεπει να μπορει να βεβαιωσει οτι κι αυτα που δεν βλεπει παλι στην ιδια φυλη ανηκουν.
Κι αυτο γινεται μονο μεσω του pedigree......
 


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
@east49
Ναι, ακριβώς. Φαινοτυπικά, το παραπάνω σκυλί, έστω μοιάζει με λαμπραντόρ.

Στη πραγματικότητα, είναι ημίαιμο πιτμπουλ - αλήθεια. Απλά μοιάζει τόσο, που χάριν συντομίας, αναφέρονται όλοι σε αυτό ως "το λαμπραντόρ", δεν κάνει το κόπο κανείς. Κι αν μοιάζουν τόσο, ο χαρακτήρας του δεν θα μπορούσε να απέχει πιο πολύ - δεν είμαι καμιά ειδική, μα αυτός δεν είναι χαρακτήρας λαμπραντόρ, είναι πιο επιφυλακτικός, πιο νευρικός, βέβαια μάλλον φταίει και η μεγάλου βαθμού δυσπλασία που κουβαλάει, οπότε δεν ξέρω.

Οπότε ναι, καθαροαιμία αποδυκνείεται μόνο μέσω pedigree, εκεί ήθελα να καταλήξω κι εγώ.
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
@SofiaEve
Ολα αυτα που συζητατε εχουν να κανουν με τον φαινοτυπο του σκυλου. Τι βλεπει δλδ καποιος.
Ο σκυλος ομως ειναι πολλα περισσοτερα απ οσα βλεπει το ματι. Ετσι μπορει δυο φαινομενικα λαμπραντορ αν ζευγαρωσουν να βγαλουν ενα..... (φαινομενικα) γπ!!
Τοτε θα ξερεις οτι δεν ηταν λαμπραντορ, αλλα τοτε ειναι αργα!!
Οποτε το τι φαινεται δεν αρκει για να πει καποιος αν ενας σκυλος ανηκει η οχι σε μια φυλη.
Πρεπει να μπορει να βεβαιωσει οτι κι αυτα που δεν βλεπει παλι στην ιδια φυλη ανηκουν.
Κι αυτο γινεται μονο μεσω του pedigree......
Υπαρχει και η περιπτωση να ζευγαρωσεις δυο καθαροαιμα λαμπραντορ με πεντιγκρι και οι απογονοι να βγουν αγριοι σαν ντομπερμαν(τα παλια..).Σε αυτη την περιπτωση ειναι καθαροαιμα?
ΟΧΙ!!
Λαμπραντορ ειναι ο σκυλος που ταιριαζει με τα χαρακτηριστικα που εχει η ρατσα εκ της δημιουργιας αυτης και οχι αυτα που λεει η fci,pci kki και οι λοιποι οργανισμοι εκτροφεων και τα γουστα που εχουν καθε τρεις και λιγο.Αυτοι σκεφτονται μονο το εξης..ΤΙ ΘΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ?Με ποια εμφανιση θα κανουμε τις ποιο πολλες πωλησεις?
Σημασια εχει το ταπεραμεντο ,σε λιγοτερο βαθμο η εμφανιση και τα χαρτια ειναι ΑΧΡΗΣΤΑ....
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ο χαρακτηρας σε mix φυλων δεν εχει καμια σχεση με τον φαινοτυπο.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@Kouros
Ενα θεματακι με την καθαροαιμια το εχεις η αληθεια ειναι, κ δυστυχως αγνοεις κ σημαντικα πραγματα, οποτε μηδενιζεις βασικες αρχες κ καταληγεις σε λαθος συμπερασματα.

Προς ενημερωση σου λοιπον,
Το πρωτυπο του σκυλο (θεωρητικα) ναι αυτο που εχει καθοριστει απο την fci tpi kki που κοροιδευεις, ειναι ο σκυλος στο συνολο του. Δλδ οι ξεχωριστες του ιδιοτητες/ικανοτητες, ο χαρακτηρας κ η εμφανιση βαση της οποιας θα επιτελεσει τις ικανοτητες του.
Οποτε ολα ειναι αρρηκτα συνδεδεμενα.

Τωρα οτι το εμποριο κ το σοου, δινει βαση στην εμφανιση παραγκωνιζοντας ολα τα υπολοιπα κυριως την υγεια κ τον χαρακτηρα, ειναι ευρεως γνωστο.
Το θεμα ομως ειναι ποιο πολυπλοκο κ καταληγουμε στο αν η κοτα εκανε το αυγο η το αυγο την κοτα......

Οπως κ να εχει ενα καθαροαιμο (ναι αυτο με τα χαρτια) λαμπραντορ εχει τις μεγιστες (θεωρητικα) πιθανοτητες να ανταποκρινεται πληρως στο πρωτυπο του σε ολους τους τομεις σαφως κ στον χαρακτηρα, κ αν αποκλεινει απο αυτο ειναι στο χερι του γνωστη που το κατεχει (εχει στην ιδιοκτησια του, οχι γνωριζει) να μην το ζευγαρωσει ποτε αν προκειται να δωσει απογονους αντιστοιχα εκτος προτυπου.....

