Η ζωή με ένα σκυλί byb


Status
Κλειδωμένο θέμα


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Απάντηση του ΚΟΕ: Δεν υπάρχει στην Ελλάδα εκτροφείο της συγκεκριμένης ράτσας. (ούτε καν στη Λαμία.... :whistle::whistle:)
Επόμενη κίνηση του υποψηφίου ιδιοκτήτη το internet
Στο ψάξιμο , Ω(!!) τι τύχη, ΚΡΙΤΗΣ του ΚΟΕ, φέρνει σκυλιά της συγκεκριμένης ράτσας.
Δρόμο παίρνει δρόμο αφήνει πάει να βρει τον ΚΡΙΤΗ του ΚΟΕ !
Και τι ακούει ?!?!?!
Θα σου φέρω από το εξωτερικό ΧΩΡΙΣ pedigree !!!!
Μα, μου, τι, πως,.... ο υποψήφιος ιδιοκτήτης....
Ρε... (ο ΚΡΙΤΗΣ του ΚΟΕ!!!) το pedigree είναι ένα τίποτα...ξέρεις πόσα ψεύτικα υπάρχουν..... Θες να πας σε εκθέσεις ?
Όχι, απαντά ο υποψήφιος ιδιοκτήτης....
Ε τότε τι το θες το pedigree ???

Αντί λοιπόν @sea-mol να τα βάζεις με τον όποιον (ή τους όποιους) εδώ μέσα κρίνοντας και κατακρίνοντας, ΔΕΙΞΕ μας ΠΟΣΟ διαφέρεις εσύ (!!!) από τους Ελληνάρες !

ΑΝΟΙΞΕ ένα τόπικ για τον ΚΟΕ , τα μελή και τους κριτές του
ΜΙΛΑ μας για το πόσο νόμιμοι και ηθικοί είναι !
ΠΕΣ μας για το πόσο σωστοί , επιλεκτικοί και αυστηροί είναι οι κανόνες του !!
ΑΝΕΔΕΙΞΕ τις αδιάβλητες θεσπισμένες διαδικασίες του !!!

Η Ελλάδα είναι μικρή χώρα αγαπητέ...
Κι όταν ασχοληθείς λίγο (όχι πολύ!!!) με το τι παίζει στον ΚΟΕ, ποια είναι η σχέση του με κριτές εκτροφεία κι εκπαιδευτές και το πως....κατανέμονται (κατά καιρούς) βραβεία και διακρίσεις ..... , ΤΟΤΕ αγαπητέ, το μειδίαμα (ειρωνικό βεβαίως βεβαίως) είναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ αντίδραση απέναντι στην άποψη (σου) ότι ...άμα σε πιστοποιήσει ο ΚΟΕ τότε ΝΑΙ(!) είσαι εκτροφέας, τότε ΝΑΙ(!) έχεις καθαρόαιμο.

Να ζούσαμε Ελβετία, να πω έχεις δίκιο....
Και κάτι τελευταίο....
Όταν σε μια απαίδευτη αγορά γίνονται τα μύρια όσα , δεν γίνεται να τα βάζεις ΜΟΝΟ με το κράτος που ΔΕΝ έχει νόμους, ΜΟΝΟ με τους αγοραστές-"πελάτες", που τους ενδιαφέρει η τσέπη τους και η βολή τους και να μην τα βάζεις ΠΟΤΕ με τους ίδιους τους επαγγελματίες που δεν διασφαλίζουν το "προϊόν" τους !
Αναρωτιέμαι γιατι άραγε(Σςςςςς) ?
Και σίγουρα μια πιστοποίηση του ΚΟΕ δεν διασφαλίζει και πολλά....
Σου έχει συμβεί εσένα ? γιατι δεν γράφεις όνομα ? δεν αμφιβάλω ότι μπορει να σου έχει συμβεί , απλώς όταν συμβαίνουν τέτοια οι γενικές ταμπέλες παίρνουν σβάρνα και κριτές που αγαπάνε αυτό που κάνουν (αφιλοκερδώς μια και οι κριτές δεν πληρώνονται και δεν ειναι υπάλληλοι του ΚΟΕ ) χωρίς να το χρησιμοποιούν για να βγάλουν παράλληλο κέρδος
 




kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Σου έχει συμβεί εσένα ? γιατι δεν γράφεις όνομα ? δεν αμφιβάλω ότι μπορει να σου έχει συμβεί , απλώς όταν συμβαίνουν τέτοια οι γενικές ταμπέλες παίρνουν σβάρνα και κριτές που αγαπάνε αυτό που κάνουν (αφιλοκερδώς μια και οι κριτές δεν πληρώνονται και δεν ειναι υπάλληλοι του ΚΟΕ ) χωρίς να το χρησιμοποιούν για να βγάλουν παράλληλο κέρδος
Σου απάντησε η @yasemin ...
Όσο για τις ταμπέλες....μα μιλάμε για ..."συναδέλφους"....
Εσύ δηλαδή τι λες ότι δεν γνωρίζονται?
Ή εσύ δηλαδή τι πιστεύεις ότι όταν πάει κάποιος και δει στην επιτροπή τον τάδε ή τον δείνα ...φεύγει...γιατι ....δεν αντέχει την...δυσωδία....
 




yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Απο την αλλη υπαρχουμε και εμεις ε?
Θα μου πει ο κριτης θα σου φερω σκυλο απο το εξωτερικο χωρις χαρτια και θα πω οκ?
Εισαι στην εκθεση και παρακολουθεις τη φυλη που σου αρεσει.
Λες στον κριτη οτι θα παρεις σκυλακι απο τον εκτροφεα εκθετη και σου απανταει......υπαρχει αυτο και αυτο και αυτο το εκτροφειο στην Ισπανια,Γαλλια κλπ.
Τι ΔΕΝ καταλαβαινεις?
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Δεν εχουμε πει για τον Γκουβρα,κριτη του ΚΟΕ και ιδιοκτητη του dogcenter?
Οποιος ρωταγε του λεγαμε μακρια!
Συγνώμη τώρα αλλά...
Είσαι εκτροφέας και κατεβαίνεις σε έκθεση με κριτή τον κύριο...
Γιατί δεν κάνεις ΕΝΣΤΑΣΗ και συμμετέχεις σαν να μην υπάρχει θέμα?
Και μη μου πεις σε παρακαλώ ότι δεν τον (τους) ξέρουν οι εκτροφείς...
Δηλαδή στο δικό μου το μυαλό αυτό είναι αδιανόητο!
Θα είμαι εγώ εκτροφέας (κατά τον ορισμό του Yorkaddict ) θα έχω κάνει τον κώλο μου να (με το συμπάθιο ) και θα ανεχτώ να με ...αξιολογήσει ο κάθε εισαγωγέας κουταβιών που μου τρώει τη δουλεια και υποβιβάζει την αξία μου !!!

ΕΛΕΟΣ

Και θα κάθομαι να διαβάζω τον συμπαθέστατο @seamol να μου λέει ότι του τα κάνω τσουρέκια (επί λέξη) επειδή αμφισβητώ τον ΚΟΕ και τα pedigree του....

ΕΛΕΟΣ δυο φορές !!!
 




yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Τον συγκεκριμενο δεν τον εχω δει να κρινει,τουλαχιστον τα τελευταια χρονια.
 
  • Like
Reactions: vek


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Αρκετοί εκθέτες μποϋκοτάρουν όταν κρίνει τέτοιος κριτής.
ΚΑΝΕΝΑΣ δεν έπρεπε να πατάει το πόδι του ΕΑΝ ήταν οι εκτροφείς όπως πρέπει.......
Κι ότι ΔΕΝ είναι ΟΛΟΙ όπως πρέπει, είναι πρόβλημα που πρέπει να λύσουν οι ίδιοι ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ τους !
Κι αφού το λύσουν, φωτιά και λάβρα σε όποιον αμφισβητεί τον ΚΟΕ, τα εκτροφεία, τις πιστοποιήσεις του και τα pedigree !
ΜΕΧΡΙ τότε όμως....