Το να λες λοιπον οτι τα χαρτια ειναι αχρηστα ισοδυναμει με το να λες οτι ενα τυχαιο ημιαιμο θα σου κανει την δουλεια. Μπορει αλλα οι πιθανοτητες ειναι ελαχιστες βασιζονται στην μοναδα κ στο τυχαιο ζευγαρωμα που εγινε......
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Ο χαρακτηρας σε mix φυλων δεν εχει καμια σχεση με τον φαινοτυπο.
Δυστυχως δεν υπαρχουν καθαροαιμες φυλες..ολες οι φυλες σκυλων ειναι μιξ..λιγο η πολυ
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
και ας το δουμε λίγο αναποδα:

ShavaneseHavaneserecessivecoat4.JPG

δεν θα έλεγε κανείς ότι αυτό το σκυλί είναι χαβανέζ. Μα όμως είναι καθαρόαιμο πεντιγρένιο χαβανέζ με μια γονιδιακή ανωμαλία που το κάνει κοντότριχο.
Φαινοτυπικά καμία σχέση με χαβανέζ όμως το pedigree του αποδεικνύει ότι είναι (και μη μιλάμε για πλαστά και τέτοια - είναι σοβαρό εκτροφείο και δεν είχε κανένα συμφέρον να εμφανίσει ότι κάποια σκυλιά του έχουν ελαττωματικό γονίδιο).
Οπότε βλέπουμε ότι τα φαινόμενα απατούν - το σκυλί είναι καθαρόαιμο χαβανέζ απλά είναι εκτός προτύπου και οπωσδήποτε δεν πρέπει να ζευγαρώσει ούτε και οι γονείς του ξανά.
 




spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.559
5.971
Πειραιάς
Δυστυχως δεν υπαρχουν καθαροαιμες φυλες..ολες οι φυλες σκυλων ειναι μιξ..λιγο η πολυ
αν παμε πολυ- πολυ- πολυ πισω δεν εχεις αδικο. σε καποιες δε, δε χρειαζεται να παμε και τοσο.
καμια φυλη δεν ειναι παρθενογενεση. δεν καταλαβαινω ομως αυτο τι αποδεικνυει.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δυστυχως δεν υπαρχουν καθαροαιμες φυλες..ολες οι φυλες σκυλων ειναι μιξ..λιγο η πολυ
Κανείς δεν ισχυρίστηκε πως μια μέρα έπεσαν από τον ουρανό Ροτ, ΓΠ, γιόρκι, μαλινουα κλπ.
Κάπως δημιουργήθηκαν και από ένα σημείο και μετά διατηρούνται μέσω κλειστών γενεαλογιων. Αυτό στην πράξη σημαίνει πως δεν μπαίνει νέο αίμα (αλλη φυλή δλδ) μέσα στην φυλή μας, κάτι που διασφαλίζει η ύπαρξη πεντιγκρι.
Το πεντιγκρι με την σειρά του δεν είναι τίποτα άλλο από την απόδειξη πως ο σκύλος μας προέρχεται από γονείς εγγεγραμμένους στο γενεαλογιο και κατ'επέκταση και ο ίδιος γράφτηκε σε αυτό.
Με απλά λόγια μια φυλή είναι μια κλειστή οικογένεια, μοιράζεται το ίδιο αίμα, τα ίδια γονίδια. Αυτό τυπικά σημαίνει και ο όρος "καθαρόαιμο".
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
αν παμε πολυ- πολυ- πολυ πισω δεν εχεις αδικο. σε καποιες δε, δε χρειαζεται να παμε και τοσο.
καμια φυλη δεν ειναι παρθενογενεση. δεν καταλαβαινω ομως αυτο τι αποδεικνυει.
Οτι στη αναζητηση μας για ενα σκυλο δεν πρεπει να εμπιστευομαστε τα πεντιγκρι ,βραβεια,ονομα του εκτροφειου γιατι ολα αυτα ειναι τριχες κατσαρες.Υπαρχουν αλλοι τροποι αξιολογησης και αυτοι αφορουν την εργασια που προτιθεται να κανει ο σκυλος..
Απο την αλλη βεβαια αγαπητε @spyv θα μου πεις οτι καποιοι παιρνουν τον σκυλο μονο για το ονομα κ για να ικανοποιησουν τα κομπλεξ και τη ματαιοδοξια τους..εκει δεκτο..
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@Kouros
Πες μου λιγο αν θες, με ποιο κριτηριο θα παρεις ενα σκυλο;;
Εστω οτι θες σκυλο φυλακα, σκυλο για κυνηγι, σκυλο για καποια εργασια.
Πως θα το διαλεξεις;
 


Status
Κλειδωμένο θέμα