Τον συγκεκριμενο δεν τον εχω δει να κρινει,τουλαχιστον τα τελευταια χρονια.
Ναι (!!) μόνο ένας είναι....
Σε παρακαλώ...
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Μεχρι τοτε ας ανοιξουμε και εμεις τα ματια μας και τα αυτια μας!
Αλλα πας στο εκτροφειο και θαμπωνεσαι απο τον ρημαδοεπιβητορα,τα κυπελλα και τις ροζετες του!
Και οταν φτανεις στην τιμη,χωρις να ρωτησεις καν,σου λεει τα δικα του κανουν τοσο γιατι εχει κανει εξετασεις.....
Και δεν σηκωνεσαι να του φερεις το κυπελλο στο κεφαλι και να φυγεις.

Τοσοι εντιμοι και αξιοπρεπεις υπαρχουν εκει εξω,λιγο ψαξιμο θελει.
 
  • Like
Reactions: matilda and Orilis


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Δεν είναι όλοι οι εκθέτες κι εκτροφείς.
Με τη λογική σου, θα έπρεπε να απέχουν από τα νοσοκομεία οι νοσοκομες και οι γιατροί που δεν χρηματίζονται, το ίδιο κι οι ασθενείς, να μην πατάνε το πόδι τους εκεί που έστω κι ένας γιατρός παίρνει φακελάκι; Τι διαφορά πιστεύεις ότι έχει ο κλάδος των εκτροφέων από κάθε άλλο κλάδο στην Ελλάδα; Παντού υπάρχουν οι καλοί, οι κακοί και οι άσχημοι. Μικρογραφία της "άτιμης κενωνίας" είναι όλα.
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
μεχρι τοτε θα κανουμε και εμεις οτι να ναι να συμπληρωσουμε το παζλ?

εχει ευθυνη ο κοε και μαλιστα μεγαλη, αλλα τι να κανουμε? Να περιμενουμε να λυσουνε το προβλημα οι αλλοι για να εχουμε σκυλο οπως πρεπει (καθαροαιμο τουλαχιστον)? και να λεμε ε αφου αυτοι ειναι ετσι εγω θα σωσω τον κοσμο ρε αδερφε?
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Μια καλή αρχή θα ήταν η "επιμόρφωση" των κτηνιάτρων.
Ο "μέσος" σκυλογονιός μπορεί να μην ξέρει την τύφλα του για εκτροφείς, ΚΟΕ, byb και όλα τα συναφή, έναν κτηνίατρο όμως τον έχει. Τον οποίον υποτίθεται ότι εμπιστεύεται και εκτιμά τις γνώσεις του. Όταν λοιπόν ο "γιατρός" του λέει "θα σου φέρω εγώ κουτάβι", "τι ωραίο σκυλί, έχω πελάτη που έχει θηλυκιά και θέλει να ζευγαρώσει, είσαι;" τι περιμένετε;
Αυτή η αντίληψη διαμορφώνεται, αυτή επικρατεί.
Και έχω προσωπική εμπειρία από προηγούμενους γιατρούς.
 




kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
@Orilis
εγώ δεν τα έριξα στην κοινωνία...

Πολύ απλά είμαι σε ένα forum για να συζητάω.....
Χωρίς ΑΝΑΓΚΗ να υπερασπιστώ ΚΑΝΕΝΑΝ !

Κι όταν σε μια κουβέντα για pedigree, πιστοποιήσεις ΚΟΕ κτλ κάποιος (ή κάποιοι) αμφισβητούσαν την εγκυρότητα- αναγκαιότητα τους θα έγγραφα ΟΟΟΛΑ όσα γράφτηκαν υπέρ των pedigree, πιστοποιήσεων ΚΟΕ κτλ, ΑΛΛΑ θα έγγραφα και μια κουβέντα για το τι ισχύει και τα κακώς κείμενα ....

Για φαντάσου να μιλάγαμε για τους γιατρούς....κι ερχόταν κάποιος κι έγγραφε ότι φταίνε ΟΟΟΟΟΟΟΛΟΙ εκτός από τον γιατρό που τα παίρνει....

ΠΡΩΤΑ φταίει ο γιατρός και μετά εγώ που του τα δίνω, οι άλλοι που δεν μιλάνε κτλ κτλ
Και σε μια κουβέντα "ανοιχτή" χωρίς μα μου σου ξου του , τα λες ολα κι όχι τα μισά....
 






kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
kostillos
Περιγραφεις το προβλημα (με παθος)
Περιεγραψε μας και τη λυση που προτεινεις
Και ναι μπορώ να στη περιγράψω τη λύση που προτείνω...
Πες μου όμως πρώτα εσύ διαφωνείς με την ...περιγραφή που κάνω ή έχεις πέσει από τα σύννεφα ...
Έκτος εάν φοβασαι μη συμφωνήσουμε κι ανατριχιάσεις πάλι ? :whistle:
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@theo9
ας νομιμοποιηθουν ολοι , να εχουν ολοι καποια ιδια στοιχεια και μετα όπως σε όλα τα επαγγελματα ο πελατης θα διαλεγει αναμεσα σε νομιμους.
Πως μπορει να πιστοποιηθει κ να "ποσοτικοποιηθει" η ποιοτητα των γεννητορων σε ζωντανους οργανισμους, οταν δεν μιλαμε για απολυτα συστηματα μετρησης αλλα για "διαισθηση" η υποκειμενικοτητα σε πολλες περιπτωσεις;;;
Πως μπορει ο νομος να ορισει την καλη κ ποιοτικη καθαροαιμη εκτροφη;;

Όσο αφορά αν κάποιος είναι απλό μέλος ή εκτροφέας ή εκπαιδευτής, ο κάθε άσχετος (εγώ) που γράφει εδώ μέσα δεν το γνωρίζει. Έχει λοιπόν βάση όταν κάποιος αναφέρεται σε πιο συγκεκριμένα πράγματα όπως το inbreed (παράδειγμα το φέρνω), ο άλλος να τον θεωρήσει εκτροφέα ή σε κάποια σχέση με αυτό. (λάθος;;; οκ, συγνώμη. Μπορεί απλά όταν ξεκινάει την απάντηση να πει "άποψή μου" ή "γνώμη μου" όπως κάνω εγώ και πολλοί άλλοι εδώ μεσα).
ς.
..... Και δεν χρειαζεται να ξερεις ποιος ειναι κ τι κανει στην ζωη του ο καθενας. Αυτη ειναι κ η εννοια της ανωνυμιας του ιντερνετ. Αλλιως θα διναμε ολοι τα στοιχεια μας κ την επαγγελματικη ιδιοτητα κ θα μιλησουμε επωνυμα πλεον, διαφορετικα.

Οτι σου γραφει καποιος προφανως ειναι η δικη του αποψη/θεση, αλλιως θα συνοδευοταν απο μελετη η λινκ.
Το αν θα παρεις μια αποψη σοβαρα η οχι εξαρταται πολλες φορες απο ποιος το λεει κ γι αυτο μπορεις ελευθερα να ζητησεις διευκρινησεις, για να δεις ποσο σοβαρα θα παρεις κατι που γραφεται, πριν κανεις μια σελιδα χεστηριο ποστ σε καποιον που θεωρεις οτι ειναι κατι - που τελικα δεν ειναι κι ολας, για να γραφεις τωρα σε τα περι σεβασμου, οταν εσυ ο ιδιος δεν σεβεσαι.

Τελος το δυστυχες συμπερασμα ειναι οτι ο αλλος κοιταει πως θα προσβληθει κ οχι πως θα συνενοηθει.
Απο τους 10 που μπαινουν με το "καθαροαιμο" Χ σκυλακι της γεννας προβατου με τον αλιγατορα, ζητημα κι αν ΕΝΑΣ πει, ωχ για δες.... Παιζει να εχουν δικιο τουτοι δω..... Μπορει κ να εχω ημιαιμο.... Αλλα που......
Αφηνει ο εγωισμος;
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU